Jaki produkt warto wybrać do kąpieli niemowląt?

Tuż po urodzeniu dziecka młodzi rodzice muszą nauczyć się, jak odpowiednio dbać o swoją pociechę. Począwszy od karmienia, przewijania, aż po pielęgnację delikatnej skóry malucha. To bardzo ważne, aby już od pierwszych dni życia niemowlaka podejmować najlepsze decyzje – warto zwracać uwagę nawet na to, jaki płyn do kąpieli wybieramy i czy kupowane kosmetyki mają odpowiednie atesty gwarantujące bezpieczeństwo ich stosowania.

Pielęgnacja niemowlaka – czy jest istotna?

Młodzi rodzice często zastanawiają się, jakie kosmetyki do pielęgnacji powinni wybrać, szczególnie do pierwszej kąpieli niemowlaka. Niestety większość produktów dla dorosłych nie powinna być stosowana przy tak delikatnej i wrażliwej skórze, ponieważ może ją podrażnić, a nawet uszkodzić (mowa tutaj głównie o naturalnej barierze ochronnej). Stąd też rozgraniczenie na oliwki, szampony, balsamy czy kremy z atestami przeznaczone dla młodszych użytkowników. Nawet płyn do kąpieli dla niemowląt musi mieć nieco inny skład niż ten, którego do wieczornego, domowego SPA używają dorośli. Skóra z czasem się uodparnia na silniejsze detergenty, ale to dopiero z czasem będzie możliwa zmiana codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Małe dzieci zmagają się z innymi problemami skórnymi niż młodzież czy osoby dorosłe – o tym szczególnie warto pamiętać. Nie wszystkie choroby ujawniają się zaraz po urodzeniu, czasami potrzeba czasu, aby zauważyć, że maleństwo cierpi na atopowe zapalenie skóry lub boryka się z trudnymi w leczeniu wypryskami. Co więc warto zrobić? Najlepiej jest starać się, aby przynajmniej w początkowym etapie życia wykluczyć potencjalnie szkodliwe substancje, które mogą być przyczyną takiego stanu. Czasami są to czynniki drażniące, których eliminacja całkowicie rozwiąże problem. Niekiedy jednak potrzebna jest pomoc specjalisty.

Staramy się jednak zwracać uwagę na to, z czym ma kontakt skóra niemowlaka. Dlatego też kupujemy przede wszystkim ubranka uszyte z bawełny oraz kąpiemy w wodzie z dodatkiem płynu o działaniu nawilżającym bądź też natłuszczającym (z dodatkiem tzw. emolientów).

Jakie kosmetyki będą odpowiednie dla niemowlaka?

W codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć zarówno substancji ochronnych, jak i tych, które dodatkowo nawilżają i natłuszczają. Konieczne jest także stosowanie produktów z SPF, które uchronią naszego malucha przed poparzeniami (tutaj warto stosować dodatkowe osłony przed słońcem w postaci parasolek czy daszków instalowanych przy wózku). Kluczowe znaczenie ma zarówno poranna, jak i wieczorna pielęgnacja. Do smarowania nie tylko twarzy, ale także całego ciała zaleca się używać m.in. kremów, oliwek czy balsamów posiadających najważniejsze atesty i przeznaczonych właśnie dla dzieci.

Każdy opiekun wie również, że mokre chusteczki użytkowane są każdego dnia – dobrze, aby również i one były przeznaczone właśnie dla wrażliwej skóry oraz nie zawierały szkodliwych substancji. W końcu przecieramy nimi zarówno buzię niemowlaka, jak i rączki, które później nierzadko wędrują prosto do buzi. Zaopatrzyć należy się także w szampon, a do tego produkt uniwersalny i niezwykle ważny, czyli płyn do kąpieli dla dzieci.

Jaki płyn do kąpieli dla niemowląt będzie najlepszy?

Wybrać najlepszy płyn do kąpieli dla niemowląt wcale nie jest prosto. Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy u naszej pociechy pojawiły się do tej pory jakieś alergie lub oznaki niezwykle wrażliwej skóry. Czasami tak małe dzieci mają również problemy z pokrzywką czy wypryskami. W takim przypadku konieczna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą, który może nam zalecić stosowanie specjalistycznych produktów mających jednocześnie działanie pielęgnacyjne, jak i lecznicze.

Najczęściej warto jednak z góry założyć, że taki maluch nie powinien mieć jeszcze kontaktu z silnymi detergentami. Mogłyby one naruszyć naturalną barierę ochronną skóry i wywołać przesuszenia. U dziecka powoduje to niemały dyskomfort, z którym nie potrafi sobie samodzielnie poradzić. Stąd też niezwykle istotne jest świadome kupowanie produktów.

Płyn do kąpieli dla niemowląt ma często skład, który jest pozbawiony drażniących składników występujących nierzadko w kosmetykach dla dorosłych. Musi mieć też odpowiednie atesty, abyśmy mieli gwarancję, że możemy go bezpiecznie dodawać do wody, w której kąpiemy dziecko. Warto również zwrócić uwagę na to, jakie są jego właściwości – polecane są szczególnie te płyny, które natłuszczają i nawilżają delikatną skórę.

Coraz popularniejsze są produkty łączące w sobie aż dwa działania – to płyn do kąpieli i szampon w jednym kosmetyku. Czy taki duet sprawdza się w codziennej pielęgnacji? Jak najbardziej! Doskonale potwierdza to produkt marki Mixa, który łączy w sobie działanie najlepszych składników myjących o bardzo łagodnym działaniu. Dodatkowo w składzie znalazł się również odżywczy olejek ze słodkich migdałów.

Produkty powiązane z artykułem

  • Łagodny szampon i płyn do kąpieli dla niemowląt 2w1 Sprawdź
  • Delikatny płyn do kąpieli dla dzieci Sprawdź

Artykuły powiązane

  • Mycie noworodka, czyli praktyczne wskazówki w kąpieli Czytaj więcej
  • Kąpiel w krochmalu – właściwości i przepis na przygotowanie Czytaj więcej
  • Pierwsza kąpiel noworodka. Jak zaprzyjaźnić niemowlaka z wodą? Czytaj więcej
  • Kąpiel delikatna jak skóra dziecka Czytaj więcej