Krochmal to połączenie wody oraz skrobi roślinnej, zwykle ziemniaczanej. Większości z nas może kojarzyć się z produktem, który stosowało się w gospodarstwie domowym – mamy i babcie z powodzeniem wykorzystywały go jako ostatni element prania pościeli i bielizny. Dzięki niemu tkanina nie wchłaniała wilgoci ani kurzu, co zmniejszało prawdopodobieństwo namnażania się bakterii i drobnoustrojów, a ewentualne zabrudzenia stawały się o wiele prostsze do usunięcia. Krochmal tworzyło się poprzez dodanie do wrzątku odpowiedniej ilości mąki rozpuszczonej uprzednio w wodzie. W wyniku tego powstawała zawiesina, która konsystencją przypominała kisiel. Choć obecnie krochmal rzadko wykorzystuje się do prania pościeli i bielizny, stanowi on świetny środek na zaczerwienienia i
odparzenia pieluszkowe malucha.
Co daje kąpiel w krochmalu? To bardzo dobry sposób służący do złagodzenia podrażnień, na które każdego dnia narażona jest delikatna i wrażliwa
skóra noworodka. To idealne rozwiązanie, jeśli pupa Twojego dziecka jest często zaczerwieniona lub pojawia się u niego odparzenie bądź pieluszkowe zapalenie skóry. Bardzo dobrze sprawdzi się także w przypadku wszelkich otarć, potówek czy wysypki, którą spowodowały kosmetyki pielęgnacyjne lub środki piorące do ubranek czy pieluszek tetrowych.
Co więcej, kąpiel w krochmalu sprawdzi się bardzo dobrze także w przypadku
atopowego zapalenia skóry u niemowlaka oraz skazy białkowej. Krochmal ma zastosowanie także w przypadku trądziku niemowlęcego – zmienioną chorobowo skórę wystarczy przemyć wacikiem nasączonym krochmalem.
Przygotowanie krochmalu do kąpieli maluszka jest bardzo proste i co równie ważne, nie zajmuje wiele czasu, a wszystkie niezbędne składniki zazwyczaj znajdują się w naszym domu. Do stworzenia krochmalu będziemy potrzebować:
- 2 łyżek stołowych mąki ziemniaczanej;
- 6 litrów wody
Przygotowanie krochmalu:
- 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej rozpuść w dwóch szklankach zimnej wody;
- powstały roztwór wlej do około 5 litrów wrzącej wody;
- pamiętaj o tym, aby połączone składniki mieszać energicznie – w innym przypadku mogą powstać grudki;
- powstały w następstwie krochmal powinien mieć konsystencję rzadkiego i gładkiego kisielu;
- przygotowany w ten sposób krochmal wlej do wanienki z ciepłą wodą o temperaturze około 37-38 stopni;
- kiedy temperatura będzie optymalna, rozpocznij kąpiel maluszka.
Warto pamiętać o tym, że kąpiel noworodka w krochmalu nie wymaga spłukiwania. Po zakończeniu jej, wystarczy otulić dziecko ręcznikiem i osuszyć jego skórę. Krochmal pozostawia na skórze niemowlaka delikatną warstwę ochronną, która chroni go przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.