Pierwsza kąpiel noworodka. Jak zaprzyjaźnić niemowlaka z wodą?

Pierwsza kąpiel noworodka jest jednym z największych wyzwań, które stoją przed świeżo upieczonymi rodzicami. Często towarzyszą jej obawy i niepewność. Aby kąpiel niemowlaka nie była stresująca, powinniśmy bazować na poniższych wskazówkach.

Kiedy powinna być pierwsza kąpiel noworodka?

Zdarza się, że pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w szpitalu – jednak nie jest to obligatoryjne, tzn. szpital nie ma obowiązku kąpać dzieci tuż po urodzeniu. Zatem pierwszą kąpiel noworodka możemy przeżyć dopiero po przybyciu do domu.

Dlatego też, kąpiel niemowlaka po powrocie ze szpitala jest istotną czynnością pielęgnacyjną. Co prawda, maź płodowa, z którą dzieci przychodzą na świat, stanowi ochronną barierę dla ich skóry, to mimo wszystko, powinniśmy ją zmyć. Wówczas skóra naszego maluszka pozbędzie się drobnoustrojów przyniesionych ze szpitala. Zalecane jest, aby pierwszą kąpiel noworodka wykonać w pierwszym dniu po przybyciu do domu.

W czym kąpać noworodka?

Kąpiel dziecka powinna mieć miejsce 2-3 razy w tygodniu. Musimy zastanowić się, gdzie powinniśmy kąpać naszego maluszka. Możemy w łazience, ale wtedy musimy zaopatrzyć się w przewijak, który można postawić np. na pralce. Kąpiel dziecka pod prysznicem czy kąpiel w wannie? Nie ma też przeciwwskazań, aby do kąpieli noworodka używać małej wanienki usytuowanej w pokoju, na stabilnym podłożu lub podeście. Bez względu na to, które miejsce wybierzemy, pomieszczenie w którym ma odbyć się kąpiel niemowlaka musi być ciepłe – optymalna temperatura to 22-25° C.

Jak kąpać noworodka?

Jeżeli bardzo obawiamy się pierwszej kąpieli niemowlaka, możemy poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego (np. nasza mama lub położna). Kąpiel niemowlaka powinna odbywać się po wieczornym karmieniu, gdyż daje to gwarancję dłuższego i spokojniejszego snu dziecka.

Przystępując do kąpieli niemowlaka, powinniśmy przygotować potrzebne nam przedmioty i ustawić je w taki sposób, aby były w zasięgu naszej ręki. Potrzebne będą kosmetyki i akcesoria do mycia (do kąpieli noworodka zalecane jest delikatne mycie za pomocą gąbeczki, by uniknąć zamoczenia pozostałości od pępowiny). W miejscu, w którym po kąpieli będziemy przewijać dziecko, powinien być rozłożony czysty ręcznik, a obok niego ubranko i pieluszka oraz kosmetyki nawilżające.

Czym kąpać noworodka?

Do kąpieli niemowlaka powinniśmy używać odpowiednie emolienty, które myją i jednocześnie chronią skórę przed wysuszeniem. Używając takich preparatów, kąpanie noworodka może odbyć się na dwa sposoby:

  • Możemy wykąpać dziecko w wodzie z rozcieńczonym emolientem, np. Mixa Baby Łagodny szampon i płyn do kąpieli 2 w 1. Podczas aplikacji zmienia się w bogatą, kremową pianę przez co kąpiel malucha staje się pieszczotą. Delikatnie oczyszcza i nawilża skórę.
  • Możemy dziecko wykąpać używając preparatu jako „mydła”, który jednocześnie chroni skórę przed działaniem twardej wody. W tym wypadku, dobrze sprawdzi się Mixa Baby Kojący krem do kąpieli i pod prysznic. Formuła tego produktu została wzbogacona kompleksem Cold Cream o neutralnym pH dla skóry niemowlaka. Delikatne składniki odżywcze nawilżają skórę dziecka, pozostawiając ją aksamitnie gładką i miękką w dotyku. Krem testowany dermatologicznie – nie zawiera parabenów i alkoholu, a więc ma działanie hipoalergiczne.

Podczas kąpieli noworodka nie zapominajmy o myciu włosów i skóry głowy. Powinniśmy wybierać preparaty, które nie szczypią w oczy dziecka. W tym wypadku możemy sięgnąć po Mixa Baby Bardzo delikatny szampon micelarny. Doskonale pochłania brud i zanieczyszczenia. Po kąpieli niemowlaka, włosy nie plączą się, są sprężyste i pełne blasku.

Musimy mieć również na uwadze to, że kąpiel noworodka w wodzie może osłabiać naturalną barierę ochronną jego naskórka. Zatem, po kąpieli niemowlaka, powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie, aby nie doprowadzić do przesuszenia skóry. Mixa Baby Lekkie mleczko do ciała przeciw przesuszaniu zmiękcza i wygładza skórę dziecka. Jednocześnie wzmacnia barierę ochronną naskórka zatrzymując odpowiednią ilość wody w organizmie naszego malucha. Mleczko pozwala zachować elastyczność oraz optymalne nawilżenie skóry.

Produkty powiązane z artykułem

  • Bardzo delikatny szampon micelarny Sprawdź

Artykuły powiązane

  • Płyn do kąpieli dla dzieci – nasze rady dotyczące jego wyboru Czytaj więcej
  • Kąpiel w krochmalu – właściwości i przepis na przygotowanie Czytaj więcej
  • Jaki produkt warto wybrać do kąpieli niemowląt? Czytaj więcej
  • Kąpiel delikatna jak skóra dziecka Czytaj więcej