Emolienty dla niemowląt - kiedy warto stosować?

Narodziny dziecka to ważne wydarzenie w życiu wielu rodziców. To całkowicie zrozumiałe, że chcemy przygotować się do tej roli jak najlepiej. Jednym z pytań, które bardzo często zadają przyszli rodzice, jest właściwa pielęgnacja noworodka. Warto pamiętać, że skóra dopiero co narodzonego dziecka jest bardzo delikatna i wymaga specjalnej troski oraz użycia odpowiednio dobranych kosmetyków. W tym celu niezwykle pomocne będą emolienty dla noworodka. Sprawdź, jakie są ich właściwości i kiedy należy je stosować.

Czym są i jak działają emolienty dla dzieci?

Emolienty to specjalne preparaty o działaniu silnie nawilżającym, natłuszczającym i regeneracyjnym, stosowane przede wszystkim w przypadku wymagającej skóry. Od kilku lat są bardzo popularne we współczesnej dermatologii, jak i kosmetologii.

Nazwa emolienty wywodzi się z francuskiego emolliere, co oznacza „zmiękczać”. Głównym zadaniem emolientów jest odbudowa płaszcza hydrolipidowego, który stanowi naturalną barierę ochronną skóry. Warto zwrócić uwagę na to, że emolienty nie zawierają kompozycji zapachowych, substancji tworzących pianę, sztucznych barwników czy konserwantów. Dzięki temu są hipoalergiczne i całkowicie bezpieczne w przypadku wymagającej i delikatnej skóry, jaką jest skóra dziecka.

Do emolientów zaliczamy m.in:

  • masło shea;
  • olej lniany;
  • olej sojowy;
  • olej z awokado;
  • lanolinę;
  • parafinę;
  • pantenol;
  • bisabolol;
  • wosk pszczeli.

Działanie emolientów

Czy emolienty dla noworodka to dobry wybór? Zdecydowanie. Emolienty powinny stanowić podstawę w pielęgnacji Twojego dziecka już od pierwszych dni życia. Pamiętaj, że tuż po narodzinach skóra Twojego maluszka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, dlatego też wymaga dodatkowego zabezpieczenia, jakie dają emolienty. Emolienty dla niemowląt tworzą barierę ochronną na skórze, zapobiegają utracie wody, uzupełniają poziom lipidów, łagodzą świąd i stany zapalne, a także spełniają funkcję przeciwzapalną.

Kiedy stosować emolienty dla noworodka?

Ze względu na to, że emolienty dla niemowląt są bardzo delikatne w działaniu, warto stosować je już od pierwszych dni życia dziecka, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko wystąpienia alergii skórnej. Oprócz tego emolienty sprawdzą się w przypadku skóry bardzo suchej i skłonnej do podrażnień. Powinny również stanowić podstawowy produkt w przypadku maluszków cierpiących na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry.

Emolienty do kąpieli dla niemowląt

Warto pamiętać o tym, że emolienty dla noworodka znajdują się nie tylko w kremach, oliwkach czy balsamach do ciała, ale także w kosmetykach do kąpieli, jak żele, pianki, emulsje czy szampony. Ze względu na to, że są substancjami nierozpuszczalnymi w wodzie, zapobiegają jej przesuszeniu dzięki wytworzeniu specjalnej warstwy ochronnej na skórze dziecka. Dlatego też po kąpieli dziecka przy pomocy emolientów, nie jest konieczne użycie oliwki lub balsamu. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby emolienty do kąpieli dla niemowląt były pozbawione alkoholu i mydła lub jego pochodnych – w innym przypadku mogą bardzo wysuszyć skórę maluszka.

Artykuły powiązane