Emolienty to specjalne preparaty o działaniu silnie nawilżającym, natłuszczającym i regeneracyjnym, stosowane przede wszystkim w przypadku wymagającej skóry. Od kilku lat są bardzo popularne we współczesnej dermatologii, jak i kosmetologii.
Nazwa emolienty wywodzi się z francuskiego emolliere, co oznacza „zmiękczać”. Głównym zadaniem emolientów jest odbudowa płaszcza hydrolipidowego, który stanowi naturalną barierę ochronną skóry. Warto zwrócić uwagę na to, że emolienty nie zawierają kompozycji zapachowych, substancji tworzących pianę, sztucznych barwników czy konserwantów. Dzięki temu są hipoalergiczne i całkowicie bezpieczne w przypadku wymagającej i delikatnej skóry, jaką jest skóra dziecka.
Do emolientów zaliczamy m.in:
- masło shea;
- olej lniany;
- olej sojowy;
- olej z awokado;
- lanolinę;
- parafinę;
- pantenol;
- bisabolol;
- wosk pszczeli.
Czy emolienty dla noworodka to dobry wybór? Zdecydowanie. Emolienty powinny stanowić podstawę w
pielęgnacji Twojego dziecka już od pierwszych dni życia. Pamiętaj, że tuż po narodzinach skóra Twojego maluszka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, dlatego też wymaga dodatkowego zabezpieczenia, jakie dają emolienty. Emolienty dla niemowląt tworzą barierę ochronną na skórze, zapobiegają utracie wody, uzupełniają poziom lipidów, łagodzą świąd i stany zapalne, a także spełniają funkcję przeciwzapalną.
Ze względu na to, że emolienty dla niemowląt są bardzo delikatne w działaniu, warto stosować je już od pierwszych dni życia dziecka, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko wystąpienia alergii skórnej. Oprócz tego emolienty sprawdzą się w przypadku skóry bardzo suchej i skłonnej do podrażnień. Powinny również stanowić podstawowy produkt w przypadku
maluszków cierpiących na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry.
Warto pamiętać o tym, że emolienty dla noworodka znajdują się nie tylko w kremach, oliwkach czy balsamach do ciała, ale także w kosmetykach do kąpieli, jak żele, pianki, emulsje czy szampony. Ze względu na to, że są substancjami nierozpuszczalnymi w wodzie, zapobiegają jej przesuszeniu dzięki wytworzeniu specjalnej warstwy ochronnej na skórze dziecka. Dlatego też po
kąpieli dziecka przy pomocy emolientów, nie jest konieczne użycie oliwki lub balsamu. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby emolienty do kąpieli dla niemowląt były pozbawione alkoholu i mydła lub jego pochodnych – w innym przypadku mogą bardzo wysuszyć skórę maluszka.