Jaką wybrać pielęgnację skóry dziecka zimą

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, a zimą jest szczególnie atakowana przez szkodliwe czynniki zewnętrzne. Niezależnie od tego, czy jest to śnieg, mróz czy wiatr, należy dbać o to, by maluch był chroniony przed ich wpływem. Poniżej przedstawiamy wskazówki pielęgnacyjne, które pozwolą zatroszczyć się o zdrowie pociechy.

Jak ubierać niemowlaka zimą?

Noworodek czy kilkumiesięczne dziecko nie posiada wrodzonej termoregulacji ciała. Dlatego też zimowe warunki pogodowe bardzo często powodują wysuszenie skóry. Aby walczyć z tym zjawiskiem, szczególnie na wciąż niedojrzałej skórze dziecka, ważne jest podjęcie pewnych środków ostrożności.

Zimą rozważ zaplanowanie garderoby odpowiedniej do miejsca zamieszkania. Jak ubierać noworodka zimą? Zdecydowanie wybieraj warstwy, czyli ubieranie na tzw. „cebulkę”, zamiast bardzo ciepłych, grubych tkanin. W ten sposób jako rodzic będziesz zdecydowanie lepiej przygotowany na nagłe zmiany temperatury. Uważaj przy tym, aby odzież nie ograniczała ruchów dziecka i nie ściskała go zbyt mocno.

By wiedzieć, jak ubrać dziecko zimą, kieruj się następującą zasadą: zawsze zakładaj maluchowi jedną warstwę więcej niż na siebie. Kompletując garderobę na najchłodniejsze miesiące, nie koncentruj się wyłącznie na kurtce czy kombinezonie. Weź także pod uwagę rękawiczki, aby chronić dłonie dziecka przed zimnem.

O czym pamiętać, kiedy chcemy chronić dziecko przed zimnem?

Jeśli chodzi o głowę, pamiętaj o czapce oraz kapturze. W przypadku starszych dzieci możesz też rozważyć założenie komina, który dodatkowo ogrzeje szyję. Unikaj natomiast szalików, które mogą zaczepić się podczas spaceru lub zabawy, a tym samym stanowić potencjalne zagrożenie.

Dodatkowo, przygotowując malucha do wyjścia na dwór, wybierz bawełniane skarpetki lub rajstopy i skórzane buty, aby izolować palce od zimna, a tym samym zapobiegać odmrożeniom.

Do wózka konieczny jest z kolei śpiworek. Pamiętaj o tym, że dziecko bardzo szybko się wychładza, szczególnie że podczas podróżowania w ten sposób samodzielnie się nie porusza. Ponadto nie warto zapominać o odpowiedniej temperaturze w sypialni, która powinna wynosić maksymalnie 19°.

Pielęgnacja skóry noworodka – istotna szczególnie zimą

Skóra dziecka jest wrażliwa nie tylko na słońce, ale także na zimno oraz wiatr. Czemu? Przede wszystkim dlatego, że jest jeszcze niedojrzała, nie ma zatem wykształconej bariery ochronnej, którą posiadają osoby dorosłe. Niewystarczający płaszcz hydrolipidowy sprawia, że skóra jest bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (zanieczyszczenia, pogoda, tarcie itp.). Aby uspokoić dziecko, a zwłaszcza uniknąć podrażnień, najlepszym rozwiązaniem jest właściwa pielęgnacja skóry niemowlaka.

Podczas kąpieli używaj łagodnego produktu, który nie podrażni skóry. Wybierz kosmetyk dostosowany do specyfiki skóry dziecka, na przykład kojący olejek pod prysznic. Po wyjęciu z wanienki osusz dziecko, delikatnie przyciskając ręcznik do jego ciała, ale nie pocierając – mogłoby to spowodować nieprzyjemne otarcia.

Pielęgnacja skóry dziecka nie może się też obyć bez produktów nawilżających – kremu, oliwki, balsamu czy mleczka. Taki kosmetyk powinien mieć działanie natłuszczające i odżywiające, dzięki czemu skóra będzie doskonale zabezpieczona. Nakładając wybrany krem, nie zapominaj też o buzi malucha.

Jak zadbać o zdrowie niemowlaka? Zwróć uwagę na nosek

Zimą przeziębienie szybko zamienia się w zapalenie błony śluzowej nosa i gardła lub zapalenie oskrzeli. Zwracaj uwagę, czy nosek dziecka nie jest zatkany i oczyszczaj go nie tylko podczas kąpieli. Najlepiej robić to także rano, przed każdym posiłkiem oraz przed pójściem spać (drzemki i wieczory).

Czego będziesz potrzebować? Roztworu fizjologicznego, bawełnianych gazików, sprayu do nosa i oczywiście nosidełka dla dziecka, np. w formie chusty – szczególnie przydatnej zimą, ponieważ będziesz dodatkowo ogrzewać pociechę własnym ciałem.

Nawet jeśli temperatura nie rozpieszcza, staraj się codziennie wychodzić z dzieckiem na świeże powietrze. Wietrz jego pokój regularnie (na ten czas maluch powinien przebywać w innym pomieszczeniu). Bawcie się razem na dworze. Aktywność na zewnątrz jest odpowiednia dla waszego zdrowia. Jeśli zadbasz o odpowiednią ochronę przed chłodem, nie grozi wam przeziębienie, wprost przeciwnie.

Artykuły powiązane