Strona główna Pielęgnacja dziecka Pierwsze kroki w pielęgnacji

Dziecko

PRZEJDŹ DO:

TWARZ
RAPORT
DZIECKO
CIAŁO
PORADY DERMATOLOGA

Pierwsze kroki w pielęgnacji

Skóra niemowląt jest cienka, delikatna i wchłania związki chemiczne (ftalany, parabeny) znacznie łatwiej niż skóra dorosłych. Jeśli nie jest odpowiednio chroniona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, szybko się wysusza i podrażnia. Twoje dziecko potrzebuje więc codziennej pielęgnacji z użyciem kosmetyków odpowiednich dla jego delikatnej skóry. Troskliwych i łagodnych, ale skutecznych. Sprawdź jak kąpać noworodka.

Mixa żarówka logoKILKA FAKTÓW:

  • Co piąta mama twierdzi, że jej dziecko ma skórę suchą lub bardzo suchą
  • Zewnętrzne warstwy skóry niemowląt są o 20- 30% cieńsze od skóry starszego dziecka lub dorosłego
  • Wysuszenia, pęknięcia oraz podrażnienia skóry są efektem nieskutecznej ochrony skóry

 

Dlaczego moje dziecko ma suchą skórę?

Suchość skóry może być związana z nadmiarem kosmetyków i zbyt częstym myciem produktami nieodpowiednimi dla skóry niemowlęcia lub zbyt agresywnymi – zakłócają one spójność komórkową zewnętrznych warstw.

Większość kosmetyków do kąpieli przeznaczonych dla dorosłych – nie nadaje się dla dzieci.
Zbyt długi kontakt z wodą również prowadzi do wysychania skóry – dlatego należy ograniczać długość kąpieli.

 

Jak nawilżać skórę niemowlęcia?

Skóra niemowlęcia łatwiej wchłania i odkłada cząsteczki związków chemicznych, dlatego powinno się używać wyłącznie specjalnych produktów dla dzieci, o dostosowanych do ich potrzeb składnikach i w odpowiednich ilościach. Regularnie używaj emolientów lub kosmetyków nawilżających, które transportują lipidy na powierzchnię skóry, tworząc warstwę ochronną. Ta zabezpiecza skórę przed podrażnieniami, przesuszeniem i przenikanie szkodliwych substancji z otoczenia.

 

Nawilżanie skóry niemowląt

 

 

 

 

Jak chronić skórę małego dziecka? Skóra niemowlęcia stanowi powierzchnię kontaktową aż trzy razy większą niż u dorosłego (w stosunku do masy ciała), proporcjonalnie większe jest więc ryzyko zatrucia. Bardziej podatna na wysychanie – wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Jest też wyjątkowo narażona na działanie czynników zewnętrznych podczas przewijania, co prowadzi do powstawania zaczerwienień, a nawet rumienia. Zaczerwienienia na pośladkach dziecka, są efektem wielokrotnego pocierania, kontaktu z płynnym stolcem i kwaśnym moczem oraz stosowania nieodpowiednich kosmetyków.

  

Stosowanie odpowiednich kosmetyków niweluje efekt zaczerwienienia i podrażnienia skóry dziecka.

Zdrowe nawyki:

  • Postaraj się, aby skóra dziecka jak najkrócej miała kontakt z brudną pieluszką.
  • Oczyszczaj ją starannie po każdym przewijaniu.
  • Kąp dziecko codziennie, albo co najmniej trzy razy w tygodniu, w letniej wodzie o temperaturze 37°C, nie dłużej niż przez 5-10 minut.
  • Stosuj produkty o optymalnej tolerancji, odpowiadające potrzebom skóry dziecka.

 Pierwsze kroki w pielęgnacji niemowląt

Czy wiesz, że…

Jeżeli twoje dziecko często się drapie, a na jego ciele, dłoniach, a nawet twarzy widać płatki suchej skóry, może to być pierwszy objaw skóry atopowej? Kiedy diagnoza się potwierdzi, pamiętaj, aby do mycia jego skóry stosować łagodne produkty, które również odpowiednio ją nawilżą. Jeśli suchych miejsc będzie coraz więcej lub jeśli stan maluszka się nie poprawi, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednią kurację dla skóry atopowej.

 

PRAWDA CZY FAŁSZ?

Czy łagodniejsze środki do prania mogą ochronić skórę mojego dziecka?
PRAWDAW przypadku problemów skórnych u dziecka, tradycyjne środki do prania mogą okazać się nieodpowiednie i powodować podrażnienia po założeniu przez malucha wypranych w nich ubranek. Alternatywą jest pranie bielizny dziecięcej w orzechach myjących, zawierających saponinę – naturalny detergent, który uwalnia się w kontakcie z wodą i pierze. Orzechy, szczególnie zalecane do ubranek dzieci o skórze wrażliwej lub alergicznej, piorą skutecznie i nie uczulają. Nie podrażniają także skóry ze skłonnością do egzemy – dzięki swemu łagodnemu działaniu, nie powodują swędzenia. Opcjonalnie warto używać specjalnych proszków do prania bez siarczanów i fosforanów dla niemowląt, które nie zawierają drażniących delikatną skórę dodatków zapachowych.
NIE JEST ZALECANE STOSOWANIE ŚRODKÓW ZMIĘKCZAJĄCYCH DO PRANIA UBRANEK DZIECIĘCYCH. MOGĄ ONE WYWOŁAĆ ALERGIĘ U DZIECKA, ZWŁASZCZA JEŚLI MA ONO SKÓRĘ SZCZEGÓLNIE REAKTYWNĄ.

DERMATOLOŻKA CATHERINE BRAEKEN POLECA

Skóra jest najbardziej rozwiniętym organem czuciowym u niemowląt i ich podstawowym środkiem komunikacji z otaczającym światem. Nawiązuj kontakt z maleństwem, regularnie masując je po kąpieli z użyciem kremu nawilżającego.

 

 

Produkty powiązane z artykułem

Bardzo delikatny szampon micelarny
Bardzo delikatny szampon micelarny
Delikatna skóra głowy i włosów
Przejdź do produktu

Czytaj także:

Kosmetyki, bez których nie możesz się obejść w codziennej pielęgnacji twarzy
Codzienna pielęgnacja twarzy - krok po kroku
Kąpiel delikatna jak skóra dziecka
Twoje MUST HAVE w łazience!
powrót do wszystkich porad

Brak wyników wyszukiwania.