Sucha, suchsza, najsuchsza… Prawidłowe nawilżanie skóry dziecka

Dlaczego sucha skóra u dziecka jest najczęstszym problemem dermatologicznym? Szukając odpowiedzi na to pytanie, powinniśmy przede wszystkim poznać genezę powstałego problemu uwzględniając przy tym anatomię skóry u dziecka. Pozwoli to nam zapobiec suchej skórze u dziecka i niemowlaka.

Sucha skóra u noworodka

Skąd bierze się sucha skóra u noworodka? A z czasem sucha skóra u dziecka? Skóra dziecka jest znacznie cieńsza i delikatniejsza w porównaniu do skóry osoby dorosłej. Łatwiej więc o podrażnienia oraz nadmierne wysuszenie.

Sucha skóra u noworodka wynika z tego, że dziecko w okresie prenatalnym przebywa w wodach płodowych. Gdy przychodzi ono na świat, jego skóra nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Jest wówczas obniżony poziom lipidów. Są nieaktywne gruczoły potowe i łojowe. W wyniku ograniczonej pracy gruczołów potowych, skóra dziecka nie ma jeszcze w pełni sprawnej termoregulacji.

Ponadto sucha skóra u małego dziecka ulega wysuszeniu poprzez inne czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne, klimat, pogoda, klimatyzacja itd. Należy pamiętać, że skóra dziecka posiada inne pH niż w przypadku osoby dorosłej. Dlatego też nie powinniśmy dziecku sprawiać długich kąpieli w wodzie z mydłami lub płynami, których odczyn pH jest zasadowy.

Dodatkowy problem to… łuszcząca się skóra u noworodka? Skąd to wynika?

Łuszcząca się skóra u niemowlaka jest dolegliwością współwystępującą razem z suchą skórą dziecka. Łuszczenie się skóry zazwyczaj pojawia się w przegubach rączek, nóżek czy też na brzuszku. Jest to naturalne zjawisko. Wynika to z tego, że w życiu płodowym skóra dziecka będąc w długim kontakcie z wodą, ulega maceracji (rozmoczeniu). W rezultacie, po narodzinach skóra dziecka ulega przesuszeniu i łuszczeniu się. Zjawisko łuszczącej się skóry u niemowlaka występuje u wszystkich nowonarodzonych dzieci. Jednak nasila się ono bardziej wśród noworodków urodzonych kilka dni po terminie.

Jak postępować w przypadku suchej skóry u noworodka?

Skóra dziecka dojrzewa dopiero w około 3 roku życia. Dlatego w międzyczasie wśród najmłodszych niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka. Powinniśmy dobrać odpowiednie kosmetyki dedykowane do suchej skóry u dziecka. Ważne, aby te preparaty nie zawierały w sobie konserwantów, parabenów, barwników i sztucznych aromatów. Te składniki wysuszają skórę dziecka powodując podrażnienia i świąd.

Mając na uwadze najwyższą troskę o suchą skórę u noworodka, firma Mixa wyszła na rynek z innowacyjnym produktem Łagodząca woda oczyszczająca bez spłukiwania Mixa Baby, który nie wymaga użycia wody – a więc można ten preparat użyć w każdej sytuacji. Produkt również jest dedykowany suchej skórze głowy u niemowlaka i dziecka. Łagodząca woda oczyszczająca bez spłukiwania Mixa Baby oczyszcza i chroni przed przesuszeniem. Jej hipoalergiczna formuła bez alkoholu etylowego została opracowana tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i została przetestowana dermatologicznie. Zawarte w nim 5% gliceryny pozwala suchą skórę u dziecka dobrze oczyścić oraz nawilżyć pozostawiając ją gładką i miękką.

Po kąpieli, lub nawet kilka razy w ciągu dnia, warto skórę dziecka nawilżyć odpowiednim kremem, np. ATOPIANCE Emulsja łagodząca do twarzy i ciała. Krem zawiera w sobie unikalną mieszankę olejków pozwalających odpowiednio nawilżyć suchą skórę u noworodka. Jest idealnym rozwiązaniem także w okresie zimowym, gdy zimno i pocieranie powodują podrażnienia i drobne zaczerwienienia.

Obok stosowania kosmetyków do codziennej pielęgnacji suchej skóry u noworodka, powinniśmy zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza w pokoju dziecka – optymalna temperatura w ciągu dnia powinna wynosić 20-22° C, a w nocy – około 18° C. Unikajmy długotrwałego przebywania z dzieckiem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Skóry dziecka nie narażajmy na szkodliwe działania słoneczne.

Produkty powiązane z artykułem

  • Bardzo delikatny szampon micelarny Sprawdź

Artykuły powiązane