Jak pielęgnować włosy u niemowlaka?

Niemowlęta nie mogą pochwalić się jeszcze bujnymi, długimi włosami – te urosną dopiero później i na pewno będą miały jeszcze czas zachwycać. Tymczasem nie można jednak pomijać faktu, że u noworodków pielęgnacja włosów to także dbanie o delikatną skórę głowy. To bardzo ważne, aby nie zapominać o stosowaniu właściwych kosmetyków oraz pamiętać, że kąpiele początkowo bywają dla tak małych dzieci niezwykle stresujące. Dobrze również dowiedzieć się, czy wypadanie włosów u niemowlaka jest czymś naturalnym oraz na co warto zwrócić uwagę podczas rutyny pielęgnacyjnej.

Pielęgnacja włosów niemowlaka

Włosy niemowlaka są delikatne i bardzo kruche. Nawet jeżeli nasz maluch urodzi się z nieco bujniejszym owłosieniem skóry głowy, to prawdopodobnie z czasem kosmyki zaczną wypadać. W odpowiednim momencie zastąpią je nowe, znacznie silniejsze i grubsze. Nie warto także sugerować się kolorem, który zauważalny jest w pierwszych miesiącach życia – on także może ulec zmianie. Wszystko dlatego, że początkowo mówimy o włosach płodowych, czyli tymczasowych. Czasami są one kręcone i bardzo ciemne.

Pielęgnacja włosów niemowlaka nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Niepotrzebne są tutaj zaawansowane produkty, ponieważ nie jest to czas, w którym konieczne jest aplikowanie substancji pomagających w stylizacji. Zazwyczaj wystarczy posiadanie jednego kosmetyku oraz specjalnej szczotki.

Wypadanie włosów u niemowlaka – przyczyny

Wielu rodziców zauważa, że włosy u tak małego dziecka wypadają. Czy jest to powód do niepokoju? Specjaliści twierdzą, że nie. To jedno z naturalnych zjawisk, które występuje zazwyczaj w okresie niemowlęcym. Chociaż włosów nie jest jeszcze dużo, to mogą one znacząco wypadać. co powoduje tworzenie się nieestetycznych, łysych placków. Głównym powodem jest tutaj częste pocieranie główki o takie materiały jak materac, poduszka czy kaptur.

Wytarte włosy u niemowlaka to nic złego – trudno byłoby nam powstrzymać malucha od częstego kręcenia się i wiercenia. Skoro początkowo nie może nawet unieść główki, to pozostaje mu tylko obracanie nią w różne strony, aby obserwować otoczenie. Problem ten przeminie w swoim czasie.

Gdy więc zauważymy braki w owłosieniu u naszej pociechy, to nie musimy zgłaszać się z tym problemem do specjalisty. Wystarczy jedynie postarać się, aby codzienna pielęgnacja włosów dziecka była właściwie dobrana i poprawnie prowadzona. Niepokoić możemy się dopiero w momencie, kiedy maluch nieco urośnie, a przypadłość pozostanie. Wtedy prawdopodobnie oznaczać będzie to niedobory w organizmie lub występowanie którejś z chorób skórnych.

Pielęgnacja włosów dziecka – produkty

W pierwszych miesiącach życia dziecka włosy nie są jeszcze zbyt gęste czy grube, dlatego bez problemu można wybierać produkty o podwójnym zastosowaniu. Mowa oczywiście o płynach do kąpieli dla dzieci, które nadają się także do mycia wrażliwej skóry głowy oraz pierwszego owłosienia. Jako że jest to czas, kiedy malucha myjemy co dwa lub trzy dni – to dokładnie tej samej zasady powinniśmy trzymać się w przypadku oczyszczania włosów. Są one bardzo delikatne, więc lepiej nie obciążać ich zawartymi w kosmetykach substancjami.

Oprócz płynu do kąpieli rodzice powinni zakupić także szczotkę z miękkim włosiem. Służy ona do ułożenia mokrych włosów. Grzebień nie będzie dobrym rozwiązaniem. Aby nie powodować przesuszeń, ale również nie wywoływać u dziecka stresu – nie sięgajmy po suszarkę. Pamiętajmy jednak o ogrzaniu główki poprzez założenie bawełnianej czapki.

Produkty powiązane z artykułem

  • Łagodny szampon i płyn do kąpieli dla niemowląt 2w1 Sprawdź
  • Bardzo delikatny szampon micelarny Sprawdź

Artykuły powiązane