Trądzik niemowlęcy - objawy i leczenie

Rodzajów trądziku u dorosłych, dzieci i niemowląt jest wiele. Jeżeli na buzi Twojej pociechy pojawiły się zmiany przypominające tradycyjne wykwity występujące u osób dorosłych, to możesz mieć do czynienia z oznakami trądziku niemowlęcego. Czy jest to powód do zmartwień? Wypryski widoczne na buzi malucha znikają zazwyczaj w przeciągu paru miesięcy, ale warto stosować się do kilku zasad, które mogą złagodzić objawy.

Trądzik niemowlęcy

Jego występowanie dotyka prawie 1/5 dzieci, natomiast najlepiej zdiagnozować go poprzez zaobserwowanie wykwitów w obrębie policzków. Dokładna historia tej przypadłości nie jest w pełni znana, ale wiadomo, że trądzik niemowlęcy związany jest ze stymulacją hormonalną gruczołów łojowych przez androgeny dziecięce oraz te, które pochodzą od matki.
Pojawiające się zmiany skórne mogą wystąpić tuż po urodzeniu, czyli w okresie noworodkowym. Zdarza się jednak, że jeżeli trądzik występuje tak wcześnie, to znika samoistnie w przeciągu kilku miesięcy, a jego objawy są niewielkie. Czym się charakteryzuje? Na policzkach dziecka można zauważyć m.in. zaskórniki zamknięte, wągry oraz inne wykwity.

Jeżeli zmiany pojawiają się później – stan ten określa się trądzikiem niemowlęcym. Jednak w tym przypadku występujące wykwity mogą przybrać postać grudek, krost, guzów i zmian guzkowo-torbielowatych. Jest to bardzo uciążliwa postać trądziku, szczególnie dla małego dziecka, dlatego wielu rodziców szuka sposobu na złagodzenie występujących objawów.

Objawy trądziku niemowlęcego

Trądzik niemowlęcy związany jest przede wszystkim ze stymulacją hormonalną gruczołów łojowych, ale czasami przyczyną są oleje mineralne, nierzadko używanych się przy pielęgnacji skóry maluszka.
Gruczoły łojowe u tak małych dzieci są z reguły bardzo małe i nie powinny wydzielać tak dużej ilości łoju. Zdarza się jednak, że jest inaczej. Jednym z czynników, który może wpływać na wystąpienie trądziku niemowlęcego jest przegrzanie - rosnąca temperatura sprawia, że gruczoły zaczynają wydzielać zbyt dużo sebum. Niekiedy powodem występujących zmian są także środki piorące używane do prania śpioszków oraz innych ubranek.

Trądzik niemowlęcy – leczenie

Warto wiedzieć, że trądzik niemowlęcy powinien ustąpić w przeciągu kilku miesięcy – o ile tylko przyczyny jego powstania nie są bardziej złożone. W niewielu przypadkach jest on objawem wrodzonej hiperplazji nadnerczy albo wirylizującego guza. Konsultacja ze specjalistą zawsze jest wskazana. Najczęściej nie jest jednak wymagane specjalistyczne leczenie, a lekarz wskaże jedynie podstawowe zasady, jakich należy się trzymać podczas dbania o higienę dziecka.
Trzeba zwracać uwagę na materiały, z których wykonane są dziecięce ubranka. Sztuczne mieszanki sprzyjają przegrzaniu, a tego musimy unikać. Do prania śpioszków stosować powinno się łagodne detergenty, które nie będą działały drażniąco.

Równie ważna jest pielęgnacja maluszka. Co stosować na trądzik niemowlęcy? Dodawane do kąpieli emolienty doskonale zapobiegają wysuszeniu skóry, dzięki czemu ta pozostaje w lepszej kondycji a gruczoły łojowe przestają produkować nadmiar sebum. Dobrze jest wybierać takie produkty, które jednocześnie nawilżają i oczyszczają – może być to Mixa, delikatny płyn do kąpieli i mycia z olejkiem. W tym przypadku jest to olejek ze słodkich migdałów, ze względu na naturalne działanie zmiękczające oraz bardzo przyjemny zapach, który pomoże dziecku łatwiej zasnąć.

Trądzik niemowlęcy – czym smarować?

Jeżeli chodzi o trądzik niemowlęcy – objawy są bardzo łatwe do rozpoznania. Niezależnie od tego, czy są to zmiany w postaci zaskórników otwartych bądź zamkniętych, czy też wykwitów ze stanem zapalnym – w każdym z tych przypadków potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja, która nie wysuszy skóry. Jeżeli prawidłowo zadbamy o wybór kosmetyków, powinniśmy również zwrócić uwagę, czy nie ubieramy dziecka w zbyt wiele warstw odzieży wierzchniej i nie przegrzewamy tym samym organizmu.
Niemniej zmiany mogą pojawiać się także pomimo odpowiedniej higieny. Należy pamiętać, że trądzik niemowlęcy ustąpi z czasem, ale zanim się to stanie – leczenie można wspomóc prostymi środkami dostępnymi w każdej aptece bez recepty, ale zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje, czy jest to słuszny wybór.

Maść cynkowa lub z witaminą A to bardzo skuteczny sposób na łagodzenie występujących stanów zapalnych. Z tego rozwiązania korzystają przeważnie dorośli oraz młodzież zmagająca się z trądzikiem młodzieńczym. Maść z witaminą A opiera się na działaniu retinolu – czyli substancji czynnej. Pomaga w szybkiej regeneracji skóry oraz łagodzi stany zapalne. Stosuje się ją miejscowo.
Tak jak i w przypadku klasycznego trądziku, który występuje u starszych dzieci i dorosłych – nie wolno wyciskać pojawiających się na buzi zmian. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego i szybszego rozprzestrzeniania się bakterii na inne fragmenty ciała. Wyciskanie to również prosty sposób na powstanie blizn oraz przebarwień – a te wymagają już użycia silniejszych środków.

Produkty powiązane z artykułem

  • Bardzo delikatny szampon micelarny Sprawdź

Artykuły powiązane