Większość z nas kojarzy trądzik, który pojawia się w okresie dojrzewania. Każdy z nas, w większym lub mniejszym stopniu go doświadczył. Dlatego też wiele osób postrzega go jedynie jako chorobę wieku młodzieńczego. Tymczasem okazuje się, że rodzajów trądziku jest znacznie więcej i może on dotyczyć także osób dorosłych. Dowiedz się, co powoduje trądzik, jakie są jego rodzaje i w jaki sposób go leczyć.
Trądzik pospolity
Trądzik pospolity nazywany jest także trądzikiem młodzieńczym. Jest to choroba skóry występująca w okresie pokwitania. Powstaje, gdy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych.
Androgeny to hormony odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Są to hormony płciowe, odpowiadające za rozwój cech męskich, ale mogą powodować także zwiększoną aktywność gruczołów łojowych. W okresie dojrzewania ich stężenie rośnie zarówno u chłopców jak i dziewcząt. Wspomniana już nadprodukcja łoju prowadzi do powstawania zaskórników. Zaskórniki to podstawowe zmiany skórne trądziku pospolitego. Wyróżniamy ich dwa rodzaje:
- otwarte – w ich centrum znajduje się niewielki otworek, przez który wydostaje się masa łojowo-rogowa. Szczyt zaskórników otwartych ma wyraźny, ciemny odcień ‒ dzieje się tak w wyniku gromadzenia się melaniny (barwnik skóry) oraz keratyny ‒ białka budującego zrogowaciały naskórek;
- zamknięte – te białawe, niewielkie zmiany tworzą się w głębszych warstwach skóry. Powodem ich powstawania są korneocyty ‒ martwe komórki naskórka. Zbierają się w ujściu gruczołów łojowych i blokują je, uniemożliwiając tym samym wydostanie się łoju na zewnątrz.
Ze względu na różny typ zmian skórnych w przypadku trądziku pospolitego, w jego obrębie wyróżnia się trądzik:
- zaskórnikowy ‒ obecność jedynie zaskórników otwartych i zamkniętych;
- grudkowo-krostkowy ‒ grudki to okrągłe, twarde i uwypuklające się na skórze zmiany, zazwyczaj koloru czerwonego; krosty zazwyczaj nazywane są potocznie „pryszczami”. To wykwity posiadające w swoim wnętrzu ropę;
- guzkowo-cystowy ‒ obecność dużych i głębokich guzów zapalnych wraz ze zgromadzoną treścią ropną;
- piorunujący ‒ to najcięższa znana odmiana trądziku. Obejmuje nie tylko skórę; oprócz zmian trądzikowych występują objawy ogólne, dotyczące całego organizmu. Jest to na przykład wzrost temperatury ciała, ogólne osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe. Choroba ta w większości przypadków dotyka mężczyzn. Po wygojeniu się wykwitów na twarzy mogą pozostawać blizny.
Trądzik ropowiczy
Na twarzy osoby cierpiącej na ten rodzaj trądziku pojawiają się typowe dla trądziku pospolitego zaskórniki, krosty, grudki oraz torbiele ropne, które warunkują jego cięższy przebieg. Gojąc się, pozostawiają one szpecące blizny. Mogą być one bardzo nierówne, czasami nawet wciągnięte w głąb skóry.
Trądzik skupiony
Jest on domeną mężczyzn, kobiety chorują na niego niezwykle rzadko. Niestety, w większości przypadków może on pozostawiać ślady na skórze na całe życie. Na skórze oprócz zmian typowych dla trądziku pospolitego, pojawiają się torbiele ropne i głębokie nacieki, które mogą się ze sobą zlewać. W przypadku trądziku skupionego zaskórniki występują w bardzo dużej ilości i są bardzo duże. To dodatkowo pogarsza stan choroby. Kiedy wykwity zostaną wygojone, pozostają po nich duże, nierówne blizny. W przypadku trądziku skupionego charakterystyczne jest, że zmiany oprócz skóry twarzy, zazwyczaj pojawiają się w dość nietypowych miejscach, np. pod pachami lub w okolicy pachwin czy pośladków.
Trądzik bliznowaty
Może on występować jako oddzielna zmiana lub razem z trądzikiem skupionym i ropowiczym. Ta postać charakteryzuje się powstawaniem w obrębie zmian tzw. „bliznowców”. To twarde, włókniste guzy, posiadające podłużny lub nieregularny kształt, często posiadające wypustki.
Trądzik różowaty
To przewlekła choroba skóry twarzy. Rozwija się na podstawie zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Znacznie częściej występuje ona u kobiet niż mężczyzn, a jej największe nasilenie przypada między 40 a 60 rokiem życia, choć zdarzają się także przypadki wśród młodszych osób. Zmiany chorobowe w przebiegu trądziku różowatego rozpoczynają się na skórze nosa, a następnie rozprzestrzeniają się na policzki, podbródek, czoło, a także szyję oraz dekolt. Na początku pojawia się charakterystyczny rumień oraz teleangiektazje (poszerzone naczynia krwionośne). Następstwem są grudki i krosty. Cechą odróżniającą trądzik różowaty od pospolitego jest brak zaskórników. Początek choroby zazwyczaj wiąże się ze wzmożoną aktywnością naczyń. Wyostrzenie zmian przede wszystkim spowodowane jest stresem oraz ekspozycją na słońce. Wpływ mogą mieć także ciężkostrawne potrawy oraz alkohol, a także zaburzenia endokrynologiczne.
Trądzik wywołany
To trądzik, który powstaje na skutek pewnej substancji drażniącej, a nie wynika jedynie z naturalnych skłonności skóry. Taki trądzik może zostać wywołany przez leki ‒ mówimy wtedy o trądziku polekowym. Bardzo częstym typem trądziku wywołanego jest trądzik kosmetyczny. Spowodowany jest nadreaktywnością mieszków włosowych na określoną substancję czynną, np. lanolinę, parafinę czy niektóre oleje roślinne zawarte w kosmetykach.
Skóra trądzikowa ‒ pielęgnacja
Niezależnie od tego, z jakim rodzajem trądziku się borykasz, prawidłowa pielęgnacja to, oprócz leczenia farmakologicznego (jeśli jest niezbędne), klucz do zdrowej, wolnej od wyprysków skóry. Dermatolodzy są zgodni, że jej prawidłowe oczyszczanie ma ogromny wpływ na zmniejszenie trądziku. Prawidłowo wykonany demakijaż to podstawa. Resztki nie zmytego makijażu pozostawionego na noc powodują namnażanie się na naszej skórze bakterii, które mogą doprowadzić ją do opłakanego stanu. Do tego celu świetnie sprawdzą się mleczka do demakijażu marki Mixa, np. mleczko do demakijażu z linii Pro-Tolerance, stworzone z myślą o kobietach z nadwrażliwą skórą, także tych, które np. borykają się z trądzikiem różowatym. Warto zadbać także o naszą trądzikową, ale równocześnie wrażliwą skórę w ciągu dnia. W tej sytuacji warto zastosować krem łagodzący zaczerwienienia, które często towarzyszą cerze trądzikowej. Krem CC przeciw zaczerwienieniom od marki Mixa pielęgnuje wrażliwą skórę i równocześnie chroni ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Pomaga łagodzić i stopniowo redukować zaczerwienienia.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)