BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 9-13
Klauzula obowiązku informacyjnego w związku z wypełnieniem formularza kontaktowego

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62 możliwy jest za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] Przetwarzanie danych osobowych będzie się odbywać na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych, którym jest odpowiedzi na kontakt zainicjowany przez wypełnienie i wysłanie formularza kontaktu. Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępnianie na rzecz innych podmiotów bez uprzedniej zgody wyrażonej przez Panią/Pana. Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępnianie podmiotom do tego upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Administrator może w drodze pisemnej umowy powierzyć innemu podmiotowi przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w zakresie i celu niezbędnym dla realizacji usługi. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny dla świadczenia usługi, nie dłużej niż 3 miesiące od momentu wysłania przez Administratora odpowiedzi na zapytanie. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, wniesienia sprzeciwu. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie. Skorzystanie przez Panią/Pana z tego prawa pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, które miało miejsce przed wycofaniem zgody. Przysługuje Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji wskazanych celów.
Strona główna Pielęgnacja twarzy Jakie są rodzaje trądziku?

Twarz

PRZEJDŹ DO:

TWARZ
RAPORT
DZIECKO
CIAŁO
PORADY DERMATOLOGA

Jakie są rodzaje trądziku?

Rodzaje trądziku Większość z nas kojarzy trądzik, który pojawia się w okresie dojrzewania. Każdy z nas, w większym lub mniejszym stopniu go doświadczył. Dlatego też wiele osób postrzega go jedynie jako chorobę wieku młodzieńczego. Tymczasem okazuje się, że rodzajów trądziku jest znacznie więcej i może on dotyczyć także osób dorosłych. Dowiedz się, co powoduje trądzik, jakie są jego rodzaje i w jaki sposób go leczyć.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity nazywany jest także trądzikiem młodzieńczym. Jest to choroba skóry występująca w okresie pokwitania. Powstaje, gdy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych.
Androgeny to hormony odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Są to hormony płciowe, odpowiadające za rozwój cech męskich, ale mogą powodować także zwiększoną aktywność gruczołów łojowych. W okresie dojrzewania ich stężenie rośnie zarówno u chłopców jak i dziewcząt. Wspomniana już nadprodukcja łoju prowadzi do powstawania zaskórników. Zaskórniki to podstawowe zmiany skórne trądziku pospolitego. Wyróżniamy ich dwa rodzaje:

  • otwarte – w ich centrum znajduje się niewielki otworek, przez który wydostaje się masa łojowo-rogowa. Szczyt zaskórników otwartych ma wyraźny, ciemny odcień ‒ dzieje się tak w wyniku gromadzenia się melaniny (barwnik skóry) oraz keratyny ‒ białka budującego zrogowaciały naskórek;
  • zamknięte – te białawe, niewielkie zmiany tworzą się w głębszych warstwach skóry. Powodem ich powstawania są korneocyty ‒ martwe komórki naskórka. Zbierają się w ujściu gruczołów łojowych i blokują je, uniemożliwiając tym samym wydostanie się łoju na zewnątrz.

Ze względu na różny typ zmian skórnych w przypadku trądziku pospolitego, w jego obrębie wyróżnia się trądzik:

  • zaskórnikowy ‒ obecność jedynie zaskórników otwartych i zamkniętych;
  • grudkowo-krostkowy ‒ grudki to okrągłe, twarde i uwypuklające się na skórze zmiany, zazwyczaj koloru czerwonego; krosty zazwyczaj nazywane są potocznie „pryszczami”. To wykwity posiadające w swoim wnętrzu ropę;
  • guzkowo-cystowy ‒ obecność dużych i głębokich guzów zapalnych wraz ze zgromadzoną treścią ropną;
  • piorunujący ‒ to najcięższa znana odmiana trądziku. Obejmuje nie tylko skórę; oprócz zmian trądzikowych występują objawy ogólne, dotyczące całego organizmu. Jest to na przykład wzrost temperatury ciała, ogólne osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe. Choroba ta w większości przypadków dotyka mężczyzn. Po wygojeniu się wykwitów na twarzy mogą pozostawać blizny.

Rodzaje trądziku

Trądzik ropowiczy

Na twarzy osoby cierpiącej na ten rodzaj trądziku pojawiają się typowe dla trądziku pospolitego zaskórniki, krosty, grudki oraz torbiele ropne, które warunkują jego cięższy przebieg. Gojąc się, pozostawiają one szpecące blizny. Mogą być one bardzo nierówne, czasami nawet wciągnięte w głąb skóry.

Trądzik skupiony

Jest on domeną mężczyzn, kobiety chorują na niego niezwykle rzadko. Niestety, w większości przypadków może on pozostawiać ślady na skórze na całe życie. Na skórze oprócz zmian typowych dla trądziku pospolitego, pojawiają się torbiele ropne i głębokie nacieki, które mogą się ze sobą zlewać. W przypadku trądziku skupionego zaskórniki występują w bardzo dużej ilości i są bardzo duże. To dodatkowo pogarsza stan choroby. Kiedy wykwity zostaną wygojone, pozostają po nich duże, nierówne blizny. W przypadku trądziku skupionego charakterystyczne jest, że zmiany oprócz skóry twarzy, zazwyczaj pojawiają się w dość nietypowych miejscach, np. pod pachami lub w okolicy pachwin czy pośladków.

Trądzik bliznowaty

Może on występować jako oddzielna zmiana lub razem z trądzikiem skupionym i ropowiczym. Ta postać charakteryzuje się powstawaniem w obrębie zmian tzw. „bliznowców”. To twarde, włókniste guzy, posiadające podłużny lub nieregularny kształt, często posiadające wypustki.

Trądzik różowaty

To przewlekła choroba skóry twarzy. Rozwija się na podstawie zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Znacznie częściej występuje ona u kobiet niż mężczyzn, a jej największe nasilenie przypada między 40 a 60 rokiem życia, choć zdarzają się także przypadki wśród młodszych osób. Zmiany chorobowe w przebiegu trądziku różowatego rozpoczynają się na skórze nosa, a następnie rozprzestrzeniają się na policzki, podbródek, czoło, a także szyję oraz dekolt. Na początku pojawia się charakterystyczny rumień oraz teleangiektazje (poszerzone naczynia krwionośne). Następstwem są grudki i krosty. Cechą odróżniającą trądzik różowaty od pospolitego jest brak zaskórników. Początek choroby zazwyczaj wiąże się ze wzmożoną aktywnością naczyń. Wyostrzenie zmian przede wszystkim spowodowane jest stresem oraz ekspozycją na słońce. Wpływ mogą mieć także ciężkostrawne potrawy oraz alkohol, a także zaburzenia endokrynologiczne.

Trądzik wywołany

To trądzik, który powstaje na skutek pewnej substancji drażniącej, a nie wynika jedynie z naturalnych skłonności skóry. Taki trądzik może zostać wywołany przez leki ‒ mówimy wtedy o trądziku polekowym. Bardzo częstym typem trądziku wywołanego jest trądzik kosmetyczny. Spowodowany jest nadreaktywnością mieszków włosowych na określoną substancję czynną, np. lanolinę, parafinę czy niektóre oleje roślinne zawarte w kosmetykach.

Skóra trądzikowa ‒ pielęgnacja

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem trądziku się borykasz, prawidłowa pielęgnacja to, oprócz leczenia farmakologicznego (jeśli jest niezbędne), klucz do zdrowej, wolnej od wyprysków skóry. Dermatolodzy są zgodni, że jej prawidłowe oczyszczanie ma ogromny wpływ na zmniejszenie trądziku. Prawidłowo wykonany demakijaż to podstawa. Resztki nie zmytego makijażu pozostawionego na noc powodują namnażanie się na naszej skórze bakterii, które mogą doprowadzić ją do opłakanego stanu. Do tego celu świetnie sprawdzą się mleczka do demakijażu marki Mixa, np. mleczko do demakijażu z linii Pro-Tolerance, stworzone z myślą o kobietach z nadwrażliwą skórą, także tych, które np. borykają się z trądzikiem różowatym. Warto zadbać także o naszą trądzikową, ale równocześnie wrażliwą skórę w ciągu dnia. W tej sytuacji warto zastosować krem łagodzący zaczerwienienia, które często towarzyszą cerze trądzikowej. Krem CC przeciw zaczerwienieniom od marki Mixa pielęgnuje wrażliwą skórę i równocześnie chroni ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Pomaga łagodzić i stopniowo redukować zaczerwienienia.

 

 

Produkty powiązane z artykułem

Kremowy żel do mycia twarzy
Kremowy żel do mycia twarzy
Skóra zaczerwieniona
Przejdź do produktu

Czytaj także:

Trądzik u dorosłych – jak z nim walczyć?
Trądzikowa mapa twarzy – poznaj swój stan zdrowia
Skąd się bierze trądzik u dorosłych mężczyzn?
Co to jest trądzik i jak powstaje?
powrót do wszystkich porad

Brak wyników wyszukiwania.