Trądzik u dorosłych – jak z nim walczyć?

Słowo „trądzik” zazwyczaj kojarzy się nam z dolegliwością skórną wśród nastolatków. Niestety, wypryski na twarzy stają się coraz bardziej powszechnym problemem wśród dorosłych po 30 roku życia. Objawy trądziku u dorosłych przebiegają podobnie jak w przypadku młodzieży, różnią się natomiast przyczyną powstawania zmian skórnych. Jeżeli w wieku nastoletnim nie borykaliśmy się z tym problemem, nie oznacza że nie musimy obawiać się tego w późniejszych latach życia. Trądzik dorosłych częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Zmiany skórne możemy najczęściej zaobserwować na brodzie, nosie i czole. Nierzadko na twarzy pojawiają się duże, czerwone i bolesne wykwity skórne.

Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych?

Powstawanie trądziku u dorosłych może mieć wielorakie podłoże, np. zła dieta, zaburzenia hormonalne czy też stres. W sytuacjach stresujących, w naszej skórze dochodzi do wzmożonej produkcji łoju oraz sebum, którego nadmiar staje się doskonałą pożywką dla bakterii. Innymi czynnikami predysponującymi do powstawania trądziku u dorosłych jest palenie wyrobów tytoniowych, spożywanie alkoholu, zbyt mała ilość snu, przyjmowanie niektórych leków oraz czynniki genetyczne.

Kluczowym powodem do powstawania trądziku u dorosłych może być nieodpowiednia pielęgnacja skóry poprzez zaniedbanie, niedokładne oczyszczanie skóry, przesuszanie skóry, stosowanie źle dobranych kosmetyków, które dodatkowo blokują ujścia gruczołów łojowych. Dlatego też, zwróćmy szczególną uwagę na to, jakie preparaty wybieramy do codziennej pielęgnacji. Sięgajmy po produkty dedykowane docelowo trądzikowi u dorosłych.

Leczenie trądziku u dorosłych

Trądzik u dorosłych mężczyzn i kobiet przebiega łagodniej niż wśród nastolatków. Jednak jest trudniejszy do wyleczenia ze względu na przewlekłą charakterystykę. Leczenie poważniejszych objawów trądziku u dorosłych jest nierzadko długotrwałą terapią. Dermatolog po specjalistycznych badaniach, przepisuje antybiotyki zawierające w sobie przeważnie kwas azelainowy, kwas salicylowy i siarkę. Niemniej jednak, antybiotykoterapię trądziku dorosłych musimy połączyć z prawidłową dietą i odpowiednią pielęgnacją skóry.

Sposoby na trądzik u dorosłych

Terapia trądziku u dorosłych może trwać nawet rok czasu, a terapia podtrzymująca około dwóch lat. Co to oznacza? Po ustąpieniu objawów trądziku u dorosłych, powinniśmy jeszcze przez dłuższy czas stosować dermokosmetyki, by zapobiec nawrotom zmian skórnych.

Trądzik u dorosłych należy zwalczać stosując produkty złuszczające oraz przeciwzapalne. Preparaty powinny umożliwić odpowiednią stymulację pracy gruczołów łojowych oraz ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum. Z czasem objawy trądziku u dorosłych ustąpią, jeżeli będziemy regularnie pielęgnować twarz.

Co jeszcze jest ważne podczas pielęgnacji trądziku u dorosłych? Musimy wybierać emolienty zawierające w sobie cynk, który stanowi jeden z podstawowych składników, pomocnych w leczeniu trądziku u dorosłych. Cynk zwęża pory, matuje skórę i zmniejsza niedoskonałości. Produkty firmy Mixa są wzbogacone o ten pierwiastek. Zatem, nasza codzienna pielęgnacja powinna wyglądać następująco:

  • Demakijaż – wieczorem, po całym dniu, zastosujmy Mixa płyn micelarny przeciw niedoskonałościom.
  • Oczyszczanie – dobrze sprawdzi się Mixa złuszczający peeling-maska bez granulek naprzemiennie używany z preparatem Mixa Oczyszczający żel myjący bez mydła.
  • Tonizowanie – obligatoryjny etap pielęgnacji. Tonik pozwoli na wyrównanie prawidłowego pH naszej skóry. Do trądziku u dorosłych lepiej stosować tonik bez alkoholu, by nie narażać cery na nadmierne wysuszenie. Wobec tego, warto zaopatrzyć się w Mixa Oczyszczający tonik bez alkoholu.
  • Nawilżanie – preparaty nawilżające również powinny zawierać w sobie cynk, np. Mixa Krem nawilżający 2 w 1 Przeciw niedoskonałościom, który ochroni twarz przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych powodujących powstawanie niedoskonałości.

O czym jeszcze musimy pamiętać w przypadku trądziku u dorosłych?

Do powstawania trądziku u dorosłych, oprócz nieprawidłowej pielęgnacji, może przyczynić się zła dieta. Powinniśmy zadbać o skórę od wewnątrz. Zatem, unikajmy potraw ostro przyprawionych, wysoko przetworzonych, żywności typu Fast-food itp. Wzbogaćmy nasze żywienie w warzywa, owoce i pełnowartościowe produkty. Starajmy się jeść o określonych godzinach, gdyż nieregularne jedzenie oraz podjadanie pomiędzy posiłkami poniekąd przyczyniają się do powstawania trądziku dorosłych.

Produkty powiązane z artykułem

  • Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1 Sprawdź
  • Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom Sprawdź
  • Oczyszczający tonik bez alkoholu Sprawdź

Artykuły powiązane