Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy, która rozwija się na podłożu zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Jakie są przyczyny jej powstawania? Kto jest na nią narażony? W jaki sposób leczyć i pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Trądzik różowaty ‒ co to takiego?
Trądzik różowaty (acne rosacea) to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy. Początkowo zajmuje środkową część twarzy, na której można zaobserwować rumień oraz teleangiektazje (poszerzone naczynia krwionośne); następnie pojawiają się dodatkowo grudki i krosty.
W odróżnieniu od trądziku młodzieńczego (pospolitego), rosacea rozpoczyna się dopiero w wieku około 20-30 lat, kiedy zauważyć można częste powstawanie rumienia na skórze policzków, brody, nosa oraz czoła. Pełny rozwój choroby przypada na okres pomiędzy 40 a 60 rokiem życia.
Trądzik różowaty ‒ przyczyny powstawania
Chociaż etiologia choroby nie jest do końca znana, niektórzy badacze wskazują na uwarunkowania genetyczne jednostki, na przykład jasną karnację skóry i występowanie tej choroby w rodzinie. Wpływ na występowanie łojotoku i krost mają zmiany w gospodarce hormonalnej oraz zaburzenia naczyniowe. Zaburzenia endokrynologiczne jak np. choroby tarczycy również mogą wpłynąć na jego wystąpienie. Duże znaczenie dla możliwości pojawienia się trądziku różowatego ma nieodpowiednia dieta (spożywanie zbyt dużej ilości ostrych przypraw, alkoholu czy kawy), czynniki atmosferyczne (silny, zimny wiatr, ostre słońce, wilgoć). Bardzo silnym „aktywatorem” może okazać się również chroniczny stres oraz stosowanie określonych leków na skórę twarzy, np. preparatów zawierających glikokortykosteroidy.
Trądzik różowaty ‒ objawy
Trądzik różowaty może przyjmować różne postacie. W oparciu o zmiany skórne możemy wyróżnić jego 4 podtypy (rodzaje trądziku różowatego), przy czym każdy z nich może mieć przebieg lekki, umiarkowany lub ciężki:
- rumieniowo-teleangiektatyczny ‒ tzw. rumień przelotny występuje na twarzy, zmianom bardzo często towarzyszyć mogą teleangiektazje. Ponadto można zaobserwować wyraźny obrzęk twarzy oraz uczucie pieczenia skóry w obrębie zmian. To najczęściej występująca postać trądziku różowatego;
- grudkowo-krostkowy ‒ w środkowej części twarzy widoczny jest rumień, wraz z występującymi okresowo krostami i grudkami. Grudki zazwyczaj są małe, czerwone i mają kopulasty kształt. Czasami są ostro zakończone, a na ich szczycie można zauważyć krosty. Ta postać przypomina trądzik pospolity, przy czym jedyną różnicą jest brak zaskórników w przypadku rosacea;
- guzkowy ‒ powierzchnia skóry staje się nieregularna, zgrubiała, występują także zmiany guzowate. W tym podtypie zmiany najczęściej obejmują nos, mogą także zajmować policzki, brodę, czoło, a także uszy. Bardzo często w miejscach zmian przerostowych stwierdza się zapalenie mieszków włosowych;
- oczny ‒ ta odmiana choroby jest niezwykle trudna do rozpoznania. Zazwyczaj pacjenci trafiają do okulisty z powodu stanów zapalnych brzegów powiek, spojówek czy rogówek. To z kolei objawia się częstym łzawieniem i przekrwieniem oczu, a także światłowstrętem.
Trądzik różowaty ‒ leczenie
W przypadku podejrzenia wystąpienia trądziku różowatego powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa. Postać grudkowo-krostkowa rosacea może zostać pomylona z trądzikiem pospolitym, dlatego szczególnie ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku czy produktu do pielęgnacji skonsultować to z profesjonalistą i upewnić się, z jaką formą chorobową skóry mamy do czynienia.
W trakcie leczenia trądziku różowatego istotne jest unikanie czynników, które mogą powodować postęp lub nasilenie choroby. Warto wstrzymać się od wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych, zażywania gorących kąpieli, czy też spożywania alkoholu i kawy. Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny także unikać stresu oraz gwałtownych zmian temperatury.
Leczenie ma na celu przede wszystkim redukcję stanu zapalnego, zmniejszenie liczby grudek, krost oraz złagodzenie uciążliwego uczucia świądu i pieczenia. W tym celu stosuje się leki zawierające metronidazol (np. w postaci żelu lub kremu), mający działanie bakteriobójcze. Bardzo dobrze sprawdza się także kwas azelainowy, który głównie redukuje stany zapalne.
Trądzik różowaty ‒ pielęgnacja
Warto pamiętać, że w przypadku trądziku różowatego prawidłowo dobrana pielęgnacja w ogromnym stopniu wpływa na przebieg choroby. Zdecydowanie powinno się unikać produktów drażniących i wysuszających skórę jak mydło oraz alkohol. Osoby z trądzikiem różowatym powinny także unikać zabiegów złuszczających skórę przy użyciu kwasów owocowych oraz kwasu salicylowego.
W przypadku trądziku różowatego przede wszystkim warto wybrać kosmetyki, które zniwelują nieprzyjemne uczucie pieczenia i świądu oraz zapewnią skórze odpowiednią dawkę nawilżenia. Podczas zakupów w drogerii lub aptece warto zwrócić na serię kosmetyków marki Mixa, dedykowanych skórze nadwrażliwej i zaczerwienionej.
Do oczyszczania twarzy świetnie sprawdzi się Kremowy żel do mycia twarzy, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia oraz łagodzi uczucie pieczenia skóry. Do demakijażu oraz odświeżenia twarzy warto sięgnąć po Płyn micelarny Odżywienie i oczyszczenie. Dzięki zawartości allantoiny nie tylko łagodnie oczyszcza skórę, ale równocześnie łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Widoczne zaczerwienienia świetnie skoryguje BB Krem łagodzący. Skutecznie nawilża, wygładza i wyrównuje koloryt skóry.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)