BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 9-13
Klauzula obowiązku informacyjnego w związku z wypełnieniem formularza kontaktowego

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62 możliwy jest za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] Przetwarzanie danych osobowych będzie się odbywać na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych, którym jest odpowiedzi na kontakt zainicjowany przez wypełnienie i wysłanie formularza kontaktu. Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępnianie na rzecz innych podmiotów bez uprzedniej zgody wyrażonej przez Panią/Pana. Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępnianie podmiotom do tego upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Administrator może w drodze pisemnej umowy powierzyć innemu podmiotowi przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w zakresie i celu niezbędnym dla realizacji usługi. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny dla świadczenia usługi, nie dłużej niż 3 miesiące od momentu wysłania przez Administratora odpowiedzi na zapytanie. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, wniesienia sprzeciwu. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie. Skorzystanie przez Panią/Pana z tego prawa pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, które miało miejsce przed wycofaniem zgody. Przysługuje Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji wskazanych celów.
Strona główna Pielęgnacja twarzy Trądzik pospolity - objawy i leczenie

Twarz

PRZEJDŹ DO:

TWARZ
RAPORT
DZIECKO
CIAŁO
PORADY DERMATOLOGA

Trądzik pospolity - objawy i leczenie

Trądzik pospolity – objawy i możliwości leczenia

Trądzik pospolity to choroba skóry, która ma swój początek w okresie dojrzewania, jednak nie stanowi ona jedynie problemu nastolatków. Obecnie spędza on sen z powiek coraz większej liczbie osób dorosłych, które okres pokwitania mają już dawno za sobą. To choroba, która w dużym stopniu może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i to, w jaki sposób funkcjonujemy w społeczeństwie. Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania trądziku pospolitego i jak sobie z nim radzić, ponieważ trądzik pospolity można wyleczyć.

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity (acne vulgaris) był doskonale znany już w starożytności. To bardzo rozpowszechnione, przewlekłe schorzenie, które dotyczy okolic łojotokowych, głównie twarzy, pleców oraz klatki piersiowej. Cechuje się on występowaniem zaskórników otwartych, zamkniętych, a także grudek, krost i torbieli ropnych, które umiejscowione są w okolicach łojotokowych.

Trądzik młodzieńczy ‒ przyczyny powstawania

Dolegliwości związane z trądzikiem pospolitym mogą mieć wiele źródeł. Pierwszym z nich są nasze uwarunkowania genetyczne. W tym wypadku jest to osobnicza skłonność do wytwarzania zwiększonej ilości sebum (łoju) i rogowacenia ujść mieszków włosowych. Zdecydowanie częściej trądzik wystąpi u osób, których rodzice w młodości zmagali się z tą chorobą.
Kolejną przyczyną są zmiany w gospodarce hormonalnej, które rozpoczynają się w momencie wejścia w okres dojrzewania. Wydzielanie łoju kontrolowane jest przez hormony ‒androgeny. Zbyt duża ilość tych hormonów, szczególnie u dziewcząt, może powodować zbyt duże wydzielanie sebum, a także powiększanie się gruczołów łojowych.
Do przyczyn powstawania trądziku należy zaliczyć także komedogenezę (proces powstawania wyprysków), która w niektórych przypadkach stanowi główny czynnik rozwoju trądziku. Ze względu na zbyt duże rogowacenie ujść mieszków włosowych dochodzi do ich zablokowania przez bardzo dużą ilość korneocytów (martwych komórek naskórka), które nie ulegają prawidłowemu złuszczeniu. Konsekwencją jest utrudnione wydalanie łoju z gruczołów łojowych. To z kolei stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania zaskórników, czyli pierwotnych wykwitów trądzikowych. Co więcej, wszelkie nieprawidłowości w procesie rogowacenia naskórka prowadzą do osłabienia ścian mieszków, a te z kolei zaczynają przepuszczać coraz większą ilość bakterii czy komórek zapalnych, które wywołują trądzik pospolity.
Do przyczyn trądziku pospolitego można ponadto zaliczyć niewłaściwą dietę ‒ stosowanie ostrych przypraw, ale również spożywanie posiłków, które zawierają produkty wysoko przetworzone i cukier, a także. fast foody. Chroniczny stres, niektóre z przyjmowanych przez nas leków, nieodpowiednio dobrana pielęgnacja, a także niektóre kosmetyki kolorowe ‒ wszystkie te czynniki można zaliczyć do przyczyn powstawania trądziku młodzieńczego wśród osób dorosłych.

Trądzik pospolity ‒ objawy

Do pierwotnych objawów trądziku pospolitego zalicza się zaskórniki. Wyróżniamy ich dwa typy: otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte posiadają w części środkowej otwór, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa. Ze względu na utlenianie się keratyny i gromadzenie melaniny, zaskórniki otwarte są ciemno zabarwione na szczycie. Z kolei zaskórniki zamknięte są białe, drobne i powstają w wyniku nagromadzenia się korneocytów u ujścia gruczołów łojowych. Zaskórniki otwarte i zamknięte określane są mianem zmian niezapalnych.
Możemy wyróżnić różne rodzaje trądziku pospolitego, do których zaliczyć można m.in. trądzik ropowiczy, skupiony czy bliznowcowy.
Do pozostałych objawów zalicza się nasilenie łojotoku oraz powstawanie zmian zapalnych, takich jak wszelkie grudki, krosty, nacieki zapalne czy też cysty. Są one częścią fazy zapalnej trądziku, która następuje po pojawieniu się zaskórników. W fazie zapalnej główną rolę odgrywają czynniki infekcyjne, do których zaliczyć możemy bakterie beztlenowe.

Trądzik młodzieńczy ‒ leczenie

Trądziku pospolitego nigdy nie należy bagatelizować i liczyć na to że sam zniknie naszej twarzy. Nieleczony może doprowadzić naszą skórę do tragicznego stanu. Dlatego też niezwykle ważne jest skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem. Pomoże on ocenić stan naszej skóry, przepisze odpowiednie leczenie dopasowane do stanu i stadium choroby oraz zaproponuje ewentualną pielęgnację. Wizyta u dermatologa jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala ona wykluczyć pozostałe schorzenia skóry, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać trądzik pospolity jak np. zapalenie mieszków włosowych, prosaki czy trądzik różowaty.
Warto zaufać lekarzowi i zastosować się do rad i przepisanych leków. Nigdy nie powinniśmy dobierać leczenia na własną rękę, ponieważ np. zbyt silne stężenie danej substancji może spowodować uszkodzenie naszej skóry.
W leczeniu miejscowym, które stosowane jest w lżejszych przypadkach stosuje się kremy, maści i płyny przeznaczone do bezpośredniej aplikacji na zmienioną chorobowo skórę. W przypadku nasilonych objawów niezbędna może okazać się antybiotykoterapia.

Trądzik pospolity ‒ pielęgnacja skóry

Odpowiednia pielęgnacja to, oprócz prawidłowego leczenia, klucz do skutecznej walki z trądzikiem. Musimy pamiętać, że skóra trądzikowa wymaga odpowiedniego oczyszczenia. Zdecydowanie powinniśmy unikać kosmetyków, które w swoim składzie zawierają mydło lub alkohol etylowy. Powodują one bardzo silne przesuszenie skóry i pozbawiają ją warstwy okluzyjnej, co może skutkować powstawaniem jeszcze większej liczby niedoskonałości.
W walce z niedoskonałościami świetnie sprawdzą się produkty marki Mixa, dedykowane właśnie skórze trądzikowej. Oczyszczający żel bez mydła i Oczyszczający tonik bez alkoholu niezwykle łagodnie usuną nadmiar sebum z naszej skóry. Ich składniki zostały dobrane tak, aby nie wysuszać wymagającej skóry. Do usuwania makijażu warto wybrać Mleczko przeciw niedoskonałościom oraz Płyn micelarny. Ich formuła została wzbogacona o cynk, który dodatkowo oczyszcza i odświeża skórę. Po demakijażu i oczyszczaniu nadchodzi pora na nawilżenie, którego cera trądzikowa bardzo potrzebuje. Do tego celu odpowiednim rozwiązaniem będzie Krem nawilżający 2w1 Przeciw niedoskonałościom marki Mixa. Nie tylko zapewnia optymalną dawkę nawilżenia, ale także redukuje istniejące już niedoskonałości oraz zmniejsza pory.

 

 

Produkty powiązane z artykułem

Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1
Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1
Skóra z niedoskonałościami
Przejdź do produktu
Oczyszczający tonik bez alkoholu
Oczyszczający tonik bez alkoholu
Skóra z niedoskonałościami
Przejdź do produktu

Czytaj także:

Trądzik zaskórnikowy - leczenie i objawy
Trądzikowa mapa twarzy – poznaj swój stan zdrowia
Jakie są rodzaje trądziku?
Co to jest trądzik i jak powstaje?
powrót do wszystkich porad

Brak wyników wyszukiwania.