BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 9-13
Klauzula obowiązku informacyjnego w związku z wypełnieniem formularza kontaktowego

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62 możliwy jest za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] Przetwarzanie danych osobowych będzie się odbywać na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych, którym jest odpowiedzi na kontakt zainicjowany przez wypełnienie i wysłanie formularza kontaktu. Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępnianie na rzecz innych podmiotów bez uprzedniej zgody wyrażonej przez Panią/Pana. Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępnianie podmiotom do tego upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Administrator może w drodze pisemnej umowy powierzyć innemu podmiotowi przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w zakresie i celu niezbędnym dla realizacji usługi. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny dla świadczenia usługi, nie dłużej niż 3 miesiące od momentu wysłania przez Administratora odpowiedzi na zapytanie. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, wniesienia sprzeciwu. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie. Skorzystanie przez Panią/Pana z tego prawa pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, które miało miejsce przed wycofaniem zgody. Przysługuje Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji wskazanych celów.
Strona główna Pielęgnacja twarzy Trądzik zaskórnikowy - leczenie i objawy

Twarz

PRZEJDŹ DO:

TWARZ
RAPORT
DZIECKO
CIAŁO
PORADY DERMATOLOGA

Trądzik zaskórnikowy - leczenie i objawy

Trądzik zaskórnikowy – leczenie

Trądzik pospolity to choroba skóry, która ma swój początek w okresie dojrzewania, jednak nie stanowi ona jedynie problemu nastolatków. Obecnie spędza on sen z powiek coraz większej liczbie osób dorosłych, które okres pokwitania mają już dawno za sobą. To choroba, która w dużym stopniu może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i to, w jaki sposób funkcjonujemy w społeczeństwie. Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania trądziku pospolitego i jak sobie z nim radzić, ponieważ trądzik pospolity można wyleczyć.

Czym jest trądzik zaskórnikowy?

Trądzik zaskórnikowy (acne comedonica) to niezapalna, lżejsza odmiana trądziku pospolitego. Jeśli spojrzymy na pozostałe rodzaje trądziku, to statystycznie występuje ona najczęściej i zwykle przebiega łagodnie, jednak leczenie może zająć nawet kilka lat. Charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych w postaci zaskórników zamkniętych oraz otwartych.
Zaskórniki zamknięte są białe, bardzo drobne i powstają w wyniku nagromadzenia się korneocytów (martwych komórek naskórka) u ujścia gruczołów łojowych. Często przypominają podskórne grudki, dlatego też często na trądzik zaskórnikowy mówimy zaskórnikowo-grudkowy.
Natomiast zaskórniki otwarte w swojej centralnej części posiadają otwór, przez który na zewnątrz wydobywa się masa łojowo-rogowa. Ich ciemne zabarwienie na szczycie (charakterystyczne czarne kropki, tzw. wągry) to wynik utleniania się keratyny oraz gromadzenia melaniny.
Najczęstszą lokalizacją zaskórników jest strefa T: czoło, nos oraz policzki, rzadziej pojawiają się na klatce piersiowej oraz plecach.

Trądzik zaskórnikowy ‒ przyczyny

Przyczyny powstawania trądziku zaskórnikowego są podobne do tych, które wywołują trądzik pospolity. Głównym winowajcą jest nadprodukcja łoju i rozregulowana gospodarka hormonalna. Ponadto, następuje także rogowacenie warstwy rogowej skóry, co powoduje zablokowanie gruczołów łojowych.
Wpływ na powstawanie trądziku mają także bakterie i grzyby. Mieszki włosowe to idealne miejsce do ich rozwoju. Choć większość z nich bywa nieszkodliwa, niektóre z nich jak Propionibacterium acnes przekształca się w wolne kwasy tłuszczowe, wywołując tym samym trądzik zaskórnikowy.
Jednak nie tylko zmiany hormonalne i wynikająca z nich nadprodukcja łoju są przyczyną występowania trądziku. Ogromny wpływ na jego pojawienie ma dieta: jeśli odżywiamy się w sposób nieprawidłowy, spożywamy duże ilości cukru, produkty wysoko przetworzonych, pełnych sztucznych barwników i niewystarczającą ilość warzyw oraz owoców, skutki tej diety mogą uwidocznić się na naszej twarzy.
Co więcej, nieodpowiednia higiena i pielęgnacja skóry również mogą spowodować wystąpienie trądziku zaskórnikowego. Wiele kosmetyków zawiera składniki, które w przypadku naszej skóry mogą wykazywać właściwości komedogenne czyli takie, które powodują powstawanie zaskórników. Zaliczamy do nich między innymi parafinę, lanolinę, niektóre z silikonów, talk, a także niektóre substancje roślinne jak olej z awokado.

Trądzik zaskórnikowy ‒ objawy

Trądzik zaskórnikowy występuje przede wszystkim u nastolatków. Jeśli skóra jest leczona i pielęgnowana w odpowiedni sposób, zmiany chorobowe mogą zniknąć w przeciągu kilku lat. Jeżeli jednak zignorujemy go w wieku młodzieńczym, może utrzymywać się na naszej skórze nawet do 30 roku życia. Trądzik zaskórnikowy może zacząć przekształcać się w zmiany ropne. Wtedy też wewnątrz zmian chorobowych zaczynają namnażać się bakterie, które są źródłem stanu zapalnego, grudek oraz torbieli.

Trądzik zaskórnikowy ‒ leczenie

Całkowite wyleczenie trądziku zaskórnikowego nie jest niemożliwe, jednak wymaga od nas wiele cierpliwości oraz bycia konsekwentnym. Zanim rozpoczniemy leczenie, warto udać się do lekarza dermatologa i zasięgnąć jego porady. Dermatolog pomoże nam także wykluczyć inne ewentualne choroby skóry i zaproponuje odpowiednie leki.
Leczenie trądziku zaskórnikowego w większości przypadków polega na zastosowaniu preparatów w postaci maści, żelu lub kremu do stosowania miejscowego. Substancje aktywne, zawarte w lekach to nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy czy retinody. Mają one działanie przeciwzapalne, przeciwłojotokowe oraz zmiękczają warstwę rogową naskórka. W cięższych przypadkach, np. jeśli trądzik obejmuje większe obszary skóry naszego ciała, może zostać zastosowana doustna terapia antybiotykowa. Lecząc się na trądzik powinniśmy pamiętać, aby unikać dotykania zmienionej chorobowo skóry, ponieważ możemy przenosić część bakterii na pozostałe części twarzy. Nie powinniśmy także samodzielnie wyciskać zaskórników: nie tylko prowadzi to do namnażania się bakterii, ale może pozostawić szpecące blizny na naszej twarzy. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u kosmetyczki, która za pomocą odpowiednich zabiegów jak np. peeling kawitacyjny usunie zmiany na skórze w sposób mechaniczny. Pamiętajmy jednak, że jest to jedynie działanie doraźne, które nie zlikwiduje na stałe trądziku zaskórnikowego na naszej skórze.

Trądzik zaskórnikowy ‒ pielęgnacja cery

Nie zapominajmy, że nie tylko prawidłowo dobrane leki czy dieta pomogą nam w walce z trądzikiem. Ogromne znaczenie ma także odpowiednia pielęgnacja. Właściwie dobrane kosmetyki takie jak żele oczyszczające, toniki, peelingi czy kremy nawilżające mogą okazać się niesamowicie pomocne.
Zastanawiając się nad doborem odpowiednich kosmetyków, warto zwrócić uwagę na gamę produktów marki Mixa, dedykowaną właśnie skórze trądzikowej. Znajdziemy tutaj między innymi Oczyszczający żel myjący bez mydła oraz Oczyszczający tonik bez alkoholu. Ich składniki zostały dobrane w taki sposób, aby skutecznie, ale niezwykle delikatnie oczyszczać skórę trądzikową. Warto pamiętać, że skóra, która cierpi na trądzik zaskórnikowy, powinna być regularnie złuszczana. Do tego celu świetnie sprawdzi się Złuszczający peeling-maska bez granulek od marki Mixa. Zawarte w nim naturalne kwasy owocowe oraz oczyszczający cynk delikatnie złuszczają skórę bez dodatkowego tarcia, pomagają odblokować pory i tym samym przyczyniają się do redukcji niedoskonałości.

 

 

Produkty powiązane z artykułem

Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom
Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom
Skóra z niedoskonałościami
Przejdź do produktu
Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1
Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1
Skóra z niedoskonałościami
Przejdź do produktu
Oczyszczający tonik bez alkoholu
Oczyszczający tonik bez alkoholu
Skóra z niedoskonałościami
Przejdź do produktu

Czytaj także:

Jak pozbyć się zaskórników?
Trądzik krostkowy - objawy i leczenie
Jakie są rodzaje trądziku?
3 kroki do zdrowej skóry – pielęgnacja cery trądzikowej
powrót do wszystkich porad

Brak wyników wyszukiwania.