BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 9-13
Klauzula obowiązku informacyjnego w związku z wypełnieniem formularza kontaktowego

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62 możliwy jest za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] Przetwarzanie danych osobowych będzie się odbywać na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych, którym jest odpowiedzi na kontakt zainicjowany przez wypełnienie i wysłanie formularza kontaktu. Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępnianie na rzecz innych podmiotów bez uprzedniej zgody wyrażonej przez Panią/Pana. Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępnianie podmiotom do tego upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Administrator może w drodze pisemnej umowy powierzyć innemu podmiotowi przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w zakresie i celu niezbędnym dla realizacji usługi. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny dla świadczenia usługi, nie dłużej niż 3 miesiące od momentu wysłania przez Administratora odpowiedzi na zapytanie. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, wniesienia sprzeciwu. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie. Skorzystanie przez Panią/Pana z tego prawa pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, które miało miejsce przed wycofaniem zgody. Przysługuje Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji wskazanych celów.
Strona główna Pielęgnacja twarzy Trądzik krostkowy - objawy i leczenie

Twarz

PRZEJDŹ DO:

TWARZ
RAPORT
DZIECKO
CIAŁO
PORADY DERMATOLOGA

Trądzik krostkowy - objawy i leczenie

Trądzik krostkowy – leczenie Mixa

Trądzik krostkowy bądź grudkowo-krostkowy to bardzo uciążliwa postać trądziku pospolitego (młodzieńczego). Wiele osób uważa, że trądzik to choroba dotykająca jedynie nastolatków, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna, gdyż zmaga się z nim ogromna ilość dorosłych. Dowiedz się, jak rozpoznać trądzik krostkowy oraz jaki rodzaj leczenia i pielęgnacji będzie optymalny dla naszej skóry.

Trądzik krostkowy ‒ czym jest i dlaczego powstaje?

Trądzik krostkowy ze względu na stopień nasilenia zmian jest klasyfikowany jako lżejsza odmiana trądziku pospolitego.
Możemy wyróżnić następujące rodzaje trądziku grudkowego: grudkowo-krostkowy oraz grudkowo-zaskórnikowy. Druga forma oprócz grudek posiada też zaskórniki. To rozszerzone i następnie zapchane przez sebum pory oraz ujścia gruczołów łojowych.

Przyczyny powstawania

Bezpośrednią przyczyną powstawania trądziku jest nadprodukcja sebum (łoju). Powinniśmy pamiętać, że każda skóra produkuje sebum, ponieważ stanowi ono jej naturalną ochronę. Łój powstaje na całej powierzchni skóry z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni i stóp. Sebum jest niezwykle potrzebne naszej skórze, gdyż stanowi jej naturalną barierę ochronną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także bakteriami czy promieniowaniem UV.
Innymi słowy, sebum jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry i nie powinniśmy za wszelką cenę starać się go pozbyć. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy nasza skóra produkuje go zbyt dużo. Wiemy już, że jego nadprodukcja powoduje trądzik. Trądzik krostkowy lub grudkowo-krostkowy pojawia się wtedy, gdy występują problemy w złuszczaniu naskórka - polega on bowiem na gromadzeniu się łoju pod skórą, czego skutkiem są grudki wraz z ich otorbieniem, a bardzo często także opuchlizna.
Z trądzikiem krostkowym zazwyczaj zmagają się osoby w okresie dojrzewania, jednak pojawia się on także wśród dorosłych. W tej sytuacji przyczyn choroby należy szukać w zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Wpływ może mieć także nieodpowiednia dieta, źle dobrana pielęgnacja oraz długotrwały stres. Do przyczyn występowania trądziku krostkowego wśród osób dorosłych należy także zaliczyć uwarunkowania genetyczne, zakażenia bakteryjne, a także zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Trądzik krostkowy ‒ objawy

Trądzik krostkowo-grudkowy objawia się wykwitami w postaci guzków z ropą widoczną na ich szczycie. Częściowo pozostaje ona pod skórą, dlatego wypryskom mogą towarzyszyć ból oraz opuchlizna i zaczerwienienia. Charakterystyczne jest także występowanie pojedynczych zaskórników. Warto pamiętać, że tego typu zmiany mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale także na skórze pleców, szyi czy dekoltu.

Trądzik krostkowy ‒ leczenie

Jeśli podejrzewamy u siebie trądzik krostkowy, przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza dermatologa. Będzie on w stanie poprawnie ocenić stan naszej skóry, wykluczając przy tym inne potencjalne choroby.
Jak już wspomnieliśmy, trądzik grudkowo-krostkowy to jedno ze stadiów trądziku różowatego, które rozwija się na podłożu występujących zmian rumieniowych. W takiej sytuacji, oprócz specjalistycznego leczenia i farmakoterapii, musi zostać zastosowana odpowiednia pielęgnacja skóry. Nigdy jednak nie powinniśmy decydować o tym na własną rękę, ponieważ możemy jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.
W leczeniu trądziku grudkowo-krostkowego lekarz dermatolog może zaproponować kurację miejscową bądź ogólną, w zależności od nasilenia objawów. Główny cel leczenia to wyeliminowanie bakterii powodujących trądzik, zmniejszenie nadmiernego rogowacenia naskórka oraz ograniczenie nadprodukcji sebum.
W tym celu zazwyczaj stosuje się maści zawierające antybiotyki oraz pochodne witaminy A do stosowania miejscowego. Te substancje mają jednocześnie działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz co niezwykle ważne, regulują pracę gruczołów łojowych.

Trądzik krostkowy ‒ pielęgnacja skóry

Nie zapominajmy, że odpowiednia pielęgnacja skóry zmagającej się z trądzikiem krostkowym jest równie ważna jak jej leczenie. Tak jak w przypadku innych rodzajów trądziku, tak i w przypadku tego powinniśmy dokładnie czytać składy kosmetyków i unikać tych, które zawierają mydło i jego pochodne oraz alkohol etylowy. Mogą one nadmiernie wysuszyć skórę, co będzie skutkować jeszcze większą produkcją łoju jako reakcją obronną.
W tej sytuacji do codziennej pielęgnacji skóry idealnie sprawdzą się produkty marki Mixa, dedykowane skórze trądzikowej. Seria Przeciw Niedoskonałościom zawiera Oczyszczający żel myjący bez mydła, który delikatnie, ale skutecznie oczyszcza skórę z nadmiaru łoju i pomaga redukować niedoskonałości dzień po dniu. Jego idealnym dopełnieniem będzie Oczyszczający tonik bez alkoholu z tej samej serii. Jego wzbogacona w cynk formuła zwęża pory, matuje skórę oraz przeciwdziała powstawaniu wyprysków.
Nie zapominajmy, że skóra z trądzikiem krostkowym powinna być regularnie złuszczana, aby usuwać gromadzący się na niej martwy naskórek - do tego celu świetnie sprawdzi się peeling. Pamiętajmy jednak, aby unikać tych zawierających drobinki, ponieważ mogą one jeszcze bardziej podrażniać skórę. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie Złuszczający peeling-maska bez granulek marki Mixa. Jego formuła została wzbogacona o oczyszczający cynk oraz naturalne kwasy owocowe. Dzięki temu peeling delikatnie złuszcza skórę bez dodatkowego tarcia i usuwa martwe komórki skóry oraz pomaga odblokować pory.
Pamiętajmy także o odpowiedniej dawce nawilżenia skóry. Do tego celu można zastosować Krem nawilżający 2w1 marki Mixa. Ten produkt, nie tylko świetnie nawilża, ale równocześnie matuje skórę zmagającą się z niedoskonałościami.

 

 

Produkty powiązane z artykułem

Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom
Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom
Skóra z niedoskonałościami
Przejdź do produktu
Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1
Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1
Skóra z niedoskonałościami
Przejdź do produktu
Oczyszczający tonik bez alkoholu
Oczyszczający tonik bez alkoholu
Skóra z niedoskonałościami
Przejdź do produktu

Czytaj także:

Jak pozbyć się zaskórników?
Trądzik zaskórnikowy - leczenie i objawy
Jakie są rodzaje trądziku?
Co to jest trądzik i jak powstaje?
powrót do wszystkich porad

Brak wyników wyszukiwania.