5 sposobów na blizny po trądziku

Walka z trądzikiem może trwać wiele długich lat, niezależnie od tego, co było przyczyną pierwszych objawów. Jednak zastosowanie odpowiednich metod może rzeczywiście dać doskonały skutek, dzięki czemu pozbędziemy się krost, grudek czy nawet torbieli ropnych. Niestety powstawanie trądziku w zdecydowanej większości przypadków pozostawia po sobie blizny, które mogą być równie uciążliwe – a z pewnością są częstym źródłem kompleksów. W jaki sposób można zredukować blizny potrądzikowe?

Jak powstają blizny po trądziku?

Chociaż trądzik to choroba bardzo powszechna – szacuje się, że występuje nawet u 8% całego społeczeństwa – to jednak jej przebieg może być niezwykle zróżnicowany. Dlatego u niektórych gojenie się krost i cyst przebiega bez większych problemów, dzięki czemu nie zostają po tym żadne ślady. U pozostałych jednak niemal każda większa zmiana skórna pozostawia po sobie bliznę. Rodzaj cery również może mieć tutaj ogromne znaczenie, ponieważ np. skóra nadwrażliwa ma szczególną skłonność do podrażnień i wyprysków. Konieczne jest zatem zastosowanie właściwej pielęgnacji. Dobrze rozpoznawać typy nadwrażliwości skóry, żeby móc dopasować odpowiednie kosmetyki.
Blizny potrądzikowe powstają, ponieważ w momencie gojenia niedoskonałości uszkodzeniu może ulec skóra właściwa. Zostaje ona później zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Dzieje się tak, kiedy nie zachowujemy higieny, nie podejmujemy leczenia trądziku bądź gdy infekcja bakteryjna jest wyjątkowo zaostrzona. Pamiętajmy o tym, że choroba może się zaognić, jeśli będziemy wyciskać pryszcze lub próbować je usunąć w jakiś inny, inwazyjny sposób. Blizny po trądziku mogą być:

  • zanikowe – skóra jest wówczas pofałdowana i pokryta kraterowymi wgłębieniami o różnej wielkości;
  • przerostowe – przyjmują postać twardych, wypukłych guzków;
  • w formie przebarwień – czyli w postaci różowych oraz brązowych plam.

Blizny niejednokrotnie są problemem równie uporczywym jak sam trądzik. Trudno ukryć je pod makijażem, dlatego są przyczyną kompleksów. Istnieją jednak metody, które mogą nam pomóc z tym problemem – a przynajmniej w znaczącym stopniu go zmniejszyć.

Sposoby na blizny potrądzikowe

Co na blizny po trądziku? Peeling chemiczny

Peeling chemiczny to sposób pozbywania się nie tylko samego trądziku, ale również powstałych w jego wyniku blizn. Taki zabieg jest przeprowadzany wyłącznie przez wykwalifikowanego dermatologa. Pamiętajmy jednak, że peeling to metoda inwazyjna, na którą powinniśmy się zdecydować w chwili, kiedy inne rozwiązania nie przyniosły oczekiwanych efektów.
Peeling powstaje na bazie kwasów, np. kwasu salicylowego, migdałowego lub glikolowego. Silnie złuszcza naskórek, usuwając warstwę rogową skóry, a przy tym działa przeciwzapalnie. Cały proces nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ powoduje ból, a zabieg należy co jakiś czas powtarzać, by osiągnąć pożądany rezultat. Mimo to peelingi chemiczne cieszą się dużą popularnością wśród posiadaczy cery trądzikowej. Zwężają pory, likwidują przebarwienia oraz normalizują ilość produkowanego sebum. Peeling zatem nie tylko pozwala na usunięcie blizny, ale działa także profilaktycznie, tak by zmiany trądzikowe nie wróciły.
Warto pamiętać, że efekty po przebytym zabiegu są w pełni widoczne dopiero po kilku dniach, nie bezpośrednio po jego wykonaniu.

Blizny potrądzikowe a medycyna estetyczna

Peelingi chemiczne to nie jedyne rozwiązanie z zakresu dermatologii czy też medycyny estetycznej, które może nam umożliwić zredukowanie blizn po trądziku. Istnieją inne zabiegi, które również mogą przynieść spodziewany rezultat. To zdecydowanie najpopularniejszych należą:

  • laseroterapia – wykonywana zazwyczaj przy pomocy laserów frakcyjnych (zarówno ablacyjnych, jak i nieablacyjnych). Światło pochodzące z lasera wnika w głąb skóry, niszcząc włókna kolagenowe i tym samym stymulując wzrost nowych. Korzystanie z takiego zabiegu jest bezpieczne, a przy tym skuteczne, jednak trzeba go kilkukrotnie powtórzyć, żeby rzeczywiście przyniósł pożądane efekty;
  • mikrodermabrazja – w tym procesie wykorzystuje się specjalne urządzenie wyposażone w tarczę diamentową lub korundową. Zabieg polega zatem na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka. Warto mieć na uwadze, że mikrodermabrazja może nie pomóc w przypadku bardziej głębokich blizn;
  • dermabrazja – mocniejsza, bardziej intensywna wersja mikrodermabrazji. W tym przypadku ścierana jest nie tylko wierzchnia warstwa naskórka, ale także skóra właściwa, aż do warstwy brodawkowej.

Jak pozbyć się blizn po trądziku? Zmień tryb życia

Na gojenie się stanów zapalnych, a następnie leczenie blizn, może mieć wpływ to, jak wygląda nasza codzienność. Jeśli nie dbamy dobrze o higienę, a przy tym nie śpimy wystarczająco długo oraz nie pilnujemy właściwego poziomu nawodnienia organizmu, nie zapewniamy skórze właściwych warunków do regeneracji. Powinniśmy zatem prowadzić zdrowy tryb życia, w co wlicza się również zmiana nawyków żywieniowych. Osoby borykające się z bliznami potrądzikowymi powinny także zrezygnować z palenia papierosów – tytoń utrudnia proces odbudowy skóry i sprawia, że ta jest niedotleniona.

Sposób na blizny po trądziku – pielęgnacja

Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć – dlatego, mając cerę trądzikową bądź mieszaną (czyli ze skłonnością do niedoskonałości), warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku zwalczania trądziku niezwykle ważne jest, by skóra była odpowiednio nawilżona i by nie stosować produktów na bazie alkoholu, które mogą podrażniać i wysuszać.
Do codziennego oczyszczania skóry należy stosować oczyszczający żel myjący bez mydła lub oczyszczający tonik bez alkoholu, np. firmy Mixa. Oba produkty są pozbawione szkodliwych substancji, zamiast tego ich skład został wzbogacony o cynk, który znakomicie radzi sobie z niedoskonałościami. Dodatkowo możemy wykorzystać peeling złuszczający w formie maski, który nie zawiera drażniących granulek. Dzięki temu martwy naskórek zostanie usunięty, a jednocześnie zadbamy o to, by skóra była gładka i miękka, co może przyspieszyć proces gojenia blizn.
Jak już zostało wspomniane, niezwykle ważne jest nawilżenie skóry, co bardzo pozytywnie wpływa na blizny potrądzikowe. Krem Mixa Cica-Creme działa regenerująco i odżywczo. Cera po regularnym stosowaniu będzie odpowiednio nawodniona, zostanie też przywrócona naturalna bariera ochronna naskórka.

Domowe sposoby na blizny potrądzikowe

Pamiętajmy o tym, że profesjonalną pielęgnację skóry oraz metody medycyny estetycznej możemy także połączyć z zabiegami, które z łatwością przygotujemy we własnym domu. W ten sposób nie tylko zadbamy o cerę, na której pojawiły się blizny po trądziku, ale także zapewnimy sobie odrobinę relaksu i wyciszenia. Odpoczynek to ważny element dbania o stan skóry.
Przykładowo możemy dla siebie przygotować maseczkę z produktów, które zazwyczaj posiadamy w swoim domu. Szczególnie popularna jest mieszanka miodu i soku z cytryny, stosowana dwa razy w tygodniu. Alternatywą może być maska przygotowana również z soku z cytryny, ale z dodatkiem cynamonu i oliwy z oliwek. Pomóc może również nakładanie na twarz soku z aloesu lub też naturalnego olejku z zielonej herbaty, które działają kojąco.

Produkty powiązane z artykułem

  • Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom Sprawdź
  • Oczyszczający tonik bez alkoholu Sprawdź

Artykuły powiązane