Walka z trądzikiem może trwać wiele długich lat, niezależnie od tego, co było przyczyną pierwszych objawów. Jednak zastosowanie odpowiednich metod może rzeczywiście dać doskonały skutek, dzięki czemu pozbędziemy się krost, grudek czy nawet torbieli ropnych. Niestety powstawanie trądziku w zdecydowanej większości przypadków pozostawia po sobie blizny, które mogą być równie uciążliwe – a z pewnością są częstym źródłem kompleksów. W jaki sposób można zredukować blizny potrądzikowe?
Jak powstają blizny po trądziku?
Chociaż trądzik to choroba bardzo powszechna – szacuje się, że występuje nawet u 8% całego społeczeństwa – to jednak jej przebieg może być niezwykle zróżnicowany. Dlatego u niektórych gojenie się krost i cyst przebiega bez większych problemów, dzięki czemu nie zostają po tym żadne ślady. U pozostałych jednak niemal każda większa zmiana skórna pozostawia po sobie bliznę. Rodzaj cery również może mieć tutaj ogromne znaczenie, ponieważ np. skóra nadwrażliwa ma szczególną skłonność do podrażnień i wyprysków. Konieczne jest zatem zastosowanie właściwej pielęgnacji. Dobrze rozpoznawać typy nadwrażliwości skóry, żeby móc dopasować odpowiednie kosmetyki.
Blizny potrądzikowe powstają, ponieważ w momencie gojenia niedoskonałości uszkodzeniu może ulec skóra właściwa. Zostaje ona później zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Dzieje się tak, kiedy nie zachowujemy higieny, nie podejmujemy leczenia trądziku bądź gdy infekcja bakteryjna jest wyjątkowo zaostrzona. Pamiętajmy o tym, że choroba może się zaognić, jeśli będziemy wyciskać pryszcze lub próbować je usunąć w jakiś inny, inwazyjny sposób. Blizny po trądziku mogą być:
- zanikowe – skóra jest wówczas pofałdowana i pokryta kraterowymi wgłębieniami o różnej wielkości;
- przerostowe – przyjmują postać twardych, wypukłych guzków;
- w formie przebarwień – czyli w postaci różowych oraz brązowych plam.
Blizny niejednokrotnie są problemem równie uporczywym jak sam trądzik. Trudno ukryć je pod makijażem, dlatego są przyczyną kompleksów. Istnieją jednak metody, które mogą nam pomóc z tym problemem – a przynajmniej w znaczącym stopniu go zmniejszyć.
Co na blizny po trądziku? Peeling chemiczny
Peeling chemiczny to sposób pozbywania się nie tylko samego trądziku, ale również powstałych w jego wyniku blizn. Taki zabieg jest przeprowadzany wyłącznie przez wykwalifikowanego dermatologa. Pamiętajmy jednak, że peeling to metoda inwazyjna, na którą powinniśmy się zdecydować w chwili, kiedy inne rozwiązania nie przyniosły oczekiwanych efektów.
Peeling powstaje na bazie kwasów, np. kwasu salicylowego, migdałowego lub glikolowego. Silnie złuszcza naskórek, usuwając warstwę rogową skóry, a przy tym działa przeciwzapalnie. Cały proces nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ powoduje ból, a zabieg należy co jakiś czas powtarzać, by osiągnąć pożądany rezultat. Mimo to peelingi chemiczne cieszą się dużą popularnością wśród posiadaczy cery trądzikowej. Zwężają pory, likwidują przebarwienia oraz normalizują ilość produkowanego sebum. Peeling zatem nie tylko pozwala na usunięcie blizny, ale działa także profilaktycznie, tak by zmiany trądzikowe nie wróciły.
Warto pamiętać, że efekty po przebytym zabiegu są w pełni widoczne dopiero po kilku dniach, nie bezpośrednio po jego wykonaniu.
Blizny potrądzikowe a medycyna estetyczna
Peelingi chemiczne to nie jedyne rozwiązanie z zakresu dermatologii czy też medycyny estetycznej, które może nam umożliwić zredukowanie blizn po trądziku. Istnieją inne zabiegi, które również mogą przynieść spodziewany rezultat. To zdecydowanie najpopularniejszych należą:
- laseroterapia – wykonywana zazwyczaj przy pomocy laserów frakcyjnych (zarówno ablacyjnych, jak i nieablacyjnych). Światło pochodzące z lasera wnika w głąb skóry, niszcząc włókna kolagenowe i tym samym stymulując wzrost nowych. Korzystanie z takiego zabiegu jest bezpieczne, a przy tym skuteczne, jednak trzeba go kilkukrotnie powtórzyć, żeby rzeczywiście przyniósł pożądane efekty;
- mikrodermabrazja – w tym procesie wykorzystuje się specjalne urządzenie wyposażone w tarczę diamentową lub korundową. Zabieg polega zatem na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka. Warto mieć na uwadze, że mikrodermabrazja może nie pomóc w przypadku bardziej głębokich blizn;
- dermabrazja – mocniejsza, bardziej intensywna wersja mikrodermabrazji. W tym przypadku ścierana jest nie tylko wierzchnia warstwa naskórka, ale także skóra właściwa, aż do warstwy brodawkowej.
Jak pozbyć się blizn po trądziku? Zmień tryb życia
Na gojenie się stanów zapalnych, a następnie leczenie blizn, może mieć wpływ to, jak wygląda nasza codzienność. Jeśli nie dbamy dobrze o higienę, a przy tym nie śpimy wystarczająco długo oraz nie pilnujemy właściwego poziomu nawodnienia organizmu, nie zapewniamy skórze właściwych warunków do regeneracji. Powinniśmy zatem prowadzić zdrowy tryb życia, w co wlicza się również zmiana nawyków żywieniowych. Osoby borykające się z bliznami potrądzikowymi powinny także zrezygnować z palenia papierosów – tytoń utrudnia proces odbudowy skóry i sprawia, że ta jest niedotleniona.
Sposób na blizny po trądziku – pielęgnacja
Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć – dlatego, mając cerę trądzikową bądź mieszaną (czyli ze skłonnością do niedoskonałości), warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku zwalczania trądziku niezwykle ważne jest, by skóra była odpowiednio nawilżona i by nie stosować produktów na bazie alkoholu, które mogą podrażniać i wysuszać.
Do codziennego oczyszczania skóry należy stosować oczyszczający żel myjący bez mydła lub oczyszczający tonik bez alkoholu, np. firmy Mixa. Oba produkty są pozbawione szkodliwych substancji, zamiast tego ich skład został wzbogacony o cynk, który znakomicie radzi sobie z niedoskonałościami. Dodatkowo możemy wykorzystać peeling złuszczający w formie maski, który nie zawiera drażniących granulek. Dzięki temu martwy naskórek zostanie usunięty, a jednocześnie zadbamy o to, by skóra była gładka i miękka, co może przyspieszyć proces gojenia blizn.
Jak już zostało wspomniane, niezwykle ważne jest nawilżenie skóry, co bardzo pozytywnie wpływa na blizny potrądzikowe. Krem Mixa Cica-Creme działa regenerująco i odżywczo. Cera po regularnym stosowaniu będzie odpowiednio nawodniona, zostanie też przywrócona naturalna bariera ochronna naskórka.
Domowe sposoby na blizny potrądzikowe
Pamiętajmy o tym, że profesjonalną pielęgnację skóry oraz metody medycyny estetycznej możemy także połączyć z zabiegami, które z łatwością przygotujemy we własnym domu. W ten sposób nie tylko zadbamy o cerę, na której pojawiły się blizny po trądziku, ale także zapewnimy sobie odrobinę relaksu i wyciszenia. Odpoczynek to ważny element dbania o stan skóry.
Przykładowo możemy dla siebie przygotować maseczkę z produktów, które zazwyczaj posiadamy w swoim domu. Szczególnie popularna jest mieszanka miodu i soku z cytryny, stosowana dwa razy w tygodniu. Alternatywą może być maska przygotowana również z soku z cytryny, ale z dodatkiem cynamonu i oliwy z oliwek. Pomóc może również nakładanie na twarz soku z aloesu lub też naturalnego olejku z zielonej herbaty, które działają kojąco.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)