4 fakty o wyciskaniu pryszczy podskórnych

Nieoczekiwane pojawienie się nowych zmian na skórze twarzy to udręka nie tylko dla młodych osób. Niezależnie od naszego wieku, mogą występować podskórne pryszcze, które nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale ich nieodpowiednia pielęgnacja może nam przysporzyć problemów. Wiele osób zastanawia się, czy wyciskać pryszcze, czy może lepiej zawalczyć z nimi w inny sposób? Oto 4 fakty o wyciskaniu pryszczy, które warto znać.

Czym jest podskórny pryszcz?

Pojawiający się na skórze pryszcz to nic innego, jak wykwit skórny, który zawiera w sobie treść ropną. Nadkażenie bakteryjne może być powodem pojawienia się krosty, która jest widoczna i niekiedy powoduje nieprzyjemny dyskomfort.
Wyciskanie pryszczy w nieumiejętny sposób może być nawet niebezpieczne. To najprostsza droga do tego, by uszkodzić zainfekowany mieszek włosowy i w najgorszym przypadku – zaostrzyć stan zapalny. Wyciskanie może prowadzić także do uszkodzenia skóry, a co za tym idzie – pozostawienia trudnej do zagojenia rany, w następstwie nawet blizny. Może także wystąpić nieestetyczne zaczerwienienie, które będzie utrzymywało się znacznie dłużej niż wtedy, kiedy zabieg oczyszczania wykonuje kosmetyczka.

Pryszcze podskórne bolące, nie do wyciśnięcia Mixa

Dlaczego na skórze pojawił się pryszcz podskórny?

Trądzik grudkowy, który nazywany jest także trądzikiem grudkowo-krostkowym, to najczęstsza przyczyna występowania się na skórze widocznych zmian. Powodów pojawiających się niedoskonałości jest naprawdę wiele. Jednym z nich – bardzo częstym i spotykanym nie tylko u kobiet – są zaburzenia hormonalne, które wpływają na pracę całego organizmu. Źle funkcjonująca gospodarka hormonalna wpływa m.in. na pracę gruczołów łojowych, które zaczynają produkować nadmierną ilość sebum. Wydzielanie dużej ilości łoju – niekoniecznie spowodowane nieodpowiednią pracą hormonów – to główna przyczyna wykwitów skórnych. Oprócz tego, do listy warto dopisać też takie przypadłości jak nadpotliwość, alergie czy nadmiar kortyzolu produkowany podczas stresu. Aby nasza cera pozostawała w dobrym stanie, trzeba również zadbać o kondycję naszego ciała. Bez codziennego ruchu i przy nieodpowiedniej diecie łatwo o nowe pryszcze podskórne – bolące, nie do wyciśnięcia i powodujące stany zapalne.

Co wiemy o wyciskaniu pryszczy?

Dermatolodzy od dawna analizują, co może mieć wpływ na powstawanie stanów zapalnych na skórze. Nie od dziś wiadomo, że wyciskanie pryszczy jest często odradzane i żaden dermatolog nie namawia do praktykowania tej czynności w domu. Nie doświadczymy tego również podczas oczyszczania manualnego oferowanego przez salony kosmetyczne. W tym przypadku osoba wykonująca zabieg skupia się głównie na usunięciu zaskórników, w których także gromadzi się wydzielina. Z wykwitami skórnymi, w których znajduje się ropa postępuje się inaczej.
Jeżeli cały proces zostanie przeprowadzony poprawnie – nie pojawi się tutaj żaden stan zapalny, ponieważ wszystko odbywa się w sterylnych warunkach. Na koniec nakładany jest specjalny kosmetyk przeciwzapalny i łagodzący. Najwięcej problemów związanych jest jednak z pryszczami ropnymi. Trądzik może pojawić się na policzkach, czole, nosie czy brodzie – ale nie tylko. Twarz jest jednak miejscem, gdzie najczęściej powstają podskórne pryszcze i sprawiają najwięcej problemów.

Fakt #1 – Wyciskanie pryszczy to zły nawyk, z którego warto zrezygnować
Jeżeli próbujemy pozbyć się pryszczy, najczęściej w pierwszej kolejności próbujemy wycisnąć powstałą wewnątrz ropę. Bezwzględnie nie należy tego robić, ponieważ nie jesteśmy w stanie pozbyć się całej zawartości! Pozostałości sprzyjają namnażaniu się bakterii, które powodują nowe problemy z cerą. Może się również okazać, że wydzielina dostanie się w głąb skóry i wywoła znacznie poważniejszy stan zapalny.
Nie tylko nie powinniśmy wyciskać pryszczy, ale także nie dotykać ich i chronić przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Jeżeli każdego dnia nakładamy makijaż, niezaprzeczalnie trzeba zadbać o odpowiednie zmycie go przed snem. Pomoże w tym płyn micelarny do demakijażu marki Mixa, który ma pH 5.5, czyli takie, jakie ma nasza skóra. Formuła z cynkiem dokładnie oczyszcza i odświeża. Kolejnym krokiem w pielęgnacji cery trądzikowej jest tonizacja: przy cerze skłonnej do niedoskonałości polecany jest oczyszczający tonik bez alkoholu, który reguluje wydzielanie sebum.

Fakt #2 – Wyciskanie pryszczy prowadzi do powstawania blizn oraz przebarwień
Po wyciśnięciu podskórnego pryszcza na skórze powstaje rana. Jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy jej przed słońcem – jest to najkrótsza droga do pojawienia się przebarwień. Promienie UV sprawiają, że skóra produkuje nadmiar melaniny, aby chronić wrażliwe miejsce. Przebarwienia wyglądają bardzo nieestetycznie i trudno usunąć je domowymi sposobami. Można natomiast wspomóc skórę poprzez regularne złuszczanie – w tym przypadku nie wolno jednak używać peelingów gruboziarnistych czy też takich, które mogą uszkodzić wierzchnią warstwę skóry. Lepiej wybrać produkt delikatny, a złuszczający peeling-maska bez granulek marki Mixa daje właśnie taki efekt.
Nie wolno również pozbywać się strupka, który jest naturalnym następstwem gojenia rany. Jego zerwanie prowadzi do ponownego uszkodzenia skóry i powstania nieładnej blizny. Jeżeli taka sytuacja ma już miejsce to do rutynowej pielęgnacji skóry warto wprowadzić kremy z AHA, BHA czy LHA, które stosuje się na noc. Można także poprosić kosmetyczkę o dobranie odpowiednich zabiegów.

Fakt #3 – Jeżeli nie wyciskasz pryszczy, to znikną one po kilku dniach
Jeżeli powód pojawiających się pryszczy nie jest poważny to zazwyczaj znikają same po kilku dniach. O ile tylko nie będziemy ich dotykać i zastosujemy odpowiednią pielęgnację, to problem nie nasili się, a rozwiąże samoistnie z czasem. Nie możemy tylko dopuścić do tego, aby powstała rana, na której pojawią się bakterie, ponieważ te bardzo łatwo przenieść na inne części twarzy i stworzyć nowy stan zapalny.
Pryszcze podskórne nie do wyciśnięcia mogą utrudniać codzienne życie – nie jest łatwo przykryć je makijażem i wciąż pozostają widoczne. Lepiej jednak dać skórze odpowiednią ilość czasu na walkę z wykwitem, niż pozwolić, by problem się zaostrzył. Domowe sposoby – takie jak stosowanie olejku z drzewa herbacianego – powinny być jedynie wsparciem dla odpowiedniej pielęgnacji. Pomagają, ale nie są w stanie całkowicie wyeliminować pojawiających się wciąż pryszczy. Warto również skonsultować się ze specjalistą – w tym przypadku z dermatologiem – jeżeli problemy skórne nie są tylko fazą przejściową.

Fakt #4 – Odpowiednia pielęgnacja może pomóc w walce z pryszczami
Codzienne stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych to nie tylko przyjemny rytuał, ale także skuteczny sposób, aby pomóc skórze w walce z niedoskonałościami oraz aby ochronić ją przed czynnikami zewnętrznymi. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego codzienne stosowanie produktu nawilżającego jest podstawą. W przypadku cery z wykwitami, produkty Mixa oferują dwa kosmetyki – krem nawilżający 2w1 przeciw niedoskonałościom oraz korygujący krem ochronny DD przeciw niedoskonałościom. W przypadku drugiego produktu, oprócz nawilżenia otrzymujemy także wyrównanie kolorytu skóry.
Przy odpowiedniej pielęgnacji warto zadbać również o zbilansowaną dietę. Częstym powodem powstawania grudek podskórnych jest spożywanie nadmiernej ilości żywności przetworzonej, fast foodów, tłustych i ostrych potraw oraz dostarczanie organizmowi zbyt dużej dawki cukru. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że z biegiem lat pojawiło się uczulenie na któryś ze spożywanych produktów. Nietolerancja laktozy także może objawiać się w postaci zmian skórnych na twarzy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Podskórne pryszcze mogą więc mieć różne przyczyny, ale zasady postępowania z nimi są zawsze takie same. Przede wszystkim w żadnym przypadku nie należy ich wyciskać. Odpowiednia dieta i ruch zmniejsza ryzyko powstawania nowych wykwitów. Jeżeli już się pojawią – nie dotykamy ich i każdego dnia dokładnie oczyszczamy skórę, by zmniejszyć ryzyko zapalenia mieszka włosowego. Stosujemy też pielęgnację przeznaczoną dla naszej cery. W tym przypadku są to kosmetyki działające przeciw niedoskonałościom. Rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z kremu nawilżającego używanego każdego dnia przed nałożeniem makijażu; potrzebny będzie także złuszczający peeling-maska bez granulek; mleczko przeciw niedoskonałościom lub płyn micelarny. Dodatkowo warto też zastosować oczyszczający żel myjący bez mydła i oczyszczający tonik bez alkoholu, który zwęża pory i widocznie matuje. Wszystkie te kosmetyki posiada w swoim asortymencie marka Mixa.

Produkty powiązane z artykułem

  • Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1 Sprawdź
  • Płyn micelarny przeciw niedoskonałościom Sprawdź
  • Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom Sprawdź

Artykuły powiązane

  • Pozbądź się wągrów raz na zawsze – sposób na wągry Czytaj więcej
  • Jak skutecznie walczyć z niedoskonałościami skóry? Czytaj więcej
  • Jak pozbyć się wyprysków na twarzy i ciele Czytaj więcej
  • 3 kroki do zdrowej skóry – pielęgnacja cery trądzikowej Czytaj więcej