BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 9-13
Klauzula obowiązku informacyjnego w związku z wypełnieniem formularza kontaktowego

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62 możliwy jest za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] Przetwarzanie danych osobowych będzie się odbywać na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych, którym jest odpowiedzi na kontakt zainicjowany przez wypełnienie i wysłanie formularza kontaktu. Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępnianie na rzecz innych podmiotów bez uprzedniej zgody wyrażonej przez Panią/Pana. Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępnianie podmiotom do tego upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Administrator może w drodze pisemnej umowy powierzyć innemu podmiotowi przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w zakresie i celu niezbędnym dla realizacji usługi. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny dla świadczenia usługi, nie dłużej niż 3 miesiące od momentu wysłania przez Administratora odpowiedzi na zapytanie. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, wniesienia sprzeciwu. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie. Skorzystanie przez Panią/Pana z tego prawa pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, które miało miejsce przed wycofaniem zgody. Przysługuje Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji wskazanych celów.
Strona główna Pielęgnacja twarzy Wyprysk potnicowy – leczenie i objawy

Twarz

PRZEJDŹ DO:

TWARZ
RAPORT
DZIECKO
CIAŁO
PORADY DERMATOLOGA

Wyprysk potnicowy – leczenie i objawy

Wyprysk potnicowy – leczenie Mixa Choroby skórne wiążą się z wieloma niedogodnościami. Nierzadko towarzyszą im wypryski na twarzy i ciele, ból i silny dyskomfort, a do tego – jeśli ślady są szczególnie widoczne – jest to duże obciążenie psychiczne, ponieważ budzi sporo kompleksów. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, w jaki sposób walczyć z danym schorzeniem i jak mu zapobiegać. Do najczęściej występujących należy wyprysk potnicowy. Jak rozpoznać tę chorobę oraz jaką metodę leczenia należy zastosować, żeby poradzić sobie z objawami?

Co to jest wyprysk potnicowy?

Wyprysk potnicowy to nawracające, choć niezaraźliwe zapalenie skóry, który obejmuje jedynie dłonie oraz stopy. Przyjmuje postać swędzących grudek i pęcherzyków wypełnionych płynem. Zmiany są szczególnie widoczne na palcach rąk oraz na podeszwach stóp, co sprawia, że są bardzo uciążliwe - bywają również bolesne.
Niestety wyprysk potnicowy jest diagnozowany całkiem często – może dotyczyć nawet 20% osób, które borykają się z wypryskami na dłoniach. Rzadko pojawia się wśród osób starszych i dzieci (choć i takich przypadków nie brakuje), zazwyczaj dotyka dorosłych w średnim wieku.

Wyprysk potnicowy – objawy

Osoby, które przechodzą wyprysk potnicowy bardzo łagodnie, będą miały do czynienia jedynie z widocznym złuszczeniem naskórka. Choroba w pełnej krasie ujawnia się jednak poprzez wspomniane grudki i pęcherzyki, z których po pęknięciu wydobywa się surowicza wydzielina. W wyjątkowo ostrym przebiegu wyprysk potnicowy może skutkować powstawaniem nadżerek ulegających nadkażeniu bakteryjnemu.
Zmiany na skórze są z reguły rozłożone symetrycznie. W przypadku dłoni bardzo typowym miejscem, w którym pojawia się świąd oraz ślady, to drugi i piąty palec. Z kolei w przypadku nóg grudki i pęcherze obejmują częściej sam łuk stopy, aniżeli palce.
Kiedy wypryski zaczynają się goić, łuszczą się i przyjmują postać rumienia. Swędzenie stopniowo zanika, a rumienie ustępują miejsca ogniskom zapalnym.

Skąd bierze się wyprysk potnicowy?

Nie ma jednej konkretnej przyczyny powstawania wyprysku potnicowego - jest on reakcją alergiczną organizmu na skutek kontaktu z niepożądanymi substancjami. Nadwrażliwość skóry może prowadzić właśnie do powstawania swędzących, bolesnych zmian. Najczęściej wyprysk potnicowy pojawia się w wyniku zetknięcia z metalami, takimi jak nikiel, chrom czy kobalt. Objawy mogą się pogorszyć, jeśli metal trafi bezpośrednio do układu pokarmowego - dlatego tak ważne jest sprawdzanie produktów, z których korzystamy podczas przygotowywania codziennych posiłków.
Reakcja alergiczna, która stoi u podłoża wyprysku potnicowego, może być jednak wywołana również przez inne czynniki: mowa tu zarówno o barwnikach, bakteriach, jak i niektórych lekach. Tym sposobem chorobę mogą spowodować nawet drobnoustroje, które odpowiadają za infekcję górnych dróg oddechowych.
W wielu przypadkach niestety nie udaje się ustalić, co jest bezpośrednią przyczyną wyprysku potnicowego. Nie da się jednak ukryć, że występuje on szczególnie często u osób z grzybicą stóp oraz z atopowym zapaleniem skóry.

Wyprysk potnicowy – leczenie

Jak się pozbyć wyprysków na dłoniach i stopach, które mogą naprawdę utrudnić codzienne życie? Jak tylko zauważymy na dłoniach lub stopach grudki i pęcherzyki, a na dodatek niedawno mieliśmy kontakt z którąś ze szkodliwych substancji, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć porady wykwalifikowanego dermatologa. Tylko lekarz będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i poprowadzić nas przez cały proces leczenia.
Diagnostyka opiera się przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie z pacjentem oraz obrazie klinicznym zmian skórnych. Często towarzyszą temu testy alergiczne, które mogą pomóc ustalić przyczynę i odróżnić tę chorobę od innych, które objawiają się w podobny sposób.
Leczenie wyprysku potnicowego opiera się przede wszystkim na stosowaniu preparatów ze steroidami: przede wszystkim kremy i maści. Dodatkowo przyjmuje się doustnie leki przeciwalergiczne oraz leki przeciwhistaminowe, które mają za zadanie redukować świąd. Ponadto, jeśli pęcherze na skórze są bardzo duże, dermatolog przetnie je i osuszy. Z kolei nadżerki wymagają dezynfekcji. Jeśli obok wyprysku potnicowego została stwierdzona również grzybica, to konieczne będzie przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych.
Oczywiście to nie wszystko, co możemy zrobić w walce z wypryskiem potnicowym. Pomóc może obcinanie paznokci na bardzo krótko oraz oczyszczanie ich pastą z sody - to jeden z domowych sposobów, który możemy stosować dwa razy dziennie przez trzy dni. Całkiem skuteczne okazują się też okłady z białego octu, z roztworu soli czy też z roztworu nadmanganianu potasu.
Nie bez znaczenia mogą się także okazać nasze nawyki żywieniowe: z pewnością powinniśmy uważać na zbyt dużą ilość węglowodanów w naszej diecie, ponieważ sprzyjają one rozwojowi drobnoustrojów.
Pamiętajmy także, by unikać ekspozycji na szkodliwe substancje, szczególnie na metale. Jest to bardzo ważne nawet wtedy, kiedy uda nam się wygrać walkę z chorobą – niestety objawy mogą powracać.

Wyprysk potnicowy a pielęgnacja

Po udanym leczeniu wyprysku potnicowego nasza skóra może być bardzo przesuszona. Jednocześnie wciąż pozostaje wrażliwa i nie powinna być narażona na kontakt z drażniącymi składnikami. Dlatego musimy bardzo uważać na to, jakie kosmetyki wybieramy do codziennej pielęgnacji.
Produkty marki Mixa są dedykowane właśnie skórze wrażliwej. Formuły są oparte wyłącznie na bezpiecznych substancjach, które nie podrażniają, tylko pielęgnują i chronią przed uszkodzeniami. Dlatego po kąpieli możemy zastosować nawilżający balsam do ciała dla skóry bardzo wrażliwej, dzięki któremu osiągniemy efekt niemal pełnej regeneracji. Balsam jest niczym opatrunek, który koi i przywraca komfort. O dłonie możemy z kolei zadbać, stosując krem do rąk Intensywne Odżywienie. Formuła wzbogacona gliceryną i alantoiną otula skórę, tworząc nietłustą warstwę ochronną. W ten sposób nasze dłonie będą odżywione, a przede wszystkim zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.

 

 

Produkty powiązane z artykułem

Krem do bardzo suchych rąk
Krem do bardzo suchych rąk
Skóra sucha i bardzo sucha
Przejdź do produktu
Nawilżający balsam do ciała
Nawilżający balsam do ciała
Skóra wrażliwa i delikatna Skóra sucha i bardzo sucha
Przejdź do produktu

Czytaj także:

Wyprysk opryszczkowy - objawy i leczenie
Wyprysk krwiopochodny - objawy i leczenie
Wyprysk dziecięcy - objawy i leczenie
Jak pozbyć się wyprysków na twarzy i ciele
powrót do wszystkich porad

Brak wyników wyszukiwania.