BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 9-13
Klauzula obowiązku informacyjnego w związku z wypełnieniem formularza kontaktowego

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62 możliwy jest za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] Przetwarzanie danych osobowych będzie się odbywać na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych, którym jest odpowiedzi na kontakt zainicjowany przez wypełnienie i wysłanie formularza kontaktu. Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępnianie na rzecz innych podmiotów bez uprzedniej zgody wyrażonej przez Panią/Pana. Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępnianie podmiotom do tego upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Administrator może w drodze pisemnej umowy powierzyć innemu podmiotowi przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w zakresie i celu niezbędnym dla realizacji usługi. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny dla świadczenia usługi, nie dłużej niż 3 miesiące od momentu wysłania przez Administratora odpowiedzi na zapytanie. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, wniesienia sprzeciwu. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie. Skorzystanie przez Panią/Pana z tego prawa pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, które miało miejsce przed wycofaniem zgody. Przysługuje Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji wskazanych celów.
Strona główna Pielęgnacja dziecka Wyprysk opryszczkowy - objawy i leczenie

Dziecko

PRZEJDŹ DO:

TWARZ
RAPORT
DZIECKO
CIAŁO
PORADY DERMATOLOGA

Wyprysk opryszczkowy - objawy i leczenie

Wyprysk opryszczkowy – leczenie Mixa Opryszczka to choroba infekcyjna, która może dotknąć każdego. Jeśli dojdzie do zakażenia, może ono objawiać się pojawieniem wyprysku opryszczkowego, na który w szczególności narażone są osoby zmagające się z Atopowym Zapaleniem Skóry. Sprawdź, jakie są objawy wyprysku opryszczkowego i w jaki sposób go leczyć.

Opryszczka

Zanim jednak przejdziemy do samego wyprysku opryszczkowego, warto zapoznać się z jego przyczyną, jaką jest wirus opryszczki. Opryszczka to nazwa ogólna dla zakażeń opryszczkowych. To wykwit skórny, który najczęściej pojawia się w okolicy czerwieni wargowej. Zakażenie to jest dość powszechne i zazwyczaj dochodzi do niego w dzieciństwie. Jedynym naturalnym gospodarzem wirusa opryszczki jest człowiek. Źródłem zakażenia są osoby chore lub zakażone w sposób bezobjawowy. Do zakażenia opryszczką pospolitą zazwyczaj dochodzi poprzez kontakt ze śliną osoby zakażonej.

Wyprysk opryszczkowy ‒ co to takiego?

Wyprysk opryszczkowy (eczema herpeticum) to szczególna postać zakażenia opryszczkowego. Zazwyczaj występuje u niemowląt między 6 a 12 miesiącem życia, zdecydowanie rzadziej u starszych dzieci czy dorosłych osób. Głównym kryterium występowania są choroby powodujące uszkodzenie bariery naskórkowej jak choroba Dariera, choroba Haileya-Haileya czy właśnie wspomniane już AZS. To jedna z atopowych chorób skóry, która jest uwarunkowana genetycznie poprzez nieprawidłową reakcję immunologiczną. Wyprysk opryszczkowy może wystąpić także u osób ze znacznie obniżoną odpornością.

Wyprysk opryszczkowy ‒ objawy

Infekcja zazwyczaj rozpoczyna się bezobjawowym wysiewem wirusa na śluzówce jamy ustnej lub co jeszcze częstsze ‒ opryszczką wargową. Następnie zmiany skórne uwidaczniają się na twarzy i ulegają rozprzestrzenieniu się na całe ciało.
Jednym z objawów choroby jest wysoka gorączka, która może utrzymywać się od 7 do nawet 14 dni. Na chorobowo zmienionej skórze w bardzo dużych ilościach zaczynają pojawiać się zlewające się pęcherzyki. Są one bardzo bolesne i swędzące. Bardzo łatwo pękają, dlatego szybko przechodzą w sączące się pęcherzyki oraz owrzodzenia. Skutkiem tego jest utrata białka oraz elektrolitów, a w efekcie skóra pokrywa się sączącymi i twardymi strupami. Z tego względu bardzo łatwo dochodzi do wtórnych nadkażeń bakteryjnych.
Jeśli wyprysk opryszczkowy występuje u dzieci, stają się one bardzo niespokojne oraz płaczliwe ze względu na nasilony świąd skóry. W przypadku osób dorosłych objawy ogólne mogą nie występować ‒ nie stwierdza się typowych pęcherzyków, ale w obrazie klinicznym dominują powierzchowne owrzodzenia i szczeliny. Równie często występuje powiększenie węzłów chłonnych.

Wyprysk opryszczkowy ‒ leczenie

Jak pozbyć się wyprysków? Niestety nie ma na to jednej metody. W niektórych przypadkach leczenia wyprysku opryszczkowego konieczna może okazać się hospitalizacja. Oprócz tego bardzo często stosowana jest miejscowa lub ogólna antybiotykoterapia, aby zapobiec ryzyku powstania nadkażeń bakteryjnych ‒ gronkowcowych oraz paciorkowcowych.
Nie zapominajmy, że wyprysk opryszczkowy w szczególności dotyka osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Atopowe zapalenie skóry to wyprysk atopowy lub endogenny oraz przewlekła zapalna choroba skóry dotycząca naskórka i skóry właściwej. Objawia się nieznośnym świądem, łuszczeniem i suchością skóry oraz charakterystycznym sposobem rozmieszczenia ran, które związane są z wiekiem pacjenta. U niemowląt oraz dzieci do 2 roku życia najczęściej umiejscowione są na policzkach. U większości dzieci choroba ta ustępuje wraz z wiekiem, jednak zdarzają się przypadki, gdzie w wieku dorosłym następują jej nawroty. Istnieją jednak metody, które pomogą złagodzić dyskomfort wynikający z powstawania swędzących wyprysków opryszczkowych. W przypadku Atopowego Zapalenia Skóry prawidłowa pielęgnacja oraz odpowiednie oczyszczanie są niezbędne. Zalecane są 5-minutowe kąpiele dla dzieci oraz krótki prysznic dla dorosłych.
Do tego celu idealnie sprawdzą się produkty marki Mixa. Ich niezwykle łagodne i delikatne formuły sprawią, że wrażliwa skóra będzie wolna od wszelkich podrażnień czy zaczerwienień. W przypadku małych dzieci warto stosować delikatne płyny do kąpieli jak Mixa Baby Delikatny Płyn do Kąpieli i Mycia z Olejkiem oraz szampony o działaniu łagodzącym. Tu świetnie sprawdzi się Mixa Baby Bardzo Delikatny Szampon Micelarny. Stosowanie ich odżywia i łagodzi skórę oraz przeciwdziała uciążliwemu świądowi.
Po zakończonej kąpieli dzieci z atopowym zapaleniem skóry warto zastosować delikatny preparat nawilżający, przeznaczony do pielęgnacji skóry atopowej. Słabo wykształcone mechanizmy obronne skóry dziecka nie chronią jej w odpowiedni sposób. W takiej sytuacji do odpowiedniego nawilżenia skóry świetnie sprawdzi się ATOPIANCE Mixa Baby Emulsja łagodząca do twarzy i ciała. Natychmiastowo i długotrwale łagodzi skórę atopową nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych.
Odpowiedni emolient, nałożony bezpośrednio po kąpieli na skórę atopową i towarzyszące jej wypryski na twarzy i ciele, tworzy specyficzny rodzaj bariery ochronnej, eliminuje suchość skóry, a co za tym idzie, zmniejsza jej łuszczenie. Jednak przede wszystkim redukuje uporczywy świąd, który należy do najbardziej uciążliwych objawów wyprysków opryszczkowych i Atopowego Zapalenia Skóry. Warto pamiętać, że prawidłowa terapia emolientowa może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy stanu naszej skóry oraz przyspieszyć gojenie się wyprysków.

 

 

Produkty powiązane z artykułem

Bardzo łagodny żel do kąpieli i pod prysznic
Delikatny płyn do kąpieli dla dzieci
Skóra wrażliwa i delikatna Delikatna skóra głowy i włosów Skóra sucha i bardzo sucha
Przejdź do produktu
Bardzo delikatny szampon micelarny
Bardzo delikatny szampon micelarny
Delikatna skóra głowy i włosów
Przejdź do produktu

Czytaj także:

Wyprysk krwiopochodny - objawy i leczenie
Wyprysk łojotokowy
Wyprysk pieniążkowaty – leczenie i objawy
Jak pozbyć się wyprysków na twarzy i ciele
powrót do wszystkich porad

Brak wyników wyszukiwania.