Wyprysk atopowy - objawy i leczenie

Skóra człowieka stanowi niezwykle silną barierę ochronną, która zazwyczaj skutecznie zapobiega wnikaniu do wnętrza naszego organizmu zarazków, substancji drażniących czy alergenów. Niestety u osób, których skóra jest szczególnie wrażliwa, w wyniku kontaktu z uczulającymi ją alergenami dochodzi do stanu zapalnego, który określamy wypryskiem atopowym.
Dowiedz się, jakie są jego przyczyny powstawania, objawy oraz jak powinno przebiegać leczenie i odpowiednia pielęgnacja chorej skóry.

Wyprysk atopowy ‒ przyczyny

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca znane. Uważa się, że to skutek wrodzonej nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, który polega na uszkodzeniu właściwości ochronnych skóry. Zalicza się do nich między innymi zaburzenia działania białka ‒ filagryny, która odpowiada za prawidłową budowę komórek skóry. W wyniku uszkodzenia właściwości ochronnych skóry, które polegają na rozluźnieniu połączeń miedzy komórkami oraz zaburzenia jej nawodnienia, następuje rozwój wyprysku atopowego.
Alergeny, poprzez kontakt z komórkami obronnymi skóry, doprowadzają do rozwoju uczulenia poprzez pobudzenie do działania komórek zwanych limfocytami. Powtórny kontakt z takim alergenem powoduje powstawanie zmian skórnych takich jak zaczerwienienie, a nawet małe rany.

Wyprysk atopowy ‒ objawy

Do najczęstszych objawów wyprysku atopowego zalicza się uporczywy świąd prowadzący do ciągłego drapania się, które w znacznym stopniu pogarsza stan naszej skóry. Ponadto występuje zaczerwienienie oraz suchość skóry. Zmiany na skórze mogą przybierać postać grudek, pęcherzyków a czasem nawet sączących się ran. Częstym objawem towarzyszącym atopowemu zapaleniu skóry jest wyprysk opryszczkowy. Z czasem, w szczególności u starszych dzieci i dorosłych, skóra w zmienionych chorobowo miejscach staje się grubsza, bardzo sucha oraz uwidaczniają się na niej bruzdy.
Oczywiście to, jaką formę przyjmie wyprysk atopowy, zależy w dużej mierze od naszego wieku. W przypadku niemowląt oraz dzieci poniżej 2 roku życia charakterystyczne są wspomniane już grudki, pęcherzyki i strupki, zlokalizowane głównie na policzkach i w mniejszym stopniu na czole. Dzieci starsze (do 12 roku życia) posiadają objawy takie jak łuszczące i suche grudki na skórze kolan, łokci czy nadgarstków. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku osób dorosłych, u których typową lokalizacją powstawanie wyprysku atopowego są szyja, twarz, a także zgięcia łokciowe i kolanowe

Wyprysk atopowy ‒ leczenie i pielęgnacja skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry to niezwykle trudny oraz żmudny proces. Dobrą wiadomością jest fakt, że z wiekiem ustępuje u około 40% dzieci. W przypadku pozostałych osób zdarzają się nawroty w życiu dorosłym. Choroba niestety może trwać nawet całe życie, dlatego też tak ważne jest jej prawidłowe zdiagnozowanie i rozpoczęcie prawidłowego leczenia.
Z tego względu niezwykle ważne jest, aby po zauważeniu u siebie lub dziecka wspomnianych wcześniej symptomów koniecznie udać się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Wyprysk atopowy bardzo często bywa mylony z wypryskiem kontaktowym, świerzbem lub grzybicą czy łuszczycą.
Cały proces leczniczy polegający na tym jak się pozbyć wyprysków, należy rozpocząć od walki z nadmierną suchością skóry i przywróceniem jej gładkości. Na rynku istnieje szeroki wybór kosmetyków przeznaczonych do walki z tego typu wypryskami na twarzy i ciele. Szczególnie warto zwrócić uwagę na markę Mixa, która w swojej ofercie posiada produkty, które zadbają o kondycję atopowej skóry. Świetnym rozwiązaniem jest Emulsja łagodząca do twarzy i ciała z serii ATOPIANCE. Dzięki specjalnej formule wzbogaconej o łagodzący kompleks Omega-8 zawierający 8 kwasów tłuszczowych, skutecznie odbudowuje i chroni barierę lipidową. Można ją z powodzeniem stosować u dzieci już od pierwszych dni życia jak i dorosłych.
Należy być szczególnie ostrożnym w przypadku kąpieli, gdyż zbyt długie moczenie skóry z wypryskiem atopowym paradoksalnie będzie prowadzić do jej odwodnienia. W przypadku małych dzieci zalecane są krótkie, maksymalnie 5-minutowe kąpiele, w przypadku dorosłych ‒ krótki prysznic. Jako produkt do mycia świetnie sprawdzi się Łagodzący olejek do mycia ciała i włosów z serii ATOPIANCE od marki Mixa. Posiada neutralne pH i niezwykle łagodnie, ale skutecznie myje ciało i włosy zarówno małych dzieci jak i dorosłych. Po jego użyciu skóra atopowa zostaje natychmiastowo i długotrwale złagodzona.
Lekami stosowanymi najczęściej w przypadku wyprysku atopowego są glikokortykosteroidy. Stanowią one podstawę terapii i zazwyczaj stosuje się je miejscowo na skórę. Mogą mieć one różną postać ‒ kremu, maści lub żelu. Ich dawkowanie należy ściśle ustalić z lekarzem ‒ niewłaściwe i nieumiejętne aplikowanie może skutkować wystąpieniem działań niepożądanych, np. rozszerzenia naczyń czy zanikiem skóry. W żadnym wypadku nie należy przekraczać dawki ustalonej przez lekarza.
Glikokortykosteroidy miejscowe czasem stosuje się w połączeniu z antybiotykami lub lekami grzybobójczymi w razie ewentualnego zakażenia skóry. Jeśli zmiany skórne wywołane wypryskiem atopowym są zbyt silne, czasami sięga się po glikokortykosteroidy stosowane doustnie. Zwykle jest to ostateczność, ze względu na silne skutki uboczne i nawrót choroby po zakończeniu kuracji.

Artykuły powiązane