BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 9-13
Klauzula obowiązku informacyjnego w związku z wypełnieniem formularza kontaktowego

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62 możliwy jest za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] Przetwarzanie danych osobowych będzie się odbywać na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych, którym jest odpowiedzi na kontakt zainicjowany przez wypełnienie i wysłanie formularza kontaktu. Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępnianie na rzecz innych podmiotów bez uprzedniej zgody wyrażonej przez Panią/Pana. Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępnianie podmiotom do tego upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Administrator może w drodze pisemnej umowy powierzyć innemu podmiotowi przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w zakresie i celu niezbędnym dla realizacji usługi. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny dla świadczenia usługi, nie dłużej niż 3 miesiące od momentu wysłania przez Administratora odpowiedzi na zapytanie. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, wniesienia sprzeciwu. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie. Skorzystanie przez Panią/Pana z tego prawa pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, które miało miejsce przed wycofaniem zgody. Przysługuje Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji wskazanych celów.
Strona główna Pielęgnacja twarzy Wyprysk atopowy - objawy i leczenie

Twarz

PRZEJDŹ DO:

TWARZ
RAPORT
DZIECKO
CIAŁO
PORADY DERMATOLOGA

Wyprysk atopowy - objawy i leczenie

Wyprysk atopowy – jak zwalczać? Skóra człowieka stanowi niezwykle silną barierę ochronną, która zazwyczaj skutecznie zapobiega wnikaniu do wnętrza naszego organizmu zarazków, substancji drażniących czy alergenów. Niestety u osób, których skóra jest szczególnie wrażliwa, w wyniku kontaktu z uczulającymi ją alergenami dochodzi do stanu zapalnego, który określamy wypryskiem atopowym.
Dowiedz się, jakie są jego przyczyny powstawania, objawy oraz jak powinno przebiegać leczenie i odpowiednia pielęgnacja chorej skóry.

Wyprysk atopowy ‒ przyczyny

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca znane. Uważa się, że to skutek wrodzonej nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, który polega na uszkodzeniu właściwości ochronnych skóry. Zalicza się do nich między innymi zaburzenia działania białka ‒ filagryny, która odpowiada za prawidłową budowę komórek skóry. W wyniku uszkodzenia właściwości ochronnych skóry, które polegają na rozluźnieniu połączeń miedzy komórkami oraz zaburzenia jej nawodnienia, następuje rozwój wyprysku atopowego.
Alergeny, poprzez kontakt z komórkami obronnymi skóry, doprowadzają do rozwoju uczulenia poprzez pobudzenie do działania komórek zwanych limfocytami. Powtórny kontakt z takim alergenem powoduje powstawanie zmian skórnych takich jak zaczerwienienie, a nawet małe rany.

Wyprysk atopowy ‒ objawy

Do najczęstszych objawów wyprysku atopowego zalicza się uporczywy świąd prowadzący do ciągłego drapania się, które w znacznym stopniu pogarsza stan naszej skóry. Ponadto występuje zaczerwienienie oraz suchość skóry. Zmiany na skórze mogą przybierać postać grudek, pęcherzyków a czasem nawet sączących się ran. Częstym objawem towarzyszącym atopowemu zapaleniu skóry jest wyprysk opryszczkowy. Z czasem, w szczególności u starszych dzieci i dorosłych, skóra w zmienionych chorobowo miejscach staje się grubsza, bardzo sucha oraz uwidaczniają się na niej bruzdy.
Oczywiście to, jaką formę przyjmie wyprysk atopowy, zależy w dużej mierze od naszego wieku. W przypadku niemowląt oraz dzieci poniżej 2 roku życia charakterystyczne są wspomniane już grudki, pęcherzyki i strupki, zlokalizowane głównie na policzkach i w mniejszym stopniu na czole. Dzieci starsze (do 12 roku życia) posiadają objawy takie jak łuszczące i suche grudki na skórze kolan, łokci czy nadgarstków. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku osób dorosłych, u których typową lokalizacją powstawanie wyprysku atopowego są szyja, twarz, a także zgięcia łokciowe i kolanowe

Wyprysk atopowy ‒ leczenie i pielęgnacja skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry to niezwykle trudny oraz żmudny proces. Dobrą wiadomością jest fakt, że z wiekiem ustępuje u około 40% dzieci. W przypadku pozostałych osób zdarzają się nawroty w życiu dorosłym. Choroba niestety może trwać nawet całe życie, dlatego też tak ważne jest jej prawidłowe zdiagnozowanie i rozpoczęcie prawidłowego leczenia.
Z tego względu niezwykle ważne jest, aby po zauważeniu u siebie lub dziecka wspomnianych wcześniej symptomów koniecznie udać się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Wyprysk atopowy bardzo często bywa mylony z wypryskiem kontaktowym, świerzbem lub grzybicą czy łuszczycą.
Cały proces leczniczy polegający na tym jak się pozbyć wyprysków, należy rozpocząć od walki z nadmierną suchością skóry i przywróceniem jej gładkości. Na rynku istnieje szeroki wybór kosmetyków przeznaczonych do walki z tego typu wypryskami na twarzy i ciele. Szczególnie warto zwrócić uwagę na markę Mixa, która w swojej ofercie posiada produkty, które zadbają o kondycję atopowej skóry. Świetnym rozwiązaniem jest Emulsja łagodząca do twarzy i ciała z serii ATOPIANCE. Dzięki specjalnej formule wzbogaconej o łagodzący kompleks Omega-8 zawierający 8 kwasów tłuszczowych, skutecznie odbudowuje i chroni barierę lipidową. Można ją z powodzeniem stosować u dzieci już od pierwszych dni życia jak i dorosłych.
Należy być szczególnie ostrożnym w przypadku kąpieli, gdyż zbyt długie moczenie skóry z wypryskiem atopowym paradoksalnie będzie prowadzić do jej odwodnienia. W przypadku małych dzieci zalecane są krótkie, maksymalnie 5-minutowe kąpiele, w przypadku dorosłych ‒ krótki prysznic. Jako produkt do mycia świetnie sprawdzi się Łagodzący olejek do mycia ciała i włosów z serii ATOPIANCE od marki Mixa. Posiada neutralne pH i niezwykle łagodnie, ale skutecznie myje ciało i włosy zarówno małych dzieci jak i dorosłych. Po jego użyciu skóra atopowa zostaje natychmiastowo i długotrwale złagodzona.
Lekami stosowanymi najczęściej w przypadku wyprysku atopowego są glikokortykosteroidy. Stanowią one podstawę terapii i zazwyczaj stosuje się je miejscowo na skórę. Mogą mieć one różną postać ‒ kremu, maści lub żelu. Ich dawkowanie należy ściśle ustalić z lekarzem ‒ niewłaściwe i nieumiejętne aplikowanie może skutkować wystąpieniem działań niepożądanych, np. rozszerzenia naczyń czy zanikiem skóry. W żadnym wypadku nie należy przekraczać dawki ustalonej przez lekarza.
Glikokortykosteroidy miejscowe czasem stosuje się w połączeniu z antybiotykami lub lekami grzybobójczymi w razie ewentualnego zakażenia skóry. Jeśli zmiany skórne wywołane wypryskiem atopowym są zbyt silne, czasami sięga się po glikokortykosteroidy stosowane doustnie. Zwykle jest to ostateczność, ze względu na silne skutki uboczne i nawrót choroby po zakończeniu kuracji.

 

 

Produkty powiązane z artykułem

VERY PURE Płyn micelarny bez alkoholu
Very Pure Płyn micelarny bez alkoholu
Skóra wrażliwa i delikatna
Przejdź do produktu

Czytaj także:

Wyprysk opryszczkowy - objawy i leczenie
Wyprysk potnicowy – leczenie i objawy
Wyprysk dziecięcy - objawy i leczenie
Jak pozbyć się wyprysków na twarzy i ciele
powrót do wszystkich porad

Brak wyników wyszukiwania.