Pochodzenie pojawiających się wyprysków na twarzy i ciele nie zawsze jest nam znane. Nowe wykwity mogą być skutkiem jednakowo nieodpowiedniej pielęgnacji, zaburzeń hormonalnych, alergii, ale także różnych chorób. Ale co jeżeli zmiany skórne pojawiają się u dziecka? Najczęściej jest to tak zwany wyprysk dziecięcy, który posiada charakterystyczne objawy i pojawia się jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Leczenie może być trudne, ale w połączeniu z odpowiednią dietą oraz pielęgnacją – niezwykle skuteczne.
Czym jest wyprysk dziecięcy?
Wyprysk dziecięcy występuje także pod inną nazwą – często w ten sposób określa się wyprysk atopowy. To nic innego jak egzema, która pojawia się przeważnie u noworodków oraz niemowląt. Zazwyczaj nie jest trudna do rozpoznania, ze względu na charakterystyczne objawy takie jak zaczerwienienie, pęcherzyki, obrzęk czy łuszczenie skóry. Następstwem jest powierzchowny stan zapalenia, który utrudnia codzienne życie, tym bardziej, jeżeli dotyka małych dzieci.
Częstotliwość występowania atopowego zapalenia skóry u obu płci jest bardzo podobna – a przynajmniej dzieje się tak w pierwszych latach rozwoju dziecka. To właśnie wtedy najczęściej wykrywa się AZS, którego objawy pojawiają się u prawie 45% przypadków w pierwszych miesiącach życia, a u 50% – przed ukończeniem pierwszego roku.
Pierwszą oznaką choroby może być pojawiająca się na policzkach egzema, która z czasem obejmuje także skronie i czoło. Niekiedy ukazuje się również na owłosionym obszarze, gdzie występująca wydzielina powoduje powstawanie strupków. Niestety – w wyniku częstego drapania istnieje ryzyko, że zmiany zapalne pojawią się także na innych obszarach ciała.
Zdarza się jednak, że choroba ustąpi jeszcze przed 5. rokiem życia, natomiast w niektórych przypadkach może to być choroba, która będzie towarzyszyć nam już zawsze. Niepokojące zmiany na ciele u dzieci mogą zwiastować wyprysk dziecięcy, ale nie muszą: dzieci posiadają bardzo wrażliwą skórę, a bariera ochronna nie działa tak dobrze, jak u osób dorosłych. Jeżeli nawet pojawi się wyprysk dziecięcy – wcale nie jest to dowód na to, że do końca życia będzie nam towarzyszyć AZS, co potwierdzają statystyki. Wyprysk dziecięcy to tylko wczesna postać atopowego zapalenia skóry, które jednak może zniknąć lub wyciszyć się wraz z upływem lat.
Wyprysk dziecięcy – jakie są objawy?
Pojawiający się wyprysk dziecięcy zazwyczaj nie występuje bezobjawowo. U swojej pociechy można zauważyć m.in. zaczerwienienie na policzkach, któremu towarzyszą swędzące pęcherzyki. Egzema może rozprzestrzeniać się na skronie, czoło oraz owłosione partie głowy. Charakterystyczne jest także powstawanie strupów. Warto pamiętać, że atopowe zapalenie skóry może wiązać się ze współistnieniem innych chorób: mogą to być m.in. alergiczny nieżyt dróg oddechowych i spojówek, astma oskrzelowa czy alergia pokarmowa. Dlatego jeżeli u Twojej pociechy zostanie zdiagnozowany wyprysk dziecięcy, można wykonać dodatkowe badania w celu wykluczenia innych dolegliwości.
Objawy mogą nasilać się w danym czasie – szczególnie trudny bywa okres jesienno-zimowy, podczas którego w naszym domu bądź mieszkaniu korzystamy z dodatkowego ogrzewania. Przegrzanie nie jest zdrowe dla skóry dziecka, dlatego należy zrezygnować z długich kąpieli w zbyt ciepłej wodzie. Niekiedy wyprysk dziecięcy ujawnia się podczas ząbkowania bądź infekcji, z którymi zmaga się nasza pociecha.
Jak leczyć wyprysk atopowy?
Leczenie wyprysku atopowego – zwanego też dziecięcym – nie powinno odbywać się na własną rękę. Można oczywiście wspomóc się domowymi sposobami, ale tylko za zgodą specjalisty. Wyprysk musi być bezwzględnie zdiagnozowany przez lekarza, ponieważ istnieje możliwość pojawienia się nieoczekiwanych powikłań.
Jak leczyć? Zazwyczaj jest to przede wszystkim postępowanie profilaktyczne. Podstawową kwestią jest wprowadzenie odpowiedniej diety, która obejmuje dziecko, ale niekiedy także matkę – o ile wciąż karmi piersią. Eliminuje się kakao, czekoladę, jaja, tłuste mleko, niektóre owoce oraz wywary mięsne.
Lekarz może przepisać makrolidowe środki przeciwzapalne, do których zaliczamy takrolimus i pimekrolimus. Poprosi również o wykluczenie z otoczenia innych alergenów, nie tylko tych zawartych w jedzeniu. Przy wyprysku atopowym trzeba unikać kurzu, naturalnej wełny czy zwierzęcej sierści.
A co w przypadku, gdy wyprysk dziecięcy przechodzi w atopowe zapalenie skóry? U dzieci poniżej 10 roku życia częstą praktyką leczenia są mokre opatrunki. Metoda ta to nic innego, jak nakładanie dwóch warstw opatrunków – pierwszy nasączony jest substancjami leczniczymi, natomiast drugi pozostaje suchy. Niekiedy stosuje się również fototerapię, która jest bezpieczną i skuteczną metodą, ale wybiera się ją raczej w przypadku średniego i ciężkiego atopowego zapalenia skóry, które występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci w wieku szkolnym.
Codzienna pielęgnacja a wyprysk dziecięcy
W przypadku tak delikatnej skóry, jaka występuje u dziecka, podczas codziennej pielęgnacji trzeba niezwłocznie pozbyć się drażniących substancji. Składy kosmetyków dla najmłodszych odbiegają znacząco od tych, które przeznaczone są dla dorosłych. Nasza bariera ochronna jest odpowiednio wykształcona i rzadziej pojawiają się niechciane i nieprzewidziane reakcje.
U noworodków czy niemowląt kontakt z nowymi substancjami może przebiegać bardzo różnie. Taka skóra potrzebuje bardzo delikatnych środków myjących, jak np. emulsji łagodzącej do twarzy i ciała ATOPIANCE Mixa Baby. Podstawową zaletą tego kosmetyku jest długotrwałe i intensywne nawilżenie oraz łagodzenie swędzenia, natomiast kremowa formuła chroni skórę atopową.
Nie tylko kosmetyki są tutaj ważną kwestią: pranie dziecięcych ubranek w drażniących detergentach potrafi przyczynić się do zaostrzenia występujących objawów. Materiał ma stały kontakt z ciałem, dlatego używanie płynów zmiękczających czy nieodpowiednich proszków jest wręcz zakazane. Dobrze, aby same ubranka były neutralne dla skóry, dlatego w tym przypadku często polecanym materiałem jest bawełna – najlepiej taka, która podczas obróbki nie miała styczności z toksycznymi chemikaliami.
Domowe sposoby łagodzenia wyprysku dziecięcego
Jeżeli zostały podjęte pierwsze próby leczenia, a pielęgnacja została odpowiednio dobrana do atopowej skóry dziecka – można jeszcze skorzystać z dodatkowych sposobów, które wspomogą powyższe działania. Warto spróbować kilku domowych porad, które przyczynią się do złagodzenia występujących objawów.
Stosowanie okładów z wywaru z bratka jest jednym z prostych rozwiązań, które warto wprowadzić w życie. Okłady dostępne są w aptece i stosuje się je zazwyczaj u dorosłych, jednak za zgodą lekarza można dołączyć je do codziennej pielęgnacji malucha. Bratek naturalnie przyspiesza gojenie.
Podczas kąpieli dziecka dobrze jest zrezygnować z używania mydła – nie jest ono środkiem, który powinno się stosować przy wrażliwej skórze. W tym przypadku – także jeżeli będzie to skonsultowane z lekarzem prowadzącym – można skorzystać z prostego połączenia wody z dodatkiem rumianku albo otrąb.
Drażniące detergenty równie dobrze zastąpi łagodzący olejek do mycia ciała i włosów ATOPIANCE Mixa Baby. Posiada on neutralne dla skóry dziecka pH, a dodatkowo bez podrażnień umyje zarówno ciało, jak i włosy. Jego główna zaleta to natychmiastowe łagodzenie oraz ochrona lipidowej bariery skóry.
Wyprysk dziecięcy jest stosunkowo trudny w leczeniu, ale możliwe jest wyeliminowanie objawów i zapobieganie występowaniu kolejnych. Należy jedynie stosować się do zaleceń lekarza, pilnować wyznaczonej diety, unikać środków drażniących oraz stosować taką pielęgnację, która przyniesie ulgę wrażliwej i suchej skórze dziecka.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)