Wyprysk łojotokowy

Wyprysk łojotokowy to schorzenie dermatologiczne, które może występować zarówno u osób dorosłych jak i niemowląt. Choć wyleczalny, wyprysk łojotokowy potrafi przysporzyć wielu problemów i wpływać negatywnie na samopoczucie osoby, która się z nim zmaga. Dowiedz się, w jaki sposób powstaje, jakie są jego objawy i jak skutecznie go leczyć.

Czym jest wyprysk łojotokowy?

Wyprysk łojotokowy inaczej nazywany łojotokowym zapaleniem skóry, jest schorzeniem dermatologicznym, związanym z zaburzeniem pracy hormonów, objawiającym się rumieniem i wykwitami, które pokrywają się żółtymi oraz brązowymi strupami. Stan zapalny najczęściej pojawia się na owłosionej skórze głowy i wszędzie tam, gdzie wydzielany jest łój ‒ na czole, okolicy między brwiami lub między fałdami nosowo-wargowymi. Wyprysk łojotokowy może pojawić się także na tułowiu, w okolicach mostka czy łopatek.
Przyczyn występowania łojotokowego zapalenia skóry należy doszukiwać się w zaburzeniach gospodarki hormonalnej, choć mechanizm powstawania zmian nie został całkowicie wyjaśniony. Zdecydowanie jedną z przyczyn pojawiania się wyprysków na twarzy i ciele jest nadmierne gromadzenie się łoju, co szczególnie można zauważyć u młodych osób w okresie pokwitania. W przypadku niemowląt ma to ścisły związek ze zmianami zachodzącymi w gospodarce hormonalnej matki. Zmiany te mają bardzo znaczący wpływ na pierwsze tygodnie życia dziecka, bowiem produkowane przez matkę androgeny oddziałują na pracę gruczołów łojowych niemowlaka. Należy pamiętać o tym, że łojotokowe zapalenie skóry ma charakter przewlekły i może bardzo często nawracać. Bardzo silny wpływ na jego występowanie, oprócz zaburzeń gospodarki hormonalnej, ma także prowadzony przez nas styl życia. Nieodpowiednia dieta, nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej, a także stres mogą powodować jego nasilenie lub nawracanie.

Wyprysk łojotokowy ‒ objawy

W zależności od tego czy wyprysk łojotokowy dotyczy niemowlaka, czy osoby dorosłej, jego objawy, miejsce występowania na ciele i przebieg choroby będą się od siebie różnić. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry u dziecka będziemy mieć do czynienia z objawami o umiarkowanym nasileniu, do których można zaliczyć łuszczące się lub tworzące strupy fragmenty naskórka. Jeśli stopień nasilenia się zwiększy, przybierają one żółto-brązową barwę, a swoim wyglądem mogą przypominać łuskę. Czasami wokół miejsc zmienionych zapalnie może pojawić się rumień. Zmiany te najczęściej zlokalizowane są na skórze głowy dziecka.
Jak już wspomnieliśmy, w przypadku osób w okresie pokwitania jak i dorosłych, występowanie wyprysku łojotokowego na twarzy związane jest z nadprodukcją sebum czyli innymi słowy ‒ nadmiernym wydzielaniem łoju. Zmiany charakterystyczne dla wyprysku łojotokowego przypominają tłuste żółto-szare łuski oraz strupy, które ściśle przylegają do podłoża. Bardzo często towarzyszy temu nasilony rumień oraz wysięk. Powstający stan zapalny może sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym oraz drożdżakowym. Wyprysk łojotokowy u dorosłych występuje nie tylko na skórze głowy, ale jeszcze częściej na twarzy. Może przenieść się również na plecy czy klatkę piersiową i dekolt.

Jak wyleczyć wyprysk łojotokowy?

W przypadku wyprysku łojotokowego niezwykle ważna jest konsultacja dermatologiczna. W takiej sytuacji lepiej jest zrezygnować z poszukiwania leków i rozwiązania problemu jak się pozbyć wyprysków na własną rękę, gdyż możemy jeszcze bardziej zaszkodzić już i tak narażonej na dyskomfort skórze.
Dermatolog po przeprowadzeniu wywiadu i dokładnym zbadaniu naszej skóry postawi diagnozę i przepisze nam odpowiednie leki. W zależności od stanu choroby pacjenta stosuje się leczenie miejscowe i/lub ogólne. Druga opcja zazwyczaj dotyczy pacjentów, których zmiany skórne są bardzo nasilone, nie reagują na dotychczasowe leczenie miejscowe lub mają charakter nawrotowy. W takiej sytuacji często stosuje się odpowiednie antybiotyki lub kremy o działaniu przeciwgrzybiczym (np. ketokonazol) i przeciwzapalnym. Nie jest wskazane przyjmowanie silnych glikokortykosteroidów. Chociaż szybko i skutecznie łagodzą świąd, mogą jednak sprzyjać powstawaniu działań niepożądanych jak chociażby nawrót choroby w większym nasileniu po zakończeniu leczenia.

Wyprysk łojotokowy ‒ pielęgnacja skóry

W przypadku łojotokowego zapalenia skóry odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna. Osoba cierpiąca na to schorzenie zazwyczaj posiada skórę tłustą i trądzikową, która musi zostać poddana prawidłowej pielęgnacji. Przede wszystkim należy unikać produktów, które zawierają w składzie mydło, alkohol czy inne środki mające silne działanie oczyszczające. Posiadają one równocześnie silnie działanie wysuszające, dlatego używanie ich przez osoby cierpiące na wyprysk łojotokowy może prowadzić do podrażnień i pogłębienia stanu zapalnego.
To, czego potrzebuje taka skóra to łagodne oczyszczanie w celu usunięcia nadmiaru sebum oraz gromadzących się na jej powierzchni zanieczyszczeń. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie Żel delikatnie oczyszczający marki Mixa. Jego formuła została dodatkowo wzbogacona aktywnym cynkiem. Skutecznie redukuje niedoskonałości dzień po dniu.
W pielęgnacji skóry łojotokowej niezwykle ważną rolę odgrywa także odpowiednie nawilżenie. Do tego celu świetnie sprawdzi się Krem nawilżający Przeciw niedoskonałościom od marki Mixa. Dzięki formule 2w1 skutecznie redukuje niedoskonałości, reguluje wydzielanie sebum oraz odpowiednio nawilża skórę.

Produkty powiązane z artykułem

  • Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom Sprawdź
  • Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1 Sprawdź
  • Oczyszczający tonik bez alkoholu Sprawdź

Artykuły powiązane