Spośród wielu
problemów skórnych, które mogą pojawić się u małego dziecka, to właśnie potówki bardzo łatwo jest rozpoznać. Przypominają zaskórniki, które tworzą się na powierzchni skóry w takich obszarach jak: twarz, szyja, pachy, pachwiny, plecy czy okolice kolan. Jednym słowem występują wszędzie w miejscach, które bywają narażane na przegrzanie.
Potówki u noworodka to najczęściej
czerwone, niewielkie krostki (według niektórych podobne do pęcherzyków), które pojawiają się licznie na danym obszarze skóry. Poprzez nadmiar ciepła dochodzi do sytuacji, w której maluch zaczyna się pocić. Jednocześnie zamykają się jednak gruczoły potowe. Efektem tego zjawiska są nieestetyczne zaskórniki. Jeżeli zauważymy je na ciele naszej pociechy, to powinniśmy zweryfikować, czy są one obecne tylko w jednym miejscu i czy nie jest to znacznie większy problem, niż nam się wydaje.
Specjaliści wyszczególniają dwa rodzaje tych zmian skórnych. Jak rozpoznać potówki u niemowlaka i prawidłowo je rozróżnić? Wersja zwykła diagnozowana jest najczęściej w okolicach twarzy i szyi oraz przypomina bardziej zaskórniki. Tymczasem potówki czerwone (przypominające raczej pęcherzyki) widoczne są zazwyczaj na pozostałych obszarach ciała.
Najlepszy sposób na to, aby potówki u niemowlaka pojawiały się rzadziej lub całkowicie zniknęły, jest eliminacja czynnika, który je powoduje. W tym przypadku najczęściej są to źle dobrane ubranka, które powodują, że maluch boryka się z przegrzaniem. Dlatego nie warto być tym rodzicem, który zakłada swojemu dziecku zbyt wiele warstw odzieży.
Kolejną kwestią jest sprawdzenie, z czego zostały uszyte dane ubranka – sztucznych materiałów należy unikać jak ognia, ponieważ to one nie pozwalają skórze oddychać. Lepiej kupować śpioszki bawełniane lub lniane. To samo tyczy się wszelkiego rodzaju dodatków, takich jak kocyki czy ochraniacze na materac – one także mogą sprawić, że niemowlak będzie pocił się nadmiernie, a na ciele pojawią się zmiany skórne.
Chociaż potówki u noworodka nie kwalifikują się do leczenia u lekarza, to jednak warto zadbać o odpowiednią pielęgnację, która pomoże nam załagodzić widoczne już zmiany. Zaczną się one goić szybciej, jeżeli niemowlaka będziemy
kąpać w krochmalu lub w wodzie z dodatkiem nagietka. Gdy zauważymy, że dziecku doskwiera dyskomfort, a zmiany skórne powodują nieprzyjemny świąd – w takim przypadku lepiej jest
zrezygnować z nadmiernego natłuszczania oliwkami i balsamami. W tym czasie lepiej postawić na zasypkę, której zadaniem jest pozbyć się nadmiaru wilgoci.