BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 9-13
Klauzula obowiązku informacyjnego w związku z wypełnieniem formularza kontaktowego

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62 możliwy jest za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] Przetwarzanie danych osobowych będzie się odbywać na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych, którym jest odpowiedzi na kontakt zainicjowany przez wypełnienie i wysłanie formularza kontaktu. Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępnianie na rzecz innych podmiotów bez uprzedniej zgody wyrażonej przez Panią/Pana. Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępnianie podmiotom do tego upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Administrator może w drodze pisemnej umowy powierzyć innemu podmiotowi przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w zakresie i celu niezbędnym dla realizacji usługi. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny dla świadczenia usługi, nie dłużej niż 3 miesiące od momentu wysłania przez Administratora odpowiedzi na zapytanie. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, wniesienia sprzeciwu. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie. Skorzystanie przez Panią/Pana z tego prawa pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, które miało miejsce przed wycofaniem zgody. Przysługuje Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji wskazanych celów.
Strona główna Pielęgnacja dziecka Jak rozpoznać potówki u niemowlaka - pielęgnacja twarzy i ciała

PRZEJDŹ DO:

TWARZ
RAPORT
DZIECKO
CIAŁO
PORADY DERMATOLOGA

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka – pielęgnacja twarzy i ciała

potówki u noworodka

Potówki to zmiany skórne, które mogą występować zarówno u dorosłych, jak i niemowlaków. Powód ich powstawania jest zawsze bardzo podobny – tworzą się w momencie, kiedy dochodzi do przegrzania ciała. Stanowią raczej problem natury estetycznej, ale nierzadko pojawia się również dyskomfort. Mimo że nie zagrażają one zdrowiu, to jednak warto poznać skuteczne sposoby, które pozwolą nam wyeliminować potówki u noworodka.

Jak wyglądają potówki u noworodka?

Spośród wielu problemów skórnych, które mogą pojawić się u małego dziecka, to właśnie potówki bardzo łatwo jest rozpoznać. Przypominają zaskórniki, które tworzą się na powierzchni skóry w takich obszarach jak: twarz, szyja, pachy, pachwiny, plecy czy okolice kolan. Jednym słowem występują wszędzie w miejscach, które bywają narażane na przegrzanie.

Potówki u noworodka to najczęściej czerwone, niewielkie krostki (według niektórych podobne do pęcherzyków), które pojawiają się licznie na danym obszarze skóry. Poprzez nadmiar ciepła dochodzi do sytuacji, w której maluch zaczyna się pocić. Jednocześnie zamykają się jednak gruczoły potowe. Efektem tego zjawiska są nieestetyczne zaskórniki. Jeżeli zauważymy je na ciele naszej pociechy, to powinniśmy zweryfikować, czy są one obecne tylko w jednym miejscu i czy nie jest to znacznie większy problem, niż nam się wydaje.

Specjaliści wyszczególniają dwa rodzaje tych zmian skórnych. Jak rozpoznać potówki u niemowlaka i prawidłowo je rozróżnić? Wersja zwykła diagnozowana jest najczęściej w okolicach twarzy i szyi oraz przypomina bardziej zaskórniki. Tymczasem potówki czerwone (przypominające raczej pęcherzyki) widoczne są zazwyczaj na pozostałych obszarach ciała.

Potówki u niemowlaka – jak można je leczyć?

Najlepszy sposób na to, aby potówki u niemowlaka pojawiały się rzadziej lub całkowicie zniknęły, jest eliminacja czynnika, który je powoduje. W tym przypadku najczęściej są to źle dobrane ubranka, które powodują, że maluch boryka się z przegrzaniem. Dlatego nie warto być tym rodzicem, który zakłada swojemu dziecku zbyt wiele warstw odzieży.

Kolejną kwestią jest sprawdzenie, z czego zostały uszyte dane ubranka – sztucznych materiałów należy unikać jak ognia, ponieważ to one nie pozwalają skórze oddychać. Lepiej kupować śpioszki bawełniane lub lniane. To samo tyczy się wszelkiego rodzaju dodatków, takich jak kocyki czy ochraniacze na materac – one także mogą sprawić, że niemowlak będzie pocił się nadmiernie, a na ciele pojawią się zmiany skórne.

Pielęgnacja twarzy i ciała u niemowlaka

Chociaż potówki u noworodka nie kwalifikują się do leczenia u lekarza, to jednak warto zadbać o odpowiednią pielęgnację, która pomoże nam załagodzić widoczne już zmiany. Zaczną się one goić szybciej, jeżeli niemowlaka będziemy kąpać w krochmalu lub w wodzie z dodatkiem nagietka. Gdy zauważymy, że dziecku doskwiera dyskomfort, a zmiany skórne powodują nieprzyjemny świąd – w takim przypadku lepiej jest zrezygnować z nadmiernego natłuszczania oliwkami i balsamami. W tym czasie lepiej postawić na zasypkę, której zadaniem jest pozbyć się nadmiaru wilgoci.

 

 

Produkty powiązane z artykułem

Łagodząca woda oczyszczająca bez spłukiwania Mixa Baby
Łagodząca woda oczyszczająca bez spłukiwania Mixa Baby
Skóra wrażliwa i delikatna
Przejdź do produktu
Łagodny szampon i płyn do kąpieli dla niemowląt 2w1
Łagodny szampon i płyn do kąpieli dla niemowląt 2w1
Skóra wrażliwa i delikatna Delikatna skóra głowy i włosów
Przejdź do produktu

Czytaj także:

Odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i pielęgnacja
Choroby skóry u dzieci – jak im zapobiegać?
Wszystko, co powinniście wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry u niemowląt?
Wyprysk opryszczkowy - objawy i leczenie
powrót do wszystkich porad

Brak wyników wyszukiwania.