Jak rozpoznać potówki u niemowlaka - pielęgnacja twarzy i ciała

Potówki to zmiany skórne, które mogą występować zarówno u dorosłych, jak i niemowlaków. Powód ich powstawania jest zawsze bardzo podobny – tworzą się w momencie, kiedy dochodzi do przegrzania ciała. Stanowią raczej problem natury estetycznej, ale nierzadko pojawia się również dyskomfort. Mimo że nie zagrażają one zdrowiu, to jednak warto poznać skuteczne sposoby, które pozwolą nam wyeliminować potówki u noworodka.

Jak wyglądają potówki u noworodka?

Spośród wielu problemów skórnych, które mogą pojawić się u małego dziecka, to właśnie potówki bardzo łatwo jest rozpoznać. Przypominają zaskórniki, które tworzą się na powierzchni skóry w takich obszarach jak: twarz, szyja, pachy, pachwiny, plecy czy okolice kolan. Jednym słowem występują wszędzie w miejscach, które bywają narażane na przegrzanie.

Potówki u noworodka to najczęściej czerwone, niewielkie krostki (według niektórych podobne do pęcherzyków), które pojawiają się licznie na danym obszarze skóry. Poprzez nadmiar ciepła dochodzi do sytuacji, w której maluch zaczyna się pocić. Jednocześnie zamykają się jednak gruczoły potowe. Efektem tego zjawiska są nieestetyczne zaskórniki. Jeżeli zauważymy je na ciele naszej pociechy, to powinniśmy zweryfikować, czy są one obecne tylko w jednym miejscu i czy nie jest to znacznie większy problem, niż nam się wydaje.

Specjaliści wyszczególniają dwa rodzaje tych zmian skórnych. Jak rozpoznać potówki u niemowlaka i prawidłowo je rozróżnić? Wersja zwykła diagnozowana jest najczęściej w okolicach twarzy i szyi oraz przypomina bardziej zaskórniki. Tymczasem potówki czerwone (przypominające raczej pęcherzyki) widoczne są zazwyczaj na pozostałych obszarach ciała.

Potówki u niemowlaka – jak można je leczyć?

Najlepszy sposób na to, aby potówki u niemowlaka pojawiały się rzadziej lub całkowicie zniknęły, jest eliminacja czynnika, który je powoduje. W tym przypadku najczęściej są to źle dobrane ubranka, które powodują, że maluch boryka się z przegrzaniem. Dlatego nie warto być tym rodzicem, który zakłada swojemu dziecku zbyt wiele warstw odzieży.

Kolejną kwestią jest sprawdzenie, z czego zostały uszyte dane ubranka – sztucznych materiałów należy unikać jak ognia, ponieważ to one nie pozwalają skórze oddychać. Lepiej kupować śpioszki bawełniane lub lniane. To samo tyczy się wszelkiego rodzaju dodatków, takich jak kocyki czy ochraniacze na materac – one także mogą sprawić, że niemowlak będzie pocił się nadmiernie, a na ciele pojawią się zmiany skórne.

Pielęgnacja twarzy i ciała u niemowlaka

Chociaż potówki u noworodka nie kwalifikują się do leczenia u lekarza, to jednak warto zadbać o odpowiednią pielęgnację, która pomoże nam załagodzić widoczne już zmiany. Zaczną się one goić szybciej, jeżeli niemowlaka będziemy kąpać w krochmalu lub w wodzie z dodatkiem nagietka. Gdy zauważymy, że dziecku doskwiera dyskomfort, a zmiany skórne powodują nieprzyjemny świąd – w takim przypadku lepiej jest zrezygnować z nadmiernego natłuszczania oliwkami i balsamami. W tym czasie lepiej postawić na zasypkę, której zadaniem jest pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Produkty powiązane z artykułem

  • Łagodny szampon i płyn do kąpieli dla niemowląt 2w1 Sprawdź

Artykuły powiązane

  • Odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i pielęgnacja Czytaj więcej
  • Choroby skóry u dzieci – jak im zapobiegać? Czytaj więcej
  • Wszystko, co powinniście wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry u niemowląt? Czytaj więcej
  • Wyprysk opryszczkowy - objawy i leczenie Czytaj więcej