BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 9-13
Klauzula obowiązku informacyjnego w związku z wypełnieniem formularza kontaktowego

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w L’Oréal Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 62 możliwy jest za pośrednictwem adresu e-mail [email protected] Przetwarzanie danych osobowych będzie się odbywać na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych, którym jest odpowiedzi na kontakt zainicjowany przez wypełnienie i wysłanie formularza kontaktu. Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępnianie na rzecz innych podmiotów bez uprzedniej zgody wyrażonej przez Panią/Pana. Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępnianie podmiotom do tego upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Administrator może w drodze pisemnej umowy powierzyć innemu podmiotowi przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w zakresie i celu niezbędnym dla realizacji usługi. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny dla świadczenia usługi, nie dłużej niż 3 miesiące od momentu wysłania przez Administratora odpowiedzi na zapytanie. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, wniesienia sprzeciwu. Przysługuje Pani/Panu prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie. Skorzystanie przez Panią/Pana z tego prawa pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, które miało miejsce przed wycofaniem zgody. Przysługuje Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne dla realizacji wskazanych celów.
Strona główna Pielęgnacja dziecka Choroby skóry u dzieci – jak im zapobiegać?

Dziecko

PRZEJDŹ DO:

TWARZ
RAPORT
DZIECKO
CIAŁO
PORADY DERMATOLOGA

Choroby skóry u dzieci – jak im zapobiegać?

choroby skóry u dzieci

Z całą pewnością można stwierdzić, że wszystkim rodzicom zależy na tym, aby ich pociecha rozwijała się zdrowo i w prawidłowym tempie. Dlatego też, jako mamy i ojcowie, zwracamy szczególną uwagę na to, czy nasze dziecko nie zmaga się z żadnymi dolegliwościami. Aby w razie komplikacji odpowiednio zareagować, warto wiedzieć, jakie działania można podjąć, by wyeliminować choroby skóry u niemowląt. Które z nich zdarzają się najczęściej?

Choroby skóry u dzieci – jak je rozpoznać?

Trzeba pamiętać o tym, że skóra u dzieci – szczególnie u noworodków i niemowlaków – jest bardzo delikatna i zdecydowanie wrażliwsza niż u dorosłych. Wszystko dlatego, że nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego płaszcza hydrolipidowego, którego podstawową funkcją jest ochrona ciała przed działaniem czynników zewnętrznych. Z tego również powodu maluszki są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju podrażnienia.

Stąd też choroby skóry głowy u dzieci i inne schorzenia, które mogą budzić niepokój. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że znaczną część z nich jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie wykluczyć lub też pozbyć się objawów w możliwie szybkim tempie.

Choroby skóry u dzieci, które są stwierdzane najczęściej, to:

  • atopowe zapalenie skóry u niemowląt – wynika ono z nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na styczność z potencjalnymi alergenami. Objawia się to bardzo suchą skórą, świądem (przez które dziecko jest niespokojne), czasem też zaczerwienieniem;
  • pieluszkowe zapalenie skóry – jak sama nazwa wskazuje, zmiany skórne pojawiają się w tych miejscach, w których skóra ma bezpośrednią styczność z pieluszką. Zlokalizowany w tym obszarze wyprysk z reguły przyjmuje postać grudek, pęcherzyków oraz rumienia;
  • trądzik niemowlęcy – zazwyczaj można go dostrzec w obrębie policzków w formie grudek, krostek, a nawet torbieli. Często trądzik niemowlęcy jest łagodny i ustępuje samoistnie, czasem może jednak wymagać podawania leków;
  • ciemieniucha – często spotykana, jeśli chodzi o choroby skóry głowy u dzieci. Objawia się poprzez żółtawe, tłuste płatki skóry, które zaczynają się łuszczyć;
  • potówki u noworodka – mają miejsce na skutek zakładania maluchowi zbyt grubej odzieży. W efekcie na skórze pojawiają się niewielkie, czerwone krostki, najczęściej na twarzy oraz na szyi.

Choroby skóry głowy u dzieci oraz inne schorzenia często wywołują u rodziców strach – dlatego w razie wystąpienia niepokojących symptomów warto jak najszybciej udać się do dermatologa.

Choroby skóry niemowląt – profilaktyka

Choroby skóry u niemowląt mogą być czasem uwarunkowane genetycznie, jednak dużo zależy od tego, w jaki sposób pielęgnujemy maluszka. Z całą pewnością należy podkreślić, że kosmetyki, z których na co dzień korzystają dorośli, nie nadają się dla delikatnej skóry noworodka.

Dlatego, by ograniczyć możliwość wystąpienia chorób skóry niemowląt, należy jeszcze przed porodem zaopatrzyć się w potrzebne produkty. Mowa tu zarówno o kosmetykach do kąpieli, jak i tych pielęgnujących, jak balsamy, kremy. Powinny być one hipoalergiczne, o łagodnym składzie – cenną informacją są także atesty potwierdzające, że ich stosowanie jest w pełni bezpieczne u dzieci.

Pamiętajmy, by możliwie jak najbardziej unikać potencjalnych alergenów oraz wszelkich czynników drażniących, które mogłyby nasilić choroby skóry u niemowląt. Ubranka dla naszej pociechy powinny być wykonane z przewiewnych, naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Należy też uważać, by nie przegrzać dziecka, co może spowodować nadmierne pocenie się. Równie istotne jest utrzymywanie w domu optymalnej temperatury oraz wilgotności powietrza.

Jeśli na skórze dziecka pojawi się wysypka, zaczerwienie lub inna zmiana – poradźmy się dermatologa. Pozwoli on na ewentualne wykluczenie chorób skóry niemowląt.

 

 

Czytaj także:

Sos: moje dziecko ma ciemieniuchę
Trądzik niemowlęcy - objawy i leczenie
Wyprysk opryszczkowy - objawy i leczenie
Wyprysk dziecięcy - objawy i leczenie
powrót do wszystkich porad

Brak wyników wyszukiwania.