Trzeba pamiętać o tym, że
skóra u dzieci – szczególnie u noworodków i niemowlaków – jest bardzo delikatna i zdecydowanie wrażliwsza niż u dorosłych. Wszystko dlatego, że nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego płaszcza hydrolipidowego, którego podstawową funkcją jest ochrona ciała przed działaniem czynników zewnętrznych. Z tego również powodu maluszki są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju podrażnienia.
Stąd też choroby skóry głowy u dzieci i inne schorzenia, które mogą budzić niepokój. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że znaczną część z nich jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie wykluczyć lub też pozbyć się objawów w możliwie szybkim tempie.
Choroby skóry u dzieci, które są stwierdzane najczęściej, to:
- atopowe zapalenie skóry u niemowląt – wynika ono z nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na styczność z potencjalnymi alergenami. Objawia się to bardzo suchą skórą, świądem (przez które dziecko jest niespokojne), czasem też zaczerwienieniem;
- pieluszkowe zapalenie skóry – jak sama nazwa wskazuje, zmiany skórne pojawiają się w tych miejscach, w których skóra ma bezpośrednią styczność z pieluszką. Zlokalizowany w tym obszarze wyprysk z reguły przyjmuje postać grudek, pęcherzyków oraz rumienia;
- trądzik niemowlęcy – zazwyczaj można go dostrzec w obrębie policzków w formie grudek, krostek, a nawet torbieli. Często trądzik niemowlęcy jest łagodny i ustępuje samoistnie, czasem może jednak wymagać podawania leków;
- ciemieniucha – często spotykana, jeśli chodzi o choroby skóry głowy u dzieci. Objawia się poprzez żółtawe, tłuste płatki skóry, które zaczynają się łuszczyć;
- potówki u noworodka – mają miejsce na skutek zakładania maluchowi zbyt grubej odzieży. W efekcie na skórze pojawiają się niewielkie, czerwone krostki, najczęściej na twarzy oraz na szyi.
Choroby skóry głowy u dzieci oraz inne schorzenia często wywołują u rodziców strach – dlatego w razie wystąpienia niepokojących symptomów warto jak najszybciej udać się do dermatologa.
Choroby skóry u niemowląt mogą być czasem uwarunkowane genetycznie, jednak dużo zależy od tego, w jaki sposób pielęgnujemy maluszka. Z całą pewnością należy podkreślić, że kosmetyki, z których na co dzień korzystają dorośli, nie nadają się dla delikatnej skóry noworodka.
Dlatego, by ograniczyć możliwość wystąpienia chorób skóry niemowląt, należy jeszcze przed porodem zaopatrzyć się w potrzebne produkty. Mowa tu zarówno o kosmetykach do kąpieli, jak i tych pielęgnujących, jak balsamy, kremy. Powinny być one hipoalergiczne, o łagodnym składzie – cenną informacją są także atesty potwierdzające, że ich stosowanie jest w pełni bezpieczne u dzieci.
Pamiętajmy, by możliwie jak najbardziej unikać potencjalnych alergenów oraz wszelkich czynników drażniących, które mogłyby nasilić choroby skóry u niemowląt. Ubranka dla naszej pociechy powinny być wykonane z przewiewnych, naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Należy też uważać, by nie przegrzać dziecka, co może spowodować nadmierne pocenie się. Równie istotne jest utrzymywanie w domu optymalnej temperatury oraz wilgotności powietrza.
Jeśli na skórze dziecka pojawi się wysypka, zaczerwienie lub inna zmiana – poradźmy się dermatologa. Pozwoli on na ewentualne wykluczenie chorób skóry niemowląt.