Sos: moje dziecko ma ciemieniuchę

Skóra każdego noworodka czy niemowlaka jest zdecydowanie delikatniejsza niż u osoby dorosłej. Dlatego też warto o nią dbać i regularnie sprawdzać, czy nie występują żadne podrażnienia. Zmiany będące odstępstwem od normy powinny od razu nas zaalarmować. Czy Twoje dziecko ma małe, żółtawe strupki na skórze głowy? Jest to prawdopodobnie ciemieniucha, która często pojawia się u niemowląt. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak radzić sobie z tym problemem.

Ciemieniucha u dziecka – co to jest?

Ciemieniucha u niemowlaka to dziecięca forma łojotokowego zapalenia skóry. Niestety występuje u wielu dzieci, na szczęście jej przebieg jest dość łagodny, nawet jeśli symptomy mogą początkowo nas zaniepokoić. Objawia się ona poprzez grube, łuszczące się płatki naskórka, co jest widoczne nie tylko na głowie, ale czasem też za uszami, w okolicach nosa, nad brwiami lub pod pachami. Plamki dostrzegalne na skórze są tłuste i czasem przybierają żółtawy odcień.

Co powoduje powstawanie ciemieniuchy? Wynika to ze zwiększonej pracy gruczołów łojowych, które są stymulowane przez matczyne hormony. Nadmiar łoju z czasem zaczyna się wydostawać, co może skutkować jego zasychaniem i nagromadzeniem złuszczających się płatków naskórka. Im większy łojotok, tym bardziej żółty kolor zmian, które czasem przypominają niewielkie strupki bądź łuski. Warto pamiętać, że ciemieniucha nie jest zaraźliwa, nie jest też absolutnie efektem nieodpowiedniej higieny.

Leczenie ciemieniuchy

Co na ciemieniuchę będzie najlepsze? Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest systematyczna i przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Odpowiednie nawyki pielęgnacyjne należy wdrożyć natychmiast, a już szczególnie wtedy, kiedy zauważymy zmiany wskazujące właśnie na tę przypadłość. W walce z tym problemem najważniejsza jest delikatność – w końcu powinniśmy możliwie jak najbardziej ograniczać ryzyko podrażnień.

Pamiętajmy zatem, że strupków widocznych na skórze malucha nie należy w żaden sposób rozdrapywać czy narażać na otarcia. Zamiast tego płatki złuszczającego się naskórka należy zmiękczać przy pomocy odpowiednich kosmetyków, co sprawi, że zaczną w szybszym tempie znikać.

Przy pomocy łagodzącego olejku do ciała i włosów ATOPIANCE Mixa Baby możesz wykonać relaksujący masaż skóry głowy. Olejek jest pozbawiony parabenów i perfum, a do tego odżywia, łagodzi i chroni skórę niemowląt. Wzbogacony kompleksem omega-8 i obdarzony neutralnym pH, delikatnie oczyszcza skórę dziecka, nie uszkadzając w żaden sposób płaszcza hydrolipidowego, który w pierwszych tygodniach życia nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Produkt znakomicie koi i uśmierza ewentualny świąd, który czasem pojawia się w przypadku ciemieniuchy.

Powstawaniu ciemieniuchy można też zawczasu zapobiegać. Najlepszą metodą jest codzienne czesanie włosów dziecka miękką szczoteczką i dokładny masaż skóry głowy po każdej kąpieli.

Jak radzić sobie z ciemniuchą u dziecka?

Czy ciemieniucha wymaga interwencji lekarza?

Odpowiednio dopasowana do potrzeb dziecka pielęgnacja powinna w zupełności wystarczyć, by pozbyć się ciemieniuchy. Jeśli jednak zauważysz, że zjawisko narasta, a nawet zaczyna się przeradzać w stan zapalny, należy skonsultować się z zaufanym pediatrą.

Produkty powiązane z artykułem

  • Delikatny płyn do kąpieli dla dzieci Sprawdź
  • Łagodny szampon i płyn do kąpieli dla niemowląt 2w1 Sprawdź

Artykuły powiązane

  • Odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i pielęgnacja Czytaj więcej
  • Jak rozpoznać potówki u niemowlaka - pielęgnacja twarzy i ciała Czytaj więcej
  • Choroby skóry u dzieci – jak im zapobiegać? Czytaj więcej
  • Wszystko, co powinniście wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry u niemowląt? Czytaj więcej