Ciemieniucha u niemowlaka to dziecięca forma łojotokowego zapalenia skóry. Niestety występuje u wielu dzieci, na szczęście jej przebieg jest dość łagodny, nawet jeśli symptomy mogą początkowo nas zaniepokoić. Objawia się ona poprzez grube, łuszczące się płatki naskórka, co jest widoczne nie tylko na głowie, ale czasem też za uszami, w okolicach nosa, nad brwiami lub pod pachami. Plamki dostrzegalne na skórze są tłuste i czasem przybierają żółtawy odcień.
Co powoduje powstawanie ciemieniuchy? Wynika to ze zwiększonej pracy gruczołów łojowych, które są stymulowane przez matczyne hormony. Nadmiar łoju z czasem zaczyna się wydostawać, co może skutkować jego zasychaniem i nagromadzeniem złuszczających się płatków naskórka. Im większy łojotok, tym bardziej żółty kolor zmian, które czasem przypominają niewielkie strupki bądź łuski.
Warto pamiętać, że ciemieniucha nie jest zaraźliwa, nie jest też absolutnie efektem nieodpowiedniej higieny.
Co na ciemieniuchę będzie najlepsze? Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest systematyczna i przede wszystkim
prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Odpowiednie nawyki pielęgnacyjne należy wdrożyć natychmiast, a już szczególnie wtedy, kiedy zauważymy zmiany wskazujące właśnie na tę przypadłość. W walce z tym problemem najważniejsza jest delikatność – w końcu powinniśmy możliwie jak najbardziej ograniczać ryzyko podrażnień.
Pamiętajmy zatem, że strupków widocznych na skórze malucha nie należy w żaden sposób rozdrapywać czy narażać na otarcia. Zamiast tego płatki złuszczającego się naskórka należy zmiękczać przy pomocy odpowiednich kosmetyków, co sprawi, że zaczną w szybszym tempie znikać.
Przy pomocy
łagodzącego olejku do ciała i włosów ATOPIANCE Mixa Baby możesz wykonać relaksujący masaż skóry głowy. Olejek jest pozbawiony parabenów i perfum, a do tego odżywia, łagodzi i chroni skórę niemowląt. Wzbogacony kompleksem omega-8 i obdarzony neutralnym pH, delikatnie oczyszcza skórę dziecka, nie uszkadzając w żaden sposób płaszcza hydrolipidowego, który w pierwszych tygodniach życia nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Produkt znakomicie koi i uśmierza ewentualny świąd, który czasem pojawia się w przypadku ciemieniuchy.
Powstawaniu ciemieniuchy można też zawczasu zapobiegać. Najlepszą metodą jest codzienne czesanie
włosów dziecka miękką szczoteczką i dokładny masaż skóry głowy po każdej kąpieli.
Odpowiednio dopasowana do potrzeb dziecka pielęgnacja powinna w zupełności wystarczyć, by pozbyć się ciemieniuchy. Jeśli jednak zauważysz, że zjawisko narasta, a nawet zaczyna się przeradzać w stan zapalny, należy skonsultować się z zaufanym pediatrą.