Kosmetyki dla dzieci – które wybrać

Kosmetyki dla dzieci to bardzo często powracający temat, który wśród debiutujących rodziców może budzić wiele wątpliwości. Rynek kosmetyczny obfituje w ogromne ilości kosmetyków przeznaczonych dla dzieci, jednak czy wszystkie z nich będą rzeczywiście odpowiednie dla delikatnej i wrażliwej skóry maluszka? Sprawdź, jaki zestaw kosmetyków dla dzieci sprawdzi się najlepiej i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Kosmetyki dla dzieci – dlaczego wybór jest tak ważny?

W oczekiwaniu na przyjście na świat maluszka przyszli rodzice zaczynają kompletować pierwszą wyprawkę. Jednym z jej elementów są kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji skóry noworodka. Dlaczego jednak wybór odpowiednich kosmetyków dla dziecka jest aż tak istotny i powinniśmy sięgać po produkty powstałe z myślą o najmłodszych?

Przede wszystkim skóra dziecka po narodzinach i przez kilkanaście następnych miesięcy jest bardzo wrażliwa i delikatna. Nie jest także w pełni rozwinięta – jej ochronny płaszcz hydrolipidowy nie jest jeszcze całkowicie wykształcony, przez co jest o wiele bardziej podatna na otarcia, uszkodzenia i wszelkiego rodzaju infekcje czy podrażnienia, do których mogą się przyczynić niewłaściwie dobrane kosmetyki dla dzieci.

Zestaw kosmetyczny dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Wybierając zestaw kosmetyków dla dzieci, nie możemy sugerować się jedynie zapewnieniami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na listę składników zawartych w produkcie oraz to, czy dany kosmetyk posiada odpowiednie certyfikaty, świadczące o tym, że może być stosowany przez noworodki i niemowlęta oraz dzieci z wrażliwą i delikatną skórą.

Jeśli chcesz w świadomy sposób skompletować zestaw kosmetyczny dla dziecka, powinieneś dokładnie przestudiować listę składników i wiedzieć, jakich substancji należy unikać w przypadku kosmetyków dla dzieci:

 • mydło i jego pochodne (SLS, SLES) – naruszają warstwę ochronną skóry i mogą powodować podrażnienia;
 • oleje mineralne – powodują powstawanie bakterii beztlenowych na powierzchni skóry;
 • parabeny – mogą powodować reakcje uczuleniowe oraz w negatywny sposób wpływać na działanie układu hormonalnego;
 • phenoxyethanol – kontakt z nim może powodować wysypkę;
 • triethanolamine (TEA) – może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną, dodatkowo podejrzewany o działania kancerogenne.

Jak stworzyć zestaw kosmetyków dla dzieci?

Zatem w jakie składniki powinny być wyposażone kosmetyki dla dzieci, aby spełniały swoją funkcję? Przede wszystkim warto sięgać po produkty, które posiadają certyfikowane organiczne ekstrakty, oleje, składniki roślinne i witaminy, które będą tworzyć warstwę ochronną na skórze maluszka – w tym celu szczególnie polecane są emolienty, np. masło shea.

Co równie ważne, zestaw kosmetyczny dla dzieci wcale nie musimy być wyposażony w dużą liczbę produktów. W przypadku delikatnej skóry noworodka – im mniej, tym lepiej. Warto, aby w wyprawce dziecka znalazły się:

 • delikatny płyn do mycia ciała i włosów;
 • powstały roztwór wlej do około 5 litrów wrzącej wody;
 • krem na odparzenia;
 • oliwka;
 • ochronny krem do twarzy;
 • chusteczki nawilżające.

Produkty powiązane z artykułem

 • Delikatny płyn do kąpieli dla dzieci Sprawdź

Artykuły powiązane