Sen dziecka – 3 wskazówki, które pomogą mu dobrze spać

Noworodek przesypia nawet do 20 godzin na dobę – można zatem powiedzieć, że to właśnie sen jest najważniejszy na tym etapie życia. Nie inaczej jest również w przypadku kilkumiesięcznych niemowląt. Odpowiednia jakość snu – czyli długość czy komfort – wpływa na prawidłowy rozwój i jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Dlatego też wszyscy rodzice powinni postarać się o to, aby ich pociecha wysypiała się w odpowiednich warunkach. Co zrobić, żeby pomóc maluchowi zasnąć i jednocześnie zatroszczyć się o to, by spał spokojnie?

Sen niemowlaka – poprzedź go kąpielą

W pierwszych tygodniach życia nie zaleca się codziennego kąpania dziecka. Zamiast tego ta czynność powinna być wykonywana średnio co 2-3 dni; w pozostałym czasie wystarczy regularne oczyszczanie jego okolic intymnych po zmianie pieluszki oraz ewentualne przecieranie buzi i kończyn chusteczkami nawilżanymi. Niemniej po powrocie ze szpitala należy stopniowo oswajać noworodka z wodą. Z czasem to właśnie kąpiel stanie się czymś, co w naturalny sposób poprzedzi sen.

Najlepiej jest przygotowywać kąpiel na godzinę przed położeniem dziecka do łóżeczka. Mycie pełni nie tylko funkcję relaksacyjną – to także doskonała okazja do spędzania razem czasu. Kiedy myjesz malucha, pieścisz jego skórę: kontakt z Tobą dodaje mu otuchy. Szum wody to także odprężający dźwięk dla Twojego dziecka! Przede wszystkim jednak usuwane są wszystkie zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się na skórze w ciągu dnia. Czyste niemowlę jest w pełni przygotowane do snu.

Niezakłócony sen dziecka, czyli odpowiednie warunki

Spokojny sen to absolutnie podstawa, która jest ważna nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Żeby jednak noc rzeczywiście upłynęła w przyjemnej atmosferze, należy zatroszczyć się o to, by maluch miał odpowiednie środowisko.

Na początek zadbaj o właściwą temperaturę w pomieszczeniu – najlepiej, żeby wynosiła pomiędzy 18 a 20°C. Nie zapominaj o tym, by regularnie wietrzyć pokój dziecka. Istotne jest także wykorzystanie przewiewnej odzieży, która jednocześnie będzie utrzymywała ciepło: body, piżama i śpiwór załatwią sprawę! Celem jest, aby dziecku nie było ani za gorąco, ani za zimno. Niemowlę powinno spać na plecach, dlatego kładź je właśnie w taki sposób.

Sen noworodka powinien być rytuałem

Nie da się ukryć, że pierwsza styczność ze światem zewnętrznym może być dla noworodka szokująca. Dlatego też trzeba zadbać o to, by wprowadzić pewne nawyki. Rutyna sprawia, że dziecko szybciej się uspokaja i przyzwyczaja do nowego otoczenia. Możesz zacząć od przytulania malucha: nie ma nic bardziej kojącego dla dziecka niż kontakt z rodzicami. Następnie nie zawahaj się zaśpiewać mu kołysanki lub przeczytać mu bajki, ponieważ Twój głos go uspokaja! Mów też do dziecka cichym, łagodnym głosem – jego brzmienie wpłynie na niego uspokajająco. Staraj się powtarzać tę procedurę każdej nocy, przez co najmniej 4 miesiące. Dzięki temu Twoja pociecha będzie sypiać spokojnie.

Produkty powiązane z artykułem

  • Delikatny płyn do kąpieli dla dzieci Sprawdź

Artykuły powiązane

  • Masaż niemowlaka - 3 techniki rozluźnienia Czytaj więcej
  • 5 powodów, dla których pierwszy kontakt z dzieckiem „skóra do skóry” jest tak ważny Czytaj więcej
  • Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami Czytaj więcej