Masaż niemowlaka - 3 techniki rozluźnienia

Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak bardzo relaksacyjne działanie ma masaż. Dlatego warto pamiętać o tym, że ta czynność jest zbawienna nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Regularne masowanie malucha sprawi, że pociecha szybciej się uspokoi, a do tego zyskamy doskonałą okazję do nawiązania głębszej więzi. Poniżej przedstawiamy 3 techniki, które powinien wypróbować każdy rodzic. Sprawdź, jak masować brzuszek noworodka i nie tylko.

Masaż niemowlaka – zapewnij odpowiednie warunki

Przed przystąpieniem do masażu upewnij się, że pomieszczenie, w którym będziesz go wykonywać, jest nagrzane do ok. 26°C, aby dziecko się nie wychłodziło.

Dodatkowo pozycja malucha powinna być wygodna dla niego i dla Ciebie. Jak w takim razie najlepiej go ułożyć? Na przewijaku, regulując wysokość w taki sposób, by mieć nieograniczone ruchy. Na początek umyj dokładnie ręce i zdejmij biżuterię, która może zranić dziecko. Następnie potrzyj dłonie o siebie, aby je rozgrzać i tym samym uniknąć wychłodzenia pociechy.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy unikaj dotykania czaszki dziecka, która jest bardzo delikatna. Skoncentruj się na ramionach, nogach i tułowiu. W razie wątpliwości zasięgnij porady pediatry – specjalista będzie w stanie udzielić profesjonalnych wskazówek, które pozwolą Ci jeszcze lepiej zadbać o syna lub córkę, szczególnie w pierwszych tygodniach życia.

Jak masować brzuszek niemowlaka w przypadku dolegliwości trawiennych?

Masaż brzuszka noworodka może pomóc mu poczuć się lepiej w razie odczuwania bólu czy innych dolegliwości, które mogłyby wskazywać na kłopoty z trawieniem. To znakomita metoda na zmniejszenie dyskomfortu.

Masaż brzuszka niemowlaka wykonuj przed drzemką lub snem, aby zapewnić trwałą ulgę i pomóc maluchowi zasnąć. Po ogrzaniu dłoni połóż jedną z nich płasko na brzuchu dziecka. Już samo ciepło Twojego ciała będzie dla niego niezwykle kojące i uspokajające. Aby rozluźnić brzuch, wykonuj okrężne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, by postarać się o osiągnięcie idealnej równowagi między delikatnością a stanowczością – ciała niemowlaka nie można uciskać zbyt mocno, a jednocześnie dotyk faktycznie musi przynosić efekt. Na zakończenie masażu możesz pokołysać dziecko, co dodatkowo je wyciszy.

Masaż niemowlęcia na ząbkowanie

Rodzice boją się ząbkowania i nic w tym dziwnego – to stresujący czas zarówno dla dziecka, jak i dla nich. Wobec tego warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak masaż dziąseł, co pozwoli na uśmierzenie dyskomfortu związanego z tym procesem.

Umyj dokładnie dłonie i umieść palce wskazujące pod nosem dziecka, nad górną wargą, i delikatnie wsuń je w kierunku środka policzków. Następnie wykonaj małe kółka koniuszkami kciuków przy stawie szczękowym. Ten sam gest powtórz również na dole.

Sucha skóra u niemowlęcia a masaż

Jeśli dziecko ma ciemieniuchę, weź trochę oliwy z oliwek – wcześniej jednak przeprowadź test alergiczny, żeby się upewnić, że maluch nie ma uczulenia na ten produkt. Możesz to zrobić poprzez nałożenie niewielkiej ilości np. na stopie i obserwowanie, czy pojawi się jakaś niepożądana reakcja.

Z rozgrzaną między dłońmi oliwą z oliwek delikatnie masuj najbardziej przesuszone miejsca na skórze niemowlaka. Jeśli pod wpływem wysuszenia pojawiły się małe strupki, to taki masaż pozwoli się ich pozbyć.

Wskazówka od marki Mixa: jeśli chcesz po prostu uspokoić czy wyciszyć dziecko i jednocześnie spędzić z nim czas, możesz wykorzystać odrobinę mleczka oczyszczającego lub nawilżającego i za jego pomocą wykonać relaksujący masaż.

Artykuły powiązane

  • 5 powodów, dla których pierwszy kontakt z dzieckiem „skóra do skóry” jest tak ważny Czytaj więcej
  • Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami Czytaj więcej
  • Sen dziecka – 3 wskazówki, które pomogą mu dobrze spać Czytaj więcej