Przed przystąpieniem do masażu upewnij się, że pomieszczenie, w którym będziesz go wykonywać, jest nagrzane do ok. 26°C, aby dziecko się nie wychłodziło.
Dodatkowo pozycja malucha powinna być wygodna dla niego i dla Ciebie. Jak w takim razie najlepiej go ułożyć? Na przewijaku, regulując wysokość w taki sposób, by mieć nieograniczone ruchy. Na początek umyj dokładnie ręce i zdejmij biżuterię, która może zranić dziecko. Następnie potrzyj dłonie o siebie, aby je rozgrzać i tym samym uniknąć wychłodzenia pociechy.
W ciągu pierwszych kilku miesięcy unikaj dotykania czaszki dziecka, która jest bardzo delikatna. Skoncentruj się na ramionach, nogach i tułowiu. W razie wątpliwości zasięgnij porady pediatry – specjalista będzie w stanie udzielić profesjonalnych wskazówek, które pozwolą Ci jeszcze lepiej zadbać o syna lub córkę, szczególnie w pierwszych tygodniach życia.
Masaż brzuszka noworodka może pomóc mu poczuć się lepiej w razie odczuwania bólu czy innych dolegliwości, które mogłyby wskazywać na kłopoty z trawieniem. To znakomita metoda na zmniejszenie dyskomfortu.
Masaż brzuszka niemowlaka wykonuj przed drzemką lub snem, aby zapewnić trwałą ulgę i pomóc maluchowi zasnąć. Po ogrzaniu dłoni połóż jedną z nich płasko na brzuchu dziecka. Już samo ciepło Twojego ciała będzie dla niego niezwykle kojące i uspokajające. Aby rozluźnić brzuch, wykonuj okrężne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, by postarać się o osiągnięcie idealnej równowagi między delikatnością a stanowczością – ciała niemowlaka nie można uciskać zbyt mocno, a jednocześnie dotyk faktycznie musi przynosić efekt. Na zakończenie masażu możesz pokołysać dziecko, co dodatkowo je wyciszy.
Rodzice boją się ząbkowania i nic w tym dziwnego – to stresujący czas zarówno dla dziecka, jak i dla nich. Wobec tego warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak masaż dziąseł, co pozwoli na uśmierzenie dyskomfortu związanego z tym procesem.
Umyj dokładnie dłonie i umieść palce wskazujące pod nosem dziecka, nad górną wargą, i delikatnie wsuń je w kierunku środka policzków. Następnie wykonaj małe kółka koniuszkami kciuków przy stawie szczękowym. Ten sam gest powtórz również na dole.
Jeśli dziecko ma
ciemieniuchę, weź trochę oliwy z oliwek – wcześniej jednak przeprowadź test alergiczny, żeby się upewnić, że maluch nie ma uczulenia na ten produkt. Możesz to zrobić poprzez nałożenie niewielkiej ilości np. na stopie i obserwowanie, czy pojawi się jakaś niepożądana reakcja.
Z rozgrzaną między dłońmi oliwą z oliwek delikatnie masuj najbardziej
przesuszone miejsca na skórze niemowlaka. Jeśli pod wpływem wysuszenia pojawiły się małe strupki, to taki masaż pozwoli się ich pozbyć.
Wskazówka od marki Mixa: jeśli chcesz po prostu uspokoić czy wyciszyć dziecko i jednocześnie spędzić z nim czas, możesz wykorzystać odrobinę mleczka oczyszczającego lub nawilżającego i za jego pomocą wykonać relaksujący masaż.