Co jest lepsze: wanna czy prysznic?

Późna jesień i zima to czas chłodnych dni i… rozgrzewających, relaksujących wieczornych kąpieli! Wanna latem jest mało atrakcyjna, natomiast zimą, zwłaszcza wieczorem, trudno jest się oprzeć pokusie gorącej kąpieli. Ale czy na pewno będzie ona korzystna dla skóry, zwłaszcza wrażliwej?

Wanna wrogiem delikatnej skóry?

Skóra wrażliwa często cierpi z powodu poważnego odwodnienia – może się zatem wydawać, że kąpiel to idealne rozwiązanie. I tak jest – o ile woda, w której się kąpiesz jest chłodna lub letnia. Gorąca kąpiel w wannie jeszcze bardziej podrażnia skórę i chwila relaksu kończy się dla ciała długą rekonwalescencją z powodu przesuszenia naskórka.

Wskazówki:

  • Kąpiel w wannie nie jest zakazana. Należy starannie kontrolować temperaturę i nigdy nie dodawać do wody pieniącego się, pachnącego, kolorowego płynu do kąpieli lub innego produktu szkodliwego dla skóry wrażliwej. Oprócz temperatury wody, która nie powinna przekraczać 30-kilku stopni, warto wlać do niej odrobinę olejku, na przykład ze słodkich migdałów. Odradzamy używanie mydła, które przyczynia się do wysuszania skóry – zastąp je łagodnym mleczkiem myjącym.
  • Natomiast nie jest powiedziane jaki typ kąpieli bardziej wysusza lub podrażnia skórę. Zarówno ta w wannie jak i pod prysznicem stanowią wyzwanie dla skóry wrażliwej! Stosuj więc specjalne produkty do pielęgnacji skóry wrażliwej nie tylko do mycia, ale także po wyjściu z wanny czy prysznica. Powinno się je nakładać na osuszoną ręcznikiem skórę całego ciała do trzech minut po kąpieli. Wówczas zapobiegamy odwodnieniu naskórka. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji ciała, powinny zawierać składniki kojące lub regenerujące, aby zapewnić idealne nawilżenie oczyszczonej skóry.

Zima to sezon grzewczy, a skóra wrażliwa źle znosi duże wahania temperatury. Pod ich wpływem może stać się bardziej wrażliwa i reaktywna. Warto więc o nią dbać w tym sezonie ze szczególną troską, nie zapominając o codziennym nakładaniu po kąpieli mleczka lub balsamu. Sprawdź również jak kąpać noworodka!

Produkty powiązane z artykułem

  • Bardzo delikatny szampon micelarny Sprawdź

Artykuły powiązane