Skóra wrażliwa

Wygląd skóry twarzy, szyi i rąk jest bardzo ważnym elementem wizerunku. Cóż bowiem nam po starannej fryzurze, modnym ubiorze, pięknych paznokciach i cennej biżuterii… gdy na twarzy mamy zaczerwienienia i złuszczanie nie dające się ukryć nawet pod makijażem. Piekąca skóra z niedoskonałościami widocznymi na tzw. pierwszy rzut oka jest w stanie obniżyć samoocenę, wpłynąć na nastrój i być przyczyną mniej swobodnego zachowania.
Coraz częściej przychodzą do mojego gabinetu pacjenci skarżący się za zaczerwienienia na twarzy. Proszą o pomoc, ponieważ, jak mówią, ich skóra źle reaguje na wszystko. Są zmęczeni ciągłymi dolegliwościami oraz brakiem poprawy i, często, pogarszaniem się zmian na twarzy po stosowaniu kolejnych, nowych kosmetyków.
Zdrowa, zadbana skóra twarzy ułatwia przyjęcie pogodnej, stanowczej i zdecydowanej postawy podczas spotkań zarówno towarzyskich, jak i tych związanych z wykonywaniem pracy. Wygląd zewnętrzny, czyli też piękne ciało i skóra bez niedoskonałości, jest bardzo ważnym elementem wizerunku kreowanym przez media, a standardy piękna są wprost narzucane nam na każdym kroku. Coraz trudniej jest sprostać kanonom piękna, dosięgać do coraz wyżej podnoszonej przez media poprzeczki mając nawet zdrową, promienną cerę. A co dopiero ze zmianami na twarzy. Jest to duże wyzwanie szczególnie dla osób ze skórą wrażliwą.

Co wpływa na zaostrzenie objawów skóry wrażliwej?

Spaliny, suche powietrze, twarda woda, nerwowe pocieranie twarzy, słońce wiatr i przypadkowo dobierane kosmetyki to najczęstsze czynniki, które powodują, że skóra u wielu osób reaguje zaczerwienieniem, pieczeniem, ściąganiem, kłuciem i czasami złuszczaniem. Coraz więcej pacjentów z tymi dolegliwościami pojawia się w moim gabinecie. Są to osoby ze skóra wrażliwą. Dawniej z takimi problemami zgłaszały się głównie kobiety, ale w ostatnich latach zauważyłam wyraźny wzrost odsetka pacjentów płci męskiej z problemami suchości i zaczerwienienia skóry twarzy.
Pacjent ze skórą wrażliwą, z widocznym dla niego i dla otoczenia problemem na twarzy czuje się stygmatyzowany. Osoba taka wymaga szczególnej uwagi, troski i empatii. Omawiam z chorymi potencjalne czynniki wywołujące i nasilające objawy oraz pomagam je redukować.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Nie mogę osobom ze skórą wrażliwą zalecić unikania przebywania na zimnym powietrzu, w pomieszczeniach klimatyzowanych, unikania wietrznej pogody czy spalin, które to czynniki nasilają zmiany na twarzy. Dlatego bardzo ważnym elementem wizyty lekarskiej pacjenta z dolegliwościami skóry wrażliwej jest edukacja i pomoc w doborze kosmetyków. W szczególności zalecam unikania preparatów zmieniających naturalne PH skóry, zawierających alkohol, środki zapachowe, czy barwniki…

Preparaty do skóry wrażliwej powinny zawierać jak najmniej składników, posiadać jednak substancje łagodzące i nawilżające skórę, a kremy na dzień powinny być wzbogacone o ochronę przeciwsłoneczną (SPF 15). Osobom ze skłonnością do podrażnień zalecam też pamiętać o stosowaniu delikatnych środków myjących twarz, środków które nie tylko nie podrażniają, ale też neutralizują wysuszenie naskórka powodowane przez twardą wodę.

Preparaty do demakijażu powinny oczyszczać skórę bez konieczności tarcia naskórka. Dokładnie, ale delikatnie.

Czy skóra wrażliwa jest chorobą?

Skóra wrażliwa nie jest jeszcze traktowana jako jednostka chorobowa, ale wzrastająca szybko liczba pacjentów z symptomami nietolerancji na kosmetyki i zmieniające się warunki środowiska pewnie niebawem spowodują, że problem ten doczeka się rozdziału w podręcznikach dermatologicznych. Problem skóry wrażliwej, z charakterystycznymi dolegliwościami subiektywnymi takimi jak: uczucie pieczenia, ściągania, kłucia i obiektywnymi, rumień i złuszczanie naskórka, nie jest tylko problemem dotyczącym tzw. osób zdrowych.

Skóra wrażliwa to..

łatwo zaczerwieniająca się po kosmetykach oraz zmieniająca się w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz środowiska towarzyszy również wielu jednostkom chorobowym. Każdy pacjent z atopowym zapaleniem skóry, ze zmianami łojotokowymi, młodzież i dorośli leczeni preparatami przeciwtrądzikowymi, osoby z uczuleniem kontaktowym, czy w końcu chorzy ze sztandarową jednostką chorobową bardzo wrażliwej skóry, czyli trądzikiem różowatym otrzymują w moim gabinecie obok preparatów leczących chorobę zasadniczą, zalecenia pielęgnacyjne dedykowane dla skóry wrażliwej. Zalecenia te w szczególności dotyczą doboru prawidłowych kosmetyków do oczyszczania i pielęgnacji twarzy.

lek. specjalista dermatolog Grażyna Dziekan

Produkty powiązane z artykułem

  • Płyn micelarny przeciw niedoskonałościom Sprawdź
  • Oczyszczający tonik bez alkoholu Sprawdź

Artykuły powiązane

  • Przywracanie równowagi cery wrażliwej Czytaj więcej
  • Profesjonalna pielęgnacja skóry wrażliwej i przesuszonej latem. Pielęgnacja ciała z Mixa. Czytaj więcej
  • Jak rozpoznać skórę nadwrażliwą i jak sobie z nią radzić? Czytaj więcej
  • Wzmocnij skórę z pełną troską Czytaj więcej