Trądzik grudkowy - objawy i leczenie

Trądzik potrafi przysporzyć problemów nie tylko nastolatkom. Aktualnie coraz więcej osób dorosłych po 20. roku życia coraz częściej zgłasza się do dermatologa z objawami trądziku pospolitego (młodzieńczego). Jego najczęściej i równocześnie najbardziej uciążliwą odmianą jest trądzik grudkowy. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są jego objawy oraz jak poprawnie pielęgnować swoją skórę w trakcie leczenia.

Czym jest trądzik grudkowy?

Możemy wyróżnić różne rodzaje trądziku pospolitego. Jednym z nich jest właśnie trądzik grudkowy. Warto pamiętać o tym, że może on występować wraz z innymi rodzajami schorzenia, w tym z trądzikiem zaskórnikowym i krostkowym. Dlatego też możemy wyróżnić:
trądzik grudkowo-krostkowy ‒ odmiana trądziku posiadającego zmiany o mieszanym charakterze. Grudkom i zgrubieniom towarzyszą krostki, w których zauważyć można ropny rdzeń;
trądzik grudkowo-zaskórnikowy – w tej odmianie oprócz grudek występuje ich lżejsza forma, jaką są zaskórniki. Zaskórniki (wągry) to rozszerzone pory oraz ujścia gruczołów łojowych zatkane przez sebum (łój). Na skórze zazwyczaj wyglądają jak czarna kropka.

Trądzik grudkowy ‒ przyczyny powstawania

Bezpośredniej przyczyny powstawania trądziku grudkowo-krostkowego należy szukać w nadprodukcji sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe oraz towarzyszące temu nieprawidłowości w złuszczaniu naskórka. Trądzik grudkowy pojawia się wtedy, kiedy w przypadku tego drugiego procesu występują silne zaburzenia.
Zazwyczaj zmiany, które pojawiają się na skórze w trakcie przebiegu trądziku grudkowego są spowodowane tak zwaną burzą hormonów. Dlatego też często uznawany jest on za dolegliwość nastolatków. W okresie dojrzewania dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu hormonów, co jest przyczyną nadmiernej aktywności gruczołów łojowych.
Oczywiście powinniśmy pamiętać o tym, że produkcja łoju jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Sebum pomaga tworzyć płaszcz lipidowy, który chroni naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak np. promieniowanie słoneczne. Niestety jego nadmiar wraz z nadmiernie złuszczającym się naskórkiem, a także pyłem i kurzem powoduje zatkanie się kanalików łojowych, czego skutkiem są zaskórniki i grudki.
Przyczyną występowania trądziku grudkowo-krostkowego u dorosłych bardzo często jest chroniczny stres oraz problemy z gospodarką hormonalną. U kobiet może on nasilać się w trakcie miesiączki lub ciąży.
Do przyczyn powstawania trądziku grudkowego należy także zaliczyć nieodpowiednią dietę. Zbyt duża ilość cukru, zbyt ostrych przypraw, a także produktów przetworzonych zawierających sztuczne barwniki może mieć bardzo duży wpływ na stan naszej skóry.

Trądzik grudkowy ‒ objawy

Jak już zostało wspomniane, trądzik grudkowy zazwyczaj występuje z pozostałymi typami tego schorzenia. Na chorej skórze zazwyczaj pojawiają się zaskórniki i grudki, które w niektórych przypadkach mogą pozostawiać niewielkie blizny. Zaskórniki te zwykle nie wykazują charakteru zapalnego.
Trądzik grudkowo-krostkowy może przejawiać się dodatkowo poprzez obecność guzków z ropą widoczną na ich szczycie. Jeśli jej część pozostaje pod skórą, może wystąpić ból oraz opuchlizna.

Trądzik grudkowy ‒ leczenie

Całkowite wyleczenie trądziku grudkowego jest możliwe. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to złożony proces, który może trwać nawet kilka lat. Jeśli zauważymy na swojej skórze objawy przypominające trądzik grudkowy lub grudkowo-krostkowy, powinniśmy przede wszystkim udać się do lekarza dermatologa, niż próbować wyleczyć go na własna rękę. Dermatolog dokładnie oceni stan naszej skóry, wyeliminuje ewentualne schorzenia, a także przepisze nam odpowiednią kurację.
W zależności od stanu nasilenia choroby, lekarz może przepisać łagodniejsze bądź silniejsze leki. Zwykle są to preparaty do stosowania miejscowego, o działaniu przeciwzapalnym, mające za zadanie odblokować pory i wspomóc prawidłowe złuszczanie naskórka. Jeśli ta forma leczenia nie przyniesie zamierzonych rezultatów, dermatolog może przepisać nam antybiotyki do stosowania doustnego.
U kobiet, wśród których żadna z powyższych form nie przynosi zamierzonych rezultatów, może zostać zastosowana terapia hormonalna przy pomocy tabletek antykoncepcyjnych, które powodują zanik gruczołów łojowych. Należy pamiętać, że ze względu na możliwe skutki uboczne ten rodzaj terapii powinien być prowadzony pod ścisłym nadzorem lekarza.

Trądzik grudkowo-krostkowy ‒ pielęgnacja skóry

W trakcie kuracji trądzikowej odpowiednia pielęgnacja naszej skóry jest niezmiernie ważna i w znaczącym stopniu może wspomóc leczenie farmakologiczne. Przed wyborem kosmetyków powinniśmy sprawdzić, jakie składniki mają negatywny wpływ na stan skóry trądzikowej. Zdecydowanie powinno się unikać produktów, które w swoim składzie posiadają mydło i jego pochodne oraz inne silne substancje myjące, a także alkohol etylowy. Te składniki w bardzo dużym stopniu wysuszają skórę pozbawiając ją płaszcza hydrolipidowego, czego skutkiem może być jeszcze większe namnażanie się wyprysków.
Produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej powinny być delikatne, ale równocześnie skuteczne w swoim działaniu. Jeśli szukasz kosmetyków, które w odpowiedni sposób będą pielęgnować Twoją skórę, produkty marki Mixa to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Znajdziesz w nich gamę dedykowaną skórze z niedoskonałościami.
W przypadku cery trądzikowej odpowiedni demakijaż to podstawa zdrowej skóry. Niedokładne zmywanie makijażu może bowiem jeszcze bardziej pogorszyć stan naszej skóry i spowodować namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Do tego celu idealnie sprawdzi się Mleczko przeciw niedoskonałościom. Jego formuła nie tylko skutecznie usuwa makijaż, ale dzięki zawartości cynku pomaga skutecznie zwalczać niedoskonałości. Po jego użyciu skóra jest dokładnie oczyszczona i przyjemna w dotyku. Do oczyszczania skóry trądzikowej z resztek makijażu świetnie sprawdzi się Płyn micelarny marki Mixa. Jego unikalna formuła dokładnie i równocześnie delikatnie usuwa pozostałości makijażu oraz przywraca skórze równowagę.

Produkty powiązane z artykułem

  • Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1 Sprawdź
  • Oczyszczający tonik bez alkoholu Sprawdź

Artykuły powiązane