Nadmierne wydzielanie sebum – przyczyny i porady

Jeżeli nasza skóra ma skłonności do zmian trądzikowych i powstawania zaskórników, a ponadto brzydko „błyszczy się”, to wówczas mamy do czynienia z nadmiarem sebum (łojotokiem). Choć sprawia to nam wiele kłopotów, to jednak sebum jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Dzięki niemu, nasza skóra nie jest przesuszona, gdyż sebum wchodzi w skład ochronnej bariery lipidowej naszego naskórka i pomaga zatrzymać odpowiednią ilość wody w naszym organizmie. Ponadto, sebum chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niektóre partie naszego ciała w ogóle nie wydzielają sebum, np. stopy i dłonie. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na głowie i twarzy. Skąd u nas nadmiar sebum? Jak walczyć z nadmiarem sebum na twarzy?

Przyczyny nadmiernego wydzielania sebum

Na nadmiar sebum najbardziej narażona jest nasza twarz, a w zasadzie strefa zwana „T” obejmująca czoło, nos i brodę. W tych miejscach najczęściej możemy zaobserwować nieestetyczny blask. Odpowiada za to nadprodukcja pracy gruczołów łojowych, a inaczej zaburzenie ich funkcjonowania. Nadmiar sebum na twarzy zatyka ujścia mieszków łojowo-włosowych, gdzie razem z zaklinowującym te kanaliki zrogowaciałym naskórkiem tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii, co w rezultacie przyczynia się do powstawania niedoskonałości na twarzy. Małe kropelki sebum wydzielane ze skóry powodują powstawanie błyszczącej się maski na naszej twarzy. Niezależnie od przyczyny pojawiania się nadmiaru sebum na twarzy, w każdym przypadku przebiega tak samo.

Czy moja skóra na twarzy boryka się problemem nadmiaru sebum?

Jak możemy sprawdzić, czy występuje u nas nadmiar sebum? Zróbmy to w prosty sposób: rano umyjmy twarz ciepłą wodą i delikatnie osuszmy czystym ręcznikiem. Odczekajmy 30 minut i zajrzyjmy do lustra. Miejsca, w których najczęściej pojawia się nadmiar sebum powinny być „lepkie” i błyszczeć się. Najprawdopodobniej będą to kąciki nosa i broda. Po godzinie można zauważyć typ naszej cery. Mieszana, gdy świeci się tylko strefa „T”. Z kolei tłusta, jeżeli błyszczy się cała nasza twarz. Świadczy to o nadmiernej produkcji łoju. Jeżeli nic nie zauważymy, to oznacza że praca naszych gruczołów łojowych jest prawidłowa

Co zatem wpływa na nadmiar sebum na twarzy?

Za nadmiar sebum na skórze może odpowiadać wiele czynników, w tym:

 • Hormony hamujące pracę gruczołów takich, jak estrogen i progesteron;
 • Za nadmierne wydzielanie sebum odpowiada również wzmożona praca gruczołów (wydzielających testosteron, androstendiol, dehydroepiandrosteron i 4-androstenedion);
 • Wiek – największy nadmiar sebum na skórze mają niemowlęta, do 6 miesiąca życia. Później gruczoły łojowe uaktywniają się w okresie dojrzewania. Produkcja sebum nieznacznie maleje po 25 roku życia, a od 40 roku życia stopniowo zanika;
 • Czynniki mechaniczne. Nacisk lub tarcie naszej skóry na twarzy prowokują gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum;
 • Niedobór witamin A, B2 i B6;
 • Pogoda i temperatura otoczenia. Nadmiar sebum najczęściej pojawia się w ciepłym okresie;
 • Pora dnia. Największy wzrost wydzielania sebum pojawia się około godziny 10:00, zaś w nocy i wczesnym rankiem jego produkcja jest najmniejsza.

Jak sobie poradzić z nadmiarem sebum na twarzy?

Przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja naszej skóry. Wybierzmy preparaty redukujące nadmiar sebum o właściwościach leczniczo-pielęgnacyjnych. Produkty powinny działać na naszą skórę matująco. Aby pozbyć się problemu świecącej skóry, powinniśmy systematycznie dbać o naszą twarz w następujących krokach:

 • Demakijaż. Nadmiar sebum na twarzy sprzyja przyciąganiu zanieczyszczeń. Dlatego podczas demakijażu – obok pozbycia się nadmiaru łoju – powinniśmy dokładnie usunąć z naszego naskórka zabrudzenia nagromadzone w ciągu całego dnia. Możemy zastosować Mixa Płyn Micelarny Skuteczny demakijaż, który delikatnie bez pocierania usuwa makijaż i zanieczyszczenia. Jeżeli oprócz brzydkiego błysku naszej skóry, mamy do czynienia z powstawaniem zaskórników – warto sięgnąć po Mixa Mleczko przeciw niedoskonałościom.
 • Oczyszczanie skóry twarzy. Regularnie wykonujmy peeling, które umożliwiają oczyszczenie ujścia mieszków włosowo-łojowych, przez co skóra swobodnie oddycha i poddaje się procesom regeneracyjnym. Zaopatrzmy się np. w Mixa Złuszczający peeling-maska bez granulek, który złuszcza skórę odblokowując pory oraz usuwa martwe komórki skóry i redukuje niedoskonałości. Z kolei do codziennego mycia twarzy, użyjmy Mixa żel myjący bez mydła.
 • Tonizowanie – Mixa oczyszczający tonik bez alkoholu redukuje wydzielanie sebum, zwęża pory i matuje skórę nadając cerze odpowiedni poziom pH.
 • Nawilżanie – ostrożnie dobierajmy kremy, które nie wzmocnią nadmiaru sebum na twarzy. Zatem preparaty powinny mieć właściwości nawilżające, ale również i matujące, np. Mixa Krem nawilżający 2w1 Przeciw niedoskonałościom. Zawarty w nim składnik Sllicate S zmniejsza wydzielanie sebum i matuje skórę przez cały dzień. Intensywnie nawilża, redukuje niedoskonałości i zwęża pory.

W ciągu dnia, jeżeli na naszej skórze zauważymy „błyszczącą maskę” spowodowaną nadmiarem sebum, możemy ją delikatnie usunąć za pomocą gąbeczki lub nasączonego płynem micelarnym wacika. Jednak, nie powinno to być konieczne, jeżeli będziemy regularnie stosować uprzednio wymienione produkty od firmy Mixa.

Produkty powiązane z artykułem

 • Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom Sprawdź
 • Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1 Sprawdź
 • Oczyszczający tonik bez alkoholu Sprawdź

Artykuły powiązane