BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 10-14
Strona główna Porady Kąpiel delikatna, jak skóra dziecka

Kąpiel delikatna, jak skóra dziecka

PRZEJDŹ DO:

CIAŁO
TWARZ
DZIECKO

Małe dziecko lub niemowlę, jest bardzo delikatne. Jego wrażliwe ciałko i cienka, miękka skóra, wymagają troskliwego oczyszczania za pomocą odpowiednio dobranych produktów.
Takich, które nie podrażniają, ale zabezpieczają delikatną skórę. Aby w spokoju cieszyć się wspólnymi chwilami z dzieckiem i uczynić z kąpieli relaksujący rytuał, warto stosować się do kilku zasad.

Niezbędnik kąpielowy

Do spokojnej kąpieli niemowlęcia trzeba dobrze się przygotować – zaopatrz się we wszystkie niezbędne akcesoria i zadbaj, żeby były pod ręką. Plastikowa wanienka lub fotelik muszą być wygodne i dostosowane do wymiarów dziecka. Trzeba także zrobić w łazience miejsce na kosmetyki malucha (emolienty do mycia skóry i włosów oraz krem lub balsam nawilżający). Przyda się też przewijak, na którym przed kąpielą i po niej ułożysz maluszka, duży czysty i suchy ręcznik,
czysta pieluszka i ubranka. Oprócz tego do przemywania, jeśli dziecku nie odpadł jeszcze kikut pępowinowy – jałowy gazik i alkohol 60% z apteki. 

Kontroluj temperaturę w pomieszczeniu – aby dziecko nie zmarzło podczas kąpieli, powinna ona wynosić 22-24°C. Zanim włożysz maluszka do wody, sprawdź, czy ma ona temperaturę 37°C – w ten sposób unikniesz ryzyka poparzenia.

Kiedy dziecko znajdzie się w wanience, podtrzymuj jego kark przedramieniem, a dłoń wsuń pod pachy lub pod pośladki, a drugą ręką delikatnie namydl i spłucz maluszka. Pamiętaj, aby zawsze myć dziecko od szyi do pupy – czyli od najczystszego miejsca do najbrudniejszego. Nie zapomnij o fałdkach na szyi, gdzie często odkłada się ulane mleko i kurz. Na koniec umyj włosy – nie bój się przy tym dotknąć ciemiączka. Buzię (oczy, nos, uszy) myj poza wanną: najlepiej gazikiem nasączonym przegotowaną wodą – ułatwisz w ten sposób życie i sobie, i dziecku.

Po maksymalnie 10 minutach, pora kończyć kąpiel: owiń dziecko dużym, miękkim ręcznikiem,
żeby nie zmarzło. Starannie osusz wszystkie fałdki na jego ciele, aby wilgoć nie spowodowała w nich podrażnień. Możesz też zrobić dziecku masaż  podczas nakładania na skórę kremu nawilżającego lub urządzić małą sesję gimnastyki – to idealny moment na takie zabawy!

 

POPRZEDNIA PORADANASTĘPNA PORADA powrót do wszystkich porad

Polecane produkty