Przesuszona skóra – pielęgnacja krok po kroku

Przesuszona skóra na twarzy powstaje na wskutek wielu różnych czynników zewnętrznych, m. in.: szkodliwe warunki atmosferyczne (mróz, zimno, nagrzane pomieszczenie), zła dieta, a przede wszystkim – nieodpowiednia pielęgnacja przesuszonej skóry. Jak to zmienić? Poniższy artykuł pozwoli uświadomić nam, jak ważna jest pielęgnacja przesuszonej skóry twarzy, aby nie doprowadzić do gorszych powikłań zdrowotnych.

Jak rozpoznać przesuszoną skórę twarzy? Czym ona charakteryzuje się?

Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na kondycję naszej skóry. Z przesuszoną skórą mamy do czynienia, gdy odczuwamy szorstki naskórek oraz wtedy gdy mamy uczucie „ściągnięcia”. Gdy zbagatelizujemy te symptomy, wówczas przesuszona skóra na twarzy swędzi, łuszczy się, staje się matowa i nabiera bladoróżowy odcień. W rezultacie doprowadza to do nieestetycznych pęknięć na skórze. Dzieje się tak, ponieważ przesuszona skóra wytwarza mniej sebum niż jej potrzeba, dlatego jest ściągnięta i napięta. Znikoma ilość sebum sprawia, że w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia. Jednocześnie niszczy to barierę ochronną naskórka. Ponadto, przesuszona skóra staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrznie takie, jak zimno, promieniowanie UV czy też stres. Jeżeli przesuszoną skórę na twarzy pozostawimy samą sobie, to wówczas zwiększamy ryzyko wystąpień alergicznych

Co na przesuszoną skórę twarzy?

Upewniając się, że mamy przesuszoną skórę – musimy pamiętać, że wymaga ona nieco większej uwagi niż w przypadku cery normalnej. Chociaż, przesadna pielęgnacja przesuszonej skóry twarzy może również wywołać niepożądane efekty. Unikajmy peelingujących zawierających drobinki, bowiem przesuszona skóra twarzy jest cieńsza i w ten sposób łatwo ją uszkodzić. Omijajmy szerokim łukiem również preparaty perfumowane, które zwiększają ryzyko reakcji alergicznych.

Pielęgnacja przesuszonej skóry twarzy

Niskie temperatury oraz suche powietrze nie sprzyja regeneracji przesuszonej skórze. Zatem, co możemy zrobić? Przede wszystkim, musimy dwa razy dziennie nawilżać i natłuszczać preparatami, które odbudowują uszkodzony płaszcz hydro-lipidowy i powstrzymują utratę wody. Prawidłową pielęgnację przesuszonej skóry na twarzy możemy zrobić w dwóch prostych krokach:

1) Oczyszczanie skóry twarzy – ważny etap pielęgnacji dla każdego typu cery, jednak w przypadku przesuszonej skóry na twarzy musimy być bardzo ostrożni. Najłatwiej wtedy o wszelkie podrażnienia, a możemy je spotęgować źle dobierając kosmetyki. Dlatego powinniśmy wybierać preparaty dedykowane wyłącznie przesuszonej skórze. Pamiętajmy też, że użycie wody w oczyszczaniu naszej cery, może przyczynić się do zwiększenia efektu przesuszonej skóry. Dlatego jest zalecane, aby przesuszoną skórę na twarzy oczyszczać delikatnie wacikiem za pomocą:

  • Mleczka do demakijażu – tutaj doskonale sprawdzi się produkt Mixa Mleczko do demakijażu Przeciw przesuszaniu zawierające w sobie innowacyjną formułę gliceryny i masła Shea. Te składniki pozwalają odpowiednio nawilżyć i zmiękczyć skórę pozostawiając ją idealnie oczyszczoną. Ponadto, ten preparat chroni skórę przed wysuszeniem w wyniku działania czynników zewnętrznych oraz zapobiega przed uczuciem pieczenia i podrażnienia skóry w trakcie zmywania makijażu, chroniąc jednocześnie lipidową barierę naskórka.
  • Płynu micelarnego – wybór tego typu emolientu musi być ostrożny. Nie może być on przypadkowy. Dlatego w celu odpowiedniego nawilżenia warto sięgnąć po Mixa Płyn micelarny Przeciw przesuszaniu.

2) Nawilżanie skóry twarzy – po zabiegu oczyszczającym twarz jest dobry moment na odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie przesuszonej skóry. Na tym etapie również powinniśmy zadbać o barierę lipidową naszego naskórka. Przesuszona skóra na twarzy uaktywnia się najbardziej w okresie zimowym. Wtedy przesuszona skóra gwałtownie reaguje na zmianę temperatur, co w dużej mierze przyczynia się powstawania podrażnień. Dlatego, powinniśmy nawilżać, nawilżać i jeszcze raz nawilżać – to jest najważniejszy etap pielęgnacji dla przesuszonej skóry. Robimy to za pomocą kremu, który na naszej twarzy delikatnie wklepujemy za pomocą opuszków palców. W celu odpowiedniego nawilżenia oraz ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, dobrze sprawdzą się produkty:

  • Mixa Bogaty krem odżywczy zawierający w sobie składników olejku z wiesiołka, który nawilża i chroni naturalną barierę naskórka. Ponadto, przynosi natychmiastowe ukojenie, zmniejsza uczucie podrażnienia, ściągnięcia i pieczenia.
  • Mixa Krem nawilżający 24h. Nawilża, zapewnia długotrwałą ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niweluje 5 oznak dyskomfortu: suchość, szorstkość zaczerwienienie, uczucie ściągnięcia i swędzenia.
  • Mixa Cica-Creme jest niezbędny w przypadku naruszonej bariery ochronnej naskórka. Pozwala on na eliminację drobnych uszkodzeń. Przynosi natychmiastową ulgę wysuszonej skórze podatnej na urazy. Skutecznie nawilża dzięki zawartości gliceryny.

Co na przesuszoną skórę jeszcze powinniśmy stosować?

Obok odpowiedniej pielęgnacji, zadbajmy o prawidłową dietę. Musimy skupić się na nawilżeniu przesuszonej skóry od wewnątrz. Przede wszystkim, pijmy dużo wody. Urozmaicajmy nasze żywienie w witaminy A, B, C i E, które redukują podrażnienia przesuszonej skóry. Nie zapominajmy również o kwasach tłuszczowych omega-3, które regulują syntezę kolagenu i wzmacniają warstwę lipidową naskórka. Powyższe składniki znajdziemy m. in.: w rybach morskich, marchwi, brokułach, orzechach, oliwie z oliwek, jajkach, pestkach dyni, nasiona słonecznika, zielonej herbacie czy też w pomidorach.

Produkty powiązane z artykułem

  • Krem do twarzy do skóry wrażliwej dla całej rodziny Sprawdź
  • Bogaty krem odżywczy do twarzy Sprawdź

Artykuły powiązane