Czynniki mechaniczne wywołujące suchą i swędzącą skórę pochodzą ze środowiska zewnętrznego, np. toksyny uwalniane z roślin lub owadów, skażona woda, zanieczyszczone powietrze itd. Świąd skóry może też sygnalizować o poważnych chorobach takich, jak: atopowe zapalenie skóry (AZS), łupież i grzybica, żółtaczka, ospa wietrzna, zakażenie wirusem półpaśca, niewydolność nerek, niewydolność żył, białaczka, nowotwory, cukrzyca, świerzb, zapalenie wątroby, czy też pokrzywka. Sucha swędząca skóra może również świadczyć o zaburzeniach hormonalnych (np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy). Jak widzimy, sucha i swędząca skóra może mieć różnorakie podłoże, dlatego w tym celu niezbędne jest postawienie prawidłowej diagnozy.
Jeżeli nie zostanie stwierdzona żadna choroba, ani nie zaobserwujemy żadnych owadzich ukąszeń na naszej skórze, to wówczas pozostaje nam zastanowić się: czy oby na pewno dobrze pielęgnujemy naszą suchą i swędzącą skórę? W wielu przypadkach wynika to z nieodpowiedniego oczyszczania i nawilżania. W rezultacie narażamy naszą skórę na przesuszenie i jednocześnie pozbawiamy ją naturalnej warstwy ochronnej, która chroni przed działaniem czynników zewnętrznych (mróz, zimno, gwałtowna zmiana temperatur, intensywnie ogrzane pomieszczenie itd.). Sucha i swędząca skóra bardzo łatwo ulega podrażnieniom i zaczerwienieniom, którym właśnie towarzyszy świąd i uczucie pieczenia.
Bez względu na to, co stoi za świądem i zaczerwienieniem naszej skóry, niezbędne jest jej odpowiednie nawilżenie. Preparaty do suchej i swędzącej skóry powinny zawierać w sobie składniki, które oprócz właściwości nawilżających, będą w stanie odbudować warstwę hydrolipidową (naturalna bariera ochronna naskórka). Kosmetyki powinny łagodzić podrażnienia i redukować uczucie świądu. Na suchą swędzącą skórę po kąpieli – wedle preferencji - możemy położyć:
Pielęgnacja suchej swędzącej skóry na twarzy także wymaga prawidłowej pielęgnacji. Zwłaszcza, że skóra na twarzy jest cieńsza, w szczególności u osób borykających się z problemem przesuszonej cery. Preparaty do suchej i swędzącej skóry na twarzy winny zawierać w sobie właściwości, które pomogą przede wszystkim wyrównać poziom lipidów w warstwie ochronnej naskórka. Aby nie odczuwać dyskomfortu suchej swędzącej skóry, powinniśmy nawilżać naszą skórę minimum dwa razy dziennie. Dobrze sprawdzą się kremy do twarzy takie, jak:
Mixa Krem nawilżający 24 h,
Krem do twarzy do skóry wrażliwej dla całej rodziny lub
Mixa Bogaty krem odżywczy. W przypadku nasilonych objawów suchej i swędzącej skóry, warto sięgnąć po krem
Mixa Cica Creme – pozwoli on na odbudowę warstwy hydrolipidowej.
Zanim jednak nawilżymy suchą swędzącą skórę na twarzy, musimy odpowiednio oczyścić cerę. Do demakijażu, tak jak do nawilżenia, musimy stosować produkty bogate we właściwości nawilżające i regenerujące uszkodzoną barierę lipidową. Do suchej i swędzącej skóry zdadzą egzamin
Mixa Mleczko do demakijażu Przeciw przesuszaniu lub
Mixa Płyn micelarny Przeciw przesuszaniu.
Nie zapominajmy również o dłoniach. Do suchej swędzącej skóry na dłoniach powinniśmy stosować produkty podobnym składzie jak w przypadku pielęgnacji twarzy i ciała. Tutaj możemy zaopatrzyć się w
Mixa Krem do rąk Multi-komfort. W przypadku jeszcze bardziej nasilonych objawów swędzącej suchej skóry, powinniśmy sięgnąć po
Mixa Lipidowy krem do rąk Regeneracja.
Oprócz preparatów nawilżających, zwróćmy uwagę na to, w jakich środkach chemicznych pierzemy tekstylia, z którymi nasza swędząca sucha skóra ma kontakt. Zatem, powinniśmy używać łagodnych proszków do prania. Ponadto, zadbajmy o kąpiele w letniej, lecz nie gorącej, wodzie. W innym przypadku, możemy poniekąd przyczynić się do nasilenia objawów swędzącej i suchej skóry.