Jak dbać o siebie w ciąży? Porady dla przyszłych mam

Ciąża to z pewnością wyjątkowy czas – kobieta oczekująca na narodziny dziecka odczuwa zwykle ekscytację i radość z powodu zbliżającego się macierzyństwa. Nie należy jednak zapominać, że w tym okresie nie brakuje nam też stresu, na dodatek obowiązki mogą się piętrzyć: sporo przyszłych mam pozostaje aktywnych zawodowo, na dodatek kompletują wyprawkę i urządzają pokoik na malucha. W tym zgiełku nietrudno o to, by zapomnieć o trosce o samą siebie. Jak zadbać o siebie w ciąży?

Ciąża – jak o siebie dbać? Praktyczne wskazówki

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że przebieg ciąży jest kwestią absolutnie indywidualną, dlatego każda z kobiet powinna pozostawać pod stałą opieką ginekologa i stosować się do jego zaleceń. To właśnie lekarz prowadzący będzie w stanie prawidłowo ocenić kondycję ciężarnej, w związku z czym przekaże nam szczegółowe porady oraz ewentualne przeciwwskazania dotyczące głównie trybu życia. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak dbać o siebie w czasie ciąży, a także krótko po narodzinach dziecka.

Jak dbać o siebie w ciąży? Warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

Jak dbać o siebie w czasie ciąży, czyli pielęgnacja skóry w ciąży

Pielęgnacja ciała w ciąży jest niezwykle istotna. W tym czasie naskórek może stać się nadmiernie przesuszony, dlatego ważne jest, by regularnie stosować kosmetyki nawilżające i natłuszczające. Nie bez znaczenia jest też zadbanie o cerę – trzeba pamiętać, jak wymagająca może być dla niej ciąża. Jak o siebie dbać?

Pielęgnacja twarzy w ciąży powinna opierać się na produktach hipoalergicznych. Nie należy także zapominać o kremach z filtrami SPF – ciężarne ogólnie nie powinny zbyt długo przebywać na słońcu, zabronione są także wizyty na solarium. Oczywiście trzeba też zwrócić uwagę na to, czy w składzie kosmetyków nie znajdują się niepożądane substancje, takie jak kwas salicylowy, którego w ciąży powinno się stanowczo unikać.

Czym smarować brzuch w ciąży? Jak wiadomo, wiele przyszłych mam obawia się rozstępów. Żeby im zapobiec, warto stosować balsamy i kremy bogate w takie składniki jak olej jojoba, masło shea, panthenol czy witamina E. Pozwolą one na utrzymanie dotychczasowej jędrności oraz elastyczności skóry.

Jak dbać o siebie w czasie ciąży, by móc cieszyć się wciąż nieskazitelną cerą i gładkim ciałem? Sprawdzić mogą się takie zabiegi, jak peelingi, szczotkowanie ciała, a do tego kąpiele z dodatkiem delikatnych olejków i płynów.

  • jeśli nie istnieją medyczne przeciwwskazania, kobieta może nadal pracować, szczególnie jeśli zajmowane przez nią stanowisko nie wiąże się ze stycznością ze szkodliwymi warunkami. Aktywność zawodowa wpływa bardzo pozytywnie na przyszłą mamę, ponieważ nie czuje się wtedy wykluczona z kontaktów społecznych;
  • w ciąży jak najbardziej można podróżować, choć zaleca się, by jazda samochodem (obowiązkowo na miejscu pasażera) bądź lot samolotem nie trwały dłużej niż 2-3 godziny;
  • uprawianie aktywności fizycznej – joga, zajęcia na basenie czy ćwiczenia w klubie fitness, dedykowane właśnie dla ciężarnych, pozwolą na utrzymanie ciała w doskonałej kondycji;
  • dieta – warto zróżnicować swój jadłospis, tak by zapewnić sobie odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczów i białek, a także stale utrzymywać wymagany poziom witamin i minerałów;
  • higiena i garderoba – kobiety w ciąży powinny szczególnie pilnować higieny jamy ustnej (występuje wówczas większe ryzyko próchnicy), a także nosić przewiewne, wygodne ubrania, zwłaszcza gdy chodzi o bieliznę.

A co robić po porodzie?

„Jak dbać o siebie w ciąży?” to tylko jedno z pytań towarzyszących kobietom. Wiele z nich zastanawia się także, jak sprawić, by figura po ciąży szybko wróciła do poprzedniego stanu. Przede wszystkim warto pamiętać, że narodziny dziecka są w dużej mierze wycieńczające dla organizmu, wobec tego przez kilka dni, a nawet tygodni dobrze jest dać sobie czas na odpoczynek.

By odzyskać płaski brzuch po ciąży, jak i zatroszczyć się o inne partie ciała, na początek polecane są niezbyt intensywne ćwiczenia. Można kontynuować jogę, wybierać się na dłuższe spacery, a z czasem zwiększać aktywność fizyczną, jednocześnie zachowując zdrową dietę. W kwestii doboru dyscypliny sportu czy też formy ruchu również warto zwrócić się o poradę do lekarza.

Produkty powiązane z artykułem

  • HYALUROGEL Bogaty krem intensywnie nawilżający Sprawdź
  • Nawilżający balsam do ciała Sprawdź
  • HYALUROGEL NOC Nawilżający krem-maska na noc Sprawdź

Artykuły powiązane