Jak walczyć z zapaleniem piersi?

Okres karmienia dziecka nie jest łatwy, ale dla wielu mam to bardzo istotny moment, w którym czują więź ze swoją pociechą. Bywają jednak sytuacje, kiedy podczas przystawiania malucha do piersi pojawia się nieprzyjemny ból – czasami towarzyszy mu obrzęk oraz dyskomfort. Taka przypadłość dotyka wielu kobiet, zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia. Jest to tak zwane zapalenie piersi, które powinno ustąpić po zastosowaniu domowych sposobów znanych od wielu pokoleń.

Czym jest zapalenie piersi?

Ból, z którym najczęściej spotykają się kobiety w okresie karmienia, spowodowany jest zazwyczaj jedną z dwóch przypadłości – zastojem pokarmu albo zapaleniem piersi. Powyższe stany mogą się zdarzać, jednak zazwyczaj ustępują bardzo szybko, nawet w przeciągu dwóch dni. Istnieje kilka czynników mających bezpośredni wpływ na stany zapalne: są to zarówno urazy piersi, nieodpowiednia dieta czy zmniejszona odporność organizmu.

Nie jest to jednak przeciwskazanie, które sugerowałoby odstawienie dziecka od piersi – wręcz przeciwnie. To właśnie częstsze karmienie malucha może pomóc w szybszym zażegnaniu problemu. Dzieje się tak dlatego, że to nadmiar pokarmu bywa przyczyną powstawania stanów zapalnych.

Zapalenie piersi – objawy

Wiele kobiet, u których pojawiło się zapalenie piersi, potrafi samodzielnie rozpoznać problem. Najczęściej jest to dyskomfort odczuwalny podczas karmienia (ale nie tylko), widoczne zaczerwienienie, ból czy też obrzęk. Zdarza się jednak, że u kobiety pojawia się stan podgorączkowy, a organizm staje się osłabiony. Dlatego też, jeżeli zauważymy objawy podobne do grypy, to warto zweryfikować, czy nie jest to zapalenie piersi. Złe samopoczucie powinno jednak szybko minąć, o ile zastosowane zostaną podstawowe metody leczenia.

Zapalenie piersi – jak go uniknąć?

W wielu przypadkach w bardzo prosty sposób można uniknąć wystąpienia zapalenia piersi. Wystarczy jedynie zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, z którymi lepiej nie mieć kontaktu. Przede wszystkim zalecane jest wybieranie takich ubrań, które nie będą podrażniały sutków. Odzież powinna być wygodna i właściwie dopasowana. Dzięki temu nie pojawiają się otarcia, które mogą prowadzić do uciążliwych podrażnień. Higiena również odgrywa ważną rolę. Stan zapalny piersi ma mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia, jeżeli po karmieniu zadbamy o czystość skóry. Co jeszcze może zmniejszyć ryzyko? Zmiana stylu życia. Wypoczęty organizm jest znacznie silniejszy, dlatego łatwiej mu walczyć z różnego rodzaju infekcjami. Zaleca się więc, aby młoda mama znalazła czas na sen. Nie zawsze jest to łatwe, natomiast trzeba pamiętać, że ważne są nie tylko potrzeby dziecka, ale także nasze. Niewyspanie się wpływa na nasze samopoczucie równie negatywnie, co nadmiar stresu. Wkładki laktacyjne na pewno ułatwiają życie wielu mamom, ale należy pamiętać o jednej zasadzie – muszą być regularnie wymieniane, ponieważ w innym przypadku wpłyną negatywnie na nasze zdrowie. O czym jeszcze warto pamiętać? Gdy karmimy malucha, musimy pilnować, aby we właściwy sposób obejmował sutek. Można również podczas tej czynności zmieniać pozycję, ale nie zaleca się leżenia na brzuchu.

Jak wyleczyć stan zapalny piersi?

Jeżeli pojawi się zapalenie piersi – objawy będą bardzo charakterystyczne, dlatego łatwo poznamy, w czym tkwi problem. Nie warto zwlekać z działaniem, gdyż powikłania takiego stanu bywają bardzo niebezpieczne. Na początek najlepiej jest wypróbować domowe sposoby, bardzo zbliżone do tych, które stosuje się w przypadku tzw. zastoju pokarmu. Co robić, by złagodzić zapalenie piersi?

Czym jest zapalenie piersi?

Jednym z prostszych sposobów zniwelowania stanu zapalnego jest wykonanie delikatnego masażu z użyciem olejku. Należy jednak wybierać te produkty, które są bezpieczne do stosowania podczas karmienia. Rola takiego masażu jest bardzo prosta – pomaga odblokować przewody mleczne. Stosuje się tutaj koliste ruchy, które prowadzone są od zewnątrz w stronę sutka. W ten sposób najłatwiej jest pozbyć się problemu – o ile ten nie przeszedł jeszcze w zaawansowaną formę i nie wymaga zintensyfikowanego leczenia. Zaleca się nakładać na pierś ciepłe okłady. Aplikuje się je jeszcze przed karmieniem na około 20 minut. Pomagają poprawić krążenie oraz przepływ mleka. Taki okład przygotujemy w zaledwie jedną chwilę – może być to nawet ciepła butelka owinięta w materiał. Po upływie wskazanego czasu warto przystawić dziecko do piersi lub ściągnąć nadmiar pokarmu, natomiast po skończeniu karmienia ponownie nakładamy kompres, ale tym razem w wersji zimnej. Czasami zalecane jest również przykładanie do piersi liści kapusty. Jeżeli domowe sposoby nie działają, a ból się nasila – konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą. Nie można bagatelizować utrzymujących się objawów, gdyż może być to nawet niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Artykuły powiązane