5 zasad pielęgnacji skóry w ciąży

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które mają swoje długofalowe skutki. Warto również pamiętać, że znaczącą różnicę widać zazwyczaj właśnie po wyglądzie skóry – szybki przyrost wagi może prowadzić nawet do powstania głębokich rozstępów. Dlatego tak ważna jest codzienna rutyna pielęgnacyjna, które dobierana jest do konkretnych potrzeb. Przyszłe mamy powinny już zawczasu zadbać o dobór właściwych kosmetyków, które pomogą uniknąć wielu przykrych skutków. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czym smarować brzuch w ciąży oraz jak sprawić, by utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia cery.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja w ciąży?

Pielęgnacja skóry w ciąży powinna być nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna. Zanim wybierzemy się na zabieg do kosmetologa czy kupimy nowy kosmetyk – sprawdźmy, czy jest to coś, co jest dozwolone do stosowania w okresie oczekiwania na dziecko. Z niektórych produktów musimy zrezygnować także na czas karmienia. Pewne jest natomiast, że jest to szczególny moment, w którym musimy zadbać nie tylko o swoje potrzeby, ale również potrzeby naszej cery. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja ciała w ciąży? Oto pięć podstawowych zasad.

Dbanie o skórę od wewnątrz

Niewiele kobiet pamięta, że pielęgnacja skóry w ciąży powinna odbywać się także od wewnątrz. Nasza cera nie będzie wyglądała ładnie, jeżeli nie będziemy zwracać uwagę na to, co jemy oraz co pijemy. Szczególnie ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Każdego dnia należy pić wodę – najlepiej w regularnych odstępach czasowych. Czasami zwyczajnie nie odczuwamy pragnienia, natomiast nasza skóra przestaje być jędrna i mniej napięta.

Zapobieganie rozstępom

Czym smarować brzuch w ciąży, aby uniknąć rozstępów? Najlepiej sięgać po specjalistyczne produkty, które mają za zadanie właśnie niwelowanie tych nieprzyjemnych skutków rozciągania skóry. Przyrost wagi w czasie oczekiwania na dziecko jest naturalny. To okolice brzucha są w szczególności narażone na wystąpienie rozstępów, jednak może tyczyć się to także biustu czy innych partii ciała.
Należy jednak wspomnieć, że nie istnieje taki sposób, który zagwarantuje nam, że skóra na pewno będzie wyglądała idealnie po ciąży. Często jest to związane z naszą genetyką oraz hormonami. Możemy jednak wpływać na to, aby skóra wyglądała możliwie jak najlepiej. Jak to osiągnąć? Oprócz produktów nawilżających i ujędrniających kluczowy jest tutaj regularnie wykonywany peeling ciała.

Walka z obrzękami nóg

Niestety wiele kobiet będących w ciąży narzeka szczególnie na problemy z obrzękami nóg. To bardzo częsta przypadłość, z którą spotykają się specjaliści i lekarze. Młode mamy proszą o pomoc w tej kwestii, ponieważ uczucie ciężkości występujące w nogach utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto jednak zaznaczyć, że jest to naturalne zjawisko będące wynikiem gromadzenia się w organizmie wody. Można mu na szczęście zapobiegać i skutecznie z nim walczyć.

Przede wszystkim specjaliści zalecają częste zmiany pozycji – dobrze, aby wypoczywać z nogami uniesionymi do góry. Nie warto także rezygnować z aktywności fizycznej (chyba że lekarz znajdzie przeciwwskazania). Wystarczą regularne spacery, które będą miały pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, ale jednocześnie sprawią, że opuchlizna będzie mniej widoczna. Nie można natomiast zbytnio przeciążać organizmu – najlepiej dostosować czas aktywności do własnych możliwości. Pomóc mogą również żele chłodzące z dodatkiem mentolu.

Ujędrnianie biustu

W rzeczywistości pielęgnacja w ciąży to nie tylko dbanie o brak rozstępów, które mogą pojawić się na brzuchu czy udach. To czas, kiedy większy staje się także biust. Przez najbliższe miesiące matka będzie karmić piersią, co niestety może wpłynąć niekorzystnie na wygląd skóry w tych obszarach. Dlatego już przed porodem zaleca się stosować kosmetyki ujędrniające. Najważniejsze, żeby były one bezpieczne dla kobiet w ciąży. Ich działanie można wspierać odpowiednią dietą oraz codziennymi masażami.
Jeżeli biust jest większy, to warto pomyśleć o doborze wysokiej jakości biustonosza. W tym przypadku pomóc może brafitterka, czyli osoba, która dobiera biustonosz do sylwetki oraz noszonego rozmiaru. Dzięki właściwemu zakupowi możemy odciążyć kręgosłup, przywrócić dawny komfort i zadbać o to, aby piersi nie straciły jędrności.

Pielęgnacja twarzy w ciąży – nawilżaj i odżywiaj

Wiele kobiet zauważa, że podczas ciąży ich cera wygląda nieco lepiej niż dotychczas. Rzeczywiście czasami zdarza się, że lepiej dotleniona skóra prezentuje się bardzo ładnie nawet bez makijażu. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z codziennej rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ nie staje się ona zbędna czy mniej ważna. Wciąż trzeba zwracać uwagę na odpowiedni poziom nawilżenia. W tym celu stosuje się kremy na dzień oraz na noc. Za dnia dodatkowo zaleca się aplikowanie produktu z SPF.

A jak odżywić skórę? Pielęgnacja twarzy w ciąży to także sera, maseczki czy peelingi. Obowiązuje natomiast jedna zasada – wybierane produkty muszą być dozwolone do stosowania przez osoby oczekujące dziecka. Niektóre składniki są dla nas nie tyle neutralne, ile wręcz potrzebne – ale w momencie, gdy stosujemy je przed ciążą. W tym okresie mogą być natomiast niebezpieczne dla zdrowia naszej pociechy. Warto więc zwracać uwagę, czy skład danego kosmetyku jest dla nas odpowiedni.

Regularne wykonywanie zabiegów

Pielęgnacja ciała w ciąży nie musi ograniczać się jedynie do zabiegów wykonywanych w domowym zaciszu. Chociaż może się wydawać, że na ten czas lepiej jest zrezygnować z wizyt w gabinecie kosmetologicznym, to jednak regularne odwiedzanie kosmetologa ostatecznie może być bardzo korzystne. To specjalista poinformuje nas, z których zabiegów musimy zrezygnować – będzie to m.in. zamykanie naczyń czy depilacja z użyciem wosku lub lasera. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań do wykonywania peelingów mechanicznych czy enzymatycznych. Kosmetolog może też zaoferować kosmetyczne zabiegi zmniejszające opuchliznę nóg czy relaksujący masaż twarzy.

Produkty powiązane z artykułem

  • HYALUROGEL NOC Nawilżający krem-maska na noc Sprawdź

Artykuły powiązane