Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które mają swoje długofalowe skutki. Warto również pamiętać, że znaczącą różnicę widać zazwyczaj właśnie po wyglądzie skóry – szybki przyrost wagi może prowadzić nawet do powstania głębokich rozstępów. Dlatego tak ważna jest codzienna rutyna pielęgnacyjna, które dobierana jest do konkretnych potrzeb. Przyszłe mamy powinny już zawczasu zadbać o dobór właściwych kosmetyków, które pomogą uniknąć wielu przykrych skutków. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czym smarować brzuch w ciąży oraz jak sprawić, by utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia cery.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja w ciąży?
Pielęgnacja skóry w ciąży powinna być nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna. Zanim wybierzemy się na zabieg do kosmetologa czy kupimy nowy kosmetyk – sprawdźmy, czy jest to coś, co jest dozwolone do stosowania w okresie oczekiwania na dziecko. Z niektórych produktów musimy zrezygnować także na czas karmienia. Pewne jest natomiast, że jest to szczególny moment, w którym musimy zadbać nie tylko o swoje potrzeby, ale również potrzeby naszej cery. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja ciała w ciąży? Oto pięć podstawowych zasad.
Dbanie o skórę od wewnątrz
Niewiele kobiet pamięta, że pielęgnacja skóry w ciąży powinna odbywać się także od wewnątrz. Nasza cera nie będzie wyglądała ładnie, jeżeli nie będziemy zwracać uwagę na to, co jemy oraz co pijemy. Szczególnie ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Każdego dnia należy pić wodę – najlepiej w regularnych odstępach czasowych. Czasami zwyczajnie nie odczuwamy pragnienia, natomiast nasza skóra przestaje być jędrna i mniej napięta.
Zapobieganie rozstępom
Czym smarować brzuch w ciąży, aby uniknąć rozstępów? Najlepiej sięgać po specjalistyczne produkty, które mają za zadanie właśnie niwelowanie tych nieprzyjemnych skutków rozciągania skóry. Przyrost wagi w czasie oczekiwania na dziecko jest naturalny. To okolice brzucha są w szczególności narażone na wystąpienie rozstępów, jednak może tyczyć się to także biustu czy innych partii ciała.
Należy jednak wspomnieć, że nie istnieje taki sposób, który zagwarantuje nam, że skóra na pewno będzie wyglądała idealnie po ciąży. Często jest to związane z naszą genetyką oraz hormonami. Możemy jednak wpływać na to, aby skóra wyglądała możliwie jak najlepiej. Jak to osiągnąć? Oprócz produktów nawilżających i ujędrniających kluczowy jest tutaj regularnie wykonywany peeling ciała.
Walka z obrzękami nóg
Niestety wiele kobiet będących w ciąży narzeka szczególnie na problemy z obrzękami nóg. To bardzo częsta przypadłość, z którą spotykają się specjaliści i lekarze. Młode mamy proszą o pomoc w tej kwestii, ponieważ uczucie ciężkości występujące w nogach utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto jednak zaznaczyć, że jest to naturalne zjawisko będące wynikiem gromadzenia się w organizmie wody. Można mu na szczęście zapobiegać i skutecznie z nim walczyć.
Przede wszystkim specjaliści zalecają częste zmiany pozycji – dobrze, aby wypoczywać z nogami uniesionymi do góry. Nie warto także rezygnować z aktywności fizycznej (chyba że lekarz znajdzie przeciwwskazania). Wystarczą regularne spacery, które będą miały pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, ale jednocześnie sprawią, że opuchlizna będzie mniej widoczna. Nie można natomiast zbytnio przeciążać organizmu – najlepiej dostosować czas aktywności do własnych możliwości. Pomóc mogą również żele chłodzące z dodatkiem mentolu.
Ujędrnianie biustu
W rzeczywistości pielęgnacja w ciąży to nie tylko dbanie o brak rozstępów, które mogą pojawić się na brzuchu czy udach. To czas, kiedy większy staje się także biust. Przez najbliższe miesiące matka będzie karmić piersią, co niestety może wpłynąć niekorzystnie na wygląd skóry w tych obszarach. Dlatego już przed porodem zaleca się stosować kosmetyki ujędrniające. Najważniejsze, żeby były one bezpieczne dla kobiet w ciąży. Ich działanie można wspierać odpowiednią dietą oraz codziennymi masażami.
Jeżeli biust jest większy, to warto pomyśleć o doborze wysokiej jakości biustonosza. W tym przypadku pomóc może brafitterka, czyli osoba, która dobiera biustonosz do sylwetki oraz noszonego rozmiaru. Dzięki właściwemu zakupowi możemy odciążyć kręgosłup, przywrócić dawny komfort i zadbać o to, aby piersi nie straciły jędrności.
Pielęgnacja twarzy w ciąży – nawilżaj i odżywiaj
Wiele kobiet zauważa, że podczas ciąży ich cera wygląda nieco lepiej niż dotychczas. Rzeczywiście czasami zdarza się, że lepiej dotleniona skóra prezentuje się bardzo ładnie nawet bez makijażu. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z codziennej rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ nie staje się ona zbędna czy mniej ważna. Wciąż trzeba zwracać uwagę na odpowiedni poziom nawilżenia. W tym celu stosuje się kremy na dzień oraz na noc. Za dnia dodatkowo zaleca się aplikowanie produktu z SPF.
A jak odżywić skórę? Pielęgnacja twarzy w ciąży to także sera, maseczki czy peelingi. Obowiązuje natomiast jedna zasada – wybierane produkty muszą być dozwolone do stosowania przez osoby oczekujące dziecka. Niektóre składniki są dla nas nie tyle neutralne, ile wręcz potrzebne – ale w momencie, gdy stosujemy je przed ciążą. W tym okresie mogą być natomiast niebezpieczne dla zdrowia naszej pociechy. Warto więc zwracać uwagę, czy skład danego kosmetyku jest dla nas odpowiedni.
Regularne wykonywanie zabiegów
Pielęgnacja ciała w ciąży nie musi ograniczać się jedynie do zabiegów wykonywanych w domowym zaciszu. Chociaż może się wydawać, że na ten czas lepiej jest zrezygnować z wizyt w gabinecie kosmetologicznym, to jednak regularne odwiedzanie kosmetologa ostatecznie może być bardzo korzystne. To specjalista poinformuje nas, z których zabiegów musimy zrezygnować – będzie to m.in. zamykanie naczyń czy depilacja z użyciem wosku lub lasera. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań do wykonywania peelingów mechanicznych czy enzymatycznych. Kosmetolog może też zaoferować kosmetyczne zabiegi zmniejszające opuchliznę nóg czy relaksujący masaż twarzy.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)