Bariera hydrolipidowa to bardzo istotna część skóry, która pomaga utrzymać ją zdrową, jędrną, pełną blasku i odpowiednio nawilżoną. Warto wiedzieć, czym jest, z czego jest zbudowana, po czym poznać, że jest zaburzona i jak można ją odbudować. To pozwoli nam wybrać odpowiednią pielęgnację, zwrócić uwagę na czynniki, które mogą ją uszkodzić i cieszyć się pięknym wyglądem cery oraz uniknąć licznych problemów skórnych.
Bariera hydrolipidowa skóry – czym jest?
Bariera hydrolipidowa to ochronna warstwa skóry, która jest warstwą izolacyjną pomiędzy organizmem a szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym chorobotwórczymi drobnoustrojami. W dużym uproszczeniu zbudowana jest z wody, lipidów (tłuszczów) i innych składników. Funkcjonuje również pod nazwą płaszcz lipidowy.
Co wchodzi w jej skład?
- Lipidy (tłuszcze)
To naturalnie występujące w skórze rodzaje tłuszczów (lipidów) takich jak ceramidy, cholesterol i wolne kwasy tłuszczowe.
- Naturalny czynnik nawilżający (nmf- natural moisturizing factor)
Zbudowany jest z substancji, które naturalnie występują w naskórku i pomagają utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry, między innymi z aminokwasów, kwasów organicznych, kwasu pirogronowego, mocznika, minerałów i cukrów.
- Sebum
Sebum to naturalny olej, który produkują gruczoły łojowe skóry. Składa się głównie z trójglicerydów, diglicerydów, wosków, wolnych kwasów tłuszczowych, skwalanu i cholesterolu.
- Pot
Pot to substancja wydzielana przez gruczoły potowe. To wodny roztwór, który w swoim składzie ma między innymi minerały, mocznik, białka i kwas mlekowy. Jego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej równowagi pH skóry oraz jej ochrona przed drobnoustrojami.
Rola bariery hydrolipidowej – jakie funkcje spełnia?
Bariera hydrolipidowa pełni kilka bardzo istotnych funkcji dla naszej skóry. Są nimi między innymi:
- Ochrona przed utratą wody
Płaszcz lipidowy utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry, zatrzymując wodę w naskórku, dzięki czemu nie dochodzi do przesuszenia czy odwodnienia.
- Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Bariera hydrolipidowa tworzy bardzo ważną barierę ochronną na powierzchni skóry, której zadaniem jest ochrona przed zanieczyszczeniami:
- szkodliwymi gazami pochodzącymi ze środowiska np. tlenkiem azotu, tlenkiem siarki czy dwutlenkiem węgla (spaliny, smog)
- metalami ciężkimi np. ołowiem, arsenem, rtęcią czy kadmem
- promieniowaniem UV
- pyłkami roślinnymi, które mogą prowadzić do reakcji alergicznych
- bakteriami, wirusami i innymi drobnoustrojami, które mogą prowadzić do stanów zapalnych i chorób skórnych
- pestycydami i innymi zanieczyszczeniami przemysłowymi
- Regulacja pH skóry
Ważną kwestią jest to, by utrzymywać równowagę pH skóry. Czym ona jest? To nic innego jak odpowiedni poziom kwasowości i zasadowości skóry, który pozwala jej na zdrowe funkcjonowanie. Właściwe pH skóry wynosi ok. 4,5-5,5 w skali od 0-14, gdzie pH równie 7 jest neutralne. Równowaga pH powierzchni skóry pomaga zapobiegać podrażnieniom, infekcjom, stanom zapalnym oraz utrzymać jej nawilżenie i elastyczność.
- Wspomaganie procesów regeneracyjnych skóry
Bariera hydrolipidowa wspomaga procesy regeneracji skóry, naprawy jej uszkodzeń, dzięki czemu ta znacznie szybciej się odbudowuje i powraca do odpowiedniego funkcjonowania.
- Utrzymanie jędrności i elastyczności skóry
Dzięki utrzymywaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, bariera hydrolipidowa przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia- skóra znacznie dłużej utrzymuje swoją jędrność, elastyczność i zdrowy blask.
Czynniki wpływające na barierę hydrolipidową skóry
Jest wiele czynników, które mogą wpływać na barierę hydrolipidową skóry- zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. No najważniejszych z nich należą:
- Wiek
Wraz z tym, jak stajemy się starsi, nasza skóra zaczyna funkcjonować inaczej. Procesy starzenia mogą prowadzić do zmniejszonej produkcji lipidów i innych składników płaszcza lipidowego, co może sprawiać, że nasza cera staje się bardziej podatna na podrażnienia czy przesuszenie.
- Czynniki genetyczne
Pewne czynniki genetyczne mają istotny wpływ na stan i charakterystykę naszej bariery hydrolipidowej. Są nimi na przykład rodzaj cery (np. cera sucha produkuje znacznie mniej lipidów, przez co bardziej się przesusza i jest podatna na podrażnienia), podatność na choroby skóry, zdolność do regeneracji skóry oraz sam skład bariery.
- Ciąża
Wszelkie zaburzenia i zmiany hormonalne w naszym ciele mają wpływ na stan naszej skóry, w tym na stan bariery hydrolipidowej. Podczas ciąży w naszym organizmie dochodzi do wielu zmian gospodarki hormonalnej, więc wówczas należy szczególnie zwrócić uwagę na delikatną i odpowiednio dobraną pielęgnację.
- Stres
Gdy nasze odczuwamy stres, nasze ciało produkuje hormony stresu takie jak adrenalina czy kortyzol, które mają wpływ na produkcję lipidów, tak więc im bardziej się stresujemy, tym bardziej może przesuszać się nasza skóra. Ponadto nadmierny lub długotrwały stres wpływają na takie aspekty jak zaburzenia snu, stany zapalne, obniżenie odporności, które bezpośrednio oddziałują również na naszą skórę.
- Dieta
Odpowiednio skomponowana i zbilansowana dieta ma zbawienny wpływ na naszą skórę. Jeśli nie zawiera odpowiednich składników (tłuszcze nienasycone, witaminy, minerały, białko, odpowiednia ilość wody) lub składa się z żywności i napojów, które mogą nam szkodzić (alkohol, zbyt duża ilość cukrów, przetworzone jedzenie), będzie to miało również wpływ na stan bariery hydrolipidowej skóry.
- Środowisko
Na kondycję bariery hydrolipidowej mają wpływ między innymi wilgotność powietrza, temperatura czy wiatr (im niższa wilgotność, wyższa temperatura i silniejszy wiatr, tym większy, negatywny wpływ na skórę). Oprócz tego na płaszcz lipidowy wpływają zanieczyszczenia środowiskowe, na przykład smog, chemikalia, a nawet dym papierosowy.
- Choroby skóry
Jeśli borykamy się z chorobami skóry takimi jak trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, nasza bariera hydrolipidowa będzie znacznie bardziej narażona na zaburzenia, dlatego leczenie powinno iść w parze z odpowiednio dobraną pielęgnacją.
- Pielęgnacja skóry
To, w jaki sposób podchodzimy do rutyny pielęgnacyjnej, jakich produktów używamy, może mieć zbawienny, ale również destrukcyjny wpływ na barierę hydrolipidową.
Uszkodzenie bariery hydrolipidowej- przyczyny I objawy
Wiele czynników może mieć negatywny wpływ na barierę hydrolipidową i prowadzić do jej zaburzenia. Do głównych przyczyn jej uszkodzenia należą między innymi: destrukcyjne czynniki środowiskowe (zanieczyszczenia, silny wiatr, promienie UV, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura powietrza), nieodpowiednia dieta, długotrwały stres, nieodpowiednia pielęgnacja (nieoczyszczanie twarzy, nieodpowiedni dobór produktów, brak ochrony przeciwsłonecznej, niewłaściwe czynności pielęgnacyjne np. zbyt intensywne tarcie twarzy).
Do najczęstszych objawów naruszenia bariery hydrolipidowej skóry należą:
- Suchość skóry - nadmierne przesuszenie, widoczne suche skórki, uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia skóry, łuszczenie się i zbyt matowa skóra.
- Podrażnienia - zaczerwienienia, uczucie swędzenia lub pieczenia skóry.
- Trądzik i zaskórniki - uszkodzona bariera hydrolipidowa może prowadzić do nadmiernej produkcji sebum, która w efekcie sprawi, że na skórze mogą pojawić się wypryski, zaskórniki, trądzik.
- Nadwrażliwość - nadwrażliwość skóry na dotychczas stosowane i sprawdzone kosmetyki lub zbyt duża wrażliwość na temperaturę powietrza.
- Infekcje i stany zapalne - zwiększona podatność na infekcje wirusowe oraz bakteryjne skóry.
- Zmiana wyglądu skóry - ziemisty kolor, przebarwienia, rumień.
- Zmniejszona elastyczność skóry - mniej jędrna skóra, która może być podatna na szybsze starzenie się.
Odbudowa bariery hydrolipidowej skóry
Jeśli doszło u nas do uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry, na szczęście możemy ją odbudować. Wystarczy pamiętać o kilku bardzo istotnych elementach, a z pewnością zauważymy efekty i poprawę kondycji płaszcza lipidowego.
1. Odpowiednia pielęgnacja skóry
Naprawa uszkodzonej bariery hydrolipidowej opiera się między innymi na odpowiedniej pielęgnacji skóry. Co to jednak znaczy „odpowiedniej”? Chodzi nie tylko o regularność, pamiętanie o odpowiednich krokach, ale przede wszystkim o dobór produktów, które dostarczą jej składników, które będą działać naprawczo.
- Delikatne oczyszczanie twarzy
Oczyszczanie twarzy to bardzo istotny element codziennej pielęgnacji twarzy. Powinno być nie tylko skuteczne, ale jednocześnie delikatne. Doskonale sprawdzą się więc płyny micelarne i delikatne żele do mycia twarzy. Pamiętajmy również o tym, by oczyszczać twarz nie tylko wieczorem, jeśli chcemy zmyć makijaż, ale regularnie rano i wieczorem. Wówczas pozbywamy się z powierzchni skóry wszelkich zanieczyszczeń środowiskowych, resztek pielęgnacji, filtrów przeciwsłonecznych.
Płyn micelarny Mixa Sensitive Skin Expert Niacinamide Glow to płyn micelarny z niacynamidem (pochodna witaminy B3, która nawilża skórę i stymuluje ją do produkcji ceramidów), witaminą C. Posiada neutralne dla skóry pH 7, dzięki czemu jest łagodny dla cery, nawet dla delikatnej i wrażliwej okolicy oczu.
Płyn micelarny Mixa Ekspert Skóry Wrażliwej Przeciw Przesuszaniu to wyjątkowo delikatny płyn micelarny o neutralnym pH 7, w którego składzie znajduje się gliceryna. To składnik będący humektantem, który obecny jest w wielu kosmetykach do twarzy ze względu na swoje właściwości nawilżające, zmniejszające lepkość produktów i pozwalające na lepsze wchłanianie innych składników aktywnych.
Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom Mixa Ekspert Skóry Wrażliwej to doskonała propozycja do codziennego oczyszczania skóry twarzy. W swoim składzie zawiera między innymi cynk- składnik naturalnego pochodzenia, który znany jest ze swoich właściwości matujących (szczególnie istotne dla cer mieszanych i tłustych) oraz funkcji ochronnych przed promieniowaniem UV.
- Nawilżanie skóry twarzy
Jeśli nasza bariera hydrolipidowa została uszkodzona, jej funkcja utrzymywania odpowiedniego poziomu nawilżenia naszej skóry została zaburzona. Dlatego podczas odbudowy płaszcza lipidowego należy postawić na produkty intensywnie nawilżające i odżywiające.
- Ograniczenie niektórych elementów pielęgnacji
W trakcie odbudowy płaszcza lipidowego warto ograniczyć bardziej agresywne elementy pielęgnacji takie jak złuszczanie kwasami, stosowanie retinolu, stosowanie peelingów mechanicznych i szczoteczek myjących.
- Ochrona UV
Codzienna ochrona skóry twarzy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV (UVA i UVB) powinno być częścią naszej rutyny pielęgnacyjnej. Jest szczególnie istotna również podczas procesu odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Rekomenduje się stosowanie kremu z filtrem SPF 50.
- Ograniczenie niektórych elementów pielęgnacji
W trakcie odbudowy płaszcza lipidowego warto ograniczyć bardziej agresywne elementy pielęgnacji takie jak złuszczanie kwasami, stosowanie retinolu, stosowanie peelingów mechanicznych i szczoteczek myjących.
2. Odpowiednia dieta
Dzięki właściwej, dobrze zbilansowanej diecie bogatej w witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe omega 3-6-9. Istotne jest również unikanie substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na stan naszej skóry, między innymi alkoholu i wyrobów tytoniowych. Dzięki temu zadbamy o barierę hydrolipidową nie tylko zewnętrznie dzięki pielęgnacji twarzy, ale również od wewnątrz.
3. Ograniczenie stresu
Choć ograniczenie czynników stresujących jest bardzo trudne, a w niektórych sytuacjach zupełnie niezależne od nas, warto podjąć próby zarządzania nim. Specjaliści wskazują na techniki relaksacyjne, aktywność fizyczną, odpoczynek, higienę snu.
4. Konsultacja ze specjalistą
Jeśli zauważymy, że problem z uszkodzoną barierą hydrolipidową jest poważniejszy, niż nam się wydawało, coś nas niepokoi lub podjęte przez nas kroki nie przynoszą efektów, warto udać się do dermatologa i skonsultować z nim swój przypadek.
Składniki pomagające w odbudowie bariery hydrolipidowej skóry
Do najbardziej pożądanych składników aktywnych, które wspomagają odbudowę bariery hydrolipidowej skóry należą między innymi:
- Niacynamid
Niacynamid to pochodna witaminy B3, która stosowana jest w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ponieważ znana jest z takich właściwości jak: regulacja produkcji sebum, redukcja zaczerwień i stanów zapalnych, stymulacja produkcji kolagenu (działanie przeciwstarzeniowe), redukcja przebarwień, nawilżanie, działanie antybakteryjne.
- Skwalan
Skwalan to naturalny składnik mineralny, który w pielęgnacji skóry twarzy charakteryzuje się między innymi: działaniem antyoksydacyjnym (ochrona skóry przed działaniem wolnych rodników i wpływem promieniowania UV), nawilżaniem skóry, łagodzeniem podrażnień, działaniem antybakteryjnym.
Seria Mixa Niacynamide Glow w swoim składzie zawiera niacynamid, witaminę C oraz skwalan.
- Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych składników kosmetyków do twarzy, ciała, a nawet włosów. To naturalnie występujący w naszym organizmie polisacharyd, który ma zbawienny wpływ na proces odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej skóry ze względu na swoje właściwości: intensywne nawilżenie, działanie przeciwstarzeniowe, działanie antyoksydacyjne, poprawa elastyczności i jędrności cery, przyśpieszenie regeneracji skóry i procesów gojenia.
Seria Hyalurogel zawiera w swoim składzie między innymi kwas hialuronowy, ale również inne składniki aktywne, które pomogą w regeneracji bariery hydrolipidowej.
- Ceramidy
Ceramidy to naturalnie występujące w naszej skórze lipidy, które wchodzą w skład bariery hydrolipidowej. Ich najważniejsze właściwości to: regeneracja skóry, ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, nawilżenie, łagodzenie problemów skórnych, ochrona przed starzeniem skóry.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Do najbardziej pożądanych składników aktywnych, które wspomagają odbudowę bariery hydrolipidowej skóry należą między innymi:
- Lepiej działać profilaktycznie niż naprawiać uszkodzenia- pamiętajmy o barierze hydrolipidowej na co dzień i zadbajmy o jej właściwą pielęgnację. Odpowiednio dobrana do rodzaju naszej cery pielęgnacja, zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta sprawią, codzienna ochrona przeciwsłoneczna pozwolą nam nie doprowadzić do naruszenia płaszcza lipidowego, a w rezultacie cieszyć się zdrową i nawilżoną skórą.
- Ile trwa odbudowa bariery hydrolipidowej skóry? To oczywiście indywidualna kwestia, która zależy od poziomu jej naruszenia oraz towarzyszących temu problemów skórnych. Specjaliści wskazują, że średnio odbudowa bariery może trwać od minimum dwóch tygodni do miesiąca, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Jeśli niepokoi nas czas regeneracji naszej skóry, należy skonsultować się z dermatologiem i upewnić się, że nasze działanie jest prawidłowe i nie towarzyszą nam żadne inne problemy skórne wymagające specjalistycznego podejścia.
- Zbyt częste stosowanie agresywnej pielęgnacji (złuszczanie kwasami, retinoidy, peeling mechaniczny, zbyt intensywne tarcie powierzchni skóry) mogą doprowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, więc warto obserwować swoją skórę, jej reakcje na poszczególne zabiegi i reagować odpowiednio wcześnie
- Warto zwracać uwagę na skład kosmetyków. Podczas odbudowy bariery hydrolipidowej zrezygnujmy z produktów zawierających alkohol, silne substancje zapachowe. Mogą one dodatkowo wysuszać skórę i uniemożliwić proces regeneracji.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)