Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry odwodnionej?

Problemy ze skórą mogą być przeróżne. Każdy z nas zmaga się z zupełnie inną przypadłością, która sprawia, że niekoniecznie dobrze czuje się w swojej skórze. Często odczuwamy potrzebę zmiany – redukcji niedoskonałości, przebarwień, poprawy jędrności czy nawet przywrócenia skórze właściwego poziomu nawilżenia. W przypadku problemów z nawilżeniem sytuacja często jest przejściowa i możemy poradzić sobie z nim poprzez zastosowanie właściwych produktów pielęgnacyjnych. Jak nawodnić skórę twarzy, aby odzyskała swój dawny blask?

Skóra odwodniona – czy zmagasz się z tym problemem?

Na samym początku warto zaznaczyć, że czym innym jest cera sucha a skóra odwodniona. Pielęgnacja w obu przypadkach rzeczywiście może być nieco podobna, jednak należy rozróżniać oba te pojęcia. Tak naprawdę problem z odwodnieniem może wystąpić nie tylko wtedy, gdy nasza cera jest sucha, ale także w momencie, gdy produkuje za dużo sebum czy gdy występują na niej niedoskonałości związane ze skórą trądzikową. Jest to przypadłość, z którą można sobie poradzić. Trzeba jednak dowiedzieć się, jak nawodnić skórę od środka oraz jak nawilżać ją od zewnątrz.

Co może sugerować nam, że mamy do czynienia z tego rodzaju problemem? Będzie to między innymi uczucie ściągnięcia, pieczenia, a nawet widoczne łuszczenie. Ponadto taka skóra będzie cieńsza, zaczerwieniona, podrażniona i pozbawiona elastyczności, przez co szybciej zauważymy na niej oznaki starzenia. Co powoduje, że występuje u nas skóra odwodniona? Pielęgnacja, która nie jest dostosowana do naszych potrzeb, zewnętrzne czynniki środowiskowe, emocjonalne, dym papierosowy czy nadmierne spożycie alkoholu ale też stosowanie silnych leków przeciwtrądzikowych lub tych, które walczą z wysokim cholesterolem, czy zła dieta.

Czym wyróżnia się pielęgnacja skóry odwodnionej?

Prawidłowa pielęgnacja skóry odwodnionej to priorytet, jeżeli chcemy pokonać doskwierający nam problem. Dobór kosmetyków, technik ich aplikacji oraz częstotliwość nakładania produktów będzie miała tutaj ogromne znaczenie. Warto zwracać uwagę na każdy z tych czynników, dzięki czemu szybko uzyskamy oczekiwane rezultaty.

Pamiętajmy, że jeżeli taki stan skóry spowodowany jest między innymi jej chorobą, to tutaj konieczne będzie też dołączenie leczenia, które zaproponuje nam specjalista. Nie bójmy się konsultowania niepokojących zmian z lekarzem, czyli w tym przypadku dermatologiem. Czasami odwodniona skóra to wynik trwającego już leczenia lub przyjmowania leków, które pomagają nam w poprawie stanu zdrowia. W takim przypadku pielęgnacja będzie jedynie dodatkowym wsparciem.

Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja skóry odwodnionej? Nie będziemy skupiać się jedynie na natłuszczeniu, ale przede wszystkim na nawilżeniu. To ono jest tutaj kluczowe. Dodatkowo konieczne jest też wzmocnienie naturalnej bariery hydrolipidowej, ponieważ to właśnie jej uszkodzenie wiąże się z szybką utraty wody. Zatem jak nawodnić odwodnioną skórę, jeżeli zależy nam na szybkich i widocznych rezultatach?

pielęgnacja skóry odwodnionej

Pielęgnacja skóry odwodnionej ze względu na typ cery

Warto mieć też na uwadze, że problemy z odpowiednim poziomem nawilżenia ma nie tylko cera sucha. Czasami reakcją obronną jest nadprodukcja sebum, gdyż to właśnie ono działa natłuszczająco i ochronnie. Dlatego niektóre osoby, u których widoczna jest wzmożona praca gruczołów, są przekonane, że ich skóra jest tłusta, a co za tym idzie – powinny unikać jej dodatkowego nawilżenia. Jest to jednak często popełniany błąd.

Cera mieszana może mieć problem z niewystarczającym poziomem nawilżenia tylko w poszczególnych rejonach, jak choćby na policzkach. Jednocześnie strefa T nie będzie wykazywała tych charakterystycznych symptomów przesuszenia. Dlatego też zawsze powinniśmy przyglądać się naszej skórze z bliska, zwracać uwagę na zachodzące zmiany, monitorować jej potrzeby, które często są odmienne na przestrzeni miesięcy lub lat. Dzięki temu łatwiej będzie nam w porę zareagować i wprowadzić zmiany w codziennej pielęgnacji. Ale jak nawodnić odwodnioną skórę?

Czego wystrzegać się w pielęgnacji skóry odwodnionej?

Wiedza o tym, jak nawodnić skórę, to czasami zbyt mało. Warto dowiedzieć się również, co sprawia, że nasza pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów oraz czego unikać, aby nie pogorszyć stanu skóry. Warto zacząć od wskazania, jak niekorzystny wpływ ma na nas regularna, częsta ekspozycja na promieniowanie UV. Wiele osób uważa, że opalanie skóry to coś, z czego nie warto rezygnować. W końcu kusi nas zabarwione na brązowo ciało, kojarzące się z wakacjami w gorących krajach. Tymczasem przebywanie na słońcu bez właściwej ochrony w postaci kremów z filtrami UV sprawia, że zachodzi proces fotostarzenia. Cera staje się mniej jędrna, ale też przesuszona. Starajmy się zawsze aplikować kremy ochrony przeciwsłonecznej i dostosowywać wysokość ochrony do naszych potrzeb.

W pielęgnacji powinniśmy wystrzegać się między innymi stosowania nieodpowiednio dobranych kosmetyków, które zawierają składniki mocno wysuszające lub silnie myjące. Będą one zbędnym obciążeniem i zamiast pomóc w poprawie kondycji skóry, zadziałają odwrotnie.

Na co zwracać uwagę w pielęgnacji skóry odwodnionej?

Wiedząc już, czego unikać, możemy skupić się na tym, jak powinna wyglądać poprawnie prowadzona pielęgnacja skóry. Nie sięgajmy po kosmetyki, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Wybierajmy te, których działanie jest udowodnione, że jest delikatniejsze. W każdej pielęgnacji nie można pomijać etapu oczyszczania, które powinno być powtarzane zarówno rano, jak i wieczorem. Potrzebuje go także skóra odwodniona, ale tutaj musimy pamiętać, aby nie pocierać mocno twarzy oraz wybierać produkty, w których składzie znajdują się już substancje nawilżające. Mogą być to między innymi płyny micelarne i żele z dodatkiem gliceryny czy kwasu hialuronowego.

Efekt ukojenia zapewnić może nam przede wszystkim tonik, specjalnie dobrany dla skóry z tym problemem. Zadba on również o przywrócenie naturalnego poziomu pH. Co jeszcze warto zrobić dla swojej skóry? Regularnie aplikować kremy i sera o działaniu nawilżającym, odżywczym i kojącym. Szczególnie poszukiwane są te dodatki, które wzmacniają naszą naturalną barierę hydrolipidową. Nie zapominajmy też o składnikach, które mają za zadanie łagodzić podrażnienia. Może być to między innymi olej ze słodkich migdałów, niacynamid, pantenol czy witamina E.

Od czasu do czasu (czyli przynajmniej raz w tygodniu) zaleca się stosować maseczki do twarzy. To nie tylko miły etap pielęgnacji skóry, podczas którego możemy się zrelaksować, ale przede wszystkim prawdziwa bomba składników odżywczych, niezwykle wartościowa dla naszej cery. Regularne aplikowanie tego rodzaju produktów sprawi, że rzadziej będziemy odczuwać dyskomfort związany z uczuciem ściągnięcia, pieczenia czy łuszczeniem.

Odwodniona skóra twarzy – domowe sposoby

Wsparciem dla naszej pielęgnacji będą proste, domowe sposoby, z których może skorzystać praktycznie każdy. Jak nawodnić skórę od środka? Pamiętaj, że codzienne i regularne picie co najmniej 1,5 l wody jest absolutną podstawą. Jednak u każdego z nas ilość wody, którą powinniśmy wypić, może być różna. Wpływ na to ma nasza waga, pora roku (a dokładniej temperatura na zewnątrz) oraz to, czy w czasie dnia pojawia się aktywność fizyczna. Pijąc czystą wodę (lub z dodatkiem cytryny bądź mięty), nawadniamy nasz organizm od środka.

Czego jeszcze potrzebuje odwodniona skóra twarzy? Domowe sposoby, do których mamy dostęp, to między innymi zakup nawilżacza powietrza. Wrogiem dla suchej cery jest między innymi klimatyzacja. Ale zrezygnowanie z niej to czasami za mało, a naszym problemem wciąż jest odwodniona skóra twarzy. Co robić? Zadbajmy o właściwy poziom wilgotności powietrza. Jeżeli niekoniecznie chcemy kupować nowego urządzenia, na ciepły kaloryfer powinniśmy położyć mokre ręczniki lub postawić obok naczynie z wodą.

Produkty powiązane z artykułem

  • HYALUROGEL Bogaty krem intensywnie nawilżający Sprawdź
  • HYALUROGEL NOC Nawilżający krem-maska na noc Sprawdź
  • Hyalurogel Serum nawilżające z kwasem hialuronowym Sprawdź

Artykuły powiązane