Ze względu na rosnącą świadomość dotyczącą prawidłowej pielęgnacji ciała i twarzy, coraz więcej osób przykłada dużą wagę do tego, by utrzymać swoją skórę w jak najlepszej kondycji nie tylko przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków, ale także zmiany trybu życia. Niestety wciąż, na skutek różnorodnych czynników, może się zdarzyć, że stan skóry się pogarsza. Jednym z częstych problemów jest odwodnienie, które wiąże się z wieloma dolegliwościami powodującymi dyskomfort. Jak wygląda odwodniona skóra i co robić, by nie dopuścić do utraty niezbędnego nawilżenia?
Skóra odwodniona – charakterystyka
Z pewnością każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia jest picie odpowiedniej ilości wody – dla dorosłego człowieka norma dzienna wynosi minimum 2 litry. Ciało ludzkie w dużej mierze składa się właśnie z wody, która zresztą bierze czynny udział w wielu istotnych procesach, jakie mają miejsce wewnątrz organizmu. W momencie, kiedy zapominamy o piciu wody, możemy czuć się osłabieni i zmęczeni, do tego odczuwać problemy z koncentracją, a nawet zauważyć trudności ze snem. Nie inaczej jest ze skórą, która także odczuje utratę właściwego poziomu nawodnienia.
Odwodnienie skóry to niestety dość częste zjawisko, które jest łatwo zauważalne ze względu na charakterystyczne symptomy. Jak sama nazwa na to wskazuje, brak nawilżenia to główny powód, dla którego powstaje skóra odwodniona. Objawy obejmują przede wszystkim duży dyskomfort, w tym uczucie pieczenia, ściągnięcia i czasem swędzenia. Jest ona bardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia, na dodatek nietrudno tutaj o nieestetyczne zaczerwienienia. Oprócz tego skóra odwodniona wyróżnia się nierównomiernym, poszarzałym kolorytem, jest też matowa i pozbawiona blasku. Co więcej, w dotyku będzie ona szorstka i wyraźnie sucha.
W momencie, w którym zabraknie nam nawilżenia, zostanie uszkodzony naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, co z kolei skutkuje większym narażeniem na czynniki zewnętrzne, a do tego pogorszeniem jej wyglądu i ogólnego stanu. Istotne jest tutaj pojęcie hydroregulacji, które pozwala lepiej zrozumieć całe to zjawisko. Hydroregulacja to mechanizm, który chroni skórę przed niedoborem wody. Samo nawilżanie opiera się na wodzie statycznej (inaczej stałej) oraz dynamicznej (stale płynącej). Hydroregulacja umożliwia odpowiednią równowagę między tymi dwoma elementami, co z kolei przekłada się na wygląd naszej skóry. W momencie, kiedy ta równowaga zostaje zachwiana, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.
Skóra sucha a odwodniona – różnice
Chociaż skóra sucha i skóra odwodniona mają podobną etiologię, a dodatkowo wyróżniają się zbliżonymi do siebie objawami, to jednak te dwa terminy nie oznaczają tego samego. Skóra sucha to po prostu jeden z typów skóry, tuż obok tłustej, mieszanej oraz normalnej. Oznacza to, że nasza cera z natury ma skłonności do przesuszeń, co jednak można znacząco zminimalizować przy pomocy właściwej pielęgnacji. Odwodnienie natomiast to stan, który może przydarzyć się niezależnie od tego, jaki posiadamy typ cery. W związku z tym odwodniona może być zarówno skóra sucha, jak i tłusta. Jest to oczywiście moment przejściowy, o ile zatroszczymy się o to, by wyeliminować czynniki, które zabierają niezbędne nawilżenie i tym samym negatywnie wpływają na kondycję cery.
Przyczyny skóry odwodnionej
Odwodniona cera to zjawisko w dużej mierze złożone. Wszystko dlatego, że utrata nawodnienia może wynikać z różnych czynników, dlatego kluczem do poprawy stanu skóry jest zdecydowanie ich właściwe rozpoznanie, a następnie zredukowanie. Co oddziałuje na naszą skórę w takim stopniu, że w efekcie może skutkować odwodnieniem?
- Nieodpowiednia pielęgnacja – kwestia bardzo istotna. Kosmetyki, jakie stosujemy na co dzień, powinny być dostosowane do potrzeb naszej skóry, w przeciwnym wypadku, zamiast cieszyć się zdrowo wyglądającą, pełną blasku cerą, szybko będziemy musieli się zmierzyć z licznymi problemami skórnymi. Do odwodnienia szczególnie przyczyniają się produkty wysuszające z silnymi detergentami które mogą się znaleźć w składzie preparatów służących do codziennego oczyszczania lub źle dobrane.
- Używki – częste sięganie po wyroby tytoniowe oraz alkohol również mocno oddziałuje na naszą skórę. Dym papierosowy nie tylko może sprawić, że koloryt cery zostanie zaburzony, ale przyczynia się także do szybszego odwodnienia, podobnie jak spożywanie alkoholu w dużych ilościach.
- Warunki atmosferyczne – silny wiatr, mróz, ekspozycja na słońce, zmiany temperatury, zanieczyszczenia powietrza. To wszystko bezpośrednio decyduje o kondycji naszej skóry, szczególnie jeśli w żaden sposób jej nie chronimy. Należy też dodać, że szczególnie sprzyjające odwodnieniu jest przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie zwykle drastycznie spada wilgotność powietrza.
- Niektóre leki – niestety działaniem niepożądanym niektórych medykamentów może być właśnie szybsze przesuszanie się, a ostatecznie również odwodnienie skóry. Dzieje się tak na przykład w przypadku specyfików, które są zalecane w terapiach przeciwtrądzikowych, choć podobnym działaniem mogą wykazywać się też leki stosowane u osób, które chcą obniżyć poziom złego cholesterolu.
- Stres – tak, długotrwały, silny stres nie tylko wycieńcza nasz umysł i organizm, przyczynia się także do pogorszenia stanu naszej skóry.
Odwodniona skóra twarzy i ciała
Żeby zawalczyć o zmniejszenie symptomów odwodnionej skóry, warto zdać sobie sprawę z tego, że inne potrzeby może mieć skóra twarzy, a inne ta, która znajduje się na pozostałych częściach ciała. Jak wiadomo, skóra twarzy jest dość delikatnym obszarem, głównie ze względu na to, że jest cieńsza, a do tego szczególnie narażona na czynniki zewnętrzne (w końcu nawet w zimowe dni pozostaje ona odkryta i tym samym wystawiona na chociażby niskie temperatury).
Czym wyróżnia się odwodniona skóra twarzy? Objawy to przede wszystkim wspomniany już nierównomierny koloryt, suchość, uczucie ściągnięcia i ogólnego dyskomfortu, a także skłonność do podrażnień i zaczerwienień. W przypadku skóry twarzy znaczenie może mieć nie tylko to, jaką pielęgnację stosujemy, ale również kosmetyki kolorowe, po które najczęściej sięgamy podczas wykonywania makijażu. Jeśli będą zawierały nieodpowiednie dla nas - zbyt silne, podrażniające i wysuszające składniki, trudno będzie nam odzyskać właściwe nawodnienie.
Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje odwodniona skóra pod oczami, co może się wydarzyć niezależnie od tego, w jakiej kondycji jest cera na pozostałym obszarze twarzy. Dzieje się tak, ponieważ to tutaj skóra jest najdelikatniejsza i najcieńsza, a dodatkowo całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych, które produkują sebum, czyli naturalną substancję ochronną. Odwodnienie skóry pod oczami sprawia, że nasze spojrzenie wygląda na zmęczone, podkreślone są również zmarszczki oraz dolina łez, a ewentualne zasinienia ulegają pogłębieniu. Przez to możemy wyglądać na starszych, niż jesteśmy w rzeczywistości. Dobrze jest też podkreślić fakt, że stan odwodnienia może się wzmagać przez niedobór snu.
Odwodniona skóra na nogach
Bardzo często się zdarza, że to właśnie na nogach zauważalna jest odwodniona skóra. Jak wygląda? Często się łuszczy, nawet do tego stopnia, że może się wydawać, jakby jej powierzchnia pokryta była łupieżem. Obecne jest także uczucie swędzenia, pieczenia, zaczerwienienia i szorstkość. Oprócz wcześniej wspomnianych czynników, które mogą powodować odwodnienie, na ten stan dodatkowo wpływa częsta depilacja lub golenie, które zazwyczaj mocno wysusza, a nierzadko też podrażnia skórę.
Odwodniona skóra dłoni
Zjawisko to może się nasilać jesienią i zimą, kiedy nadchodzi czas na niższe temperatury. Zdarza się, że zapominamy o noszeniu rękawiczek, co tylko pogłębia oddziaływanie mrozu. Odwodnienie skóry na dłoniach może wzmagać też brak rękawic ochronnych w czasie zmywania naczyń czy sprzątania, gdy mamy bezpośredni kontakt z silnymi detergentami domowymi. Podobnie działają popularne obecnie żele antybakteryjne, które bazują na wysokich stężeniach alkoholu etylowego – a ten składnik, jak wiadomo, mocno wysusza skórę.
Odwodnienie a typ cery
Jak już zostało wspomniane, wyróżniamy cztery podstawowe typy cery twarzy. Niezależnie od tego, który z nich posiadamy, odwodnienie może się przydarzyć, na co przekłada się wiele różnych przyczyn. I chociaż odwodniona cera zawsze wyróżnia się podobnymi symptomami, to jednak czasem możemy w pierwszej chwili nie rozpoznać, że naszej skórze brakuje koniecznego nawilżenia.
Skóra sucha
Posiadacze suchej cery zazwyczaj muszą dbać o to, by dogłębnie nawilżać i odżywiać skórę, ponieważ zdolność do wiązania wody w naskórku jest naturalnie niższa. Odwodnienie może skutkować tym, że symptomy towarzyszące suchej cerze zaczną się pogłębiać: mogą pojawić się suche skórki, koloryt będzie niezdrowy, a twarz zacznie piec i swędzieć. Utracona zostanie także elastyczność. Skóra sucha odwodniona potrzebuje szczególnej opieki.
Skóra tłusta
Chociaż może się to wydawać nieco abstrakcyjne, skóra tłusta odwodniona nie jest wcale niecodziennym przypadkiem. W rzeczywistości to właśnie odwodnienie może być odpowiedzialne za to, że gruczoły łojowe zaczną pracować ze zdwojoną siłą, ponieważ skóra w ten sposób się broni. Jeśli zatem zauważasz u siebie zwiększoną produkcję sebum, nie stosuj silnie matujących i oczyszczających kosmetyków. Cera tłusta odwodniona wymaga regeneracji bariery ochronnej i odpowiedniego nawodnienia.
Skóra mieszana
Łączy ona w sobie cechy dwóch wcześniej wymienionych. W takich przypadkach przetłuszczaniu ulega zwykle strefa T, czyli czoło i nos, z kolei na policzkach, bokach twarzy i żuchwie może być wyraźnie widoczne przesuszenie. Na skutek odwodnienia cera mieszana będzie wytwarzała więcej łoju we wspomnianym obszarze, pogłębi się też dyskomfort związany z suchością na innych partiach twarzy. Warto stosować kosmetyki w dwóch rodzajach, tak by wykorzystywać pielęgnację dopasowaną do potrzeb danej części skóry.
Skóra normalna
Cera normalna to typ niestety dość rzadko spotykany, do którego zresztą wiele z nas chciałoby dążyć. Najczęściej posiadają ją dzieci, a z czasem ulega ona przekształceniu w którąś z wyżej wspomnianych. Skóra normalna wyróżnia się uregulowaną pracą gruczołów łojowych, nie ma też większych problemów z brakiem nawilżenia. Jeśli zauważymy zatem oznaki odwodnienia, może być za to odpowiedzialna zmiana pielęgnacji lub też pogorszenie nawyków żywieniowych i trybu życia (bądź też diametralna zmiana środowiska, w jakim przebywamy na co dzień).
Jak zapobiegać odwodnieniu skóry?
Chociaż skóra odwodniona może odejść w zapomnienie, jeżeli poświęcimy jej wystarczająco dużo uwagi, to jednak zdecydowanie lepiej wdrożyć wcześniej działania zapobiegawcze, aniżeli zmagać się ze skutkami odwodnienia. Dlatego też przyda się skuteczna, a zarazem prosta profilaktyka, w skład której wchodzą:
Z jakich produktów możemy zrezygnować?
Wiadomym jest, że każdy rodzic chce być przygotowany na wszystkie sytuacje. Niemniej nie warto kupować niepotrzebnych akcesoriów, które nie zdadzą egzaminu przy pielęgnacji skóry pociechy ani przy ogólnej trosce o jego zdrowie.
Dlatego też możemy zrezygnować z takich produktów jak:
- właściwe kosmetyki – sprawdzaj składy produktów przed ich użyciem, ale przede wszystkim dopasuj je do potrzeb swojej cery. Niezależnie od typu skóry dobrze jest zatroszczyć się o to, by w pielęgnacji skóry odwodnionej znalazło się miejsce na lipidy. Oczyszczanie jest równie ważne co nawilżanie, ponieważ dzięki niemu pozbywamy się bakterii oraz zanieczyszczeń, jakie mogą gromadzić się na powierzchni skóry nie tylko w ciągu dnia, ale też w nocy;
- naturalny makijaż – jeżeli Twoja cera jest szczególnie skłonna do odwodnienia, postaw na hipoalergiczne kosmetyki kolorowe,
- zmiana pielęgnacji w zależności od pory roku – o ile wiosną i latem może nam wystarczyć lekki krem nawilżający, o tyle jesienią i zimą konieczne może się okazać wdrożenie bardziej treściwych, bardziej odżywczych formuł np. z masłem shea;
- ochrona przeciwsłoneczna – produkty z filtrem SPF powinno się stosować cały rok, a już szczególnie w trakcie letnich miesięcy;
- picie wody i dieta – nie zapominaj o regularnym piciu wody, a do tego zatroszcz się o to, by w Twoich posiłkach nie zabrakło witamin D3, K2 i tych z grupy B. Warto również sięgać po zdrowe oleje, np. lniany.
Pielęgnacja skóry odwodnionej
Jeżeli zauważasz u siebie objawy odwodnienia skóry, koniecznie zastanów się nad zmianą pielęgnacji. Wybieraj kosmetyki nawilżające, jednak pamiętaj, że tłustość kremu nie decyduje o jego właściwościach nawilżających – typ formuły powinien być dopasowany do rodzaju cery. Sięgaj po takie składniki, jak chociażby kwas hialuronowy czy niacynamid (wit. B3). Do oczyszczania skóry wybieraj raczej łagodne środki myjące, z oznakowaniem hipoalergiczności czyli minimalizacji ryzyka wystąpienia alergii czy też specjalnie dedykowane składy dla skóry wrażliwej.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)