6 domowych sposobów na trądzik

Co to jest trądzik? Trądzik zazwyczaj uważany jest za problem dotyczący osób nastoletnich przechodzących okres dojrzewania. Tymczasem nie są one jedynymi, których dotyczy ta sytuacja. Czym tak naprawdę jest trądzik i jakie domowe sposoby mogą okazać się pomocne w tej trudnej walce?

Czym jest trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba. Cechuje się występowaniem zaskórników otwartych oraz zamkniętych, grudek, krost, pseudocyst oraz torbieli ropnych, które umiejscowione są w okolicach łojotokowych ‒ głównie na twarzy w strefie T, która obejmuje okolice czoła, nosa oraz brody. Bardzo często pojawia się także na plecach oraz klatce piersiowej i dekolcie.

Domowe sposoby na trądzik Mixa

Przyczyny powstawania trądziku

Tak naprawdę nie istnieje jedna przyczyna powstawania trądziku. Jedną z nich są zaburzenia hormonalne, silnie objawiające się w okresie dojrzewania. Jeśli jednak nasza gospodarka hormonalna w wieku dorosłym jest rozregulowana, może nastąpić nawrót trądziku. Wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe jest kontrolowane przez hormony płciowe ‒ androgeny. Zbyt duże wydzielanie łoju może być wynikiem zwiększonej produkcji androgenów. Ich nadmiar w szczególności u kobiet prowadzi do zaostrzenia zmian trądzikowych.
Trądzik może także mieć podłoże genetyczne, które zwykle odgrywa znaczącą rolę w występowaniu zmian chorobowych. Jeśli dana osoba boryka się z bardzo uporczywym trądzikiem, bardzo często stwierdza się jego występowanie także u pozostałych członków rodziny.
Jednak przyczyny trądziku to nie tylko zaburzenia genetyczne czy rozregulowana gospodarka hormonalna. Bardzo duży wpływ na jego występowanie ma także nieodpowiednia dieta ‒ na przykład spożywanie zbyt dużej ilości czekolady czy stosowanie za ostrych przypraw. Do pogorszenia stanu naszej cery przyczynia się także palenie papierosów i nieprawidłowa pielęgnacja oraz długotrwały stres.

Domowe sposoby na trądzik

Nie możemy zapominać, że trądzik to choroba, z którą niektórzy mogą zmagać się latami. Tak jak w przypadku pozostałych schorzeń skóry, w przypadku trądziku należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który dogłębnie zbada naszą skórę, określi jej stan i rozpocznie odpowiednie leczenie. Nigdy nie powinniśmy walczyć z trądzikiem na własną rękę lub stosować „cudowne” sposoby na pryszcze, które mają pomóc nam pozbyć się trądziku w jeden dzień. Walka z trądzikiem jest niezwykle żmudnym procesem i wymaga od nas dużej cierpliwości oraz samodyscypliny. Istnieją jednak domowe, bezpieczne sposoby, które w pewnym stopniu mogą pomóc nam w procesie leczenia ‒ złagodzą objawy oraz przyspieszą regenerację, która także jest niezmiernie ważna. Pamiętajmy jednak, aby domowe sposoby stosować z rozwagą. Powinny być one elementem wspomagającym terapię, nie terapią samą w sobie.

Aloes

Aloes to niezwykle bezpieczna roślina, doskonale znana ze swoich właściwości leczniczych oraz pielęgnacyjnych. Doskonale wspomaga leczenie schorzeń skóry powstałych w wyniku oparzeń, stanów zapalnych czy właśnie trądziku.
Aloes posiada właściwości przeciwzapalne, łagodzące, antyseptyczne i nawilżające. Pamiętajmy, że skóra trądzikowa wymaga odpowiedniej formy nawilżenia, dlatego aloes sprawdzi się do tego celu idealnie. Ponadto skutecznie przyspiesza gojenie się ran.
Wyciąg z aloesu znajduje się w wielu kremach oraz żelach do twarzy, można jednak wykorzystać także ten, który rośnie w naszym domu. Jego działanie jest tak samo skuteczne.

Miód i cynamon

Cynamon i miód są doskonale znane ze swoich właściwości bakteriobójczych. Dzięki tym dwóm składnikom w prosty sposób możesz stworzyć domową maseczkę, która będzie mieć działanie przeciwzapalne i regenerujące.

Drożdże

Drożdże możemy wykorzystać na dwa sposoby: jako maseczkę oraz w formie pitnej. Do maseczki powinny zostać użyte drożdże piekarnicze. Wystarczy dodać do nich odrobinę wody, rozgnieść, a po upływie ok. 10 minut nałożyć na twarz. Po upływie 20-30 minut zmywamy ją ciepłą wodą.

Bratek polny

Bratek polny to roślina, której właściwości przeciwtrądzikowe są znane od wielu lat. Substancje w nim zawarte zmniejszają łojotok i sprawiają, że skóra staje się gładsza. Ponadto mają właściwości moczopędne oraz detoksykujące ‒ wiążą szkodliwe produkty przemiany materii i pomagają szybciej usuwać toksyny z organizmu. Herbatka z bratka polnego pita regularnie może w znacznym stopniu wspomóc proces leczenia trądziku.

Kurkuma

Kurkuma posiada silne właściwości antyseptyczne. Zdecydowanie warto włączyć ją do naszej codziennej diety jako dodatek do przygotowywanych przez nas posiłków. Dobrze sprawdzi się także pasta z kurkumy nałożona miejscowo na zmiany skórne.

Naturalne olejki

Niektóre z olejków jak np. olejek z drzewa herbacianego, wykazują silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Ponadto normalizują pracę gruczołów łojowych, chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Do pielęgnacji cery trądzikowej świetnie sprawdzi się także olej tamanu, różany i lawendowy.
Pamiętajmy aby przed skorzystaniem z domowych sposobów na trądzik upewnić się, że żaden z użytych przez nas składników nie wywołuje u nas alergii i podrażnień. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nie wiedząc jak nasza skóra na nie zareaguje, możemy jej jeszcze bardziej zaszkodzić.

Leczenie trądziku

Pomimo tego że domowe, sprawdzone sposoby na trądzik mogą mieć pozytywny wpływ na naszą skórę, nie zapominajmy, że to dzięki odpowiednio dobranym lekom oraz prawidłowej pielęgnacji opartej na przetestowanych recepturach i składnikach mamy szansę wygrać z tą chorobą.
Trądzik możemy leczyć zewnętrznie bądź wewnętrznie, w zależności od jego nasilenia i tego, jaką decyzję o leczeniu podejmie dermatolog. Bardzo często stosuje się preparaty zawierające kwas salicylowy oraz azelainowy, a także witaminę A.
Jak skutecznie pozbyć się trądziku? Pamiętajmy, że to prawidłowa pielęgnacja ma decydujący wpływ na poprawę stanu naszej skóry. W trakcie kuracji niezmiernie istotne jest, aby unikać produktów zawierających mydło oraz alkohol. Do tego celu świetnie sprawdzi się żel oczyszczający do twarzy marki Mixa. Ten niezwykle łagodny produkt delikatnie, ale skutecznie usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum gromadzący się na skórze. Żel walczy także z niedoskonałościami i oczyszcza pory.
Warto zadbać także o odpowiednie tonizowanie twarzy. Pamiętajmy, aby wybierać tonik bez alkoholu. W tym przypadku również warto zwrócić uwagę na markę Mixa. Tonik tej marki przeciw niedoskonałościom posiada składniki dobrane w sposób, aby jak najskuteczniej usuwać zanieczyszczenia i pozostałości po makijażu i równocześnie nie wysuszać skóry.
Po tonizowaniu przychodzi czas na nawilżenie skóry. Pamiętajmy, że skóra trądzikowa również go potrzebuje. Idealnym rozwiązaniem będzie krem o lekkiej konsystencji, który nie będzie dodatkowo zapychał porów. Do tego celu świetnie sprawdzi się Krem nawilżający 2w1 przeciw niedoskonałościom od marki Mixa. Intensywnie nawilża, redukuje niedoskonałości oraz widocznie zwęża pory.

Produkty powiązane z artykułem

  • Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom Sprawdź
  • Oczyszczający tonik bez alkoholu Sprawdź

Artykuły powiązane