Złuszczanie naskórka – wszystko co musisz wiedzieć o peelingu

Złuszczanie skóry twarzy to jeden z najważniejszych elementów domowej pielęgnacji. Warto wykonywać go regularnie, by cera była w dobrej kondycji, świetlista i idealnie oczyszczona. Wokół peelingu narosło bardzo wiele mitów. Robić go codziennie czy raz w tygodniu? Czym złuszczać naskórek na twarzy? I w końcu, czy złuszczanie skóry jest aby na pewno dobrym pomysłem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o peelingu.

Po co wykonywać złuszczanie naskórka?

Teoretycznie zadaniem peelingu jest tylko złuszczanie naskórka, a raczej jego martwych komórek. Są one niewidoczne, ale tworzą na twarzy zrogowaciałą warstwę. Jej usunięcie sprawia, że skórka od razu jest delikatniejsza, przyjemniejsza w dotyku i o wiele bardziej promienna. Dzięki temu, że stary naskórek zostaje usunięty, kosmetyki szybciej się wchłaniają, a komórki skóry są przygotowane na wchłanianie składników odżywczych z innych specyfików do pielęgnacji.

To jednak nie wszystko. Złuszczanie skóry twarzy jest połączone z masażem opuszkami palców. To najlepszy sposób na pobudzenie mikrokrążenia w tkance. Dzięki temu cera staje się lepiej odżywiona i bardziej dotleniona. A to znów przekłada się na jej kondycję – ma ładniejszy kolor, lepiej się prezentuje. Masaż i peeling poprawiają także jędrność skóry, sprawiają, że wolniej się starzeje. Jest bardzo wiele powodów, dla których złuszczanie nie może zostać wykreślone z rutyny pielęgnacyjnej.

Czym złuszczyć naskórek twarzy w domu?

Bardzo wiele osób zastanawia się, czym złuszczać naskórek na twarzy w domu. Jest bardzo wiele kosmetyków peelingujących, możesz znaleźć także liczne przepisy na domowe specyfiki złuszczające. Co do tych ostatnich należy zachować ostrożność. Drobinki peelingujące mogą być zbyt ostre dla twojego typu skóry.

Odpowiednie kosmetyki do peelingu zawierają także dodatkowe składniki odżywcze, które dobrze wpływają na kondycję skóry. Dlatego warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, idealnie dobrane do twojego rodzaju cery. Dla przykładu – w przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do pojawiania się niedoskonałości na twarzy będziesz potrzebować specyfiku, który jest delikatniejszy. W tym wypadku dobrze sprawdzi się Złuszczający peeling-maska bez granulek Mixa. To hipoalergiczny ekspert peelingu do cery wrażliwej i trądzikowej, który odpowiada na jej specyficzne potrzeby.

Jak złuszczyć naskórek na twarzy w przypadku problemów z cerą

O ile w przypadku cery normalnej problem pod tytułem „jak złuszczyć naskórek na twarzy” nie istnieje, o tyle w przypadku skóry trądzikowej czy nadwrażliwej jest on bardzo aktualny. Peeling mechaniczny, czyli zawierający drobinki i granulki może nie być zbyt bezpieczny. Ścierające elementy mogą naruszyć wypryski, a co za tym idzie – rozsiać znajdujące się w nich bakterie Acne po całej twarzy. Z drugiej strony jednak złuszczanie naskórka pomaga zwalczyć potrądzikowe blizny i zmniejsza występowanie zaskórników.

Dlatego w przypadku cery problematycznej lub wrażliwej najlepiej sprawdzają się preparaty peelingujące chemicznie, nie mechanicznie. Wyróżniają się tym, że zawierają hipoalergiczne składniki, ale nie zawierają elementów peelingujących. Stary naskórek nie jest zdzierany, a rozpuszczany i usuwany wraz z usuwaniem preparatu. Tego rodzaju peeling to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji przeciwtrądzikowej.

Jak często robić złuszczanie skóry twarzy?

To, jak często wykonywać złuszczanie naskórka, zależy przede wszystkim od rodzaju cery. W przypadku bezproblemowej cery normalnej można robić to nawet codziennie, chociaż nie jest to konieczne. W tym wypadku warto sięgnąć po peeling co kilka dni. Częstotliwość zabiegu możesz zwiększyć, jeśli zauważysz, że cera jest sucha, poszarzała i traci blask lub jeśli chcesz usunąć blizny czy zmiany barwnikowe.

Jeśli jednak zmagasz się z cerą problematyczną, nadmiernie przesuszoną, nadwrażliwą lub trądzikową, warto wykonywać zabieg nieco rzadziej. Złuszczanie skóry twarzy nawet w domowym zaciszu jest nieco inwazyjne, więc wykonywane zbyt często może powodować zaostrzenie się problemów. Nie oznacza to, że można z niego zrezygnować. Wręcz przeciwnie – należy go wykonywać regularnie co tydzień, dopiero wtedy możesz pozbyć się problemów. Należy jednakże zachować ostrożność i nie można zapomnieć o zastosowaniu środków o delikatniejszym lub hipoalergicznym składzie.

Produkty powiązane z artykułem

  • Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1 Sprawdź
  • Żel delikatnie oczyszczający przeciw niedoskonałościom Sprawdź

Artykuły powiązane

  • Kosmetyki, bez których nie możesz się obejść w codziennej pielęgnacji twarzy Czytaj więcej
  • Codzienna pielęgnacja twarzy - krok po kroku Czytaj więcej
  • Jak skutecznie walczyć z niedoskonałościami skóry? Czytaj więcej
  • Demakijaż i oczyszczanie cery tłustej i mieszanej Czytaj więcej