Stres oksydacyjny a trądzik

Nasza skóra jest codziennie narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Niestety sprzyja to również powstawaniu i rozprzestrzenianiu się trądziku – zdecydowanie najbardziej powszechnej choroby skóry. Cera ze skłonnością do niedoskonałości jest jeszcze bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego warto zwracać uwagę na tryb życia, ponieważ niezdrowe nawyki mogą prowadzić do stresu oksydacyjnego, który z kolei ma duży wpływ na stan naszej skóry.

Co to jest stres oksydacyjny?

Główną przyczyną stresu oksydacyjnego są tzw. wolne rodniki, które wytwarza nasz organizm. Jest to naturalny efekt procesów zachodzących w ludzkim metabolizmie. Zazwyczaj nadmiaru wolnych rodników pozbywamy się dzięki dostarczanym przez pożywienie antyoksydantom – szczególnie tym zawartym w owocach i warzywach. Mowa tu przede wszystkim o witaminach C, A, E oraz polifenolach i karotenoidach. Jeżeli jednak równowaga między poziomem przeciwutleniaczy a wolnymi rodnikami zostanie zaburzona, może dojść do uszkodzenia komórek. Właśnie to nazywamy stresem oksydacyjnym. To stan niebezpieczny dla zdrowia - szczególnie jeśli trwa bardzo długo- a nasz tryb życia może mieć duży wpływ na sytuację.

Na powstawanie zbyt dużej ilości wolnych rodników składa się wiele czynników – w znacznej mierze są one uzależnione od naszych codziennych nawyków. Przyczyny stresu oksydacyjnego są następujące:

  • chroniczny stres, napięcie nerwowe;
  • zanieczyszczenia środowiska, w szczególności smog oraz szkodliwe substancje zawarte w spalinach, np. ołów;
  • otyłość, brak aktywności fizycznej;
  • nieprawidłowa dieta – spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, smażonych i wędzonych, zawierających dużo tłuszczów i cukru;
  • palenie papierosów, nadużywanie alkoholu;
  • narażenie na pestycydy, chemikalia czy promieniowanie;
  • zażywanie niektórych leków.

Stres oksydacyjny – objawy

Długotrwały stan stresu oksydacyjnego jest niebezpieczny m.in. ze względu na fakt, że jego objawy bardzo łatwo przypisać infekcjom czy też po prostu innym chorobom. Naszą uwagę powinny zwrócić również takie objawy jak:

  • nawracające bóle głowy, mięśni i stawów;
  • stany zapalne;
  • ogólnie osłabienie organizmu bez wyraźnej przyczyny;
  • problemy z trawieniem, zaparcia;
  • wysypka.

Dlatego do momentu, kiedy lekarz zleci badania pod kątem poziomu antyoksydantów i wolnych rodników, możemy nie być świadomi, że zmagamy się właśnie ze stresem oksydacyjnym. Jeśli jednak wymienione wcześniej czynniki w dużej mierze odpowiadają naszemu trybowi życia, to warto zasięgnąć porady medycznej.

Skutki stresu oksydacyjnego

Choć pozornie stres oksydacyjny nie wydaje się groźny, to jednak organizm, który zbyt długo utrzymuje się w tym stanie, jest narażony na liczne choroby, a ich konsekwencje mogą nam towarzyszyć przez całe życie- nawet doprowadzić do śmierci. Nadmiar wolnych rodników może zaatakować tak naprawdę wszystkie komórki i tkanki, uszkadzając je. To samo może stać się z białkami czy naszym DNA. Tym samym stres oksydacyjny może prowadzić do choroby wieńcowej czy miażdżycy. W skrajnych przypadkach staje się jedną z przyczyn zawału serca bądź udaru mózgu. Istnieją również badania potwierdzające, że może znacząco przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera czy Parkinsona.
Skutki stresu oksydacyjnego sięgają także dalej – możemy mieć do czynienia z zapaleniem stawów, cukrzycą bądź chorobami układu krążenia. Dodatkowo stres oksydacyjny ma bardzo negatywny wpływ na naszą skórę. Dotyczy to też – a nawet przede wszystkim – posiadaczy bardziej wymagającej cery trądzikowej.

Jak stres oksydacyjny wpływa na trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba, która powstaje w wyniku dysfunkcji gruczołów włosowo-łojowych. Zaczynają one produkować nadmierną ilość sebum, a ich ujścia ulegają rogowaceniu i zatykaniu. To powoduje stany zapalne, co z kolei przekłada się na liczne zmiany na powierzchni skóry, które mogą mieć postać grudek, krost, zaskórników otwartych i zamkniętych, a nawet torbieli ropnych. Cera trądzikowa musi być dobrze nawilżona – w przeciwnym razie gruczoły wydzielają jeszcze więcej sebum, które naturalnie natłuszcza. To natomiast idealne warunki do powstawania kolejnych niedoskonałości skóry.
Stres oksydacyjny to jeden z czynników, które mogą powodować pogłębianie objawów trądziku. Dzieje się tak dlatego, że przyczynia się do wysuszania skóry. To z kolei może się przekładać na zwiększającą się liczbę wyprysków. Stres oksydacyjny przyspiesza również proces starzenia się, dlatego cera potrzebuje jeszcze lepszego odżywienia i regeneracji. Uszkadzać może ją promieniowanie słoneczne, a przede wszystkim zanieczyszczenia środowiska. Wysoki poziom smogu wzmaga objawy stresu oksydacyjnego, a także obciąża skórę, sprawiając, że powstają kolejne stany zapalne.
Dlatego powinniśmy uważnie obserwować stan naszej cery – czasem to właśnie na niej są widoczne pierwsze oznaki stresu oksydacyjnego. Możemy wówczas stwierdzić brak witalności i blasku, pojawienie się zmarszczek, nadmierną suchość czy też przebarwienia. To z kolei może znacząco utrudnić walkę z trądzikiem.

Jak ochronić skórę przed stresem oksydacyjnym?

By stres oksydacyjny nie siał spustoszenia w naszym organizmie, powinniśmy znacząco zmienić nasz tryb życia. Warto postawić na aktywność fizyczną, odstawić używki, urozmaicić dietę w produkty bogate w przeciwutleniacze oraz zadbać o to, by zawsze znaleźć czas na odpoczynek. Nie możemy też przy tym zapominać o ochronie naszej skóry, a kluczem jest tutaj zastosowanie właściwej pielęgnacji.
Jak już zostało wspomniane, cera trądzikowa powinna być odpowiednio nawilżona: Mixa krem przeciw niedoskonałościom znakomicie się tutaj sprawdzi. Nakładany codziennie rano ochroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi jednocześnie zapewniając jej odpowiedni poziom nawodnienia. Dzięki starannie dobranej formule krem matowi cerę likwidując efekt świecenia, a także przyczynia się do redukowania uciążliwych niedoskonałości.
Także i wieczorem powinniśmy pamiętać o oczyszczeniu skóry: Najpierw trzeba wykonać demakijaż, w którym może nam pomóc płyn micelarny Mixa. Następnie twarz możemy umyć łagodnym żelem myjącym, który wyeliminuje zanieczyszczenia i przywróci cerze komfort oraz świeżość.

Produkty powiązane z artykułem

  • Płyn micelarny Optymalna tolerancja Sprawdź
  • Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom 2w1 Sprawdź

Artykuły powiązane