Problemy cery naczynkowej

Cera naczynkowa jest rodzajem skóry wrażliwej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jest jej posiadaczem. Co ją wyróżnia, jakie problemy sprawia i jak ją właściwie pielęgnować? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Cera naczynkowa - cechy charakterystyczne

To normalne, że czerwienisz się pod wpływem gorąca, intensywnej aktywności fizycznej albo silnych emocji. Jednak jeśli Twoja skóra czerwieni się znacznie częściej, a rozszerzone naczynia z trudem się obkurczają, aby zaczerwienienia mogły zniknąć z Twojej buzi, to znak, że są rozluźnione i masz typowe objawy, wskazujące na cerę naczynkową. Dodatkowo może Cię niepokoić dyskomfort spowodowany napięciem, pieczeniem czy nawet kłuciem skóry. Stwierdzenie, że jest wrażliwa, to nawet za mało, bo ten typ cery jest hiperwrażliwy, a czynnikami, które nasilają problem, są stres, niezdrowy styl życia (w tym picie alkoholu) i nawyki żywieniowe. Choć szkodliwe nawyki zawsze warto zmienić, musisz jednak wiedzieć, że to w wielu przypadkach za mało, żeby pozbyć się objawów.

Co więcej, przy braku właściwej pielęgnacji delikatne naczynka mogą pękać, a na skórze pojawiają się nieładne pajączki, najpierw małe i pojedyncze, z czasem mnogie i rozległe. Dlatego jak najwcześniej warto zaopiekować się swoją skórą w sposób kompleksowy, czyli ograniczyć do minimum czynniki sprzyjające pękaniu naczynek oraz wzmocnić je dzięki prawidłowo dopasowanym kosmetykom do cery wrażliwej.

Cera naczynkowa - jakich błędów nie popełniać?

Zacznij od obserwowania, jak zachowuje się Twoja skóra w poszczególnych sytuacjach. Kiedy pojawiają się zaczerwienienia: czy występuje po spożyciu określonych pokarmów, przypraw lub napojów, po kąpieli, a może po aplikacji kosmetyków. To pomoże Ci ustalić, czego unikać, żeby ograniczyć problem. Istnieją pewne uniwersalne porady dla osób obdarzonych cerą naczynkową, a na liście rzeczy, których lepiej unikać, znajdują się:

  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
  • zbyt zimne lub gorące kąpiele, sauna, domowe „parówki”,
  • alkohol,
  • przetworzona żywność,
  • szybkie zmiany temperatur,
  • drażniące substancje chemiczne, szczególnie te zawarte w kosmetykach do makijażu.

Cera naczynkowa

wymaga także szczególnej pielęgnacji, której nie warto zaniedbywać. Na rynku kosmetyków znajdziesz szeroki wybór produktów stworzonych specjalnie z myślą o ochronie słabych naczynek.

Cera naczynkowa - wskazówki pielęgnacyjne

Wrażliwa cera naczynkowa wymaga regularnego i dogłębnego nawilżania. Kiedy skóra traci wodę, staje się cieńsza, słabsza, matowa, traci elastyczność. Wówczas rozszerzone i popękane naczynia są bardziej widoczne, a problem z biegiem czasu nabiera na intensywności. Oprócz tego warto oszczędzić cerze kontaktu z chemikaliami, zawartymi w wątpliwej jakości kosmetykach.

Im bardziej naturalna formuła produktu, tym lepiej. Do makijażu używaj kosmetyków mineralnych, dobrze tolerowanych przez cerę naczynkową.

W pielęgnacji sprawdzą się linie przeznaczone dla skóry wrażliwej ze skłonnością do pękających naczynek, takie jak Mixa Przeciw zaczerwienieniom. Ważne jest także delikatne oczyszczanie skóry, bo na tym etapie łatwo popełnić podstawowe błędy.

Dlatego:

  • zainwestuj w przeznaczony do cery naczynkowej delikatny żel do mycia twarzy i płyn micelarny.
  • Nie sięgaj po mocne produkty, zrezygnuj z kosmetyków kryjących w składzie alkohol.
  • Wreszcie, uważaj na peelingi i szerokim łukiem omijaj peelingi mechaniczne, szczególnie gruboziarniste. Najbardziej odpowiedni dla Ciebie będzie peeling bez granulek, enzymatyczny lub na bazie kwasów owocowych. Jeśli wcześniej po takim zabiegu Twoja skóra reagowała podrażnieniem, możesz zacząć od przetestowania kosmetyku na małym obszarze.

Chociaż cera naczynkowa jest wymagająca, kilka prostych zmian w codziennych nawykach pomoże Ci uporać się z typowymi dla niej problemami. Ewentualne wątpliwości zawsze warto skonsultować z kosmetologiem lub dermatologiem.

Produkty powiązane z artykułem

  • Płyn micelarny przeciw niedoskonałościom Sprawdź
  • Oczyszczający tonik bez alkoholu Sprawdź

Artykuły powiązane