Mocznik to składnik, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Jego stężenie we krwi wskazuje na wydolność nerek. Jest też stosowany w kosmetyce, dermatologii i medycynie, ponieważ wykazuje działanie nawilżające lub złuszczające oraz ma zdolność łatwego przenikania przez naskórek. Sprawdź właściwości mocznika oraz dowiedz się, jak działa krem i balsam z mocznikiem.
Mocznik – co to jest?
Mocznik, który można znaleźć również pod nazwami urea lub karbamid, to składnik aktywny, pełniący funkcję substancji nawilżającej. Występuje naturalnie w organizmie, gdzie jest metabolitem białek i innych związków zawierających azot. Jest wydzielany z potem i moczem. Znajduje się w skórze wewnątrz korneocytów, gdzie stanowi składnik naturalnego czynnika nawilżającego NMF (Natural Moisturizing Factor), który odpowiada za odpowiedni poziom nawilżenia skóry i stanowi ok. 10% suchej masy komórek (zawiera ok. 7 %wag. mocznika, a wartość ta spada wraz z wiekiem). Jego pochodną jest alantoina, którą również często wykorzystuje się w kosmetykach. Został odkryty już w 1828 roku przez niemieckiego chemika Friedricha Wöhlera.
CIR, czyli Cosmetic Ingredient Review, zajmujący się analizą składników, uznał mocznik za bezpieczny (GRAS - Generally Recognized As Safe) do stosowania w kosmetyce oraz jako dodatek do żywności. Nie wykazano także jego alergiczności i niepożądanego działania na ludzką skórę. Występuje w postaci białych granulek, jest rozpuszczalny w wodzie i etanolu, ale nie w tłuszczach.
Mocznik – właściwości i zastosowanie
Naturalnie występujący w organizmie człowieka mocznik jest wydalany z moczem, dlatego określenie jego zawartości we krwi będzie pomocne w diagnostyce chorób nerek. Może też wykazać obecność tych związanych z metabolizmem, np. cukrzycy czy pracą serca. Ze względu na swoje szczególne właściwości mocznik jest wykorzystywany także w medycynie, dermatologii oraz kosmetologii. Jakie ma działanie?
- Keratoplastyczne, czyli zmiękcza warstwę rogową naskórka, dzięki czemu może być wykorzystywany m.in. w kremach z mocznikiem do stóp, na odciski czy suche pięty;
- przy wyższym stężeniu mocznik wykazuje właściwości keratolityczne, czyli złuszczające;
- może poprawiać właściwości przenikania przez naskórek innych składników aktywnych;
- prowadzi do zmniejszenia TEWL (Transepidermal Water Loss), czyli przeznaskórkowej utraty wody;
- badania z wykorzystaniem korneometru udowodniły, że mocznik w porównaniu do innych humektantów, wykazuje znaczny wzrost stopnia nawilżenia skóry;
- kosmetyki z mocznikiem stosowane są przy atopowym zapaleniu skóry, rybiej łusce i łuszczycy oraz problemach z łupieżem;
Ciekawostką jest, że mocznik wykorzystywany jest również w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie, m.in. jako nawóz pod uprawy polowe, warzywa, kwiaty, drzewa i krzewy owocowe, trawniki. Znajduje także zastosowanie w produkcji tworzyw sztucznych, przetwórstwie ropy naftowej, procesie oczyszczania spalin (stosowany w branży motoryzacyjnej) czy do usuwania lodu z pasów startowych na lotniskach.
Co to jest mocznik w kremie? Zastosowanie mocznika w kosmetyce
Jak działa mocznik w kremie? To składnik aktywny o działaniu nawilżającym, przenikający do głębszych partii skóry. W zależności od stężenia może działać zmiękczająco lub złuszczająco na warstwę rogową naskórka. Warto wiedzieć, że zbadano wpływ utraty mocznika na kondycję skóry i wyniki jasno pokazują, że spadek jego ilości przyczynia się do zmniejszenia nawilżenia. Niska zawartość mocznika w warstwie rogowej naskórka może być spowodowana m.in. zaburzeniami procesów przebiegających w żywych warstwach naskórka, m.in. syntezy filagryny.
Mocznik wykazuje też aktywność biologiczną w żywych warstwach naskórka, regulując procesy keratynizacji (m.in. szybkość przyrostu warstwy rogowej, syntezy lipidów barierowych itp.),
Obok mocznika często występują też: kwas mlekowy i kwas salicylowy (zwiększają stabilność kosmetyków i preparatów leczniczych z jego zawartością), alantoina (jego pochodna), niacynamid (forma witaminy B3, która dodatkowo rozświetla, wyrównuje koloryt skóry, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie), gliceryna (wzmacnia działanie nawilżające), oleje i masła, np. shea (emolient stosowany dla stworzenia warstwy ochronnej).
Dla działania kremu z mocznikiem lub innego preparatu np. leczniczego znaczenie będzie miało stężenie tego składnika. Przy 3-10% przede wszystkim będzie on nawilżał skórę (przez zmianę struktury chemicznej keratyny w warstwie rogowej), zmniejszał utratę wody przez naskórek (TEWL). W stężeniu od 10% do 30% rozpoczyna się jego działanie keratolityczne, czyli zmiękczające i wygładzające. Skóra staje się mniej szorstka, przyjemna w dotyku. W kosmetykach raczej zaleca się zawartość mocznika na poziomie 1-15% (w kremach do twarzy z mocznikiem najlepiej do 5%). W większych ilościach jest on stosowany w preparatach i lekach na receptę skutecznych w leczeniu chorób i dolegliwości skórnych, m.in. atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i innego typu dermatoz związanych z rogowaceniem skóry.
Działanie tego składnika aktywnego będzie uzależnione także od składu maści lub kremu z mocznikiem. Silniejsze działanie będzie miał w preparatach typu woda/olej, ale przy wrażliwej, delikatnej skórze zaleca się te typu olej/woda.
W kosmetykach szukajmy go pod nazwą INCI urea. Można go znaleźć w kosmetykach takich jak, np.:
- krem do stóp z mocznikiem
Krem podologiczny z mocznikiem to produkt, który ma działanie silnie nawilżające nawet bardzo suchą, popękaną i zrogowaciałą skórę. Dzięki właściwościom głównego składnika aktywnego krem z mocznikiem do pięt czy na odciski pozwoli zmiękczyć twardy naskórek oraz sprawdzi się podczas zabiegów wykańczających pedicure.
- krem z mocznikiem do rąk
Przyda się zwłaszcza w okresach narażenia skóry dłoni na znaczne przesuszenie, np. podczas używania płynów dezynfekcyjnych czy konieczności bardzo częstego mycia rąk silniejszymi substancjami oraz w trakcie zimy. Krem z mocznikiem nawilży i ukoi popękany, podrażniony naskórek.
- krem do twarzy z mocznikiem
Będzie odpowiedni do skóry suchej, wrażliwej, podrażnionej, którą wygładzi i zmiękczy. Dodatkowo wesprze przenikanie innych składników przez naskórek. Najlepiej, aby występował w stężeniu do 5%.
- balsam z mocznikiem do ciała
Kosmetyki z mocznikiem można stosować również na całe ciało, np. w postaci balsamów lub kremów multifunkcyjnych. Pomoże w problemie z bardzo przesuszona skórą.
W kremach i balsamach z mocznikiem warto łączyć ten składnik m.in. z niacynamidem, masłem shea i olejami roślinnymi, gliceryną i pantenolem. W codziennej rutynie pielęgnacyjnej dobrze sprawdzą się kosmetyki multifunkcyjne, np. z linii Mixa Urea Cica Repair+.
Krem z mocznikiem do twarzy – jakie ma działanie?
Mocznik znajdzie zastosowanie nie tylko w kremach podologicznych czy do rąk, ale też w codziennej pielęgnacji cery. Krem do twarzy z mocznikiem będzie odpowiedni do skóry: atopowej, skłonnej do przesuszania, suchej i łuszczącej się, podrażnionej, zniszczonej. W zależności od stężenia składnika aktywnego możemy postawić na silne nawilżanie i zmiękczanie naskórka lub jego złuszczanie. Jeśli mamy dodatkowo problem z przebarwieniami czy stanami zapalnymi, warto szukać kremu do twarzy z mocznikiem i niacynamidem, czyli witaminą B3, która rozświetli cerę i zadziała antybakteryjnie. Taką kombinację składników znajdziemy w multifunkcyjnym kremie Mixa Urea Cica Repair+, który można stosować zarówno na twarz, jak i na całe ciało. Wystarczy zaaplikować go na oczyszczoną skórę rano i wieczorem.
Balsam z mocznikiem – jaki wybrać i jak działa?
Jeśli skóra naszego ciała wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest szorstka, sucha, odwodniona, bądź zmagamy się z rogowaceniem mieszkowym, łuszczeniem czy swędzeniem, warto wybrać balsam z mocznikiem i pantenolem, który ma dodatkowe działanie łagodzące, kojące i nawilżające. Taki duet znajdziemy w bogatym balsamie do ciała Mixa Cica Repair Ultra. Najlepiej nałożyć go obficie na skórę pozbawioną nawilżenia, a następnie wykonać masaż kolistymi ruchami, co dodatkowo poprawi krążenie. Formuła jest bogata, ale kosmetyk szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Można go stosować codziennie rano i wieczorem, aby poczuć komfort, m.in. zniwelować uczucie ściągnięcia, swędzenia czy pieczenia.
Mocznik w kosmetyce – przeciwwskazania. Dla kogo będzie odpowiedni?
Krem z mocznikiem a karmienie piersią – czy to bezpieczne?
Kosmetyki tego typu można stosować w ciąży i okresie laktacji. Najlepiej jednak zasięgnąć porady lekarza, ponieważ problemem mogą być inne substancje, które dzięki zawartości mocznika, będą lepiej przenikać przez skórę. W kremach i balsamach Mixa stosowany jest syntetyczny mocznik, który został przebadany i jest bezpieczny do stosowania na skórę twarzy i całego ciała.
Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Niacynamid - właściwiści i działania na skórę.
W przypadku witaminy B3 należy przede wszystkim wspomnieć o właściwościach, jakie ta substancja wykazuje w przypadku skóry. Są to:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- normalizowanie pracy gruczołów łojowych – niacynamid na zaskórniki to bardzo dobry pomysł: redukuje sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza i pojawia się na niej mniej zaskórników;
- zwężanie porów – regularne użycie witaminy B3 w kosmetykach zmniejsza widoczność porów
- działanie przeciwko oznakom starzeniowa – niacynamid to świetny antyoksydant, który przyczynia się do spowalnia procesów starzenia się skóry. Oprócz tego ujędrnia skórę dzięki stymulacji produkcji kolagenu oraz elastyny
- działanie nawilżające – zapewnia właściwe nawilżenie skóry
- odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – niacynamid odgrywa istotną rolę przy syntezie ceramidów oraz lipidów, które z kolei wchodzą w skład ochronnego płaszcza hydrolipidowego
- rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień – bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych
Niacynamid w kosmetykach
W kosmetykach znajdziemy pod nazwą INCI Niacynamide. Jak można już zauważyć, substancja ta posiada bardzo wszechstronne działanie na skórę. Właśnie ze względu na to, a także to, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę, niacynamid jest szeroko stosowany w kosmetologii. Oprócz wymienionych wyżej właściwości witamina B3 jest stosowana:
- przy regeneracji skóry – często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce (tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę)jako silny antyoksydant – wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;
- w przypadku bardzo wymagających typów cer, ze skłonnością do różnych dermatoz, jak łuszczyca, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry. To świetny wybór także w przypadku cery wrażliwej
- do wygładzenia i zrewitalizowania skóry, a ponadto nadania jej świeżego, promiennego wyglądu, dzięki czemu może być stosowany zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy na dzień, jak i na noc
Jak można zauważyć, niacynamid to istotny składnik w przypadku produktów przeciwzmarszczkowych, przeciw niedoskonałościom, nawilżających, regenerujących i łagodzących. Wchodzi w skład kremów, produktów do stosowania punktowego, toników czy preparatów do mycia twarzy. Jego zastosowanie jest szczególnie popularne w serach do twarzy. Przykładem takiego produktu jest HYALUROGEL Serum nawilżające z kwasem hialuronowym od marki Mixa. W składzie tego serum, wzbogaconym o niacynamid, możemy także znaleźć kwas hialuronowy i pantenol. To produkt idealny dla wymagającej i wrażliwej cery, przynoszący natychmiastowe ukojenie, zapewniający 24-godzinne* nawilżenie, a także poprawiający jej jędrność i elastyczność. Efekty stosowania tego serum stają się widoczne już po 4 tygodniach, *test instrumentalny
Niacynamid znajduje swoje zastosowanie również w przypadku preparatów zawierające filtry SPF ochrony przeciwsłonecznej. Jego obecność w takich produktach wynika z jego właściwości regenerujących oraz antyoksydacyjnego działania.
Kwas hialuronorowy i niacynamid
Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą.
Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.
Czy niacynamid można stosować w ciąży?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.
Niacynamid - podsumowanie
Powyższy artykuł przedstawia, jak szerokie zastosowanie posiada niacynamid. To substancja, która znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym, regenerującym, normalizującym czy nawilżającym. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje podsumowujące to, jakiej skórze niacynamid jest niezbędny w pielęgnacji. Są to:
- skóra sucha i odwodniona;
- posiadająca przebarwienia wynikające z ekspozycji na słońce;
- wrażliwa, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (także atopowa)
- skóra posiadająca wyraźne objawy fotostarzenia
- skóra ze skłonnością do trądziku, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, zmianami łojotokowymi, bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi
- skóra pozbawiona blasku i witalności, zmęczona, poszarzała
- z wyraźnymi oznakami starzenia jak zmarszczki
- narażona na działanie wolnych rodników
- skóra poddawana zabiegom medycyny estetycznej (nie uszkodzona)