Profesjonalna pielęgnacja skóry Q&A ze specjalistką dermatolog

Na Wasze pytania odpowiada specjalistka dermatolog

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące: pielęgnacji twarzy, porad dermatologa, skóry skłonnej do atopii, skóry suchej i bardzo suchej, skóry wrażliwej i delikatnej, skóry z niedoskonałościami, skóry zaczerwienionej, skóry odwodnionionej.

Pielęgnacja twarzy
Jak dbać o cerę kiedy intensywnie trenuje się i wykonuje pracę fizyczną każdego dnia i jest bardzo gorąco?

Gdy się wykonuje pracę fizyczną, dużo trenuje się i jest gorąco należy szczególnie zadbać o delikatna skórę wrażliwą. Skóra w takich warunkach traci dużo wody. Dostarczamy ją do skóry pijąc dużo wody a zapobiegamy jej ucieczce stosując kremy nawilżające, które mają składniki wiążące wodę np. glicerynę. Nie należy też zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej.

Przy stosowaniu kremu do twarzy, kosmetyk nie wchłania mi się w skórę tylko tworzy ‘błonkę’ i roluje się – co to może oznaczać?

Krem powinien wchłaniać się a nie zostawać na powierzchni naskórka i „rolować się.” Proponuję zmienić produkt.

Co jaki czas powinno się zmieniać krem? Czy skóra się do niego przyzwyczaja?

Przyzwyczajanie się skóry do kremu jest mitem. Prawdą jest jednak to,że krem należy zmieniać ponieważ w zależności od pory roku, warunków środowiskowych i czynników wewnętrznych zmieniają się wymagania skóry.

Czy lepiej wycierać twarz po myciu w ręcznik papierowy czy ogólny kąpielowy?

Ze względów higienicznych twarz lepiej wycierać innym ręcznikiem niż np. stopy. Ręcznik papierowy jest dobrym rozwiązaniem.

Jak pielęgnować skórę mieszaną latem żeby jej nie przesuszyć?

Latem skóra mniej się przesusza niż zimą. Zalecane jest więc stosowanie lekkich kremów. Do skóry wrażliwej odpowiedni więc może być krem PRO- TOLERANCE lekki.

Jaką pielęgnację stosować przy częstych zaczerwienieniach skóry pod oczami, kiedy piecze i pojawiają się czerwone wypustki, pomarszczenia?

Latem skóra mniej się przesusza niż zimą. Zalecane jest więc stosowanie lekkich kremów. Do skóry wrażliwej odpowiedni więc może być krem PRO- TOLERANCE lekki.

Czy można łączyć peeling typu „microscrub” i enzymatyczny?

Łącząc oba kosmetyki prosimy się o podrażnienie. Proponuje stosować je zamiennie.

Jakie kosmetyki wybrać na lato, aby mocno nawilżały, ale nie zapychały porów skóry?

Lato mamy szczególne i w takie upały pomocne mogą być żel-serum lub nieco gęściejszy krem intensywnie nawilżający .

Krok po kroku właściwej pielęgnacji skóry wrażliwej?

Skórę wrażliwą należy delikatnie oczyszczać kosmetykami przeznaczonymi do skóry wrażliwej. Często skóra taka drażni się nawet wodą i wtedy pomocne mogą być płyny micelarne, które dzięki formule miceli dokładnie zmywają zanieczyszczenia. W zależności od rodzaju skóry i pory roku, po oczyszczeniu aplikujemy krem lekki bądź bogatszy.

Czy kremy MIXA mają filtry przeciwsłoneczne? np. z gamy Pro Tolerance.

Gama Pro-tolerance nie ma w składzie filtrów przeciwsłonecznych.

Czym mogą być spowodowane widoczne cienie i żyłki pod oczami? Niezależnie od tego ile śpię i jaką dietę stosuję.

Cienie pod oczami i widoczne naczynia w tej okolicy spowodowane są cienkością skóry, która zmniejsza się z wiekiem. Liczne powierzchowne drobne naczynia przy cienkiej skórze mogą dawać sine zabarwienie tej części twarzy. Zabarwienie to może być uwarunkowane genetycznie, może nasilać się pod wpływem palenia papierosów, stresu, po spożywaniu niektórych leków, przy niewysypianiu i w wyniku alergii.

W pielęgnacji popularne jest teraz używanie toniku, serum, kremu na twarz i pod oczy - czy używając każdy ten produkt po sobie (tonik -> serum -> krem) w jakiś sposób nie niwelujemy działania poprzedniego produktu? Mam wrażenie, że samo serum jest niewystarczające na żeby nawilżyć twarz a jednocześnie nakładając krem zmieniamy pH, te produkty w pewien sposób się łączą.

Używając po sobie tonik, serum i krem nie niwelujemy działania poprzedniego. Tonik przywraca skórze odpowiednie Ph, serum dostarcza skórze składniki czynne w dużym stężeniu a nałożenie kremu na serum pozwoli dłużej utrzymać nawilżenie skóry i da skórze uczucie komfortu.

Czy w wieku 12/13 lat można nakładać maseczki i kremy pielęgnacyjne jak się nie ma dużych problemów ze skórą – czy to mi nie zaszkodzi?

Jak się nie ma problemów ze skóra to po co w wieku 12-u lat nakładać maseczki na twarz? W tym wieku wystarczy stosowanie kremów nawilżających jak skóra jest sucha.

Co zrobić na suche skórki, aby nie podrażniać za często skóry peelingami?

Przesuszenia nie mogą być niwelowane częstym peelingiem. Delikatny krem nawilżający może być lepszym rozwiązaniem a delikatny peeling proponuje stosować tylko raz w tygodniu.

Czy mając skórę wrażliwą można regularnie stosować maseczki i peelingi?

Przy skórze wrażliwej stosowanie peelingów może wywołać zaczerwienienie i podrażnienie. Należy też szczególnie ostrożnie dobierać rodzaj maseczki. Powinny one zawierać składniki kojące, nawilżające i być przeznaczone do skóry wrażliwej.

Czy mężczyźni ze skórą wrażliwą powinni używać jakiegoś kremu do pielęgnacji twarzy poza kremem do golenia?

Mężczyźni ze skórą wrażliwą powinni obok kremu do golenia stosować również środki myjące i kremy przeznaczone do skóry wrażliwej.

Czy przy skórze wrażliwej po umyciu twarzy należy używać toniku czy można od razu nałożyć krem nawilżający?

Skórę wrażliwą należy oczyszczać delikatnymi preparatami takimi jak mleczko do demakijażu lub płynem micelarnym a następnie zaaplikować krem do skóry wrażliwej.

Skóra wrażliwa a peeling – jak często można stosować?

Zaleca się stosowanie peelingów nie częściej niż raz w tygodniu. Przy skórze wrażliwej zalecane jest stosowanie peelingów drobnoziarnistych, typu peel-of lub peelingów enzymatycznych.

Czy podczas upału mogę stosować mgiełki do twarzy przy mojej wrażliwej skórze? Czy trzeba je wcierać czy zostawiać?

Mgiełki do twarzy podczas upału dają ukojenie ale należy po aplikacji skórę delikatnie osuszyć. Woda pozostawiona na skórze powoduje jej wysuszenie.

Jestem posiadaczką skóry wrażliwej – czym najlepiej myć twarz na noc?

Jest wiele preparatów kierowanych do skóry wrażliwej : Mleczko do demakijażu PRO- TOLERANCE, płyn micelarny MIXA. Oba preparaty mają minimalistyczną formułę i substancje nawilżające.

Jakich składników unikać w kosmetykach przy pielęgnacji skóry wrażliwej?

Mając skórę wrażliwą podrażnić możemy się wieloma powszechnie dodawanymi do kosmetyków substancjami tj. Witamina C, hydroksykwasy czy retinol. Przyczyną podrażnień mogą być także dodatki zapachowe i koloryzujące, konserwanty, niektóre kwasy tłuszczowe.

Jak delikatnie i skutecznie oczyszczać skórę wrażliwą ale mieszaną z rozszerzonymi porami?

Skóra delikatna i łojotokowa wymaga preparatów bez alkoholu, o neutralnym Ph, z substancjami przeciwzapalnymi i ograniczającymi wydzielanie łoju. Takimi preparatami są między innymi, żel myjący bez mydła przeciw niedoskonałościom i oczyszczający tonik przeciw niedoskonałościom

Czym się różnią kremy cc od bb i który jest lepszy na słoneczne dni przy skórze wrażliwej?

Kremy typu BB są lekkimi podkładami o właściwościach pielęgnacyjnych, których celem jest niwelowanie drobnych niedoskonałości. Kremy CC dedykowane są skórze wrażliwej, trądzikowej, bardziej problematycznej. Kremy CC maja właściwości pielęgnacyjne ale są bardziej zbliżone do podkładu.

Jakie kremy stosować na noc do cery wrażliwej?

Na noc możemy stosować kremy o bogatszej konsystencji. Dla skóry wrażliwej, podrażnionej odpowiedni może być kojący krem nawilżający bogaty.

Jak najlepiej złuszczać i peelingować skórę wrażliwą i skłonną do zaczerwienień?

Przy skórze wrażliwej należy unikać peelingów gruboziarnistych. Optymalnie jest stosować raz w tygodniu peeling typu peel-off, który przypomina maseczkę, odblokowuje pory i usuwa martwe komórki. Jeżeli stosujemy peeling ziarnisty to szukamy jak najdrobniejszego lub szukamy peelingu enzymatycznego

Czy do skóry wrażliwej zalecane są bardziej toniki czy płyny micelarne?

Płyny micelarne służą do oczyszczania skóry. Mają formułę miceli,dzięki której wychwytywane są zanieczyszczenia. Tonik można zastosować po demakijażu płynem micelarnym aby przygotować skórę do nałożenia kremu. Do skóry wrażliwej mogą być stosowane oba produkty.

Mam skórę wrażliwą, większość kremów zapycha i piecze, co robić?

Tak reaktywna i wymagająca jest skóra wrażliwa, nie toleruje większości kosmetyków. Proponuję sprawdzać składy kosmetyków przed zakupem. Proponuję kupować kosmetyki z minimalistycznym składem i posiadające składniki łagodzące podrażnienia.

Czy wrażliwą cerę można myć dwa razy dziennie kosmetykiem w żelu, np.emolientem (bez mydła)

Skórę wrażliwą można myć dwa razy dziennie emolientem bez mydła.

Cera wrażliwa – jakie produkty stosować kiedy prawie wszystko wywołuje zmiany alergiczne?

Bardzo często skóra wrażliwa drażni się kosmetykami dlatego należy je starannie dobierać. Proponuję wypróbować serie do skóry nadwrażliwej ze starannie i minimalistycznie dobranymi składnikami.

Czy jest potrzeba nawilżania skóry wrażliwej kremem na noc, szczególnie w czasie upałów?

Skórę nawilżamy w zależności od stopnia suchości . Prawidłowa skóra, nie wykazująca oznak przesuszenia, szczególnie w czasie upałów, nie wymaga aplikacji żadnych preparatów.

Jakich składników należy unikać w kosmetykach do pielęgnacji skóry wrażliwej?

W kosmetykach dedykowanych do skóry wrażliwej powinniśmy unikać substancji drażniących jak witamina C, hydroksykwasy,retinol, substancji dających często alergie kontaktowe ( zapachy, olej arachidowy, białka owsa...)Przyczyną podrażnienia może być także alkohol.

Co najlepiej stosować przy zaskórnikach?

Zaskórniki są wykwitami trądzikowymi, które leczy się i zapobiega powstawaniu nowym wykwitom lekami z grupy retinoidów. Proponuję udać się do dermatologa. Na mniej nasilone wykwity można aplikować dermokosmetyki do skóry trądzikowej.

Jaką stosować pielęgnację przeciwsłoneczną mając skórę wrażliwą trądzikową?

Ochrona przed słońcem jest ważnym elementem prewencji trądziku ponieważ rogowacenie ujść gruczołów łojowych nasila trądzik. Należy stosować lekkie kremy niekomedogenne ale o dużym SPF.

Moja cera jest tłusta a na czole występuje kaszka. Moje pytanie brzmi o pielęgnację oraz jaka jest przyczyna jej występowania? Jakie zabiegi i kosmetyki pomagają się jej pozbyć?

Przy tłustej skórze i zmianach na czole mogę tylko podejrzewać , że pisze pani/pan o zaskórnikach. Niezbędne jest zobaczenie zmian u dermatologa celem przepisania odpowiedniej terapii.

Jakie zabiegi najlepsze dla skóry z bliznami, nierównym kolorytem i widocznymi porami?

Skóra z bliznami, przebarwiona i łojotokiem może kwalifikować się do zabiegów złuszczających. Rodzaj zabiegu dobiera się w zależności od nasilenia wykwitów.

Mam tłustą cerę i świecę się w ciągu dnia, a do tego problem z wągrami. Próbowałam już wielu kosmetyków i wszystko na nic. Co mogę z tym zrobić?

Z problemem skóry łojotokowej z zaskórnikami, której stan nie poprawia się po kosmetykach, należy zwrócić się do dermatologa.

Mam cerę trądzikową, tłustą w strefie T i problem z rozszerzonymi porami oraz wągry na nosie - jaką pielęgnację używać, jakie produkty?

Do pielęgnacji skóry tłustej z tendencją do łojotoku dedykowana jest linia kosmetyków przeciw niedoskonałościami z preparatami do oczyszczania i nawilżania skóry.

Czy w pielęgnacji cery trądzikowej mam skupić się na produktach do takiej cery przeznaczonych, które wysuszają ale i pomagają, czy raczej na celownik wziąć nawilżanie, produkty do cery delikatnej itp.?

W pielęgnacji skóry trądzikowej przydatne są obie linie : produkty do skóry trądzikowej i preparaty nawilżające, które będą niwelowały przesuszenie.

Mam cerę mieszaną z trądzikiem, nie wiem jaka pielęgnacja będzie dla mnie najlepsza, ponieważ w niektórych obszarach bardzo się świecę albo mam suchą skórę - proszę o pomoc.

Przy skórze mieszanej z trądzikiem proponuję stosować na okolice z trądzikiem leki na trądzik .a nie kosmetyki. Leki przeciwtrądzikowe często wysuszają skórę i wtedy bardzo przydatne są kremy nawilżające. Jeżeli zmiany są bardzo mało nasilone to na okolice łojotokowe można stosować linię dla skóry z niedoskonałościami a na całą skórę nawilżanie.

Jakie stosować kosmetyki przy cerze która jest jednocześnie naczynkowa i mieszana?

Wiele osób ma skórę mieszaną. Odpowiednie są kosmetyki o lekkiej konsystencji na okolicę T twarzy np. Lekki krem nawilżający przeciw błyszczeniu MIXA, na okolice policzków, gdzie najczęściej bywają rozszerzone naczynia można stosować krem łagodzący CC SPF 15przeciw zaczerwienieniom.

Ile razy dziennie pielęgnować skórę naczynkową tak żeby jej niepotrzebnie nie podrażniać?

Pielęgnacja poranna , ochrona przciwsłoneczna i pielęgnacja wieczorna jest wystarczająca.

Jak pielęgnować skórę na której często występują zaczerwienienia?

Skóra, na której często występują zaczerwienienia jest skórą wymagającą- wrażliwą. Należy przede wszystkim unikać nadmiaru kosmetyków a przed zakupem sprawdzić skład preparatu. Najlepiej zdecydować się na jedną linię firmy przeznaczoną do skóry wrażliwej.

Jak radzić sobie z zaczerwienieniami skóry na twarzy, np. pod wpływem temperatury?

Zaczerwienienia na twarzy występujące pod wpływem zmian temperatury mogą być objawem trądziku różowatego. Proponuje udać się do dermatologa.

Jaki krem polecany jest do cery naczynkowej pod makijaż?

Do skóry naczynkowej proponuję wypróbować BB krem łagodzący przeciw zaczerwienieniom. Latem może on zastąpić tradycyjny podkład

Porady dermatologa
Czego używać w przypadku zapalenia mieszka włosowego?

Zapalenie mieszków włosowych jest chorobą wywołana wnikaniem drobnoustrojów w ujście mieszka włosowego. Jeżeli jest ono niewielkiego stopnia pomogą środki dezynfekcyjne lecz przy nasilonych i długo trwających objawach wymagane może być zastosowanie antybiotyku i omówienie z lekarzem potencjalnych przyczyn aby móc unikać ponownych infekcji.

Jak dbać o skórę z bielactwem?

Bardzo ważne jest chronienie plam bielaczych przed oparzeniem słonecznym odpowiednim kremem z wysokim SPF. Zalecam swoim pacjentom krem z wysokim filtrem na całą skórę , narażoną na promieniowanie słoneczne aby zmniejszyć kontrast po opaleniu skóry zdrowej.

Czy jedzenie wpływa na stan skóry?

Bez wątpienia jedzenie wpływa na stan skóry. Sztandarową jednostką dermatologiczną ze skórą wrażliwą , w której obserwuje się nasilenie zmian po jedzeniu potraw pikantnych, gorących i piciu alkoholu jest trądzik różowaty. Innym schorzeniem dermatologicznym, w którym zaobserwowano nasilenie wykwitów po spożywaniu dużych ilości mleka jest trądzik.

W pielęgnacji popularne jest teraz używanie toniku, serum, kremu na twarz i pod oczy - czy używając każdy ten produkt po sobie (tonik -> serum -> krem) w jakiś sposób nie niwelujemy działania poprzedniego produktu? Mam wrażenie, że samo serum jest niewystarczające na żeby nawilżyć twarz a jednocześnie nakładając krem zmieniamy pH, te produkty w pewien sposób się łączą.

Używając po sobie tonik, serum i krem nie niwelujemy działania poprzedniego. Tonik przywraca skórze odpowiednie Ph, serum dostarcza skórze składniki czynne w dużym stężeniu a nałożenie kremu na serum pozwoli dłużej utrzymać nawilżenie skóry i da skórze uczucie komfortu.

Czy w wieku 12/13 lat można nakładać maseczki i kremy pielęgnacyjne jak się nie ma dużych problemów ze skórą – czy to mi nie zaszkodzi?

Jak się nie ma problemów ze skóra to po co w wieku 12-u lat nakładać maseczki na twarz? W tym wieku wystarczy stosowanie kremów nawilżających jak skóra jest sucha.

Czy lepiej wycierać twarz po myciu w ręcznik papierowy czy ogólny kąpielowy?

Ze względów higienicznych twarz lepiej wycierać innym ręcznikiem niż np. stopy. Ręcznik papierowy jest dobrym rozwiązaniem.

Jak pielęgnować skórę mieszaną latem żeby jej nie przesuszyć?

Latem skóra mniej się przesusza niż zimą. Zalecane jest więc stosowanie lekkich kremów. Do skóry wrażliwej odpowiedni więc może być krem PRO- TOLERANCE lekki.

Czym mogą być spowodowane widoczne cienie i żyłki pod oczami? Niezależnie od tego ile śpię i jaką dietę stosuję.

Cienie pod oczami i widoczne naczynia w tej okolicy spowodowane są cienkością skóry, która zmniejsza się z wiekiem. Liczne powierzchowne drobne naczynia przy cienkiej skórze mogą dawać sine zabarwienie tej części twarzy. Zabarwienie to może być uwarunkowane genetycznie, może nasilać się pod wpływem palenia papierosów, stresu, po spożywaniu niektórych leków, przy niewysypianiu i w wyniku alergii.

Co zrobić kiedy pot powoduje swędzenie i wysypkę na skórze?

Najczęstszymi wykwitami na skórze pojawiającymi się po spoceniu są potówki. Aby ograniczyć ich powstawanie powinniśmy unikać maści, tłustych kremów, nosić przewiewną odzież z naturalnych włókien nie przylegająca do skóry. Miejsca szczególnie narażone na spocenie osuszać talkiem lub zasypką.

Jak radzić sobie z wypryskami, które powstają na tle hormonalnym?

Wypryski na tle hormonalnym należy leczyć i zapobiegać powstawaniu nowym zmianom. To nie jest problem do radzenia sobie lecz zadanie dla dobrego dermatologa.

Wągry, zaskórniki i prosaki - jak sobie z nimi radzić? Żadne maseczki, węgiel leczniczy - nic nie działa. Jakie zabiegi lub kosmetyki pomogą w pozbyciu się ich?

Zaskórniki potocznie nazywane wągrami są objawem trądziku. Domowe sposoby są bardzo często nieskuteczne. Zabiegi kosmetyczne usuną tylko istniejące wykwity i będą miały efekt czasowy. Skuteczna jest terapia lekami przeciwzaskórnikowymi u dermatologa.

Jak domowymi sposobami zniwelować blizny po trądziku? Jakie produkty mają działanie rozjaśniające na naszą skórę?

Na przebarwienia potrądzikowe dobrze działa niekoniecznie domowy lecz skuteczniejszy sposób- aplikacja kwasu azeleinowego.

Chciałabym się zapytać czy jest jakiś sposób, albo środki, żeby zmniejszyć widoczność blizn po wypryskach, czy będę musiała po prostu poczekać

Postępowanie przy bliznach potrądzikowych jest uzależnione od rodzaju blizn ( wypukłe, wklęsłe, z przebarwieniami...) Jeżeli są to zmiany, którym towarzyszą przebarwienia to przede wszystkim należy stosować ochronę przeciwsłoneczną aby przebarwienia się nie nasiliły i leki rozjaśniające np. kwas azelainowy.

Jak pozbyć się niedużych blizn po wypryskach gdy skóra się nieprawidłowo zagoiła?

Na niewielkie zmiany potrądzikowe pomocne mogą być kremy z AHA, BHA, LHA stosowane na noc

Nie mam zaskorników, pryszczy, ani żadnych innych wyprysków. Nic mi na twarzy nie wyskakuje. Koleżanki zazdroszczą cery. W czym problem? Od zawsze miałam bardzo wrażliwą cerę, ale od dobrych 3 lat to już przegięcie. Najpierw po prysznicu pojawiały się czerwone i fioletowe place/ łaty na twarzy. Zwalałam to na jakość wody, gdyż właśnie co przeprowadziliśmy się z rodzicami do innego miasta. Potem w miejscach tych placów (które nadal wyskakiwały po prysznicu i po pół godziny znikały) zaczęła mi się wysuszać skóra. Tylko miejscowo. Nigdy nie miałam problemu z przetłuszczeniem/ wysuszeniem, ale pomyślałam, że ok, może te place są faktycznie spowodowane przesuszeniem i zaczęłam skórę nawilżać maseczkami w płachcie, a także kremami nawilżającymi do skóry wrażliwej/ z tendencją do zaczerwienień. Przyzwyczaiłam się do kolorowych placków na twarzy po prysznicu, a miejscowe przesuszenia zniknęły. Do tej pory nawilżam swoją cerę w ten sposób. Co się zmieniło? Od roku studiuję w innym mieście i znowu problem powrócił ze zdwojoną siłą. Znowu winę zrzuciłam na wodę, ale tak czy siak coś z tym zrobić trzeba. Jak mówiłam kolorowe czerwono- różowo- fioletowe placki po prysznicu cały czas są, ale całą zimę zmagałam się z takim przesuszeniem skóry, że suche skórki rolowały się na całej twarzy (tylko zimą). Do tego pojawiły się uczulenia, swędzenie i pieczenie. Kosmetyki, których używałam od dawna, nagle po nałożeniu piecze mnie twarz, czasami puchnie i nie występuje to za każdym razem, żebym mogła odstawić dany produkt, tylko w wybrane dni, losowe kosmetyki. Czasami mogę używać tego samego korektora przez tydzień. Po tygodniu coś jest nie tak. A następnego dnia znowu wszystko ok. Po za tym tak się zachowują nie tylko kosmetyki do makijażu. Już teraz nawet maseczki nawilżające i kremy! Pieczenie nie jest zwykłe. Ból jest taki jakby mi ktoś palił skórę, albo polewał ranę spirytusem. Sprawdzałam składy kosmetyków i nie zauważyłam żadnych cech wspólnych. Byłam u lekarza, powiedział, że to przez tabletki hormonalne, co dla mnie jest bzdurą, bo pieczenie pojawiło się po kolejnej przeprowadzce, jeszcze przed tabletkami. Zawsze miałam mocne rumieńce, a na co dzień chodzę bez makijażu 🙏

Problemy ze skórą, które Pani opisuje są typowe dla skóry wrażliwej. Taka skóra może być podrażniona po myciu wodą, wpływają na nią warunki atmosferyczne , hormony , stres, kosmetyki, dieta... Proponuję stosować do mycia twarzy płyny micelarne i znaleźć linię kosmetyków o minimalistycznym składzie i przeznaczonych do skóry nadwrażliwej.

Skóra skłonna do atopii
Jak pielęgnować skórę skłonną do atopii?

Skóra atopowa wymaga stosowania preparatów odbudowujących barierę naskórkową. Podstawą pielęgnacji jest krótka kąpiel z łagodnymi środkami myjącymi i po myciu aplikacja kosmetyku dostosowanego do stopnia suchości skóry i pory roku. Latem zalecam lekkie preparaty o konsystencji emulsji lub balsamu np. MIXA emulsja łagodząca ATOPIANCE

Jak pielęgnować skórę z AZS?

Skóra atopowa wymaga stosowania preparatów odbudowujących barierę naskórkową. Podstawą pielęgnacji jest krótka kąpiel z łagodnymi środkami myjącymi i po myciu aplikacja kosmetyku dostosowanego do stopnia suchości skóry i pory roku. Latem zalecam lekkie preparaty o konsystencji emulsji lub balsamu np. MIXA emulsja łagodząca ATOPIANCE

Jakie podkłady są najlepsze dla atopowego zapalenia skóry?

Przy skórze problematycznej a taka jest skóra w AZS proponuje zamienić tradycyjny podkład na BB krem łagodzący. Zawiera on substancje łagodzące i Cold Cream dający uczucie chłodzenia.

Choruję na atopowe zapalenie skóry, przez co mam mocno przesuszoną skórę, jednak największy problem sprawiają mi suche skorki wokół ust (dosłownie obiera mi się skóra). Mocne nawilżanie nie pomaga, co robić?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą , w której jako jedną z głównych z przyczyn wymienia się defekt bariery naskórkowej. Podstawą terapii jest stosowanie kosmetyków uszczelniających tę barierę. Jeżeli kremy nawilżające nie radzą sobie należy stosować kremy tłuste a okresowo maści.

Skóra sucha i bardzo sucha
Jaką pielęgnację stosować przy skórze wrażliwej i suchej ze skłonnością do rozszerzających się porów?

Dla skóry wrażliwej z tendencją łojotokową zalecane są lekkie kremy nawilżające np. MIXA przeciw błyszczeniu.

Co zrobić kiedy pot powoduje swędzenie i wysypkę na skórze?

Najczęstszymi wykwitami na skórze pojawiającymi się po spoceniu są potówki. Aby ograniczyć ich powstawanie powinniśmy unikać maści, tłustych kremów, nosić przewiewną odzież z naturalnych włókien nie przylegająca do skóry. Miejsca szczególnie narażone na spocenie osuszać talkiem lub zasypką.

Jak radzić sobie z suchymi skórkami na twarzy po każdym kontakcie z wodą?

Suche skórki na twarzy po kontakcie w wodą mogą a być wynikiem podrażnienia wodą. Proponuje oczyszczać skórę płynami micelarnymi lub mleczkiem kosmetycznym a później tonikiem.

Jak załagodzić zaczerwienienia na brodzie? Mam czerwony placek wokół ust.

Zaczerwienie wokół ust może być spowodowane wieloma czynnikami np. pocieraniem, oblizywaniem, stosowaniem leków w aerosolu... i w końcu zmianami łojotokowymi. Należy udać się do dermatologa, który określi charakter zmian.

Mam skłonności do przesuszania się skóry, mimo że stosuję regularną pielęgnację. Co robić?

Na stopień suchości skóry mają wpływ zarówno warunki środowiskowe jak i czynniki wewnętrzne, genetyczne... Proponuję udać się do dermatologa , który wykluczy potencjalne czynniki chorobowe i dobierze dobrze nawilżające preparaty.

Mam problemy z przesuszeniem skory na buzi, używałam już bardzo nawilżających kremów do suchej i wrażliwej skóry, ale nie pomagają, co robić?

Jeżeli problem przesuszania się skóry nie ustępuje pomimo stosowania wielu kremów nawilżających należy udać się do dermatologa, który pomoże znaleźć przyczynę tej suchości i pomoże dobrać krem.

Co zrobić na suche skórki, aby nie podrażniać za często skóry peelingami?

Przesuszenia nie mogą być niwelowane częstym peelingiem. Delikatny krem nawilżający może być lepszym rozwiązaniem a delikatny peeling proponuje stosować tylko raz w tygodniu.

Mam okropnie suchą skórę! Skóra jest aż tak wysuszona, że jeśli nie użyje na noc pielęgnacji jest ona całkowicie pozbawiona sebum i przez to pojawiają się plamy! Do tego masa suchych skórek na czole których nie jestem w stanie się pozbyć peelingami…

Skóra sucha i okresowo przesuszona wymaga codziennej pielęgnacji balsamami przy niewielkiej suchości, kremami przy większej a okresowo nawet maściami. Proponuje z tak problematyczną skórą udać się do dermatologa, który dobierze odpowiednie preparaty.

Co jest najlepsze na schodzącą skórę z twarzy? Co dobrze nawilży twarz?

Złuszczanie na twarzy może być wynikiem znacznej suchości skóry. Rozwiązaniem problemu może być stosowanie kremów, które zawierają w składzie glicerynę, która wiąże wodę w skórze i masło karite zapobiegające ucieczce wody ze skóry. Takie składniki ma bogaty krem nawilżajacy.

Co zrobić z cerą normalną z tendencją do wrażliwej, pełną suchych skórek np. wokół nosa i brwi?

Złuszczenie w okolicy brwi i nosa może być objawem zapalenia łojotokowego. Proponuje szukać preparatów kosmetycznych przeznaczonych do skóry łojotokowej.

Skóra wrażliwa i delikatna
Jak często trzeba używać produktów do pielęgnacji skóry wrażliwej żeby zauważyć efekty?

Produkty do skóry wrażliwej zawierają w składzie substancje wiążące wodę i składniki zapobiegające jej ucieczce ze skóry, kojące podrażnienia podrażnienia, pozbawione są mieszanki perfumowej i alkoholu aby minimalizować alergizację. Dzięki takiej formule po zastosowaniu gamy do skóry wrażliwej efekt nawilżenia i wygładzenia , zwiększenia elastyczności widoczny może być dosłownie z dnia na dzień.

Czy skład produktów do cery wrażliwej MIXA jest w 100% bezpieczny dla skóry?

Produkty w gamie do skóry wrażliwej MIXA są całkowicie bezpieczne dla skóry.

Czy mając skórę wrażliwą można regularnie stosować maseczki i peelingi?

Przy skórze wrażliwej stosowanie peelingów może wywołać zaczerwienienie i podrażnienie. Należy też szczególnie ostrożnie dobierać rodzaj maseczki. Powinny one zawierać składniki kojące, nawilżające i być przeznaczone do skóry wrażliwej.

Czy mężczyźni ze skórą wrażliwą powinni używać jakiegoś kremu do pielęgnacji twarzy poza kremem do golenia?

Mężczyźni ze skórą wrażliwą powinni obok kremu do golenia stosować również środki myjące i kremy przeznaczone do skóry wrażliwej.

Czy przy skórze wrażliwej po umyciu twarzy należy używać toniku czy można od razu nałożyć krem nawilżający?

Skórę wrażliwą należy oczyszczać delikatnymi preparatami takimi jak mleczko do demakijażu lub płynem micelarnym a następnie zaaplikować krem do skóry wrażliwej.

Jaki najlepiej stosować peeling przy skórze wrażliwej?

Z peelingów ziarnistych dla skóry wrażliwej wybieramy te, które maja najmniejsze ziarenka. Taki peeling nie będzie podrażniał skóry, delikatnie złuszczy wierzchnie warstwy naskórka i usunie martwe komórki. Obok klasycznych peelingów do skóry wrażliwej możemy stosować peelingi typu peel-off lub peelingi enzymatyczne.

Skóra wrażliwa a peeling – jak często można stosować?

Zaleca się stosowanie peelingów nie częściej niż raz w tygodniu. Przy skórze wrażliwej zalecane jest stosowanie peelingów drobnoziarnistych, typu peel-of lub peelingów enzymatycznych.

Czy hydrolatu można używać jako płynu do demakijażu skóry wrażliwej wieczorem?

Hydrolaty nie usuną dokładnie makijażu więc można jest stosować po demakijażu np. mleczkiem lub dwufazowym płynem do demakijażu.

Czy podczas upału mogę stosować mgiełki do twarzy przy mojej wrażliwej skórze? Czy trzeba je wcierać czy zostawiać?

Mgiełki do twarzy podczas upału dają ukojenie ale należy po aplikacji skórę delikatnie osuszyć. Woda pozostawiona na skórze powoduje jej wysuszenie.

Jestem posiadaczką skóry wrażliwej – czym najlepiej myć twarz na noc?

Jest wiele preparatów kierowanych do skóry wrażliwej : Mleczko do demakijażu PRO- TOLERANCE, płyn micelarny MIXA. Oba preparaty mają minimalistyczną formułę i substancje nawilżające.

Jaką pielęgnację najlepiej stosować przy skórze wrażliwej i skłonności do występowania potówek?

Przy skłonności do występowania potówek unikamy maści, olejków, tłustych kremów. Jeżeli skóra jest sucha odpowiednie są balsamy i emulsje.

Wrażliwa i w dodatku tłusta skóra – jak ją pielęgnować i pozbyć się świecenia?

Stosowanie delikatnych i lekkich preparatów zawierających cynk i substancje matujące do oczyszczania skóry ( żel myjący i tonik przeciw niedoskonałościom ) i lekkie kremy lub żele nawilżające ( kojący żel -serum lub gęściejszy ale matujący krem 2 w 1 przeciw niedoskonałościom ).

Jak pielęgnować cerę wrażliwą i tłustą w strefie T + wokół ust łojotokowe zapalenie skóry?

Skóra tłusta i wrażliwa w strefie T twarzy wymaga do oczyszczania delikatnych preparatów zawierających substancje przeciwzapalne i ograniczające wydzielanie łoju ( np. żel myjący bez mydła lub tonik bez alkoholu przeciw niedoskonałościom ). Do nawilżania w upalne dni pomocny może być minimalistyczny nie powodujący okluzji kojący żel -serum lub krem 2 w 1 przeciw niedoskonałościom.

Jakich składników unikać w kosmetykach przy pielęgnacji skóry wrażliwej?

Mając skórę wrażliwą podrażnić możemy się wieloma powszechnie dodawanymi do kosmetyków substancjami tj. Witamina C, hydroksykwasy czy retinol. Przyczyną podrażnień mogą być także dodatki zapachowe i koloryzujące, konserwanty, niektóre kwasy tłuszczowe.

Jak delikatnie i skutecznie oczyszczać skórę wrażliwą ale mieszaną z rozszerzonymi porami?

Skóra delikatna i łojotokowa wymaga preparatów bez alkoholu, o neutralnym Ph, z substancjami przeciwzapalnymi i ograniczającymi wydzielanie łoju. Takimi preparatami są między innymi, żel myjący bez mydła przeciw niedoskonałościom i oczyszczający tonik przeciw niedoskonałościom

Czym się różnią kremy cc od bb i który jest lepszy na słoneczne dni przy skórze wrażliwej?

Kremy typu BB są lekkimi podkładami o właściwościach pielęgnacyjnych, których celem jest niwelowanie drobnych niedoskonałości. Kremy CC dedykowane są skórze wrażliwej, trądzikowej, bardziej problematycznej. Kremy CC maja właściwości pielęgnacyjne ale są bardziej zbliżone do podkładu.

Jakie kremy stosować na noc do cery wrażliwej?

Na noc możemy stosować kremy o bogatszej konsystencji. Dla skóry wrażliwej, podrażnionej odpowiedni może być kojący krem nawilżający bogaty.

Jak najlepiej złuszczać i peelingować skórę wrażliwą i skłonną do zaczerwienień?

Przy skórze wrażliwej należy unikać peelingów gruboziarnistych. Optymalnie jest stosować raz w tygodniu peeling typu peel-off, który przypomina maseczkę, odblokowuje pory i usuwa martwe komórki. Jeżeli stosujemy peeling ziarnisty to szukamy jak najdrobniejszego lub szukamy peelingu enzymatycznego

Czy cerę wrażliwą (w tym ze skłonnością do trądziku) można pielęgnować olejkami? (np. zmywać makeup)

Przy cerze wrażliwej skłonnej do trądziku stosowanie olejków może działać komedogennie. Proponuję do zmywania makijażu używać linię przeciw niedoskonałościom do skóry wrażliwej. Jest wiele produktów oczyszyszczających: żel myjący, tonik, mleczko i płyn micelarny zawierających cynk i nie zatykających porów.

Jak pielęgnować cerę wrażliwą z trądzikiem różowatym?

Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wymagająca i drażni się wieloma kosmetykami. Linia minimalistyczna do skóry nadwrażliwej z kosmetykami do oczyszczania i nawilżania może sprostać tym wymaganiom. Odpowiednie mogą być też kosmetyki z linii przeciw zaczerwienieniom

Czy do skóry wrażliwej zalecane są bardziej toniki czy płyny micelarne?

Płyny micelarne służą do oczyszczania skóry. Mają formułę miceli,dzięki której wychwytywane są zanieczyszczenia. Tonik można zastosować po demakijażu płynem micelarnym aby przygotować skórę do nałożenia kremu. Do skóry wrażliwej mogą być stosowane oba produkty.

Połączenie skóry wrażliwej i mieszanej, ze skłonnością do trądziku – jak dbać żeby dobrze oczyszczać i nie podrażniać.

Do skóry wrażliwej i łojotokowej odpowiednie są delikatne produkty ze składnikami przeciwzapalnymi. Do delikatnego oczyszczania twarzy w linii przeciw niedoskonałościom jest żel oczyszczający, płyn micelarny i mleczko. W tej gamie jest również tonik i krem.

Mam skórę wrażliwą, większość kremów zapycha i piecze, co robić?

Tak reaktywna i wymagająca jest skóra wrażliwa, nie toleruje większości kosmetyków. Proponuję sprawdzać składy kosmetyków przed zakupem. Proponuję kupować kosmetyki z minimalistycznym składem i posiadające składniki łagodzące podrażnienia.

Czy składnik Dimethicone ma dobry wpływ na wrażliwą skórę?

Dimeticone jest składnikiem poprawiającym właściwości sensoryczne kosmetyku. Jest całkowicie bezpieczny, ogranicza ucieczkę wody z naskórka i w tym kontekście ma dobry wpływ na skórę wrażliwą.

Czy naturalne produkty bardziej nie podrażniają skóry wrażliwej? (częste alergie)

Naturalne produkty również mogą wywoływać alergie kontaktowe i podrażniać skórę. Częste alergeny kontaktowe pochodzenia roślinnego to olej arachidowy, białka owsa czy lanolina.

Czy wrażliwą cerę można myć dwa razy dziennie kosmetykiem w żelu, np.emolientem (bez mydła)

Skórę wrażliwą można myć dwa razy dziennie emolientem bez mydła.

Jak pielęgnować wrażliwą skórę wokół oczu?

Skórę wrażliwa wokół oczu najlepiej oczyszczać delikatnie, bez zbytniego pocierania preparatami dedykowanymi do tej partii twarzy np. dwufazowym płynem do demakijażu z ekstaktem z róży lub płynem micelarnym do skóry zaczerwienionej z alantoiną. Po oczyszczeniu należy zastosować krem np. bogaty krem nawilżający z masłem karite i gliceryną.

Cera wrażliwa – jakie produkty stosować kiedy prawie wszystko wywołuje zmiany alergiczne?

Bardzo często skóra wrażliwa drażni się kosmetykami dlatego należy je starannie dobierać. Proponuję wypróbować serie do skóry nadwrażliwej ze starannie i minimalistycznie dobranymi składnikami.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą, ale tłustą z rozszerzonymi porami – jaki schemat pielęgnacji?

Skóra wrażliwa z tendencją do łojotoku jest wymagająca. Linia do skóry z niedoskonałościami z kosmetykami do mycia i kremem z cynkiem jest niekomedogenna i nie posiadają składników drażniących.

Co zrobić jeżeli okolica T jest przesuszona, a podczas demakijażu swędzi oraz jest mocno podrażniona, wręcz czerwona?

Kiedy okolica T podrażnia się po demakijażu należy zmienić preparaty oczyszczające. Delikatny płyn micelarny do skóry zaczerwienionej z alantoiną może być dobrym wyborem. Jeżeli to nie pomoże, należy udać się do dermatologa.

Mam skórę wrażliwą i trądzikową, ale nie jest to trądzik punktowy tylko rozlany jak plamy – czym mogę ją pielęgnować?

Trądzik należy przede wszystkim leczyć a w drugiej kolejności pielęgnować. Po samej pielęgnacji wykwity trądzikowe nie znikną. Proponuję udać się do dermatologa. Ze swoimi pacjentami omawiam zarówno leczenie jak i pielęgnację skóry.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą trądzikową w czasie upałów żeby powstrzymać powstawanie nowych wyprysków na twarzy i dekolcie?

Skóra trądzikowa w czasie upałów wymaga nawilżania i unikania kremów tłustych i komedogennych a przed ekspozycją na słońce należy zastosować krem z filtrem.

Czy jest potrzeba nawilżania skóry wrażliwej kremem na noc, szczególnie w czasie upałów?

Skórę nawilżamy w zależności od stopnia suchości . Prawidłowa skóra, nie wykazująca oznak przesuszenia, szczególnie w czasie upałów, nie wymaga aplikacji żadnych preparatów.

Jakich składników należy unikać w kosmetykach do pielęgnacji skóry wrażliwej?

W kosmetykach dedykowanych do skóry wrażliwej powinniśmy unikać substancji drażniących jak witamina C, hydroksykwasy,retinol, substancji dających często alergie kontaktowe ( zapachy, olej arachidowy, białka owsa...)Przyczyną podrażnienia może być także alkohol.

Co zrobić z cerą normalną z tendencją do wrażliwej, pełną suchych skórek np. wokół nosa i brwi?

Złuszczenie w okolicy brwi i nosa może być objawem zapalenia łojotokowego. Proponuje szukać preparatów kosmetycznych przeznaczonych do skóry łojotokowej.

Jak to jest - olejki pomagają cerze wrażliwej i tłustej czy sprawiają ze jest gorzej?

Olejki eteryczne są mieszaniną wielu związków chemicznych, które mogą mieć bardzo dobry wpływ na skórę np. antyseptyczny, przeciwutleniający...,jednakże często wywołują też podrażnienia i uczulenia. Dlatego też , mając skórę wrażliwą trzeba być bardzo ostrożnym wybierając kosmetyk z dodatkiem olejków.

Ile potrzeba czasu żeby zobaczyć poprawę cery wrażliwej przy stosowaniu nowej pielęgnacji?

Poprawa po stosowaniu odpowiednich kosmetyków jeżeli poprzednie drażniły skórę jest widoczna z dnia na dzień. Brak zaczerwienień i odpowiednie nawilżenie to efekty, których powinniśmy się spodziewać po odpowiednich kosmetykach do skóry wrażliwej.

Czy aloes może zaszkodzić cerze wrażliwej/mieszanej?

Aloes u osób ze skórą wrażliwą może wywoływać zarówno podrażnienia pod postacią zaczerwienienia i pieczenia a u osób uczulonych na rośliny z grupy Liliaceae nawet reakcje alergiczne.

Nie mam zaskorników, pryszczy, ani żadnych innych wyprysków. Nic mi na twarzy nie wyskakuje. Koleżanki zazdroszczą cery. W czym problem? Od zawsze miałam bardzo wrażliwą cerę, ale od dobrych 3 lat to już przegięcie. Najpierw po prysznicu pojawiały się czerwone i fioletowe place/ łaty na twarzy. Zwalałam to na jakość wody, gdyż właśnie co przeprowadziliśmy się z rodzicami do innego miasta. Potem w miejscach tych placów (które nadal wyskakiwały po prysznicu i po pół godziny znikały) zaczęła mi się wysuszać skóra. Tylko miejscowo. Nigdy nie miałam problemu z przetłuszczeniem/ wysuszeniem, ale pomyślałam, że ok, może te place są faktycznie spowodowane przesuszeniem i zaczęłam skórę nawilżać maseczkami w płachcie, a także kremami nawilżającymi do skóry wrażliwej/ z tendencją do zaczerwienień. Przyzwyczaiłam się do kolorowych placków na twarzy po prysznicu, a miejscowe przesuszenia zniknęły. Do tej pory nawilżam swoją cerę w ten sposób. Co się zmieniło? Od roku studiuję w innym mieście i znowu problem powrócił ze zdwojoną siłą. Znowu winę zrzuciłam na wodę, ale tak czy siak coś z tym zrobić trzeba. Jak mówiłam kolorowe czerwono- różowo- fioletowe placki po prysznicu cały czas są, ale całą zimę zmagałam się z takim przesuszeniem skóry, że suche skórki rolowały się na całej twarzy (tylko zimą). Do tego pojawiły się uczulenia, swędzenie i pieczenie. Kosmetyki, których używałam od dawna, nagle po nałożeniu piecze mnie twarz, czasami puchnie i nie występuje to za każdym razem, żebym mogła odstawić dany produkt, tylko w wybrane dni, losowe kosmetyki. Czasami mogę używać tego samego korektora przez tydzień. Po tygodniu coś jest nie tak. A następnego dnia znowu wszystko ok. Po za tym tak się zachowują nie tylko kosmetyki do makijażu. Już teraz nawet maseczki nawilżające i kremy! Pieczenie nie jest zwykłe. Ból jest taki jakby mi ktoś palił skórę, albo polewał ranę spirytusem. Sprawdzałam składy kosmetyków i nie zauważyłam żadnych cech wspólnych. Byłam u lekarza, powiedział, że to przez tabletki hormonalne, co dla mnie jest bzdurą, bo pieczenie pojawiło się po kolejnej przeprowadzce, jeszcze przed tabletkami. Zawsze miałam mocne rumieńce, a na co dzień chodzę bez makijażu 🙏

Problemy ze skórą, które Pani opisuje są typowe dla skóry wrażliwej. Taka skóra może być podrażniona po myciu wodą, wpływają na nią warunki atmosferyczne , hormony , stres, kosmetyki, dieta... Proponuję stosować do mycia twarzy płyny micelarne i znaleźć linię kosmetyków o minimalistycznym składzie i przeznaczonych do skóry nadwrażliwej.

Krok po kroku właściwej pielęgnacji skóry wrażliwej?

Skórę wrażliwą należy delikatnie oczyszczać kosmetykami przeznaczonymi do skóry wrażliwej. Często skóra taka drażni się nawet wodą i wtedy pomocne mogą być płyny micelarne, które dzięki formule miceli dokładnie zmywają zanieczyszczenia. W zależności od rodzaju skóry i pory roku, po oczyszczeniu aplikujemy krem lekki bądź bogatszy.

Jaką pielęgnację stosować przy skórze wrażliwej i suchej ze skłonnością do rozszerzających się porów?

Dla skóry wrażliwej z tendencją łojotokową zalecane są lekkie kremy nawilżające np. MIXA przeciw błyszczeniu.

Czy produkty do cery wrażliwej MIXA są dobre dla skóry trądzikowej?

Produkty do skóry wrażliwej zawierają składniki wiążące wodę tzw. humektanty i dzięki temu dobrze nawilżają skórę co jest pożądane przy leczeniu trądziku ponieważ leki przeciwtrądzikowe wysuszają skórę. Kosmetyki te nawilżają skórę nie działając komedogennie.

Jak w czasie upałów dbać o cerę wrażliwą i tłustą z niedoskonałościami?

W czasie upałów należy unikać tłustych kremów. Przemywanie skóry tonikiem i stosowanie matującego kremu nawilżającego 2 w 1 przeciw niedoskonałościom może pomóc zmatowić skórę.

Czy kremy i preparaty ze śluzem ślimaka pomagają skórze wrażliwej zniwelować blizny potrądzikowe?

Są różne rodzaje blizn potrądzikowych i różne postępowanie celem ich ograniczenia. Proponuję udać się do dermatologa a nie liczyć na efekt śluzu ślimaka.

Jak traktować skórę nadwrażliwą przy uporczywych, bolących ropnych krostach na twarzy?

Skórę z ropnymi zmianami trzeba leczyć a w drugiej kolejności pielęgnować. Koniecznie proszę udać się do dermatologa ponieważ nawet przy najlepszej pielęgnacji bez leczenia zmiany ropne nie ustąpią.

Jaka jest najlepsza pielęgnacja przy skórze wrażliwej z tendencją do niedoskonałości?

Proszę wypróbować krem nawilżający 2 w 1 przeciw niedoskonałościom MIXA.

Jak uporać się z trądzikiem o podłożu hormonalnym po 30-stce?

Acne tarda jest chorobą, która coraz częściej pojawia się u kobiet. Proponuję udać się do dermatologa ponieważ to nie jest problem, z którym można się zmierzyć bez doświadczenia lekarza dermatologa i leków.

Jak poradzić sobie/co stosować na cerę naczynkową, na której robią się wielkie bordowe plamy np. po kąpieli czy wypiciu cieplnego napoju?

Rumień związany ze zmianami temperatury, z dietą , słońcem lub spożyciem alkoholu jest jednym z głównych objawów skóry wrażliwej. Aby nie nasilać zmian, przede wszystkim zaleca się unikania wszystkich czynników wywołujących występowanie rumienia.

Jak pozbyć się czerwonych przebarwień na twarzy? Ogólnie mam cerę normalna, ale czasami potrafi przesuszyć się w strefie T i wtedy jest wrażliwa.

Zaczerwienienia w strefie T twarzy mogą być wynikiem podrażnienia lub zaostrzenia zmian łojotokowych. Podrażnienie może być wywołane nieodpowiednimi kosmetykami. Proponuję zastosować kosmetyki nawilżające do skóry wrażliwej, bo taką jest skóra łojotokowa a jeżeli to nie pomoże, konieczna może być wizyta u dermatologa.

Jakie zabiegi kosmetyczne najlepiej działają oczyszczająco i złuszczająco na cerę mieszaną, która jest wrażliwa, trądzikowa i naczynkowa jednocześnie?

Przy skórze wrażliwej, trądzikowej i naczynkowej z zabiegów oczyszczających i złuszczających zalecane jest okresowe stosowanie peelingów typu peel– off ( maseczki) , peelingów enzymatycznych lub drobnoziarnistych, peelingi z kwasem migdałowym..... Bardzo ważne jest aby unikać przy skórze naczynkowej wszelkich peelingów gruboziarnistych.

Skóra z niedoskonałościami
Jak poradzić sobie z przebarwieniami po trądziku?

Bardzo ważne przy przebarwieniach po zmianach trądzikowych jest zapobieganie nasileniu zmian poprzez stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Preparaty zawierające kwas azaleinowy będą rozjaśniały przebarwienia i leczyły obecne zmiany i zapobiegały nowym zmianom trądzikowym.

Co najlepiej stosować przy zaskórnikach?

Zaskórniki są wykwitami trądzikowymi, które leczy się i zapobiega powstawaniu nowym wykwitom lekami z grupy retinoidów. Proponuję udać się do dermatologa. Na mniej nasilone wykwity można aplikować dermokosmetyki do skóry trądzikowej.

Czy produkty do cery wrażliwej MIXA są dobre dla skóry trądzikowej?

Produkty do skóry wrażliwej zawierają składniki wiążące wodę tzw. humektanty i dzięki temu dobrze nawilżają skórę co jest pożądane przy leczeniu trądziku ponieważ leki przeciwtrądzikowe wysuszają skórę. Kosmetyki te nawilżają skórę nie działając komedogennie.

Jaki produkt wybrać do skóry skłonnej do zaczerwienienia na policzkach pojawiających się od ciepła lub zimna, a w sferze T z tendencją do przetłuszczania i niedoskonałości?

Najlepiej stosować na policzki krem łagodzący CC SPF 15 a na strefę T lekki krem nawilżający przeciw błyszczeniu.

Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami i otwartymi porami?

Należy przede wszystkim chronić skórę przed słońcem celem zahamowania pojawiania się nowych przebarwień a na istniejące zmiany można stosować kwas azaleinowy. Na okolicę twarzy z rozszerzonymi porami proponuję wykonywanie maseczek ściągających..

Po porodzie pojawiły mi się wypryski/grudki od szyi po ramiona w dużej ilości. Z czego to wynika?

Proponuję udać się do dermatologa, który w zależności od rodzaju wykwitów da odpowiednie leczenie. Inne jest postępowanie w przypadku zapalenia mieszków włosowych a inne przy zmianach trądzikowych...

Jak w czasie upałów dbać o cerę wrażliwą i tłustą z niedoskonałościami?

W czasie upałów należy unikać tłustych kremów. Przemywanie skóry tonikiem i stosowanie matującego kremu nawilżającego 2 w 1 przeciw niedoskonałościom może pomóc zmatowić skórę.

Czy kremy i preparaty ze śluzem ślimaka pomagają skórze wrażliwej zniwelować blizny potrądzikowe?

Są różne rodzaje blizn potrądzikowych i różne postępowanie celem ich ograniczenia. Proponuję udać się do dermatologa a nie liczyć na efekt śluzu ślimaka.

Czy mogę wyleczyć kaszkę na twarzy samymi preparatami nawilżającymi, bez ingerencji zabiegów?

Efekt „kaszki”może być spowodowany rogowaceniem przymieszkowym, zmianami trądzikowymi, zmianami kontaktowymi...Proponuję udać się do dermatologa ponieważ preparaty nawilżające nie usuną żadnej z tych dolegliwości.

Jak traktować skórę nadwrażliwą przy uporczywych, bolących ropnych krostach na twarzy?

Skórę z ropnymi zmianami trzeba leczyć a w drugiej kolejności pielęgnować. Koniecznie proszę udać się do dermatologa ponieważ nawet przy najlepszej pielęgnacji bez leczenia zmiany ropne nie ustąpią.

Jaka jest najlepsza pielęgnacja przy skórze wrażliwej z tendencją do niedoskonałości?

Proszę wypróbować krem nawilżający 2 w 1 przeciw niedoskonałościom MIXA.

Jaką stosować pielęgnację przeciwsłoneczną mając skórę wrażliwą trądzikową?

Ochrona przed słońcem jest ważnym elementem prewencji trądziku ponieważ rogowacenie ujść gruczołów łojowych nasila trądzik. Należy stosować lekkie kremy niekomedogenne ale o dużym SPF.

Jak uporać się z trądzikiem o podłożu hormonalnym po 30-stce?

Acne tarda jest chorobą, która coraz częściej pojawia się u kobiet. Proponuję udać się do dermatologa ponieważ to nie jest problem, z którym można się zmierzyć bez doświadczenia lekarza dermatologa i leków.

Jak radzić sobie z wypryskami, które powstają na tle hormonalnym?

Wypryski na tle hormonalnym należy leczyć i zapobiegać powstawaniu nowym zmianom. To nie jest problem do radzenia sobie lecz zadanie dla dobrego dermatologa.

Czy kosmetyki Mixa pomogą pozbyć się przebarwień po trądziku?

Kosmetyki MIXA nie maja składników odbarwiających skórę.

Pielęgnując skórę mieszaną, najlepiej dbać o nawilżenie czy starać się nie przetłuścić cery?

W pielęgnacji skóry mieszanej należy unikać tłustych preparatów więc odpowiedniejsze jest nawilżanie skóry.

Co mogę zrobić, aby zamknąć rozszerzone pory? Jakiś specjalny zabieg czy może zmienić pielęgnację?

Z domowych sposobów można próbować peelingi drobnoziarniste, typu peel-off lub enzymatyczne, kremy z AHA, maseczki z glinką... W nasileniu zmian proponuje wizytę u dermatologa, który ma wiedzę i narzędzia w postaci leków.

Wągry, zaskórniki i prosaki - jak sobie z nimi radzić? Żadne maseczki, węgiel leczniczy - nic nie działa. Jakie zabiegi lub kosmetyki pomogą w pozbyciu się ich?

Zaskórniki potocznie nazywane wągrami są objawem trądziku. Domowe sposoby są bardzo często nieskuteczne. Zabiegi kosmetyczne usuną tylko istniejące wykwity i będą miały efekt czasowy. Skuteczna jest terapia lekami przeciwzaskórnikowymi u dermatologa.

Moja cera jest tłusta a na czole występuje kaszka. Moje pytanie brzmi o pielęgnację oraz jaka jest przyczyna jej występowania? Jakie zabiegi i kosmetyki pomagają się jej pozbyć?

Przy tłustej skórze i zmianach na czole mogę tylko podejrzewać , że pisze pani/pan o zaskórnikach. Niezbędne jest zobaczenie zmian u dermatologa celem przepisania odpowiedniej terapii.

Wypryski zawsze robią mi się tylko w okolicy czoła i między brwiami, czy to może być wina jakiegoś produktu spożywczego?

Okolica czoła i okolice brwi należą do tzw. okolic łojotokowych. Najczęściej nie jest to wina żadnych produktów spożywczych. W tych lokalizacjach może występować trądzik i zmiany o charakterze zapalenia łojotokowego.

Jak domowymi sposobami zniwelować blizny po trądziku? Jakie produkty mają działanie rozjaśniające na naszą skórę?

Na przebarwienia potrądzikowe dobrze działa niekoniecznie domowy lecz skuteczniejszy sposób- aplikacja kwasu azeleinowego.

Jak walczyć z kaszką która jest bardzo głęboko pod skórą... mam na całej brodzie kuleczki

Zmiany głębokie nie ustąpią domowymi sposobami. Proponuje wizytę u dermatologa.

Jak wyleczyć trądzik na plecach i dekolcie? Co może być jego przyczyną?

Żeby wyleczyć trądzik trzeba stosować leki, a te w zależności od rodzaju wykwitów przepisuje dermatolog. Na występowanie trądziku ma wpływ wiele czynników: wytwarzanie łoju, aktywność hormonów, bakterie, czynniki genetyczne...

Jakie zabiegi najlepsze dla skóry z bliznami, nierównym kolorytem i widocznymi porami?

Skóra z bliznami, przebarwiona i łojotokiem może kwalifikować się do zabiegów złuszczających. Rodzaj zabiegu dobiera się w zależności od nasilenia wykwitów.

Jak odpowiednio dobrać kosmetyki pielęgnacyjne i do makijażu dla cery problematycznej?

Aby dobrać odpowiednie kosmetyki do skóry problematycznej należy najpierw zastanowić się na czym polega problem i wybrać kosmetyki w zależności od jego rodzaju.

Mam tłustą cerę i świecę się w ciągu dnia, a do tego problem z wągrami. Próbowałam już wielu kosmetyków i wszystko na nic. Co mogę z tym zrobić?

Z problemem skóry łojotokowej z zaskórnikami, której stan nie poprawia się po kosmetykach, należy zwrócić się do dermatologa.

Mam cerę trądzikową, tłustą w strefie T i problem z rozszerzonymi porami oraz wągry na nosie - jaką pielęgnację używać, jakie produkty?

Do pielęgnacji skóry tłustej z tendencją do łojotoku dedykowana jest linia kosmetyków przeciw niedoskonałościami z preparatami do oczyszczania i nawilżania skóry.

Co zrobić żeby zniknęły mi małe krostki z twarzy? (wykonuję pielęgnacje rano i wieczorem). I czy możliwe jest to, że są one przez alergie na komary?

Wybierając kosmetyki przy cerze problematycznej powinniśmy kierować się rodzajem problemu jaki stwarza nam nasza skóra. Jeżeli głównym problemem jest zaczerwienianie się po kosmetykach należy wybierać linie kosmetyków kierowanych do skóry wrażliwej, jeżeli problemem są rozszerzone pory skóry, linię do skóry z niedoskonałościami.

Chciałabym się zapytać czy jest jakiś sposób, albo środki, żeby zmniejszyć widoczność blizn po wypryskach, czy będę musiała po prostu poczekać

Postępowanie przy bliznach potrądzikowych jest uzależnione od rodzaju blizn ( wypukłe, wklęsłe, z przebarwieniami...) Jeżeli są to zmiany, którym towarzyszą przebarwienia to przede wszystkim należy stosować ochronę przeciwsłoneczną aby przebarwienia się nie nasiliły i leki rozjaśniające np. kwas azelainowy.

Dlaczego moja skóra się tak bardzo przetłuszcza?

Przetłuszczanie się skóry jest wynikiem czynników: genetycznych, środowiskowych, wewnętrznych i zewnętrznych.

Czy w pielęgnacji cery trądzikowej mam skupić się na produktach do takiej cery przeznaczonych, które wysuszają ale i pomagają, czy raczej na celownik wziąć nawilżanie, produkty do cery delikatnej itp.?

W pielęgnacji skóry trądzikowej przydatne są obie linie : produkty do skóry trądzikowej i preparaty nawilżające, które będą niwelowały przesuszenie.

Mam cerę mieszaną z trądzikiem, nie wiem jaka pielęgnacja będzie dla mnie najlepsza, ponieważ w niektórych obszarach bardzo się świecę albo mam suchą skórę - proszę o pomoc.

Przy skórze mieszanej z trądzikiem proponuję stosować na okolice z trądzikiem leki na trądzik .a nie kosmetyki. Leki przeciwtrądzikowe często wysuszają skórę i wtedy bardzo przydatne są kremy nawilżające. Jeżeli zmiany są bardzo mało nasilone to na okolice łojotokowe można stosować linię dla skóry z niedoskonałościami a na całą skórę nawilżanie.

Jak sobie radzić z nadmiernie wydzielanym sebum na twarzy?

w pielęgnacji skóry z nadmiernym wydzielaniem łoju pomocne są kosmetyki z pochodnymi cynku i substancjami matującymi ( linia do skóry z niedoskonałościami). Zalecany jest też raz w tygodniu delikatny peeling, kosmetyki z AHA, BHA i LHA, unikanie kosmetyków komedogennych.

Czy kwasy przy trądziku to dobry pomysł?

Przy skórze trądzikowej stosuje się liczne zabiegi z kwasami owocowymi. To dobry pomysł ale większość zabiegów powinno wykonywać się po okresie letnim więc proponuje poczekać do jesieni.

Co może być przyczyną trądziku na brodzie?

Broda leży w strefie T twarzy, w okolicy gdzie jest dużo gruczołów łojowych. Patogeneza trądziku jest wieloczynnikowa: wytwarzanie łoju przez gruczoły łojowe, nadmierna keratynizacja ujść gruczołów, kolonizacja Propionibacterium acnes... Występujące głębokie zmiany zapalne w dole twarzy związane bywają z okresową aktywnością hormonów androgenowych.

Jaki jest kolejny krok jeśli antybiotyki nie pomagają na trądzik? Zaznaczę, że mam 21 lat, problem z trądzikiem od około 7 lat i dbam o swoją skórę w poprawny sposób.

Jeżeli była stosowana antybiotykoterapia zewnętrzna i nie odniosła skutku to następnym krokiem jest włączenie antybiotyku ogólnie w połączeniu z leczeniem zewnętrznym lekami innej grupy. Po nieskutecznej antybiotykoterapii ogólnej skuteczny może być retinoid podany ogólnie.

Ostatnio mam problem z punktowymi wypryskami szczególnie w okolicach brody i policzków nie wiem z czego to się dzieje... pomocy📌

Przy pojawianiu się zmian na twarzy stosuje się postępowanie w zależności od rodzaju wykwitów. Inne jest postępowanie gdy tymi wypryskami są krosty, inne gdy grudki, a jeszcze inne gdy zaskórniki. Dlatego też najlepiej będzie jak te „ wypryski „ zobaczy dermatolog.

Jak poradzić sobie z bliznami po trądziku (często nadal pozostają czerwonawe) jak pozbyć się barwy i je spłycić?

Jeżeli zmiany po wykwitach trądzikowych są nadal czerwone to są zapalne i wymagają leczenia . Konieczne zapewne są leki więc proponuje udać się po poradę do dermatologa, który zobaczy charakter wykwitów.

Co zrobić z podskórnymi pryszczami na brodzie i podskórnych, bolących pryszczy na policzkach? Jaka jest przyczyna ich powstawania?

Bolące, głębokie zmiany i zmiany podskórne mogą być wykwitami trądzikowymi o charakterze zapalnym. Takie zmiany wymagają leczenia u specjalisty . Przyczyna trądziku jest złożona: czynniki genetyczne, hormonalne, miejscowe...

Jak pozbyć się niedużych blizn po wypryskach gdy skóra się nieprawidłowo zagoiła?

Na niewielkie zmiany potrądzikowe pomocne mogą być kremy z AHA, BHA, LHA stosowane na noc

Skóra zaczerwieniona
Jak poradzić sobie z cerą naczynkową?

Skóra naczynkowa jest skórą bardzo wrażliwą. W trosce o jej kondycję należy przede wszystkim unikać czynników rozszerzających naczynia krwionośne. Latem należy chronić skórę przed słońcem, zimą przed mrozem, nie uczęszczać do sauny, unikać alkoholu... a na co dzień stosować produkty kosmetyczne delikatne i zawierające składniki kojące.

Jaki jest najlepszy krem dla cery naczynkowej na dzień i z filtrem?

Krem wybieramy indywidualnie i nie ma najlepszego kremu dla wszystkich. Mixa oferuje bardzo dobry krem łagodzący CC SPF 15 zawierający niacynamid, kwiat arniki i cold cream dający wrażenie chłodu przy aplikacji

Jak produkty z linii MIXA Hyalurogel sprawdzają się przy rumieniu?

Produkty MIXA z linii HYALUROGRL są dedykowane dla skóry bardzo suchej. Mają w składzie kwas hialuronowy i glicerynę, które mają za zadanie tę wodę wiązać w skórze. Można je stosować przy rumieniu jeżeli jednocześnie skóra jest bardzo sucha.

Jaki jest najlepszy krem na rumień?

Nie ma jednego najlepszego kremu na rumień ponieważ mogą być różne przyczyny zaczerwienia skóry. Jeżeli rumień wynika z podrażnienia odpowiedni jest krem CICA-CREME z panthenolem. Gdy przyczyną rumienia jest reaktywność naczyń pomocny może być krem łagodzący CC przeciw zaczerwienieniom.

Jak pozbyć się zaczerwienienia na skórze wokół nosa?

Przyczyn zmian rumieniowych w okolicy nosa może być wiele: rozszerzone naczynia krwionośne, zmiany o charakterze łojotokowym, podrażnienie skóry wrażliwej... Proponuję udać się do dermatologa, który zdiagnozuje chorobę i zaleci odpowiednie postępowanie.

Jakie stosować kosmetyki przy cerze która jest jednocześnie naczynkowa i mieszana?

Wiele osób ma skórę mieszaną. Odpowiednie są kosmetyki o lekkiej konsystencji na okolicę T twarzy np. Lekki krem nawilżający przeciw błyszczeniu MIXA, na okolice policzków, gdzie najczęściej bywają rozszerzone naczynia można stosować krem łagodzący CC SPF 15przeciw zaczerwienieniom.

Kiedy najlepiej zrobić zamykanie naczynek jeżeli od porodu minęło 6 miesięcy?

Zamykania naczynek nie wykonuje się w okresie letnim. Proszę wykonać zabieg na przełomie września i października.

Ile razy dziennie pielęgnować skórę naczynkową tak żeby jej niepotrzebnie nie podrażniać?

Pielęgnacja poranna , ochrona przciwsłoneczna i pielęgnacja wieczorna jest wystarczająca.

Czym spowodowane są „pajączki” i co może im zapobiegać?

„Pajączki” to potocznie nazwa teleangiektazji. Zapobiegać im możemy chroniąc skórę przed słońcem a zimą przed mrozem, unikając sauny, alkoholu... Jeżeli rozszerzone naczynia występują na nogach ogromne znaczenie ma umiarkowany wysiłek fizyczny, prawidłowa dieta pozwalająca na unikniecie nadwagi.

Jak walczyć z przebarwieniami na twarzy na początku gdy się tylko pojawią?

Przebarwienia powstają w miejscach eksponowanych na słońce więc jak się pojawią zapobiegamy ich nasileniu i pojawianiu się nowych przebarwień kremami z SPF 50. Pomocny może być kwas azeleinowy.

Tłusty czy lekki krem przy naczynkach?

Przy skórze naczynkowej latem najważniejsza jest ochrona przeciwsłoneczna a nie konsystencja kremu, natomiast zimą ma znaczenie konsystencja. Skórę naczynkową chronimy przed mrozem tłustymi kremami.

Jak pielęgnować skórę na której często występują zaczerwienienia?

Skóra, na której często występują zaczerwienienia jest skórą wymagającą- wrażliwą. Należy przede wszystkim unikać nadmiaru kosmetyków a przed zakupem sprawdzić skład preparatu. Najlepiej zdecydować się na jedną linię firmy przeznaczoną do skóry wrażliwej.

Jak radzić sobie z zaczerwienieniami skóry na twarzy, np. pod wpływem temperatury?

Zaczerwienienia na twarzy występujące pod wpływem zmian temperatury mogą być objawem trądziku różowatego. Proponuje udać się do dermatologa.

Często jak przebywam z ciepłym pomieszczeniu pojawiają mi się czerwone policzki – dlaczego?

Zaczerwienienia na twarzy występujące pod wpływem zmian temperatury mogą być objawem trądziku różowatego. Proponuje udać się do dermatologa.

Jak radzić sobie z cerą naczynkową podczas upałów?

Podczas upałów szczególnie trzeba dbać o skórę naczynkową chroniąc ją kremami z filtrem o wysokim SPF.

Jaki krem polecany jest do cery naczynkowej pod makijaż?

Do skóry naczynkowej proponuję wypróbować BB krem łagodzący przeciw zaczerwienieniom. Latem może on zastąpić tradycyjny podkład

Co mogę stosować przy cerze naczynkowej i odwodnionej?

Do pielęgnacji skóry odwodnionej dostępne są specjalna linię z kwasem hialuronowym i gliceryną, które zatrzymują wodę w skórze. Skóra naczynkowa wymaga jednak dodatkowo ochrony przeciwsłonecznej o wysokim SPF czyli po nałożeniu kremu nawilżającego przed ekspozycją na słońce należy zaaplikować krem z filtrem.

Jak radzić sobie z kombinacją naczynkowej skóry na policzkach i tłustej w strefie T?

Przy skórze tłustej w strefie T i naczynkowej na policzkach można na cała skórę zastosować delikatny krem nawilżający nie powodujący okluzji i lekko matujący np. lekki krem nawilżający przeciw błyszczeniu . Przed ekspozycja na słońce taka skóra wymaga jednak dodatkowo kremu z filtrem. Dobrym kompromisem może być krem łagodzący CC SPF 15.

Jak poradzić sobie/co stosować na cerę naczynkową, na której robią się wielkie bordowe plamy np. po kąpieli czy wypiciu cieplnego napoju?

Rumień związany ze zmianami temperatury, z dietą , słońcem lub spożyciem alkoholu jest jednym z głównych objawów skóry wrażliwej. Aby nie nasilać zmian, przede wszystkim zaleca się unikania wszystkich czynników wywołujących występowanie rumienia.

Jakie zabiegi kosmetyczne najlepiej działają oczyszczająco i złuszczająco na cerę mieszaną, która jest wrażliwa, trądzikowa i naczynkowa jednocześnie?

Przy skórze wrażliwej, trądzikowej i naczynkowej z zabiegów oczyszczających i złuszczających zalecane jest okresowe stosowanie peelingów typu peel– off ( maseczki) , peelingów enzymatycznych lub drobnoziarnistych, peelingi z kwasem migdałowym..... Bardzo ważne jest aby unikać przy skórze naczynkowej wszelkich peelingów gruboziarnistych.

Jak pozbyć się czerwonych przebarwień na twarzy? Ogólnie mam cerę normalna, ale czasami potrafi przesuszyć się w strefie T i wtedy jest wrażliwa.

Zaczerwienienia w strefie T twarzy mogą być wynikiem podrażnienia lub zaostrzenia zmian łojotokowych. Podrażnienie może być wywołane nieodpowiednimi kosmetykami. Proponuję zastosować kosmetyki nawilżające do skóry wrażliwej, bo taką jest skóra łojotokowa a jeżeli to nie pomoże, konieczna może być wizyta u dermatologa.

Jaką pielęgnację stosować przy częstych zaczerwienieniach skóry pod oczami, kiedy piecze i pojawiają się czerwone wypustki, pomarszczenia?

Latem skóra mniej się przesusza niż zimą. Zalecane jest więc stosowanie lekkich kremów. Do skóry wrażliwej odpowiedni więc może być krem PRO- TOLERANCE lekki.

Jak załagodzić zaczerwienienia na brodzie? Mam czerwony placek wokół ust.

Zaczerwienie wokół ust może być spowodowane wieloma czynnikami np. pocieraniem, oblizywaniem, stosowaniem leków w aerosolu... i w końcu zmianami łojotokowymi. Należy udać się do dermatologa, który określi charakter zmian.

Nie mam zaskorników, pryszczy, ani żadnych innych wyprysków. Nic mi na twarzy nie wyskakuje. Koleżanki zazdroszczą cery. W czym problem? Od zawsze miałam bardzo wrażliwą cerę, ale od dobrych 3 lat to już przegięcie. Najpierw po prysznicu pojawiały się czerwone i fioletowe place/ łaty na twarzy. Zwalałam to na jakość wody, gdyż właśnie co przeprowadziliśmy się z rodzicami do innego miasta. Potem w miejscach tych placów (które nadal wyskakiwały po prysznicu i po pół godziny znikały) zaczęła mi się wysuszać skóra. Tylko miejscowo. Nigdy nie miałam problemu z przetłuszczeniem/ wysuszeniem, ale pomyślałam, że ok, może te place są faktycznie spowodowane przesuszeniem i zaczęłam skórę nawilżać maseczkami w płachcie, a także kremami nawilżającymi do skóry wrażliwej/ z tendencją do zaczerwienień. Przyzwyczaiłam się do kolorowych placków na twarzy po prysznicu, a miejscowe przesuszenia zniknęły. Do tej pory nawilżam swoją cerę w ten sposób. Co się zmieniło? Od roku studiuję w innym mieście i znowu problem powrócił ze zdwojoną siłą. Znowu winę zrzuciłam na wodę, ale tak czy siak coś z tym zrobić trzeba. Jak mówiłam kolorowe czerwono- różowo- fioletowe placki po prysznicu cały czas są, ale całą zimę zmagałam się z takim przesuszeniem skóry, że suche skórki rolowały się na całej twarzy (tylko zimą). Do tego pojawiły się uczulenia, swędzenie i pieczenie. Kosmetyki, których używałam od dawna, nagle po nałożeniu piecze mnie twarz, czasami puchnie i nie występuje to za każdym razem, żebym mogła odstawić dany produkt, tylko w wybrane dni, losowe kosmetyki. Czasami mogę używać tego samego korektora przez tydzień. Po tygodniu coś jest nie tak. A następnego dnia znowu wszystko ok. Po za tym tak się zachowują nie tylko kosmetyki do makijażu. Już teraz nawet maseczki nawilżające i kremy! Pieczenie nie jest zwykłe. Ból jest taki jakby mi ktoś palił skórę, albo polewał ranę spirytusem. Sprawdzałam składy kosmetyków i nie zauważyłam żadnych cech wspólnych. Byłam u lekarza, powiedział, że to przez tabletki hormonalne, co dla mnie jest bzdurą, bo pieczenie pojawiło się po kolejnej przeprowadzce, jeszcze przed tabletkami. Zawsze miałam mocne rumieńce, a na co dzień chodzę bez makijażu 🙏

Problemy ze skórą, które Pani opisuje są typowe dla skóry wrażliwej. Taka skóra może być podrażniona po myciu wodą, wpływają na nią warunki atmosferyczne , hormony , stres, kosmetyki, dieta... Proponuję stosować do mycia twarzy płyny micelarne i znaleźć linię kosmetyków o minimalistycznym składzie i przeznaczonych do skóry nadwrażliwej.

Jaki produkt wybrać do skóry skłonnej do zaczerwienienia na policzkach pojawiających się od ciepła lub zimna, a w sferze T z tendencją do przetłuszczania i niedoskonałości?

Najlepiej stosować na policzki krem łagodzący CC SPF 15 a na strefę T lekki krem nawilżający przeciw błyszczeniu.

Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami i otwartymi porami?

Należy przede wszystkim chronić skórę przed słońcem celem zahamowania pojawiania się nowych przebarwień a na istniejące zmiany można stosować kwas azaleinowy. Na okolicę twarzy z rozszerzonymi porami proponuję wykonywanie maseczek ściągających..

Skóra odwodniona
Jakie kosmetyki wybrać na lato, aby mocno nawilżały, ale nie zapychały porów skóry?

Lato mamy szczególne i w takie upały pomocne mogą być żel-serum lub nieco gęściejszy krem intensywnie nawilżający .

Jak radzić sobie z suchymi skórkami na twarzy po każdym kontakcie z wodą?

Suche skórki na twarzy po kontakcie w wodą mogą a być wynikiem podrażnienia wodą. Proponuje oczyszczać skórę płynami micelarnymi lub mleczkiem kosmetycznym a później tonikiem.

Mam skłonności do przesuszania się skóry, mimo że stosuję regularną pielęgnację. Co robić?

Na stopień suchości skóry mają wpływ zarówno warunki środowiskowe jak i czynniki wewnętrzne, genetyczne... Proponuję udać się do dermatologa , który wykluczy potencjalne czynniki chorobowe i dobierze dobrze nawilżające preparaty.

Mam problemy z przesuszeniem skory na buzi, używałam już bardzo nawilżających kremów do suchej i wrażliwej skóry, ale nie pomagają, co robić?

Jeżeli problem przesuszania się skóry nie ustępuje pomimo stosowania wielu kremów nawilżających należy udać się do dermatologa, który pomoże znaleźć przyczynę tej suchości i pomoże dobrać krem.

Mam okropnie suchą skórę! Skóra jest aż tak wysuszona, że jeśli nie użyje na noc pielęgnacji jest ona całkowicie pozbawiona sebum i przez to pojawiają się plamy! Do tego masa suchych skórek na czole których nie jestem w stanie się pozbyć peelingami…

Skóra sucha i okresowo przesuszona wymaga codziennej pielęgnacji balsamami przy niewielkiej suchości, kremami przy większej a okresowo nawet maściami. Proponuje z tak problematyczną skórą udać się do dermatologa, który dobierze odpowiednie preparaty.

Co jest najlepsze na schodzącą skórę z twarzy? Co dobrze nawilży twarz?

Złuszczanie na twarzy może być wynikiem znacznej suchości skóry. Rozwiązaniem problemu może być stosowanie kremów, które zawierają w składzie glicerynę, która wiąże wodę w skórze i masło karite zapobiegające ucieczce wody ze skóry. Takie składniki ma bogaty krem nawilżajacy.

Co zrobić jeżeli okolica T jest przesuszona, a podczas demakijażu swędzi oraz jest mocno podrażniona, wręcz czerwona?

Kiedy okolica T podrażnia się po demakijażu należy zmienić preparaty oczyszczające. Delikatny płyn micelarny do skóry zaczerwienionej z alantoiną może być dobrym wyborem. Jeżeli to nie pomoże, należy udać się do dermatologa.

Co mogę stosować przy cerze naczynkowej i odwodnionej?

Do pielęgnacji skóry odwodnionej dostępne są specjalna linię z kwasem hialuronowym i gliceryną, które zatrzymują wodę w skórze. Skóra naczynkowa wymaga jednak dodatkowo ochrony przeciwsłonecznej o wysokim SPF czyli po nałożeniu kremu nawilżającego przed ekspozycją na słońce należy zaaplikować krem z filtrem.

Potrzebujesz jeszcze większej wiedzy o prawidłowej pielęgnacji?
Odwiedź naszą sekcję z poradami Mixa!

Brak wyników wyszukiwania.