BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 10-14
Strona główna Porady Prawidłowy demakijaż podstawą pielęgnacji

Prawidłowy demakijaż podstawą pielęgnacji

PRZEJDŹ DO:

CIAŁO
TWARZ
DZIECKO

Skóra wrażliwa jest delikatna, podatna na działanie czynników zewnętrznych, a często także reaktywna: bywa ściągnięta, pojawia się na niej uczucie gorąca, pieczenia i swędzenia. Dlatego
jej oczyszczanie powinno być wyjątkowo łagodne, należy zatem stosować właściwe produkty,
aby zapewnić skórze wrażliwej długotrwałe ukojenie.

Ważnym etapem leczenia nadwrażliwości skórnej jest oczyszczanie skóry.

Skóra wrażliwa jest podatna na uszkodzenia warstwy rogowej – jednej z jej wierzchnich warstw, która pełni funkcję ochronną. Pielęgnacja skóry wrażliwej ma zatem na celu usunięcie zanieczyszczeń bez naruszania tej bariery. A codzienna pielęgnacja skóry wymaga wyrobienia sobie kilku właściwych nawyków.

RANO

– gest 1: oczyszczanie

Walcząc z suchością skóry, należy unikać podrażniania jej podczas mycia stosowaniem kosmetyków typu „mydła marsylskiego”. Lepiej zastosować mydła lipidowe, które oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i toksyn, jednocześnie głęboko ją nawilżając. Jeżeli skóra nie toleruje wody z kranu, do oczyszczania można zastosować płyn micelarny jako alternatywę.

– gest 2: tonizowanie

W przypadku skóry wrażliwej pewne partie twarzy, w szczególności okolice oczu i ust, są szczególnie delikatne. Skóra w tych miejscach jest dziesięć razy cieńsza niż na pozostałej części twarzy. Stąd wymagają one szczególnego traktowania. Dlatego też należy uzupełnić rytuał oczyszczania, stosując bezalkoholowy tonik, który zneutralizuje szkodliwe działanie wapnia zawartego w wodzie, a także odświeży skórę, chroniąc ją przed wysychaniem i przygotuje do przyjęcia kosmetyku nawilżającego nadając jej odpowiednie pH.

– gest 3: nawilżanie

Krem nawilżający pielęgnuje skórę, przywraca funkcję ochronną warstwy rogowej i chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Ważne jest, aby wybrać produkt  nawilżający odpowiedni do Twojego typu skóry, pory roku lub otoczenia.

WIECZÓR

Zanieczyszczenia, makijaż, resztki kosmetyków pielęgnacyjnych, kurz, brud i sebum. Nic dziwnego,
że pod koniec dnia skóra przestaje oddychać i pojawia się na niej uczucie ściągnięcia. Konieczny jest demakijaż, najlepiej z użyciem produktu hipoalergicznego.

– gest 1: demakijaż oczu

Okolice oczu to jedna z najbardziej delikatnych stref skóry wrażliwej. Aby łagodnie usunąć makijaż, zastosuj produkt przeznaczony do demakijażu oczu, który natychmiast ukoi ich wrażliwe okolice, chroniąc je przed podrażnieniami i uczuciem ściągnięcia.

 

– gest 2: demakijaż skóry

Należy wykonywać go codziennie, aby usunąć ze skóry zanieczyszczenia i pozostałości po makijażu. Co wieczór używaj kilku miękkich wacików (pozwalają one uniknąć podrażnienia skóry), nasączonych płynem micelarnym lub mleczkiem do demakijażu, przesuwając nimi po skórze po 2-3 razy.
Czynność tę powtarzaj zmieniając wacik, aż do chwili, kiedy przestaną być na nim widoczne zanieczyszczenia. Następnie zastosuj mgiełkę łagodzącą lub tonik, aby nawilżyć naskórek.

 

– gest 3: głęboka regeneracja naskórka

Wieczorem zastosuj krem nawilżający bogaty w kwasy tłuszczowe, na przykład z owsa lub w glicerynę, aby przyspieszyć proces regeneracji skóry. Nocą, kiedy śpisz wszystkie warstwy skóry regenerują się najlepiej, dlatego warto wspomagać je odpowiednimi składnikami aktywnymi. 

CZY WIESZ, ŻE…

Rozpoznanie skóry wrażliwej wymaga przeprowadzenia badania klinicznego? Na pierwszy rzut oka niczym się ona nie wyróżnia. Skóra może stać się wrażliwa niezależnie od typu cery, a wrażliwość odczuwana jest przede wszystkim subiektywnie: brakuje jej  komfortu, występuje uczucie ciągnięcia, gorąca i pieczenia, a w najcieńszych partiach pojawiają się zaczerwienia.

PRAWDA CZY FAŁSZ?

Wysokie i niskie temperatury mogą wysuszać skórę.

Fałsz.

Skóra wrażliwa reaguje na zmiany temperatury: pod wpływem zimna obkurczają się naczynia krwionośne, co może prowadzić do wysuszania skóry. Jednak wbrew obiegowym opiniom, ciepło może z kolei pobudzać przepływ krwi ku powierzchni skóry, zwiększając pocenie, które działa wręcz odwrotnie: nawilża skórę. Aby utrzymać na co dzień prawidłowy poziom nawilżenia skóry, należy stosować zewnętrznie odpowiednie dla niej produkty, ale także pamiętać o nawilżaniu wewnętrznym. Zapewnisz skórze odpowiednie nawilżenie, wypijając 1,5 litra płynów dziennie.

DERMATOLOŻKA CATHERINE BRAEKEN POLECA

Aby nie podrażniać skóry wrażliwej, warto unikać używania wody podczas jej pielęgnacji.
Zastąp ją płynem micelarnym lub mleczkiem do demakijażu, wspomagającymi nawilżanie naskórka i oczyszczającymi skórę bez podrażniania. Nie zapominaj także o zastosowaniu toniku przed nawilżaniem skóry oraz kremów nawilżających na dzień i na noc: wspomagają one regenerację komórek skóry.

 

POPRZEDNIA PORADANASTĘPNA PORADA powrót do wszystkich porad