Mycie noworodka, czyli praktyczne wskazówki w kąpieli

Poród to ogromne wydarzenie, jednak prawdziwe wyzwanie dla rodziców rozpoczyna się tuż po nim – kiedy przychodzi pora na zaopiekowanie się maluchem. Każda czynność, w tym oczywiście higiena i pielęgnacja, musi odbywać się zgodnie z zasadami. To zapewni dziecku bezpieczeństwo, doskonałe zdrowie oraz komfort. Jak myć noworodka, by obyło się bez większego płaczu czy stresu?

Jak myć niemowlaka? Zachowaj ostrożność

Aby oczyścić twarz dziecka, możesz wziąć miękki wacik nasączony letnią wodą i delikatnie przetrzeć nim skórę. Podczas kąpieli możesz również użyć bawełnianej myjki (pamiętaj o tym, by stosować je jednorazowo) i specjalnego mydła przeznaczonego do stosowania już od pierwszych dni życia. W żadnym wypadku nie możesz też pomijać okolic uszu oraz fałdek na szyi.

Do oczu wystarczy użyć bawełnianego krążka lub jałowego gazika i namoczyć go w soli fizjologicznej, a następnie delikatnie przyłożyć do każdej powieki. Wykonuj spokojne, łagodne ruchy, szczególnie jeśli to pierwsza kąpiel dziecka. Maluch musi się przyzwyczaić do tej nowej czynności, która początkowo może budzić jego niepokój.

Mycie włosów dziecka

Jak postępować, kiedy chcemy umyć główkę i delikatne włoski niemowlaka? Najpierw ułóż ramię pod plecami dziecka, a dłoń u nasady jego szyi, co zapewni mu pełne podparcie. Weź myjkę i namocz ją w letniej wodzie, a następnie wykręć ją nad główką pociechy, aby zwilżyć włosy bez spryskiwania oczu. Następnie weź niewielką porcję hipoalergicznego, bardzo łagodnego szamponu Mixa i wmasuj w skórę. Opłucz główkę dziecka, powtarzając ten sam gest, co w przypadku jej zwilżenia.

Podczas mycia możesz mówić do malucha albo mu śpiewać. Nie trać też z nim kontaktu wzrokowego. To nie tylko sprawi, że nawiążecie głębszą więź – będzie miało również kojący wpływ na dziecko, szczególnie jeśli potem planujesz utulić go do snu.

Czym myć niemowlaka?

Do kąpieli noworodka najlepiej używać produktów łagodnych, które zadbają o nawilżenie i natłuszczenie skóry dziecka – jest ona cieńsza i wrażliwsza niż u osoby dorosłej. Doskonale sprawdzi się Mixa Delikatny płyn do kąpieli i mycia z olejkiem.

Aby właściwie oczyścić ciało malucha, zacznij od szyi, przejdź do ramion, następnie rączek, talii, nóg i zakończ na stópkach. Używaj przy tym ruchów masujących. Jednocześnie nie można zapominać o tym, by dokładnie spłukać resztki kosmetyku, zwracając szczególną uwagę na fałdki i zgięcia (kolana, łokcie, pachy).

Oczyść pupę dziecka

Podczas kąpieli nie pomijaj okolic intymnych, które są najbardziej podatne na podrażnienia. Przy pomocy wody i niewielkiej ilości łagodnego mydła dokładnie umyj te partie ciała dziecka, a następnie dokładnie je opłucz. Później osusz skórę miękkim ręcznikiem.

Kolejnym krokiem będzie nałożenie produktu nawilżającego na pośladki – sprawdzi się tutaj ATOPIANCE Emulsja łagodząca do twarzy i ciała. W ten sposób zminimalizujesz otarcia, jakie powoduje noszenie pieluszki.

Pielęgnacja pępka u noworodka

Rodziców często przeraża mycie pępka, szczególnie na samym początku, kiedy to miejsce nie jest jeszcze zagojone po odcięciu pępowiny. W rzeczywistości jednak ta czynność jest bardzo prosta, choć oczywiście wymaga delikatności.

Weź jałowy gazik i namocz go w roztworze antyseptycznym. Przyłóż do pępka, odczekaj chwilę, a następnie osusz to miejsce przy pomocy czystego gazika.

Jeśli masz trudności z czyszczeniem niektórych części ciała, nie wahaj się porozmawiać z pediatrą, który pokaże Ci, jak to zrobić. O poradę możesz też poprosić mamę lub inną kobietę z rodziny, która ma większe doświadczenie w zajmowaniu się dziećmi.

Produkty powiązane z artykułem

  • Delikatny płyn do kąpieli dla dzieci Sprawdź

Artykuły powiązane

  • Płyn do kąpieli dla dzieci – nasze rady dotyczące jego wyboru Czytaj więcej
  • Kąpiel w krochmalu – właściwości i przepis na przygotowanie Czytaj więcej
  • Jaki produkt warto wybrać do kąpieli niemowląt? Czytaj więcej
  • Pierwsza kąpiel noworodka. Jak zaprzyjaźnić niemowlaka z wodą? Czytaj więcej