BEZPŁATNA DERMOKONSULTACJA +48 22 33 58 660
W czwartki w godzinach 10-14

SKÓRA ATOPOWA
DZIECI I DOROSŁYCH

CZYM JEST ATOPIA?

Atopia to chroniczna, niezakaźna, swędząca choroba skóry. Najczęściej zaczyna się ujawniać w okresie niemowlęcym, wyjątkowo dotyka również dorosłych. Atopia zazwyczaj objawia się suchą skórą, swędzeniem, czasami także zapaleniem, które powstaje w wyniku nieprawidłowego działania bariery ochronnej naskórka. Powoduje to zaczerwienienie naskórka, jego złuszczanie, pęknięcia, wypryski, pęcherze i swędzenie. Objawy nasilają się przede wszystkim w nocy, co ma przełożenie na jakość snu.

Skłonność do choroby jest niestety dziedziczna. Wpływ na nią ma kombinacja genetyki oraz czynniki zewnętrzne.

LECZENIE

Atopia jest chorobą nieuleczalną, jednak odpowiednia pielęgnacja pomoże złagodzić obawy oraz znacznie poprawić wygląd skóry. W przypadku atopii bardzo ważna jest przede wszystkim profilaktyka oraz odpowiednia pielęgnacja, która wspiera proces leczenia.

Lekarz wybiera metodę leczenia na podstawie zasięgu choroby i jej przebiegu. Często wiąże się to ze zmianą stylu życia i diety, ma to bowiem znaczący wpływ na rozwój choroby.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA ROZWÓJ ATOPII

1. Pielęgnacja skóry

W przypadku osób z atopią niezwykle istotne jest natłuszczanie skóry całego ciała. Skóra powinna być smarowana również w okresie, kiedy zmiany skórne są niewidoczne. Lekarz powinien dobrać odpowiednie preparaty, dopasowane do stanu zdrowia pacjenta. Maści z zawartością kortykosteroidów odpowiednie są do zwalczania objawów wyprysku w stadium krytycznym.

2. Żywienie

Niektóre produkty spożywcze mogą podrażniać skórę, przez co dodatkowo nasilają objawy choroby. Jeżeli wykazana zostanie alergia na konkretny produkt spożywczy, należy ten produkt zupełnie wykluczyć z diety. U dzieci częstymi alergenami są mleko krowie, orzechy, soja, białko jajek oraz ryby.

3. Tryb życia

Długie kąpiele wysuszają skórę, dlatego należy je ograniczyć. Wpływ na występowanie zmian skórnych ma również odpowiednie ubranie. Powinno ono ograniczać nadmierną potliwość. Odpowiednie będą tu niedrażniące, naturalne materiały, na przykład bawełna.

JAK POPRAWIĆ SWOJE ŻYCIE Z ATOPIĄ?

Wybierz prysznic - nie powinien on być jednak dłuższy niż 10 minut, idealnie w letniej wodzie (ciepła woda wywołuje swędzenie). Idealnym wyborem jest aplikacja kremu nawilżającego zaraz po kąpieli.

Żele do mycia bez mydła - używaj żeli do mycia bez zawartości mydła, które nie będą drażnić i tak już wrażliwej skóry. Zalecane są delikatne żele do mycia z zawartością gliceryny.

Kontrola stresu - stres to jeden z podstawowych czynników chorobotwórczych, dlatego tak ważna jest umiejętność kontroli nad stresującymi sytuacjami.

Wykluczenie lub ograniczenie alergenów ze środowiska - alergeny bardzo często znajdują się w dywanach, pościeli i innych materiałach tekstylnych, a także u zwierząt. Dobrze jest pozbyć się zbędnych firanek, zasłon i dywanów.


DLACZEGO MIXA?

MIXA oferuje rozwiązania dla skóry nietolerancyjnej/atopowej – nowe serie PRO-TOLERANCE (pielęgnacja skóry twarzy) i ATOPIANCE (pielęgnacja skóry dorosłych i niemowląt).

ATOPIANCE Mixa Baby Łagodzący olejek do ciała i włosów
ATOPIANCE Mixa Baby Emulsja łagodząca do twarzy i ciała 400 ml
Lekki kojący krem nawilżający PRO−TOLERANCE

Sprawdź, gdzie kupisz produkty z serii Atopiance i Pro-Tolerance

Najbliższe sklepy

(odległości mają charakter orientacyjny)

CZYTAJ WIĘCEJ

Pierwsze kroki w pielęgnacji

Co jest lepsze: wanna czy prysznic?

Przywróć komfort suchej skórze